Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı ile Altın Almak

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 2.07.2019 Güncelleme Tarihi: 7.03.2024

Birçok alışverişte yaygın olarak kullanılan kredi kartları ile altın alışverişi de yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Altın Almak
Kredi kartı ile altın almak için yasal hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Kredi kartıyla yapılan altın alışverişlerinde, külçe ve basılı altın olmadığı sürece 8 aya kadar varan bir vadelendirme olanağı bulunur.

Kredi Kartı ile Altın Alınır mı?

Altın alarak birikim yapabilmek için farklı yollar da mevcuttur. Bankaların müşterilerine özel olarak geliştirdikleri altın hesapları ile her ay bütçeniz dâhilinde yatırım yapabilirsiniz. Dilediğiniz banka ile anlaşarak altın hesabı açarak, konuyla ilgili tüm işlemlerinizi bu hesap üzerinden yürütebilirsiniz. Altın hesabı açmak hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Altın hesabı nasıl açılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çeşitli bankaların kredi kartlarında, alışverişlerinizin türlerine göre özel taksit imkânları sunulur. Kredi kartı kullanmaya başlamak istediğinizde karşınıza çeşitli bankaların düzenlediği fırsatlar çıkabilir. Karşınıza çıkan birçok seçenek arasından kendinize en uygun banka ile çalışmak için HangiKredi platformundan faydalanabilirsiniz. Birçok bankanın sunmuş olduğu kredi kartlarını site üzerinden karşılaştırarak değerlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Altın Alımında Kaç Taksit Yapılır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), kredi kartı ile alışverişte taksit sayısına düzenleme getirmesiyle kredi kartı ile taksitli altın almak için belirlenen süre de değişmiştir. Düzenlemeye göre artık kredi kartı ile altın alımı yapacak kişiler, kredi kartına 6 ay yerine 3 aya kadar taksit yapabilecek. Dolayısıyla kredi kartı ile altın taksit sayısı için 3 aylık bir süreç tanımlanmış olacak.

Kuyumcuların Taksit Yapmadığı Durumlarda Ne Olur?

Kimi kuyumcularda taksitli bir biçimde kredi kartı ile gram altın alma işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu durumda nakit ödeme yapmak istemiyorsanız taksit seçeneği için bankanızın size sağladığı seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Böyle anlarda kullanabileceğiniz kredi kartlarını HangiKredi üzerinden araştırarak farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Sonrasında ise alışverişlerinizde size en uygun olan seçenekle devam edebilirsiniz. Bu sayede kredi kartınızı kullanarak alışverişlerinizi taksitle yaparak bütçenizi koruyabilirsiniz.

Bununla birlikte kredi kartı ile altın almak istediğinizde alacağınız altın çeşidine de karar vermeniz gerekir. Gram, çeyrek, tam, bütün gibi altın çeşitleri bulunur. Bu çeşitler gramaj ve tutar olarak birbirlerinden farklılık gösterir. Altın çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak satın alma işleminizi doğrudan etkileyecek faktörler arasındadır. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için “Altın Çeşitleri Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Altın Alımında Komisyon Oranları Nedir?

Kredi kartı ile altın almak istediğinizde bazı bankalar işlemden komisyon alır. Bu durumda “Altın alırken kredi kartı komisyonu oranları ne kadardır?” sorusu sorulabilir. Komisyon oranları bankadan bankaya farklılık gösterir. Her bankanın kendisi için belirlediği bir komisyon oranı vardır. Hesaplama kredi kartı ile altın alımı yapılan bankaya özel olarak yapılır. Dolayısıyla komisyon oranı hakkında bilgi alabilmenizin en iyi yolu tercih ettiğiniz banka ile iletişime geçerek komisyon oranları hakkında bilgi almak istediğinizi iletmektir. Çevrimiçi işlemlerde ise komisyon ücretlerini bankaların hizmetler ve ücretler kısmından öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Bankadan Altın Alınabilir mi?

Kredi kartı ile altın alımı banka yardımıyla gerçekleştirilebilir. Bu durumda yapılması gereken ilgili banka ile iletişime geçmektir. Bankalar altın alma konusunda farklı koşullara sahiptir. Yapı Kredi altın alma işlemleriyle diğer bankaların işlemleri arasında farklılıklar bulunabilir. Bankaların bu süreçte ne kadar yardımcı olduğu ya da kredi kartı puanı ile almak mümkün olup olmaması gibi sorular için bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Böylece size özel fırsatlardan da haberdar olarak kredi kartıyla altın alımı hakkında aklınızdaki tüm sorularınızın cevaplarını alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

53 Oy

-

2,77 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

3 Yorum

Ümit ata
Ümit ata 16.04.2020 • 00:00

Güzel bir uygulama teşekkürler

Yanıtla Beğen(7)
Velikivilcim
Velikivilcim 14.02.2020 • 00:00

Merhaba velikivilcim ben ben ilk önce 40000tl olankredimi TEB taşımayı beş Sonrada 20000daha çekip öteki krediyi gebe taşımak istiyorum mümkünse

Yanıtla Beğen(9)
ikon
Hangikredi 3.04.2020 • 00:00

Merhaba Veli Bey, Borç transferi ile ilgili olarak bankalarla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

Beğen(8)

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?