Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Havale ve EFT Nedir, Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.06.2020 Güncelleme Tarihi: 30.09.2021

Banka hesapları ve geliştirilen teknolojiler sayesinde, artık para gönderme işlemleri son derece kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Havale ve EFT Nedir, Nasıl Yapılır?
Bankada hesabı olan tüm tüketiciler, aynı bankada ya da farklı bankada hesabı olan kişilere para gönderebilir ve kendi hesapları arasında para transferi gerçekleştirebilir.

Havale ve EFT olarak adlandırılan bu işlemler, en çok kullanılan dijital bankacılık işlemleri arasında yer alır. Para gönderme işlemlerini çok kolay bir hâle getiren havale EFT nedir ve nasıl yapılır?

Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?

Havale ve EFT birbirlerine benzese de farklı işlemlerdir. O nedenle öncelikle “Havale nedir?” sorusunu cevaplamak gerekir. Havale; aynı bankada yer alan mevduat hesapları arasında yapılan para transferi işlemlerine verilen isimdir. Bu işlem, sadece aynı bankada açılmış olan hesaplar arasında yapılabilir. Gönderici ve alıcı aynı ya da farklı kişi olabilir. Kişinin kendi hesapları arasında yaptığı havale işlemi virman olarak da adlandırılır.

Havale Türleri Nelerdir?

Havale, sadece banka ve PTT aracılığı ile yapılabilen bir işlemdir. Bu nedenle havale türleri de PTT ve banka havalesi olmak üzere ikiye ayrılır.

PTT Havalesi

Banka hesabı bulunmayan kişilerin ya da banka kanalını kullanmak istemeyen kişilerin kullandığı bir yöntemdir. Gönderici, havale edilecek tutarı bir PTT şubesine yatırır ve alıcı ile ilgili bilgileri verir. Alıcı ise yine bir PTT şubesine giderek kimlik ibraz etmek suretiyle parayı çeker. Bu işlem, PTT’nin mobil uygulaması üzerinden de online olarak yapılabilir.

Banka Havalesi

Banka havalesi, PTT yöntemine göre daha basit ve hızlıdır. Bankada hesabı bulunan bir kişi, aynı bankada hesabı bulunan başka bir kişiye, hesap numarası ya da IBAN bilgisi ile para gönderebilir. Kolay Adres teknolojisi sayesinde telefon numarası ve T.C. kimlik numarasına da para gönderilebilir. Bu işlem, bankanın mobil uygulaması üzerinden birkaç saniyede yapılabilir.

ATM’den kartsız işlemle para gönderme de banka havalesi yöntemi olarak kabul edilir. Bu yöntemde, ATM’ye kart takmadan, kartsız işlemler menüsünü kullanarak para göndermek mümkündür.

EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

Havale ve EFT, banka müşterilerinin en çok ihtiyaç duyduğu işlemler arasında yer alır. Özellikle EFT, son derece faydalı ve kullanışlı bir işlemdir. Bu işlemi rahatlıkla yapabilmek adına “EFT nedir?, EFT nasıl yapılır?” gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir.

Kısaca EFT olarak tanımlanan işlemin tam adı “Elektronik Fon Transferi” şeklindedir. Bu işlem, farklı bankalar arasındaki para transferlerini ifade eder. Yani X bankasındaki bir hesaptan Y bankasındaki bir hesaba para göndermek, EFT yapmak demektir. Bu işlemde alıcı ve gönderici farklı kişiler olabilirken aynı kişi, farklı bankalarda bulunan hesapları arasında da transfer yapabilir.

EFT işlemleri sadece yurt içinde ve TL cinsinden yapılır. Transfer sırasında hesap numarası, IBAN, T.C. kimlik no, telefon numarası gibi bilgiler kullanılabilir. Bankaların fiziksel şubelerinden, internet şubelerinden, mobil uygulamalarından ve ATM’lerinden EFT yapmak mümkündür.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT havale nedir, ne değildir bilmek, havale ve EFT arasındaki farkı da bilmek anlamına gelir. Bu iki kavram, mantık olarak aynı işlemi ifade eder. Aralarındaki fark, paranın bulunduğu bankadan dışarı çıkıp çıkmaması ve işlem saatleri ile ilgilidir. Havale EFT farkları kısaca şöyle açıklanabilir:

 • Havale işleminde alıcı ve gönderici hesaplar aynı bankadadır.
 • EFT işleminde alıcı ve gönderici hesaplar farklı bankalardadır.
 • Havale işlemleri 7/24 yapılabilir.
 • EFT işlemleri iş günlerinde ve mesai saatleri içerisinde yapılabilir. (Bankalara göre değişkenlik gösterebilir.)

EFT ve Havale Saatleri Nelerdir?

İşlem yapmadan önce havale EFT saatleri hakkında bilgi edinmek önemlidir. Çünkü belirli saatler dışında yapılan işlemler anlık olarak gerçekleşmez ve bu durum da işlerin aksamasına neden olabilir. Havale saatleri konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Transfere konu olan para aynı bankada kaldığı için havale işlemleri 24 saat yapılabilir.

Saat ile ilgili sınırlama EFT işlemlerinde vardır. Bu sınırlama, mesai saatleri dahilinde belirlenmektedir. EFT işlemleri genellikle saat 09.00 ile 17.00 arasında yapılabilir. Bazı bankalarda bu saatler 08.00 ile 17.15 arasına esneyebilir. Bununla birlikte Kolay Adres ve FAST gibi teknolojiler sayesinde, belirli limitler dahilindeki EFT işlemleri de 24 saat yapılabilmektedir.

Ayrıca bazı bankalar, “Geç EFT” olarak adlandırılan bir hizmet vermektedir. Geç EFT, ek ücret ödemek kaydıyla mesai saatleri dışında EFT işlemi yapılabilen bir hizmettir. Tüm bu detaylardan dolayı, çalışılan bankada EFT saat kaça kadar yapılabiliyorsa ona göre hareket etmek gerekir.

Hafta Sonları Havale ve EFT Yapılabilir mi?

Havale işlemlerinde saat sınırı olmadığı gibi gün sınırı da bulunmamaktadır. Dolayısıyla hafta sonlarında da havale yapabilmek mümkündür. Fakat EFT için aynı durum geçerli değildir. EFT işlemleri, sadece iş günlerinde yapılabilir. Yani hafta içi olarak tanımlanan pazartesi - cuma günleri arasında, mesai saatlerinde EFT yapılabilir. Bunun dışında, Kolay Adres, FAST, Geç EFT gibi yöntemler ile hafta sonu EFT yapabilmek mümkündür.

Havale ve EFT Ne Zaman Hesaba Ulaşır?

Para transferi işlemleri ile ilgili detaylardan biri de gönderilen paranın alıcının hesabına ne zaman ulaşacağıdır. Geliştirilen finansal teknolojiler sayesinde, havale ve EFT işlemlerini anlık olarak yapabilmek mümkündür. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Peki anlık gönderimin mümkün olmadığı durumlarda EFT ve havale ne zaman hesaba geçer?

 • Havale işlemlerinde bir süre kısıtlaması olmadığı için, alıcının hesabına iletilmesi en fazla birkaç dakika sürer.
 • EFT işlemleri ise eğer mesai saatleri içerisinde yapıldıysa birkaç dakikada alıcı hesabına düşer.
 • Eğer anlık EFT işlemini mümkün kılan bir hizmet kullanılmıyorsa, mesai saatleri dışında yapılan EFT işlemleri, bir sonraki iş gününün başlamasının ardından,
 • Cuma akşamı ve hafta sonu yapılan işlemler ise pazartesi günü hesaba ulaşır.
 • Bu durum, dinî ve millî bayramların dahil olduğu resmî tatil günlerinde de aynı şekildedir.

Havale Ücretleri Ne Kadardır?

Havale ve EFT ücretleri, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar, belirli şartlar doğrultusunda bu işlemlerin ücretsiz bir şekilde yapılmasına izin verebilir. Dolayısıyla Ziraat Bankası havale ücreti ile Halkbank havale ücreti birbirinden farklı olabilir. Fakat bu ücretler için, Fi̇nansal Tüketi̇ci̇lerden Alınacak Ücretlere İli̇şki̇n Usûl ve Esaslar Hakkında Tebli̇ğ doğrultusunda bazı limitler belirlenmiştir. Dolayısıyla bankalar, aşağıdaki tabloda belirtilen üst limitlerden daha fazla ücret alamaz.

İşlem Kanalı 50.000 TL ve üzeri 1.000 TL-50.000 TL 1.000 TL ve altı
Havale EFT Havale EFT Havale EFT
Şube 50 TL 100 TL 5 TL 10 TL 2,5 TL 5 TL
İnternet Şubesi 12,5 TL 25 TL 1 TL 2 TL 0,50 TL 1 TL
Mobil Uygulama 12,5 TL 25 TL 1 TL 2 TL 0,50 TL 1 TL
ATM 25 TL 50 TL 4 TL 8 TL 2 TL 4 TL
Düzenli Ödemeler 12,5 TL 25 TL 1 TL 2 TL 0,50 TL 1 TL
Diğer 50 TL 100 TL 5 TL 10 TL 2,5 TL 5 TL

Not: Geç EFT işlemlerinde bu ücretler, %50 artırımlı bir şekilde uygulanmaktadır.

Havale ve EFT İşlemleri İptal Edilebilir mi?

Havale ve EFT iptal etme işlemleri, eğer para alıcı hesaba geçmemiş ise kolaylıkla yapılabilir. Beklemede olan ya da ileri tarihte gönderilmesi için talimat verilmiş olan havale ve EFT işlemlerini, henüz gerçekleşmeden iptal edebilmek mümkündür. Bunun için mobil internet şubesi ve mobil uygulama en pratik seçeneklerdir.

Eğer yanlış bir hesaba havale ya da EFT yapılmış ise bu durumda doğrudan banka ile iletişime geçmek gerekir. Müşteri hizmetlerini aramak ya da şubeye gitmek sureti ile iptal talebinde bulunmak mümkündür. Bu durumda, alıcı hesap aynı bankadaysa, banka hızlı bir şekilde alıcı hesabın sahibi ile iletişime geçer. Hesap farklı bankadaysa bu süreç biraz daha uzun olur.

Her halükarda, yanlış gönderilen bir paranın geri alınabilmesi için, alıcı hesabın sahibi tarafından onay verilmesi gerekir. Bu nedenle havale ve EFT işlemlerini onaylamadan önce alıcı bilgilerini kontrol etmekte fayda vardır.

Havale ve EFT İle Alışveriş Yapılabilir mi?

Havale ve EFT işlemleri, online alışveriş yapılan internet sitelerinde de bir ödeme aracı yerine geçebilir. Satıcının havale ve EFT ile ödeme kabul etmesi hâlinde, bu yöntem ile alışveriş yapmak da mümkündür. Fakat bu yöntem iki taraf için de belirli riskler içerir. Bu nedenle karşılıklı güvenin sağlanması hâlinde bu yöntem tercih edilmelidir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak? 27.03.2023

  Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak?

 • Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 23.03.2023

  Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon