Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Döviz Havalesi Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.09.2022 Güncelleme Tarihi: 12.07.2024

Döviz havale işleminizi bankanızın şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz Havalesi Nasıl Yapılır?
Bankalar bu işlem için döviz havale ücreti alır. Bu işlem dünya genelinde SWIFT sistemi üzerinden gerçekleşir.

Döviz transferi bankalar aracılığıyla yapılabilen bir işlemdir. İnternet bankacılığı sayesinde bir hayli kolay bir hâle gelen bu işlem, belirli kanunlar çerçevesinde gerçekleştirilir. Döviz havale işleminizi bankanızın şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar bu işlem için döviz havale ücreti alır. Bu işlem dünya genelinde SWIFT sistemi üzerinden gerçekleşir. Tüm bankalar bir SWIFT koduna sahiptir. Bu kod sayesinde işlemler kolaylıkla yapılabilir. Bankadan bankaya değişiklik gösteren döviz havale masrafı konusunda detaylı bilgi almak için işlem yapmak istediğiniz bankanın resmi web sitesine göz atabilirsiniz. Ayrıca, bankanızın müşteri hizmetleri yetkilisine bağlanarak da bu bilgiye ulaşmanız mümkün. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için SWIFT Kodu Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Döviz Havale İşlemi Nereden Yapılır?

Döviz havale işlemleri bankalar aracılığıyla yapılır. Bankalar bu havale sırasında döviz transfer ücreti alır. Bankadan bankaya değişiklik gösteren döviz havale ücreti yapılan transfer miktarına göre ücretlendirilir. Bu konu hakkında döviz bürolarından bilgi alabileceğiniz gibi Döviz Bürosu Nedir? isimli içeriği de inceleyebilirsiniz. Döviz havale etmek için tercih edebileceğiniz seçenekler şunlardır:

 • Çalıştığınız bankanın şubelerini ziyaret ederek havale talimatı verebilirsiniz.
 • Bankanızın online işlemler bölümünü kullanabilirsiniz.
 • Müşteri hizmetleri merkezini arayarak işlemlerinizi telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Online Döviz Havalesi Yapılabilir mi?

Günümüzde döviz havale işlemi online olarak da yapılabilir. Bankaların resmi web sitelerinde bulunan ve kişiye özel olan online işlemler bölümü kullanılarak SWIFT yapılabilir. Yapılan işlemin büyüklüğüne göre değişiklik gösteren döviz havale ücreti, bankadan bankaya da değişiklik gösteren bir tutardır. Çalışmak istediğiniz bankanın hizmet ücretlerini web sitelerinden inceleyebilirsiniz.

Döviz Havalesi İçin İstenilen Bilgiler Nelerdir?

Döviz havalesi yani SWIFT aracılığı ile para gönderirken istenilen bilgiler tüm kurumlar için standarttır. Bu işlemin yapılabilmesi için; kişi ya da firma bilgisi, alıcı banka SWIFT kodu, alıcı banka adı ve şehir bilgisi, alıcı hesap no ve IBAN no gereklidir. Döviz ile yapılacak olan işlemler için bankaların döviz havalesi ücreti aldığını bilmenizde de fayda var. Detaylı bilgilerin istenmesinin sebebi hatalı bir transfer yapmanın önüne geçmektir. Ayrıca internet üzerinden yapacağınız işlemler sırasında tüm bilgileriniz üst düzey güvenlik protokolleri çerçevesinde korumaya alınır. Bu sayede havale işleminizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Alıcı Bilgisi (kişi ya da firma adı)

Döviz havale işlemi kişiden kişiye, kişiden firmaya veya firmadan firmaya olabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için alıcı kişi ya da firma bilgilerinin eksiksiz olarak bilinmesi gerekir. Yapılacak olan işlemin hatasız bir biçimde gerçekleşmesi için bu bilgiler oldukça önemlidir. Sağlıklı ve sorunsuz bir havale işlemi yapabilmeniz adına transfer yapacağınız kişi veya kurum ile tüm detayları netleştirmeniz tavsiye edilir.

Alıcı Banka Swift Kodu

Dünya genelinde tüm bankaların uluslararası ya da yurt içinde döviz transferi yapabilmeleri için bir SWIFT kodu bulunur. Bu kod her bankada farklıdır. SWIFT kodu 11 haneden ve tamamıyla büyük harflerden oluşur. Kod içerisindeki ilk dört hane bankanın kodunu belirtir. Arka arkaya gelen sıralama 11 haneyi bulmuyor ise kodun sonuna x harfi eklenerek tamamlanması sağlanır.

Alıcı Banka Adı / Şehir Bilgisi

Döviz transfer işleminin gerçekleşmesi için alıcı banka adı ve şehir bilgisine ihtiyaç duyulur. Yapılan işlemin hangi bankaya ve bu bankanın hangi şubesine yapılacağı bilinmesi gereken detaylardan biridir. Gelen döviz havale ödeme ücreti konusunda bankaya danışarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca işlem yapılırken ödenecek olan döviz havale ücreti tutarını şubeden öğrenebilirsiniz.

Alıcı Hesap No / IBAN No

IBAN numarası, yanlış bir hesaba transfer yapılmasını önlenmesi için ilk olarak Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılmıştır. Bu numara, döviz transferi işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bilgiler arasındadır. Yurt içine veya yurt dışına yapılacak olan farklı para birimine sahip havaleler sırasında döviz eft ücreti alınır. Ücret miktarı yapılacak olan işlemin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Döviz Havale İşlemi Ne Zaman Tamamlanır?

Döviz havale işlemi, gün içinde 17:00’dan önce gerçekleştirilir. Bu işlem 17:00’dan önce yapılırsa döviz transferi iki iş günü içerisinde alıcı hesaba geçer. 17:00’dan sonra ise 3 iş günü içerisinde para transferi tamamlanır. Bazı bankalar ise bu işlemin çok daha hızlı olması adına dolar, euro, sterlin ve frank cinsindeki transferler için 13:45’ten önce ek ödeme alarak aynı gün içerisinde işlemin tamamlanmasını sağlayabilir. Bu işlem için euro havale ücreti alındığını da unutmayın. Yurtdışı döviz havale ücretleri çeşitlilikler gösterebilir. Bu durum için çalışacağınız bankanın iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Döviz Havale İşlemlerinde Zaman Sınırlaması Var mı?

Döviz havale işlemi, bankanızın sunduğu çeşitli kanallar ile yapılabilir. Bizzat banka şubesinden, online olarak ya da bankamatikler yoluyla havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İş günleri içerisinde bankanızın şubesine bizzat giderek bu işlemi 17:00’a kadar yapabilirsiniz. Bu durumda para karşı tarafa 2 iş günü içerisinde geçecektir. Online olarak yapacağınız işlemler her gün yapılabilir. Bu işleminin tamamlanması için ise yine toplamda en az 2 iş günü geçmesi gereklidir.

Döviz Havalesi Yapılırken Ücret Alınır mı?

Döviz havalesi için kesin bir rakam belirli olmasa da hemen hemen tüm bankalar döviz havale ücreti alır. Bu rakam yapacağınız işlemin hacmi ile doğru ortantılıdır. SWIFT işlemlerinde hem gönderenden hem de alıcıdan belirli bir miktar işlem ücreti tahsis edilir. Döviz havale ücreti ile ilgili detaylı bilgi almak için işlem yapacağınız ve gönderim yapılacak bankadan olan bankadan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Döviz Havale Ücreti Neye Göre Değişir?

Bankalar bu işlemin yapılabilmesi için asgari oranda bir ücret miktarı belirler. İşlem içerisinde oluşabilecek ek masrafların da kullanıcılar tarafından ödenmesi beklenir. Yapılacak işlem büyüklüğü de döviz havale ücreti miktarını etkileyen faktörlerden biridir. İnternet ya da şube üzerinden yapılacak olan işlemler de bu ücret miktarını değiştiren hususlardır. SWIFT işlemi hangi para birimden yapılacaksa o gün için geçerli olan kur değerleri üzerinden hesaplanır. Bu konular hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak için Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Her Şey yazımızı inceleyebilirsiniz.

Döviz Havale Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yurt içi yada yurt dışına döviz transferi yapıldığında alınan ücret yapılan işlem hacmi ile orantılı olur. Havale gerçekleştirebilmek için ödenmesi gereken tutar, bankalar tarafından belirlenir. Bu nedenle hesaplama yapmadan önce çalışmak istediğiniz bankanın web sitesinde yer alan hizmet ücretleri tablosunu inceleyebilirsiniz. Döviz transferi işlem ücreti ile ilgili bilgi almak için bankanızın resmi iletişim kanallarını da kullanabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

22 Oy

-

3,91 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?