Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Döviz Hesabı Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 19.10.2016 Güncelleme Tarihi: 11.11.2020

Döviz hesabı bir çeşit mevduat hesabıdır.
Döviz Hesabı Nedir?
Bankalarda açacağınız döviz mevduat hesabı ile döviz üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilir, kur farkından yararlanarak kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca vadeli döviz hesabı ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Döviz hesabı bir çeşit mevduat hesabıdır. Bankalarda açacağınız döviz mevduat hesabı ile döviz üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilir, kur farkından yararlanarak kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca vadeli döviz hesabı ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Döviz üzerinden birikim yapmak istiyorsanız vadeli döviz hesabı açabilirsiniz. Vadeli Türk Lirası hesabında olduğu gibi döviz hesabında da paranız belli bir vade boyunca tarafınızdan kullanılamaz ve vade bitiminde size faiz kazancı sağlar. Döviz geliriniz varsa ya da döviz üzerinden birikim yapmak istiyorsanız bankaların sunduğu vadeli döviz hesabı olanağından faydalanabilirsiniz.

Birikimlerinize yön vermek için Hangikredi.com Yatırım sayfasından mevduat hesaplama işlemi gerçekleştirerek paranızın hangi bankada, hangi vadede ne kadar değer kazanacağını öğrenebilirsiniz.

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Vadesiz döviz hesabı birikim yapmaktan ziyade döviz üzerinden işlem yapanların tercih ettiği bir mevduat hesabı türü. Döviz cinsinden havale yapıyorsanız ya da hesabınıza döviz yatırıp döviz çekmeniz gerekiyorsa herhangi bir bankadan vadesiz döviz hesabı açtırabilirsiniz. Sık sık döviz üzerinden işlem yapıyorsanız döviz hesabı ile paranız, kur farkından dolayı değer kaybetmez.

Vadesiz döviz hesabı klasik vadesiz mevduat hesabından farksızdır. Tek farkı işlemlerin döviz cinsinden yapılabiliyor olması. Vadesiz döviz hesabınıza bankanın şubelerinden, ATM’lerinden ve online bankacılık hizmetlerinden ulaşabilirsiniz. Vadesiz döviz hesabınızdan kazanç elde etmek istiyorsanız kur farklarını takip ederek al-sat yapabilirsiniz.

Döviz Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz mevduat hesabının açılışı tıpkı normal mevduat hesapları gibi. Hesap açtırmak istediğiniz banka şubesine giderek döviz mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Vadesiz döviz mevduat hesabınız açıldıktan sonra mobil şube ya da internet şubesi üzerinden vadeli döviz hesabı oluşturabilirsiniz.

Döviz Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Döviz mevduat faizi hesaplamak için bankanızın sunduğu mevduat faiz oranını bilmeniz gerekir. Bankalar farklı vadeler için farklı faiz oranları sunabilir. Paranızı koymak istediğiniz vadeye bankanızın ne kadar faiz oranı sunduğunu öğrenerek hesaplama yapabilirsiniz. Dilerseniz bu hesaplama için Hangikredi.com mevduat hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Mevduat hesaplama aracımız ile TL vadeli mevduat hesaplaması yapabileceğiniz gibi Dolar ve Euro için de hesaplama yapabilirsiniz.

Döviz Mevduat Faiz Oranları Nedir?

Vadeli döviz mevduat faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Her banka tıpkı TL vadeli mevduatlarında olduğu gibi döviz hesaplarında da farklı oranlar sunar. Bankaların sunduğu oranları görmek ve karşılaştırma yapmak için Hangikredi.com vadeli mevduat hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

32 gün vadeli 10.000 Dolar

Banka Faiz oranı Net Kazanç
Burgan Bank %4 28,05 USD
Fibabanka %3,50 24,55 USD
CEPTETEB %3 21,04 USD
Enpara.com %2,25 15,78 USD
Yapı Kredi %3,10 21,74 USD
Alternatif Bank %4 28,05 USD

32 gün vadeli 10.000 Euro

Banka Faiz oranı Net Kazanç
Burgan Bank %1,50 10,52 EUR
Yapı Kredi %1 7,01 EUR
CEPTETEB %0,75 5,26 EUR
Enpara.com %0,35 2,45 EUR
Akbank %0,85 5,96 EUR
Alternatif Bank %1,50 10,52 EUR

Hesaplamalar 14.06.2019 tarihli faiz oranlarına göre yapılmıştır.

Vadesiz Döviz Hesabında Neler Yapılabilir?

Vadesiz mevduat döviz hesabında, vadesiz Türk Lirası hesabında yapabildiğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz. Bankanızın sunduğu internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanabilir, ATM’lerden para çekebilir, EFT ve havale yapabilirsiniz. Aynı zamanda döviz kurundaki anlık iniş çıkışları sıkı bir şekilde takip ederek kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için piyasaları çok iyi bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon