Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Swift Kodu Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 15.06.2021 Güncelleme Tarihi: 22.05.2023

Yaşadığımız yüzyılda uluslararası ticaretin artması ve para transferi işlemlerinin çoğalması ile birlikte bu konuyla ilgili bazı terimler karşımıza çıkar.

Swift Kodu Nedir?
 Para transfrei terimlerinden biri de Swift Kodu’dur. Bu terim Swift Numarası olarak da anılabilir. Uluslararası para transferlerini mümkün kılan SWIFT kodları, her bankaya özel olarak tanımlanır. 

SWIFT kodu; çeşitli işlemlerde kullanılan, bankaların kendilerine ait uluslararası bir koddur. Tüm bankaların kendilerine ait özel bir SWIFT kodu bulunmaktadır. Bu SWIFT kodunun para transferi işlemlerine ek olarak haberleşmede kullanıldığı da belirtilmektedir. SWIFT ifadesi bir kısaltma olup Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği tarafından oluşturulan SWIFT sistemi aracılığıyla uluslararası döviz transferleri yapılmaktadır. Yani farklı ülkelerde bulunan banka hesapları arasında döviz olarak yapılan tüm para transferi işlemleri bu sistem aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sistem 1973 yılında kurulmuş olup, 1977 yılında fiilen çalışmaya başlamıştır.

SWIFT koduna ek olarak bu kod ile aynı görevi gören BIC kodu vardır. BIC, Bank Identifier Codes (Banka Tanımlama Kodları) ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Yani bazı yerlerde SWIFT kodu ifadesi yerine BIC kodu ifadesi kullanılabilir. Bu iki kısaltma da aynı konu ifade etmektedir ve kodlar farklı değildir.

SWIFT kodu, zaman zaman tasnif kodu ile karıştırılmaktadır. Fakat bu kodlar benzer amaçlarla kullanılsa da birbirinden farklıdır. Tasnif kodları, bir ülkedeki transferler için banka şubelerini belirlemeye yardımcı olur. SWIFT ise uluslararası transferler için banka şubelerini belirlemede kullanılır.

SWIFT Kodu Nasıl Öğrenilir?

SWIFT, 11 haneden ve tamamı büyük harflerden oluşan bir koddur. Bu kodun açılımında;

 • İlk 4 hane bankanın kodunu,
 • Devam eden 2 hane ülke kodunu,
 • Sonraki 2, 3 ya da 4 hane yerel kodu,
 • Son 3 hane ise şube kodunu tanımlamaktadır.

Bu kod birleşimi 11 haneyi aşmamalı ve 11 haneden az olmamalıdır. Eğer 11 haneden az olursa kodun sonuna X harfi eklenerek 11 haneye tamamlanır.

Örnek olarak Akbank’ın SWIFT/BIC kodu incelenebilir. Akbank’ın SWIFT kodu AKBKTRIS’dir. İlk 4 karakter (AKBK) banka kodu, sonraki 2 karakter (TR) ülke kodu, en sondaki 2 karakter ise (IS) genel merkezi temsil etmektedir. Görüldüğü gibi Akbank’ın SWIFT kodu 8 haneden oluşmaktadır. Bu kod bir yere yazılırken 11 haneye tamamlamak için sonuna 3 tane X harfi eklenebilir.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Bankaların SWIFT Kodları

Uluslararası piyasada faaliyet göstermek isteyen bankalar bu koda sahip olmalıdır. Bu kod sistemi sayesinde uluslararası döviz transferi işlemleri güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye’de Faaliyet Gösteren bankaların SWIFT kodları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Banka SWIFT Kodu Banka SWIFT Kodu
Ziraat Bankası TCZBTR2A Türkiye İş Bankası ISBKTRIS
Halkbank TRHBTR2A VakıfBank TVBATR2A
Garanti BBVA TGBATRIS Yapı Kredi YAPITRIS
Denizbank DENITRIS Akbank AKBKTRIS
QNB Finansbank FNNBTRIS TEB TEBUTRIS
KuveytTürk KTEFTRIS Türkiye Finans AFKBTRIS
Şekerbank SEKETR2A Albaraka Türk BTFHTRIS
ING INGBTRIS Anadolubank ANDLTRIS
Vakıf Katılım VAKFTRIS Ziraat Katılım TCBTR2AZKB
HSBC HSBCTRIX Fibabanka FBHLTRIS
Alternatif Bank (ABank) ALFBTRIS Odeabank ODEATRIS
ICBC Turkey Bank ICBKTRIS Burgan Bank TEKFTRIS
Türk Eximbank TIKBTR2A Turkland Bank (T-Bank) TBNKTRIS
Aktif Bank CAYTTRIS Turkish Bank TUBATRIS
Emlak Bank EMLATRIS Citibank CITITRIX
Kalkınma Bankası TKBNTR2A TSKB TSKBTRIS
GSD Bank GSDBTRIS Golden Global Bank GOGYTRIS

SWIFT Kodu ile İlgili Diğer Hususlar

SWIFT kodu ile işlem yapabilmek için yani döviz transferi işlemi yapabilmek için unutulmaması gereken konulardan biri de kişinin bir döviz hesabı açmış olmasıdır. Ayrıca bu işlemlerin ücretlerinin alınabilmesi için bir TL hesabı da olmalı ve hesapta para bulunmalıdır.

SWIFT kodu ile ilgili bir diğer konu ise uluslararası döviz transferi işlemlerinde alınan ücretlerdir. Yabancı ülke parası (döviz) transferlerinde alıcı banka yurt dışındaki aracı bir banka ile çalıştığı için bazı maliyetler ortaya çıkmaktadır. Bu maliyetler kapsamında alınan ücretler, yani hem gönderici hem de alıcı bankadan alınan işlem ücretleri; bankalara göre, işlem hacmine ve işlem sayısına göre farklılık göstermektedir.

Ayrıca söz konusu transfer işlemi yapılırken kullanılan yöntem seçilen yöntem (mobil bankacılık, telefon bankacılığı veya banka şubesi) de bu işlem ücretlerinin farklılık göstermesine sebep olabilmektedir.

SWIFT koduyla benzer işlevde olan başka bir numara ise yönlendirme numarasıdır. Bu numaralar, ABD’deki bankaların eyalet bazında tanımlanmasına yardımcı olarak yerel transferlerin işlenmesini kolaylaştırır. Hangi ülkeye para gönderdiğinize bağlı olarak SWIFT ve IBAN ya da sadece SWIFT kullanmanız gerekebilir.

Örnek olarak; Euro bölgesindeki bir banka ile döviz transfer işlemi yaparken bir IBAN ve SWIFT koduna ihtiyacınız olur. ABD’deki bir bankayla döviz transfer işlemi yaparken ise IBAN numarasına ihtiyacınız olmayabilir.

SWIFT İşlemlerinde Zaman Sınırlaması Var mı?

Yurt içindeki farklı bankalara yapılan para transferlerinde olduğu gibi yurt dışına yapılanlarda da zaman konusunda bazı sınırlandırmalar mevcuttur. Örneğin (FAST işlemleri haricinde) hafta sonu yapılan bir EFT işlemi haftanın ilk mesai günü ve mesai saati içinde yapılmak üzere bekletilir. SWIFT işlemlerinde de (döviz transferi işlemleri) bunun gibi bir durum söz konusudur. Yani SWIFT işlemlerinde de işlemin gerçekleşeceği zaman doğal olarak işlem talebinin verildiği zamana bağlıdır. Dolayısıyla döviz kurları da bu süreçte önem kazanmaktadır.

Eğer SWIFT işleminin giriş saati 17.00’den önce ise bu işlem iki iş günü içerisinde, 17.00’den sonra ise üç iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Görüldüğü gibi burada da iş günü tabiri kullanılmaktadır. Bazı bankalar tarafından SWIFT işlemlerinin daha hızlı yapılması için dolar, euro ve İngiliz sterlini cinslerindeki transferler için 13.45’ten önce, ek ödeme alınarak, aynı gün içinde işlemin gerçekleştirilmesi de mümkün olabilmektedir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?