Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Sarı altın ile beyaz altın arasındaki fark nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 20.09.2016 Güncelleme Tarihi: 11.11.2020

Altın,  pek çoğumuz için bir yatırım aracı olmakla birlikte kültürümüzde de önemli bir yere sahip.
Sarı altın ile beyaz altın arasındaki fark nedir?
Evlilik, doğum, yıl dönümü gibi farklı alanlarda verilen hediyeler genellikle altından seçilmekte.

Altın,  pek çoğumuz için bir yatırım aracı olmakla birlikte kültürümüzde de önemli bir yere sahip. Evlilik, doğum, yıl dönümü gibi farklı alanlarda verilen hediyeler genellikle altından seçilmekte. Bildiğiniz üzere altının pek çok çeşidi var. Hem ayar olarak hem de tam, yarım, cumhuriyet gibi farklı isimler altında sınıflandırılan altınlar aslında ilk olarak sarı ve beyaz altın olarak ikiye ayrılıyor.

Temel fark alaşım farklılığı!

Altının renginin sarı ve beyaz olarak değişmesindeki temel sebep alaşım farklılığı. Ham altının rengi sarıdır. Sarı altına rengini değiştirmek için farklı maddeler katılabilir. Diğer altın çeşitlerini merak ediyorsanız Altın Çeşitleri Nelerdir adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Beyaz altın nasıl elde edilir?

Altına çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metaller eklenerek beyaz altın elde edilir. Beyaz altına, beyaz rengin iyice verilebilmesi için alaşım elde edildikten sonra rodyum ile kaplama yapılır.

Beyaz altın neden sararır?

Beyaz altın tercih edenlerin en sık karşılaştığı sıkıntı bir süre sonra altının sararması. Altını beyazlatmak için kullanılan rodyum, platin kökenli sert ve beyaz bir metaldir. Rodyum tabakası zamanla aşınır ve altın sararmaya başlar. Aslında buna sararma demek yanlış olur, altın kendi rengi döner.

Ayarı gereği belli oranda has altın içermesi gereken altın ürünü içine farklı maddeler eklense de tam olarak beyazlamaz ve sarı rengini muhafaza eder. Kaplandığı rodyum zaman içinde aşınınca alttaki rengi tam beyazlamamış altın ortaya çıkar. Beyaz altınınızın sararması halinde bir kuyumcuya götürerek yeniden rodyum ile kaplatabilirsiniz.

Sarı altın ile beyaz altının değeri aynı mı?

Sarı altın ve beyaz altın değer olarak tamamen aynıdır. 24 ayar altına bazı maddeler ekleyerek ekleyerek beyaz altın elde edilir. Bunun yanı sıra sarı altın yumuşak bir maden olduğundan işlenip takı haline getirilebilmesi için çinko ya da bakır gibi farklı metallerle karıştırılması gerekir.

Altın tanımlanırken bahsedilen “ayar” altının içerdiği metallerden gelir. Bir karat altının içindeki has altın yoğunluğuna göre 14 ayar, 18 ayar ya da 24 ayar gibi isimlendirmeler yapılır. 24 ayar altın içinde hiçbir farklı maden olmayan altını ifade eder. Bir altın ürünün 24’te 18’i altından yapılmışsa bu ürün için 18 ayar denir.

24 Ayar Altın İçinde hiçbir farklı maden yoktur.
18 Ayar Altın 24’te 18’i altın içerir.
14 Ayar Altın 24’te 14’ü altın içerir.

Altın alyans fiyatları

Beyaz altın ve sarı altın farkı en çok alyans tercihlerinde söz konusu oluyor. Sarı alyans fazlasıyla tercih edildiği gibi beyaz alyans tercih edenler de çok fazla. Altın alyans fiyatları için internetten ya da kumyuculardan araştırma yapabilirsiniz. Alyansların gramajından fiyat çıkarımı yapabilmek için güncel altın fiyatlarını da takip edebilirsiniz. En güncel altın fiyatları Hangikredi.com Yatırım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

8 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon