Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Havale ve EFT Nedir, Nasıl Yapılır?

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 23.06.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Günlük hayatımızda alışveriş yapmaya giden adımlardan biri de para döngüsüdür.

Havale ve EFT Nedir, Nasıl Yapılır?
Yani, para döngüsü sayesinde elimize bir meblağ geçer ve bunu çeşitli şekillerde değerlendiririz. Bunlar, paranın tutarına göre değişir. Kimimiz mevduat faizi ile parasına değer katmayı seçerken, kimileri de alışveriş yapmak ve isteklerini hemen gerçekleştirmek isteyebilir. Bu yazımızda, havale ve EFT arasındaki farkları detaylıca inceleyerek aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Günlük hayatımızda alışveriş yapmaya giden adımlardan biri de para döngüsüdür. Yani, para döngüsü sayesinde elimize bir meblağ geçer ve bunu çeşitli şekillerde değerlendiririz. Bunlar, paranın tutarına göre değişir. Kimimiz mevduat faizi ile parasına değer katmayı seçerken, kimileri de alışveriş yapmak ve isteklerini hemen gerçekleştirmek isteyebilir. Bu yazımızda, havale ve EFT arasındaki farkları detaylıca inceleyerek aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Havale, bir bankada var olan hesaptan aynı bankada açılmış olan bir diğer hesaba para transferi gerçekleştirme işlemine verilen addır. Para gönderim işleminde bankalar aynı olduğu için işlem ücreti düşük olur. Aynı zamanda işlem hızı yüksektir ve zaman kazanmanızı sağlar. Genellikle Türk Lirası üzerinden yurt içi hesaplar arasındaki para aktarım işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

EFT’nin ise açılımı Elektronik Fon Transferi’dir ve farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferine denir. Alıcı ve göndericinin bankaları farklı ise, bu yöntemden faydalanılır.

Havale ve EFT İçin İhtiyacınız Olan Bilgiler

Hem havale hem EFT yapabilmek için bu işlemlerde IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Eğer IBAN numaranızı bilmiyorsanız, banka hesap numarası, şube kodu ve şube adı girerek de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak IBAN numaranızla transferinizi çok daha hızlı ve hataya mahal vermeyecek şekilde yapabilirsiniz.

IBAN numarasını banka şubesinden, telefon bankacılığı yoluyla ya da internet bankacılığını kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Hesap numarası ise banka kartları ve IBAN numaralarının içinde mevcut olan bir numaradır ve IBAN’dan daha kısadır.

EN AVANTAJLI KREDİYİ BUL, HEMEN BAŞVUR!

Havale ile EFT Arasında Ne gibi Farklar Vardır?

Havale işlemleri aynı banka üzerinden gerçekleştirilir. EFT transferleri ise farklı bankalar arasında yapılır. Bu anlamda, havale işlemi EFT işlemine nazaran çok daha çabuk yapılabilir.
İşlem ücretleri açısından da havale EFT’ye göre daha ekonomik olur. Havale 7 gün 24 saat gerçekleştirilebiliyorken, EFT işlemlerinde zaman kısıtı söz konusu. Bu işlemler yalnızca hafta içi belirli saatlere kadar yapılabilir. Bu saatler bankaya göre farklılık gösterebilir.

Havale Türleri ve Birbirleri Arasındaki Farklar

Havale türleri banka havalesi ve PTT havalesi olarak ikiye ayırlır. PTT havalesi bir banka hesabı bulunmayan gönderici ve alıcılar tarafından tercih edilebilmektedir. PTT aracılığıyla yurt içi ve yurt dışındaki alıcılara para transferi yapılabilir. PTT havalesi için PTT şubelerinden birine giderek, kendi bilgileriniz ile alıcının ismi, soyismi ve adres bilgilerini havale formuna yazarak gönderimi yapılmasını istediğiniz parayı PTT’ye nakit şekilde teslim etmeniz yeterlidir. PTT havalesi için transfer edilecek meblağa göre belirlenen bir ücret ödemekle yükümlü olursunuz. PTT havalesinin alıcıya ulaşması banka havalesine kıyasla daha uzun zaman alabilir.

Banka Havale İşlem Ücretleri 2020

10 Şubat 2020 tarihinde yapılan düzenleme sonrasında bankaların alabileceği ücret ve komisyonlar “Havale işlemlerinde uygulanacak azami ücretler EFT işlemleri için belirtilen ayrımlara tabi olarak ilgili ücretlerin yarısı oranında uygulanır.” şeklinde belirlendi.

Banka EFT İşlem Ücretleri 2020

EFT ücreti işlem tutarının 1.000 TL’nin altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL (eskisi 6 TL), ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL (eskisi 17 TL), şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL (eskisi 67 TL) olarak belirlendi. İşlem tutarı 1.000 TL ile 50.000 TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi.

Hafta Sonları Havale/EFT Yapılır mı?

Havale işlemi aynı bankaya ait hesaplar arasında gerçekleştirildiği için hafta sonu da dahil 7 gün 24 saat para transferi yapılmasını mümkün kılar. Ancak EFT işlemi hafta sonları gerçekleşmez ve hafta içi mesai saatlerinde transferiniz gerçekleştirilir.

Yanlış Hesaba Havale/EFT Durumunda Ne Olur?

Havale işlemlerinde isim-soy isim veya hesap ya da IBAN numaralarında yapılan harf veya rakam hatalarında işlem gerçekleştirilmez ise, göndermek istediğiniz para çoğunlukla gönderilemez ve gönderici hesabına geri döner.

Yanlış hesaba transfer yaptığınız takdirde ilk olarak hızlıca bankanızın müşteri hizmetleri bölümü ile iletişime geçerek, yanlış hesaba havale yaptığınızı iletmelisiniz. Eğer havale yaptığınız hesabın sahibi ile aynı bankayı kullanıyorsanız banka ile hızlıca görüşüp zaman kaybetmeden çözüme ulaşabilirsiniz. Ancak alıcı ve gönderici olarak bankalarınız farklı ise yani EFT yaptıysanız bu süreç biraz daha uzun sürebilir.

İstenmeyen bir havale yapıldığında, alıcı hesap sahibi onay vermez ise meblağ gönderici hesabına iade edilemez. Bu nedenle doğru iletişim ve tutarlılık oldukça önemli.

MEVDUAT FAİZİ HESAPLA

Havale/EFT İşlemi Hangi Kanallar İle Yapılır?

Banka havale ve EFT işlemleri pek çok kanal alternatifi kullanılarak yapılabilir. Bunlar:

 • Banka şubeleri,
 • ATM’ler,
 • İnternet bankacılığı,
 • Telefon bankacılığı,
 • Mobil bankacılık

olarak sayılabilir.

Şube harici kanallar işlem ücretleri anlamında daha ekonomiktir ve transfer işleminizi hızlıca gerçekleştirmenizi sağlar.

Havale/EFT Saatleri

Havale işlemi aynı banka içinde yapıldığı için tüm bankalarda 7/24 olarak transfer sağlanabilir. EFT işlemleri ise kabaca hafta içi mesai saatlerinde yapılır. EFT’nin yapıldığı son saat bankaların kendi kurallarına göre değişiklik gösterebilmektedir..

Havale/EFT Ne Zaman Hesaba Ulaşır?

Gönderici hafta içi ve hafta sonu hesabında yeterli bakiye olmak şartıyla havale işlemlerini en çabuk şekilde gerçekleştirebilir. Havale aynı banka hesapları arasında yapıldığı için, işlem yapılan bankanın hızına göre değişiklik olmakla birlikte, genellikle 10 dakikadan daha kısa bir sürede transfer yapılır. EFT’de ise bankalar arası yoğunluk ve teknik sebeplerden dolayı bu süre yarım saate kadar çıkabilmektedir.

Hafta Sonu, Resmi Tatillerde ve Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Gece yapılan EFT bir sonraki mesai saati içerisinde hesaba geçer. Hafta sonunda veya resmi tatillerde yapılan EFT işlemi ise bir sonraki ilk resmi iş gününde EFT saatleri içerisinde yapılacaktır. Eğer bankaların yarım gün çalıştığı bir zaman diliminde ve/veya saat 11:00’dan önce EFT yapılmış ise aynı gün içerisinde paranın karşı hesaba transferi yapılacaktır. Yine aynı şekilde 11:00’den sonra yapılmış ise EFT bir sonraki ilk resmi iş gününe kalacaktır.

Cep Telefonuna Havale Nedir?

Cep telefonuna havale, elektronik ortamlar üzerinden yapılabilen bir para transfer işlemidir. Bu transfer yöntemi ile bankada hesabı bulunmayan birine düşük bir işlem ücreti karşılığında para transferi yapmak mümkündür.

Cebe havale işlemini yapmak için ilk ihtiyacınız olan, bu işlemin geçerliliği bulunan bir banka hesabınızın olmasıdır. Cep telefonuna havale işlemi yapılabilen bankalardan kimileri para gönderilecek kişinin T.C. kimlik numarasını talep ederken, bazı bankalar ise yalnızca telefon numarası ile transferi gerçekleştirebilmektedir.

Havale yapılan alıcının cep telefonuna giden 6 haneli kodun, alıcının banka ATM’sinde ilgili işlem menüsüne girmesi ile transferi yapılan parayı kolaylıkla çekebilir. Havalesi yapılan paranın çekilmemesi durumunda ise en geç 7 gün içerisinde havaleyi gönderici hesaba para iadesi yapılır.

Havale/EFT ile Avantajlı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Online alışverişin altın çağını yaşadığı günümüzde, havale/EFT ile ödeme seçeneği sıkça karşılaştığımız bir ödeme şeklidir ve indirim sağlama gibi avantajları vardır.

Pek çok e-ticaret ve online alışveriş sitesinde havale/EFT ile yapılan ödemelere ekstra indirim sağlanır. Bunun nedeni ise, satıcıların havale/EFT ile yapılan ödemelerde, kredi kartı ile ödeme veya kapıda ödeme modellerinde olduğu gibi komisyon ücreti ödemiyor olmasıdır.

Havale/EFT ile alışveriş avantajından faydalanmanız için tek yapmanız gereken, satıcının belirtmiş olduğu banka seçeneklerinden size uygun olanı seçmek ve IBAN numaranız yoluyla para transferini gerçekleştirmektir.

En Avantajlı Kredi Kartları

Havale ve EFT’den bu kadar bahsetmişken, büyük avantajlar sağlayan en iyi kredi kartı seçeneklerini de gözden geçirmek isteyebileceğinizi düşündük. Size en uygun bankayı rahatlıkla seçmeniz için linke tıklayarak kart ve bankaların özelliklerini karşılaştırabilir, tercihinizi yapabilirsiniz.

KREDİ KARTLARINI İNCELE

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Para Piyasası Kurulu Nedir? 21.06.2021

  Para Piyasası Kurulu Nedir?

 • Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler 21.06.2021

  Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Evden Para Kazanmanın Yolları 21.06.2021

  Evden Para Kazanmanın Yolları

 • İleti Yönetim Sistemi - İYS Nedir? 17.06.2021

  İleti Yönetim Sistemi - İYS Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon