Altın Çeşitleri Nelerdir?

Gram altın, çeyrek altın, tam altın, cumhuriyet altını. Piyasadaki altın çeşitliliği altın almak ya da altına yatırım yapmak isteyenlerin aklını karıştırıyor olabilir. Bu yazımızda altın çeşitlerini gramaj, saflık gibi açılardan detaylı bir şekilde ele aldık. Altın fiyatlarının anlık durum bilgisi için canlı altın fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gram Altın

Gram altın, günümüzde en sık tercih edilen altın türlerinden. Hem birikim aracı hem de hediyelik olarak kullanılan gram altın, İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş tarafından üretilen tescilli bir altın ürünüdür. Bu altın en basit ifadesiyle külçe altın parçasıdır ve gramlar halinde satılır. 0.995 saflığında 24 ayar has altından ya da 0.916 saflığında 22 ayar has altından yapılabilir. Piyasada farklı gramajlarda gram altın bulmanız mümkündür.

Çeyrek Altın, Yarım Altın, Tam Altın

Çeyrek, yarım, tam. Adlarından da anlaşılacağı üzere bir bütünün parçaları olarak satılan altın türüdür. Öncelikle tam altının özelliklerini açıklayalım. Tam altın, Cumhuriyet Altını ve Ata Lirası gibi farklı isimlerle de anılır. Tam altın olarak ifade edilen altın aslında Cumhuriyet Altını’dır ve ziynet ile sikke (meskük, Ata Lirası) olmak üzere iki gruba ayrılır.

Ziynet grubunda yer alan Cumhuriyet Altını22 ayar olup 7.016 gramdır. Sikke grubunda yer alan ise yine 22 ayar olup 7,216 gramdır. Çeyrek, yarım ve tam altının gram özelliklerini aşağıdaki tablodan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ziynet – GramSikke – Gram
Tam7.016 gram7,216 gram
Yarım3,508 gram3,608 gram
Çeyrek1,754 gram1,804 gram

Reşat Altın

Reşat Altın, Osmanlı Sultanı Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış olan altındır. Reşat Altın, Cumhuriyet Altını ile aynı değerdedir fakat piyasada az sayıda olduğundan Cumhuriyet Altınından daha pahalıya satılabilir. Reşat Altın 7,2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır. Piyasada Reşat Altının orijinalini bulmak zor olduğu gibi sahteleri de mevcuttur. Orijinal Reşat Altın alabilmek için sertifikalı ürünlere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Hamit Altın

Osmanlı Sultanı İkinci Abdülhamit için basılan Osmanlı parasıdır. Orjinalleri antika değerine sahiptir. Yaklaşık olarak 7.2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır ancak piyasada 2.5 ve 5’lik olarak bulunur. 2.5’luk Hamit Altın 18 gramdır ve 35 mm çapındadır. 5’lik Hamit Altın ise 36 gram ağırlığında olup 45 mm çapındadır.

Gremse Altın

Cumhuriyet Altını’nın iki buçuk katıdır. 10 çeyrek altına ya da 5 yarım altına eşittir, 22 ayardır. İki buçukluk olarak da anılır.

Canlı altın fiyatları takibi için Hangikredi.com Altın sayfasından destek alabilirsiniz. Altın sayfamız aracılığı ile güncel altın fiyatlarını öğrenebilir, altın hesaplaması yapabilir ve altın mevduat hesabı açabileceğiniz bankaları görebilirsiniz.

 • Birikimleriniz, bozdurma işlemleriniz, gelir getirisi için altın konusunda gerekli olan tüm bilgilere altın hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Birikimlerinizden en iyi karı elde etmek için bankaların sunduğu faiz miktarlarını en yüksek mevduat faizi hesaplama sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.
 • Kredi kartı ile altın alımı detaylarını anlattığımız rehber yazımızdan bilgi alabilirsiniz.
Altın Çeşitleri Nelerdir?
3.5 (69.33%) 45 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

 1. Merhaba ben tam altın , cumhuriyet altını ve ata altın arasındaki farkı soracaktım . Altın fiyatlarını gösteren sitelerde 3’ü de farklı satış fiyatı olarak gösterilmekte.örnek olarak anlık satış fiyatları :
  tam : 3176 TL
  Cumhuriyet : 3266 TL
  Ata : 3494 TL olarak gözüküyor.bu da kafa karıştırıcı oluyor. Teşekkürler.

 2. Merhaba Erkan,

  Bu altın türleri birbirine benzer türler olsa da gram farklılıkları nedeniyle fiyatları da farklı olmaktadır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir