Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 8.09.2020 Güncelleme Tarihi: 31.01.2021

Gümüş, ziynet sektöründe sıkça kullanılan oldukça değerli bir maden.

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?
Doğadaki gümüş miktarı da altın gibi sınırlı olduğundan, gümüş de değerli bir maden. Bu değer ile gümüş fiyatları talebe ve dünyadaki gelişmelere göre farklılık gösteriyor. Peki yatırım aracı olarak gümüş daha önce aklınıza gelmiş miydi? Altın gibi değerli madenlerden biri olan gümüş de yatırım aracı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca dijital bankacılık üzerinden gümüş işlemleri çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Gümüş, ziynet sektöründe sıkça kullanılan oldukça değerli bir maden. Doğadaki gümüş miktarı da altın gibi sınırlı olduğundan, gümüş de değerli bir maden. Bu değer ile gümüş fiyatları talebe ve dünyadaki gelişmelere göre farklılık gösteriyor. Peki yatırım aracı olarak gümüş daha önce aklınıza gelmiş miydi? Altın gibi değerli madenlerden biri olan gümüş de yatırım aracı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca dijital bankacılık üzerinden gümüş işlemleri çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Gümüş Hesabı Nedir?

Dolar ve Türk Lirası ile gümüş alım satım işlemleri gerçekleştirebileceğiniz hesaba gümüş hesabı denir. Bu hesaplar kapsamında gümüşü fiziksel olarak da teslim alabiliyorsunuz. Bunun için gümüş satın alımı yapacağınız banka şubesine 20 gün önceden haber vermeniz yeterli. Dijital mecralarda ise hafta içi 5 gün boyunca alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Gümüş Hesabı Açmak Güvenli mi?

Gümüş Hesabı Açmak Güvenli mi? Altın hesaplarında devlet güvencesi olması gibi, benzer şekilde gümüş hesaplarında da devlet güvencesi mevcut. 100 bin liraya kadar olan gümüş işlemleriniz Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından devlet güvencesi altında oluyor.  

 

Mevduat Faizi Hesaplayın!

En çok kazandıran yatırım araçlarını detaylıca incelemek ve karşılaştırma yapmak için Yatırım Araçları sayfamızdan destek alabilir, mevduat faizi hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Gümüş Fiyatlarını Anlık Takip Etmezsem Ne Olur?

Gümüş fiyatlarını anlık takip etmeniz elzem bir şey değildir. Al sat emri vermek bu yatırım türünde de mümkün. Yani gümüş x lira olduğunda 100 gr al şeklinde alış emri verebilirsiniz. Benzer şekilde satış esnasında da talimat vermeniz mümkün. Bu sayede dilediğiniz rakamlara ulaşınca anlık takip etmeden de alım satım yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. HangiKredi'den canlı gümüş fiyatları takibi yapabilirsiniz.

Gümüş Ons Nedir?

Gümüş ons, ülkeler arası piyasalarda işlem gören gümüş fiyatlarını belirlemek için kullanılan bir ölçü birimidir. 1 Ons gümüş 31,10 gram anlamına gelir. Bu birim altın için de kullanılır. Uluslararası piyasalarda işlem gören, alım satımda yazılı olan gümüş fiyatı 1 ons ağırlığındaki gümüşün değeridir. Gümüş hesaplama işlemi bu değer üzerinden yapılmaktadır.

Gram Gümüş Nedir?

Gram gümüş, İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) tarafından gram altın gibi külçe şeklinde piyasaya verilen değerli madendir. 31,10 gram gümüş 999,0 (%99,90) saflığındadır. Gram gümüş fiyatı altın ve doların değişimleri ve hareketlerine paralel olarak farklılık gösterir.

Gram Gümüş Alımı Nasıl Yapılır?

Gram gümüşü bankalardan ya da yatırım kurumlarından alabilirsiniz. Gram gümüşü bankalardan temin etmek için öncelikle gümüş hesabı açmanız gerekir. Gümüş genel olarak büyük ölçekli yatırımcılarca seçildiği için her bankanın gümüş hesabı bulunmaz. Bankalardan alınan gümüşlerde asgari işlem limiti 1 gram gümüştür. Gümüş hesabı olan bireyler kendilerine ya da başka insanların gümüş hesaplarına havale gerçekleştirebilirler. Bankalar çoğunlukla kişisel olarak açılan gümüş hesaplarından hesap işletim ücreti tahsil etmezler.

Gümüş Hesabı Açmanızın Mümkün Olduğu Bankalar

Gümüş Hesabı Açmanızın Mümkün Olduğu Bankalar Gümüş hesabı açan bankalar aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • DenizBank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır ve Hangi Kanallar Üzerinden İşlem Yapılır?

Gümüş hesabı açılışını banka şubelerinden, internet/mobil bankacılık kullanarak, çağrı merkezini arayarak ve ATM üzerinden yapabilirsiniz.

 • Vadesiz gram hesapları bankalarda 1000/1000 saflıkta diğer bir deyişle 24 ayar olarak açılabilir.
 • Alış ve satış işlemleri gram olarak yapılır ve hemen hesaba yansıtılr.

Gümüş Hesap Alım Satım İşlemleri İçin Bilmeniz Gereken Ayrıntılar

 • Gümüş hesaplarında tutulan gümüşler bankalarca belli bir tutara kadar mevduat güvencesindedir.
 • Gümüş işlemlerinizi ister TL (Türk Lirası) cinsinden ister USD üstünden yapabilirsiniz.
 • Bankalarda çoğunlukla 9:00-17:30 saatleri arasında gün içi gümüş kurları, 17:30-09:00 saatleri arasında ise tatil bazlı gümüş kurları ile işlem gerçekleştirilir. Güncel kurlar ile işlem yapmak isterseniz gün içi gümüş kurlarını seçebilirsiniz.
 • Vadesiz Gümüş hesaplarından aynı bankada bulunan diğer gümüş hesaplarına hemen havale yapabilirsiniz.
 • Bankalar üzerinden yapılan gümüş işlemlerinde çoğunlukla fiziki teslimat gerçekleştirilmez.

Altın Fiyatlarının Yükselmesi Gümüşü Nasıl Etkiler?

Altın fiyatları, bir ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler sebebiyle para birimlerine azalan güvene paralel olarak yükselir. Gümüş ile altın arasında da doğru orantılı bir ilişki mevcuttur. Yatırımcıların duyulan güvensizlik sebebiyle altın birikimini tercih etmesi ile altın fiyatları artar. Bu sebeple altın fiyatlarının artması gümüş fiyatlarının da artışına yol açar.

Gümüş Yatırımı Güvenilir Bir Yol Mu?

Gümüş Yatırımı Güvenilir Bir Yol Mu? Tıpkı altın hesaplarında olduğu gibi gümüş hesaplarında da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından devlet güvencesi sağlanır. Sigorta teminatı her farklı bankadaki gümüş hesabı için 150 bin TL olarak belirtilmiştir. Altın işlemleri, ons altın ve altın kur fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgileri canlı altın fiyatları sayfamızdan alabilirsiniz.

Gümüşe mi Dövize mi Yatırım Yapmalı?

Uzun bir süredir döviz kurlarının yükselmesiyle yatırımcılar dövize yatırım yapmayı tercih edebiliyorlar. Dolar, Euro, Sterlin gibi döviz kurlarının yıllık ortalama artışı istatistiki verilere göre daha çok olmasından ötürü yatırımcılar dövizi seçebiliyor. Fakat döviz kurlarına yatırım yapmak daha sık tercih ediliyor gibi görünse de gümüşe yatırım yapmak hem fiziksel hem de sözleşme bazında son derece iyi bir seçenektir. Gümüşün marjları dövizin marjları kadar fazla olmamakla birlikte alım satım işlemlerinde gümüş daha mantıklı bir seçim olabilir.

En popüler yatırım yöntemlerinden biri olan vadeli altın hesabı açma hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

37 Oy

-

3,51 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon