Sarı altın ile beyaz altın arasındaki fark nedir?

Altın,  pek çoğumuz için bir yatırım aracı olmakla birlikte kültürümüzde de önemli bir yere sahip. Evlilik, doğum, yıl dönümü gibi farklı alanlarda verilen hediyeler genellikle altından seçilmekte. Bildiğiniz üzere altının pek çok çeşidi var. Hem ayar olarak hem de tam, yarım, cumhuriyet gibi farklı isimler altında sınıflandırılan altınlar aslında ilk olarak sarı ve beyaz altın olarak ikiye ayrılıyor.

Temel fark alaşım farklılığı!

Altının renginin sarı ve beyaz olarak değişmesindeki temel sebep alaşım farklılığı. Ham altının rengi sarıdır. Sarı altına rengini değiştirmek için farklı maddeler katılabilir. Diğer altın çeşitlerini merak ediyorsanız Altın Çeşitleri Nelerdir adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Beyaz altın nasıl elde edilir?

Altına çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metaller eklenerek beyaz altın elde edilir. Beyaz altına, beyaz rengin iyice verilebilmesi için alaşım elde edildikten sonra rodyum ile kaplama yapılır.

Beyaz altın neden sararır?

Beyaz altın tercih edenlerin en sık karşılaştığı sıkıntı bir süre sonra altının sararması. Altını beyazlatmak için kullanılan rodyum, platin kökenli sert ve beyaz bir metaldir. Rodyum tabakası zamanla aşınır ve altın sararmaya başlar. Aslında buna sararma demek yanlış olur, altın kendi rengi döner.

Ayarı gereği belli oranda has altın içermesi gereken altın ürünü içine farklı maddeler eklense de tam olarak beyazlamaz ve sarı rengini muhafaza eder. Kaplandığı rodyum zaman içinde aşınınca alttaki rengi tam beyazlamamış altın ortaya çıkar. Beyaz altınınızın sararması halinde bir kuyumcuya götürerek yeniden rodyum ile kaplatabilirsiniz.

Sarı altın ile beyaz altının değeri aynı mı?

Sarı altın ve beyaz altın değer olarak tamamen aynıdır. 24 ayar altına bazı maddeler ekleyerek ekleyerek beyaz altın elde edilir. Bunun yanı sıra sarı altın yumuşak bir maden olduğundan işlenip takı haline getirilebilmesi için çinko ya da bakır gibi farklı metallerle karıştırılması gerekir.

Altın tanımlanırken bahsedilen “ayar” altının içerdiği metallerden gelir. Bir karat altının içindeki has altın yoğunluğuna göre 14 ayar, 18 ayar ya da 24 ayar gibi isimlendirmeler yapılır. 24 ayar altın içinde hiçbir farklı maden olmayan altını ifade eder. Bir altın ürünün 24’te 18’i altından yapılmışsa bu ürün için 18 ayar denir.

24 Ayar Altınİçinde hiçbir farklı maden yoktur.
18 Ayar Altın24’te 18’i altın içerir.
14 Ayar Altın24’te 14’ü altın içerir.

Altın alyans fiyatları

Beyaz altın ve sarı altın farkı en çok alyans tercihlerinde söz konusu oluyor. Sarı alyans fazlasıyla tercih edildiği gibi beyaz alyans tercih edenler de çok fazla. Altın alyans fiyatları için internetten ya da kumyuculardan araştırma yapabilirsiniz. Alyansların gramajından fiyat çıkarımı yapabilmek için güncel altın fiyatlarını da takip edebilirsiniz. En güncel altın fiyatları Hangikredi.com Yatırım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sarı altın ile beyaz altın arasındaki fark nedir?
5 (100%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir