Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Altın Çeşitleri Nelerdir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.07.2016 Güncelleme Tarihi: 15.05.2024

Geçmişten bugüne hem ziynet eşyası hem de yatırım aracı olarak değerlendirilen altın, değeri günden güne artan kıymetli bir maden.

Altın Çeşitleri Nelerdir?
Piyasada çok çeşitli alternatifleri bulunan altın, yatırımcılarını uzun vadede memnun eden bir kazanç sağlayabiliyor.

Gram altın, çeyrek altın, tam altın, cumhuriyet altını. Piyasadaki altın çeşitliliği altın almak ya da altına yatırım yapmak isteyenlerin aklını karıştırıyor olabilir. Bu yazımızda altın çeşitlerini gramaj, saflık gibi açılardan detaylı bir şekilde ele aldık. Altın fiyatlarının anlık durum bilgisi için canlı altın fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaç tane altın çeşidi vardır?

Altın çeşitleri ve isimleri arasında yaygın olarak gram, çeyrek, yarım, tam ve Cumhuriyet altın bilinse de piyasada daha farklı altın çeşitleri de mevcuttur. Piyasadaki bu altın çeşitliliği altın almak ya da altına yatırım yapmak isteyenlerin aklını karıştırıyor olabilir. HangiKredi altın hesaplama sayfamız aracılığı ile güncel altın çeşitleri ve fiyatlarını öğrenebilir, altın hesaplaması yapabilir ve kur korumalı altın mevduat hesabı açabileceğiniz bankaları görebilirsiniz.

Altın Fiyatlarını Hesaplayın!

İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. tarafından üretilen altın çeşitleri:

 • Gram altın
 • Çeyrek altın
 • Yarım altın
 • Tam altın
 • Cumhuriyet altını
 • Reşat altın
 • Hamit altın
 • Gremse altın olarak listelenebilir.

Kur Korumalı Altın Hesabı Nedir? diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimizi okuyabilirsiniz.

play image

En büyük altın hangisi?

En küçük altın olarak gram altın bilinirken en büyük altın olarak akıllara ilk olarak Cumhuriyet altını gelebilir. Ancak Cumhuriyet altınının da iki buçuk katı daha büyük olan Gremse altın bulunur. 

Altın çeşitleri ve gramları

Gram Altın    

0.995 saflığında 24 ayar has altından ya da 0.916 saflığında 22 ayar has altından yapılabilir. 

Çeyrek Altın    

18 mm çapında ve kulpsuz hali ile 1.75 gram ağırlığında olan çeyrek altın 22 ayardır.

Yarım Altın    

22 ayar bir yarım altın 3,21 gram ağırlığındadır.

Tam Altın / Cumhuriyet Altını    

30 mm çapında ve kulpsuz hali 7,016 gram ağırlığında olan tam altın 22 ayardır.

Reşat Altın    

7,2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır.

Hamit Altın    

7.2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır.

Gremse Altın    

10 çeyrek altına ya da 5 yarım altına eşittir, 22 ayardır. 

Kredi kartı ile altın alma konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz Bilgi Merkezi içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Altın kaça ayrılır?

Bilindiği üzere altının pek çok çeşidi var. Altınlar aslında ilk olarak sarı ve beyaz altın olarak ikiye ayrılıyor. Temel fark alaşım farklılığı! Altının renginin sarı ve beyaz olarak değişmesindeki temel sebep alaşım farklılığı. Ham altının rengi sarıdır. Sarı altına rengini değiştirmek için farklı maddeler katılabilir.

Sarı altın ve beyaz altın arasındaki farkı detaylarıyla öğrenmek için Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

Altın Çeşitleri Neler

Reşat Altın mı Cumhuriyet Altını mı?

Reşat Altın, Osmanlı Sultanı Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış olan altındır. Reşat Altın, Cumhuriyet Altını ile aynı değerdedir fakat piyasada az sayıda olduğundan Cumhuriyet Altınından daha pahalıya satılabilir. Reşat Altın 7,2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır. Piyasada Reşat Altının orjinalini bulmak zor olduğu gibi sahteleri de mevcuttur. Orjinal Reşat Altın alabilmek için sertifikalı ürünlere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Tam Altın ve Cumhuriyet Altını Aynı mı?

Tam altın, Cumhuriyet Altını ve Ata Lirası gibi farklı isimlerle de anılır. Tam altın olarak ifade edilen altın aslında Cumhuriyet Altınıdır ve ziynet ile sikke (meskük, Ata Lirası) olmak üzere iki gruba ayrılır.

Ziynet grubunda yer alan Cumhuriyet Altını 22 ayar olup 7.016 gramdır. Sikke grubunda yer alan ise yine 22 ayar olup 7,216 gramdır. 

Altın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Altın alışverişi, kuyumcudan fiziksel altın alarak ya da internet üzerinden online sipariş vererek gerçekleştirilebilir. Her iki duruma göre altın alırken dikkat edilmesi gereken kriterler farklılık arz edebilir.

Altın satın alırken;

 • Alınan altının TSE belgesine bakılmalı.
 • Altının ayarı, imalatçı firması ve kuyumcuya ait damgaya bakılmalı.
 • Altın, faturası ile beraber alınmalı.
 • Tanınan ve güvenilir bir kuyumcudan altın alışverişi yapmalısınız.

Bütün bunlara ek olarak internet üzerinden altın alırken de bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Altın yatırımı nasıl yapılır? 

Altın yatırımı, birikimlerinizi değerlendirmek ve finansal portföyünüzü çeşitlendirmek için popüler bir yöntemdir. İşte adım adım altın yatırımı yapma süreci:

 1. Araştırma Yapın: Altın fiyatları, küresel piyasalardaki arz ve talebe, merkez bankalarının politikalarına, enflasyon oranlarına ve ekonomik belirsizlik durumlarına göre değişiklik gösterir. Altın yatırımı yapmadan önce, piyasa trendlerini ve altın fiyatlarını etkileyebilecek faktörleri araştırın.
 2. Yatırım Amacınızı Belirleyin: Altın, uzun vadeli bir yatırım aracı olarak mı yoksa kısa vadeli spekülatif kazançlar elde etmek amacıyla mı kullanılacak? Amacınıza göre yatırım stratejinizi belirleyin.
 3. Yatırım Yapılacak Altın Türünü Seçin: Altın fiziki (külçe altın, altın sikke, ziynet altını vb.) ve finansal (altın hesapları, altın fonları, altına dayalı borsa yatırım fonları (ETF), vadeli altın işlemleri) şeklinde yatırıma konu olabilir. Her bir yatırım aracının avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle tercihinizi yapmadan önce detaylı bir araştırma yapın.
 4. Bütçenizi Belirleyin: Ne kadarlık bir yatırım yapmak istediğinize karar verin. Altın yatırımı yaparken, tüm sermayenizi tek bir yatırım aracına yatırmaktan kaçının. Portföy çeşitlendirme, riskinizi minimize etmenize yardımcı olur.
 5. Satın Alma Kanalını Seçin: Fiziki altın satın alacaksanız, güvenilir kuyumcuları veya bankaları tercih edin. Finansal altın ürünlerine yatırım yapacaksanız, aracı kurumlar ve bankalar üzerinden işlem yapabilirsiniz.
 6. Fiyatları Takip Edin: Altın fiyatları sürekli değişiklik gösterir. Yatırım yapmadan önce ve yaptıktan sonra piyasa fiyatlarını düzenli olarak takip edin.
 7. Altın fiyatlarını anlık takip edin!

 8. Satın Alın: Yatırım yapmaya karar verdiğinizde, piyasa koşullarına göre en uygun zamanı belirleyip altını satın alın.
 9. Saklama ve Sigorta: Fiziki altın yatırımı yapıyorsanız, altınlarınızı güvenli bir şekilde saklamayı ve gerekiyorsa sigortalatmayı düşünün.
 10. Vergi ve Masrafları Hesaba Katın: Altın alım-satım işlemlerinde oluşabilecek masraflar (komisyonlar, saklama ücretleri vb.) ve olası vergi yükümlülüklerini göz önünde bulundurun.
 11. Çıkış Stratejisi Belirleyin: Yatırımınızdan ne zaman çıkmayı planladığınızı belirleyin. Kar hedeflerinizi ve olası zarar durumunda ne yapacağınızı önceden planlayın.

Altın yatırımı, piyasa koşullarına ve kişisel finansal hedeflerinize bağlı olarak risk içerir. Yatırım yapmadan önce daima kendi araştırmanızı yapın ve gerektiğinde profesyonel bir finansal danışmandan yardım alın.

HangiKredi ile kolayca altın hesaplaması yapın!

HangiKredi altın hesaplama sayfası ile gram ya da TL üzerinden altın fiyatlarını hesaplayabilirsiniz. Şubeye gitmeden dilediğiniz bankaya başvurabilir, kredi kartınız ile altın alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

97 Oy

-

3,39 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Erkan
Erkan 7.08.2020 • 00:00

Merhaba ben tam altın , cumhuriyet altını ve ata altın arasındaki farkı soracaktım . Altın fiyatlarını gösteren sitelerde 3'ü de farklı satış fiyatı olarak gösterilmekte.örnek olarak anlık satış fiyatları : tam : 3176 TL Cumhuriyet : 3266 TL Ata : 3494 TL olarak gözüküyor.bu da kafa karıştırıcı oluyor. Teşekkürler.

Yanıtla Beğen(18)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Erkan, Bu altın türleri birbirine benzer türler olsa da gram farklılıkları nedeniyle fiyatları da farklı olmaktadır.

Beğen(19)

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?