Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Fark

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.09.2016 Güncelleme Tarihi: 5.01.2023

Altın, pek çoğumuz için bir yatırım aracı olmakla birlikte kültürümüzde de önemli bir yere sahiptir çünkü evlilik, doğum, yıl dönümü gibi farklı alanlarda verilen hediyeler genellikle altından seçilir.

Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Fark
Birden çok çeşidi olan, hem ayar olarak hem de tam, yarım, cumhuriyet gibi farklı isimler altında sınıflandırılan altınlar hakkında tüm detayları HangiKredi okurları için derledik.

Bilindiği üzere altının pek çok çeşidi var. Altınlar aslında ilk olarak sarı ve beyaz altın olarak ikiye ayrılıyor. Temel fark alaşım farklılığı! Altının renginin sarı ve beyaz olarak değişmesindeki temel sebep alaşım farklılığı. Ham altının rengi sarıdır. Sarı altına rengini değiştirmek için farklı maddeler katılabilir.

Diğer altın çeşitlerini merak ediyorsanız "Altın Çeşitleri Nelerdir?" adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Beyaz Altın Nedir?

Altının özellikleri, içerisinde yer alan alaşımlara göre değişiklik gösterir. Beyaz altın, üretimi sırasında içeriğine eklenen metallerden ve görüntüsünden dolayı bu ismi alır. Bu altının alaşımında nikel ve çinko gibi metallere yer verilir. Beyaz altından imal edilen takılar, estetik görünümü ve değeri itibarıyla rağbet görür. Ayrıca bu altın çeşidi, yatırım aracı olarak da sıklıkla tercih edilir. Sarı altında ise nikel ve bakır gibi metaller bulunur. Bu altın türleri, rengini ve saflığını içeriğindeki metallerden alır. Dayanıklılık açısından karşılaştırıldıklarında beyaz altının nispeten daha uzun ömürlü olduğu bilinir.

Nasıl Beyaz Altın Elde Edilir?

Altın, saf hâlinde sarı renge ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Altın çeşitlerine daha sert ve estetik bir görünüm vermek için birtakım işlemler yapılır. Alaşıma; çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metaller eklenerek 22 ayar beyaz altın gibi sonuçlar elde edilir. Genelde alaşım, %75 saf altından ve kalan kısım için de diğer metallerden oluşur. Beyaz altına, söz konusu rengin iyice verilebilmesi için alaşım elde edildikten sonra rodyum ile kaplama yapılır. Böylece takılarda istenilen beyaz altın görünümüne ulaşılır.

Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Farklar Neler

Beyaz Altın Neden Sararır?

Beyaz altın tercih edenlerin en sık karşılaştığı sıkıntı bir süre sonra altının sararması. Altını beyazlatmak için kullanılan rodyum, platin kökenli sert ve beyaz bir metaldir. Rodyum tabakası zamanla aşınır ve altın sararmaya başlar. Aslında buna sararma demek yanlış olur, altın kendi rengi döner. Ayarı gereği belli oranda has altın içermesi gereken altın ürünü içine farklı maddeler eklense de tam olarak beyazlamaz ve sarı rengini muhafaza eder. Kaplandığı rodyum zaman içinde aşınınca alttaki rengi tam beyazlamamış altın ortaya çıkar. Beyaz altınınızın sararması hâlinde bir kuyumcuya götürerek yeniden rodyum ile kaplatabilirsiniz.

Sarı Altın İle Beyaz Altının Değeri Aynı mı?

Sarı altın ve beyaz altın değer olarak tamamen aynıdır. 24 ayar altına bazı maddeler ekleyerek beyaz altın elde edilir. Bunun yanı sıra sarı altın yumuşak bir maden olduğundan işlenip takı haline getirilebilmesi için çinko ya da bakır gibi farklı metallerle karıştırılması gerekir. Altın tanımlanırken bahsedilen “ayar” altının içerdiği metallerden gelir. Bir karat altının içindeki has altın yoğunluğuna göre 14 ayar, 18 ayar ya da 24 ayar gibi isimlendirmeler yapılır. 24 ayar altın içinde hiçbir farklı maden olmayan altını ifade eder. Bir altın ürünün 24’te 18’i altından yapılmışsa bu ürün için 18 ayar denir. Aşağıdaki tabloda konuya dair detayları görebilirsiniz:

Altın Değeri    İçeriği  
24 Ayar Altın İçinde hiçbir farklı maden yoktur.
18 Ayar Altın 24’te 18’i altın içerir.
14 Ayar Altın 24’te 14’ü altın içerir.

Sarı ve beyaz altın ayarı, fiyat konusunda belirleyici olan etkenlerden biridir. Yüksek saflık ve değer gibi kriterler arıyorsanız 24 ayar altınları tercih edebilirsiniz. Altın fiyatları, ayarın yanı sıra grama göre de belirlenir. Sarı ve beyaz altın gram fiyatı, dönem dönem değişiklik gösterir. Dolayısıyla güncel sarı ve beyaz altın değerini araştırırken söz konusu etkenleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Altın Fiyatlarını Karşılaştırın!

Beyaz Altın Sarı Altına Çevrilir mi?

Sarı altın ve beyaz altın farkı olarak gösterilen birden fazla nokta bulunur. Bunlar arasında renk ayrımı ön plana çıkar. Alyans ve takıların büyük bir bölümü sarı altından üretilir. Ancak beyaz altından imal edilen alternatifler de bir hayli fazladır. Bu iki renk seçeneği arasında çeşitli yöntemlerle değişim yapılabilir. Örneğin rodyumun sıvıya takviye edilmesiyle altını sarıdan beyaza çevirmek mümkün olur. Benzer şekilde altın takviyesi yapılmış suyla takılarda beyazdan sarıya dönüş de sağlanır.

Nereden Sarı ve Beyaz Altın Alınır?

Sarı ve beyaz altın almak için izleyebileceğiniz birden fazla yol bulunur. Bunun için geleneksel ve sık tercih edilen bir yöntem olan kuyumcuları tercih edebilirsiniz. Her boyda, gramda ve saflık derecesinde altın satan bu yerlerde beklentilerinize cevap veren seçenekler bulunur. Arzu ederseniz bankaların mobil uygulamalarından ve internet şubelerinden altın alıp daha sonra bunları fiziki hâle çevirebilirsiniz. Bu yöntemle güncel sarı ve beyaz altın fiyatı üzerinden bankalardan anında satın alma talebi oluşturmanız mümkündür.

Sarı ve Beyaz Altının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gerçek sarı ve beyaz altını anlamak konusunda kafanızda soru işaretleri oluşabilir. Doğru seçimleri yapabilmek için göz önünde tutabileceğiniz birtakım faktörler bulunur. Aşağıda ayrım yapabilmenizi kolaylaştıracak sahte altın özelliklerinden bazılarını görebilirsiniz:

 • Altının herhangi bir noktasında patent damgası ve üretici sertifikalarının yer almaması.
 • Seramik tabağa altınla atılan çiziğin siyah renkte olması.
 • Mıknatıs tarafından çekilmesi.
 • Sert bir zemine atıldığında ince ve cılız bir ses çıkarması.

Bu testleri, kuyumcu ve mağaza gibi alışveriş mekânlarından altın alırken yapmanız mümkündür. Ancak internet üzerinden altın satın alırken başka kriterlere de dikkat etmeniz yararınıza olur. Bankaların müşterilerine özel sundukları altın hesaplarından yararlanmanız mümkündür. Dilerseniz öncelikle altın hesabı açmak ve kredi kartı ile altın almak gibi detayları öğrenebilir, bu işlemi güvenli hâle getirebilirsiniz.

Altın Alyans Fiyatları

Beyaz altın ve sarı altın farkı en çok alyans tercihlerinde söz konusu oluyor. Sarı alyans fazlasıyla tercih edildiği gibi beyaz alyans tercih edenler de çok fazla. Altın alyans fiyatları için internetten ya da kuyumculardan araştırma yapabilirsiniz. Alyansların gramajından fiyat çıkarımı yapabilmek için güncel altın fiyatlarını da takip edebilirsiniz. Dilerseniz HangiKredi üzerinden altın gibi yatırım araçlarına dair en güncel detaylara ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

38 Oy

-

3,84 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse