Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Döviz Hesabı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 19.10.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Döviz hesabı bir çeşit mevduat hesabıdır.

Döviz Hesabı Nedir?
Bankalarda açacağınız döviz mevduat hesabı ile döviz üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilir, kur farkından yararlanarak kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca vadeli döviz hesabı ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Döviz üzerinden birikim yapmak istiyorsanız vadeli döviz hesabı açabilirsiniz. Vadeli Türk Lirası hesabında olduğu gibi döviz hesabında da paranız belli bir vade boyunca tarafınızdan kullanılamaz ve vade bitiminde size faiz kazancı sağlar. Döviz geliriniz varsa ya da döviz üzerinden birikim yapmak istiyorsanız bankaların sunduğu vadeli döviz hesabı olanağından faydalanabilirsiniz.

Birikimlerinize yön vermek için yatırım sayfasından mevduat hesaplama işlemi gerçekleştirerek paranızın hangi bankada, hangi vadede ne kadar değer kazanacağını öğrenebilirsiniz.

Döviz kurlarını inceleyin!

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Vadesiz döviz hesabı birikim yapmaktan ziyade döviz üzerinden işlem yapanların tercih ettiği bir mevduat hesabı türü. Döviz cinsinden havale yapıyorsanız ya da hesabınıza döviz yatırıp döviz çekmeniz gerekiyorsa herhangi bir bankadan vadesiz döviz hesabı açtırabilirsiniz. Sık sık döviz üzerinden işlem yapıyorsanız döviz hesabı ile paranız, kur farkından dolayı değer kaybetmez.

Vadesiz döviz hesabı klasik vadesiz mevduat hesabından farksızdır. Tek farkı işlemlerin döviz cinsinden yapılabiliyor olması. Vadesiz döviz hesabınıza bankanın şubelerinden, ATM’lerinden ve online bankacılık hizmetlerinden ulaşabilirsiniz. Vadesiz döviz hesabınızdan kazanç elde etmek istiyorsanız kur farklarını takip ederek al-sat yapabilirsiniz.

Döviz Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz mevduat hesabının açılışı tıpkı normal mevduat hesapları gibi. Hesap açtırmak istediğiniz banka şubesine giderek döviz mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Vadesiz döviz mevduat hesabınız açıldıktan sonra mobil şube ya da internet şubesi üzerinden vadeli döviz hesabı oluşturabilirsiniz.

Döviz Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Döviz mevduat faizi hesaplamak için bankanızın sunduğu mevduat faiz oranını bilmeniz gerekir. Bankalar farklı vadeler için farklı faiz oranları sunabilir. Paranızı koymak istediğiniz vadeye bankanızın ne kadar faiz oranı sunduğunu öğrenerek hesaplama yapabilirsiniz. Dilerseniz bu hesaplama için Hangikredi.com mevduat hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Mevduat hesaplama aracımız ile TL vadeli mevduat hesaplaması yapabileceğiniz gibi Dolar ve Euro için de hesaplama yapabilirsiniz.

Döviz Mevduat Faiz Oranları Nedir?

Vadeli döviz mevduat faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Her banka tıpkı TL vadeli mevduatlarında olduğu gibi döviz hesaplarında da farklı oranlar sunar. Bankaların sunduğu oranları görmek ve karşılaştırma yapmak için Hangikredi.com vadeli mevduat hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Vadesiz Döviz Hesabında Neler Yapılabilir?

Vadesiz mevduat döviz hesabında, vadesiz Türk Lirası hesabında yapabildiğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz. Bankanızın sunduğu internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanabilir, ATM’lerden para çekebilir, EFT ve havale yapabilirsiniz. Aynı zamanda döviz kurundaki anlık iniş çıkışları sıkı bir şekilde takip ederek kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için piyasaları çok iyi bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

44 Oy

-

2,91 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?