Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.08.2016 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Birikim için alışkanlıklar edinmeniz, mevcut birikiminizi ise doğru bir şekilde değerlendirmeniz, geleceğinizin için maddi bir güvence sağlar.

Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Birikim yapmak için seçebileceğiniz pek çok yöntem vardır. Fakat bu yöntemler her zaman verimli olmayabilir. Bu nedenle birikim nasıl yapılır, hangi yöntem size uygun olur, bu sorulara cevap bulmanız gerekmektedir.

En kazançlı yöntemlerden biri birikim hesabı açmaktır. Hesap açmadan önce bazı alışkanlıklar edinmeniz ise daha fazla birikim yapmanıza yardımcı olur.

Daha önce bazı para biriktirme yöntemlerini denemiş olabilirsiniz. Eğer sonuç alamadıysanız, farklı yöntemlere yönelmeniz gerekir. En popüler para biriktirme alışkanlıklarını kendi bütçenize uygun hâle getirerek tasarruf edebilirsiniz. Tasarruflarınızın bir yandan birikmesi bir yandan da değerlenmesi için birikim hesabı ve vadeli mevduat hesabı seçeneklerini tercih etmelisiniz.

Birikim Hesabı Nedir?

Bankada birikim yapmak, çoğu zaman en iyi birikim yöntemi olarak kabul edilir. Bankada para biriktirmek için ise genellikle birikim hesabı tercih edilir. Risksiz bir yöntem olduğu için tercih edilen birikim hesabı nedir, nasıl açılır?

Birikim hesabı, bir vadeli mevduat hesabı türüdür. Vadeli mevduat hesabından farkı ise vadeyi beklemeden para çekmenin mümkün olmasıdır. Bankadan bankaya değişen faiz oranları mevcuttur. Mevcut oran üzerinden günlük faiz uygulanır. Vade sonu beklendiğinde kazanç daha yüksek olur. Fakat vade sonu gelmeden paranızı çekerseniz, çektiğiniz güne kadar kazandığınız faizi de anaparaya ek olarak alırsınız.

Birikim hesabı açabilmek için öncelikle bir mevduat hesabına sahip olmalısınız. Mevcut hesabınız üzerinden birikim hesabı açabilir, hesabınızdaki paranızı birikim hesabına aktarabilirsiniz. Birikim hesabınızın vadesini de sunulan seçenekler arasından siz seçersiniz.

En iyi birikim hesabı tekliflerine HangiKredi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Birikim Yapmamız İçin Edinmemiz Gereken Alışkanlıklar Nelerdir?

Birikim yapmanız için edinmeniz gereken ilk alışkanlık, bütçe planlaması yapmaktır. Öncelikle hanenizdeki toplam geliri hesaplamalısınız. Bu hesabı yaparken sadece maaşınızı değil, varsa ek gelirlerinizi de hesaba katmalısınız. Ardından öncelikle temel ihtiyaçları çıkarıp kalan paranın bir kısmını sosyal aktivite gibi harcamalara ayırabilirsiniz. Bu hesabı yaparken birikim yapmak için belirli bir miktarı ayırmayı unutmamalısınız. Her ay para biriktirmek için en etkili alışkanlıklardan biri budur.

Tasarruf etmenize ve birikim yapmanıza yardımcı olacak bazı alışkanlıklar şöyledir:

 1. Harcama yaparken gerçekten ihtiyaç olup olmadığını sorgulamak
 2. Gelir gider takibi için mobil uygulama kullanmak
 3. Kredi kartını kontrollü kullanmak
 4. Temel ihtiyaçlar dışındaki alışverişleri ertelemek
 5. Atık ürünleri yeniden değerlendirmek

Birikim Yapmanın Yolları Nelerdir?

Birikim yapmanın pek çok yolu vardır. Fakat önemli olan birikim yapmanın yolları arasından kendinize uygun olanı bulmaktır. Bütçe planınıza uymayan bir yöntem, birikim yapmanızı zorlaştırabilir. Bunun dışında kısa vadede büyük kazançlar sağlamayı düşünerek yatırım araçlarına yönelmek isterseniz, acele etmemelisiniz. Çünkü yatırım araçlarında risk yüksektir ve finansal okuryazarlığa sahip olmanız gerekmektedir. Birikim yapmanın daha risksiz ve kolay yöntemlerinden bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Zorunlu ödemelerin arasına birikim hesabını dahil etmek
 • Birikim için hedef miktar belirlemek
 • Borçları en kısa sürede ödemek
 • Borçlanmadan harcama yapmak
 • Tatilleri evde değerlendirmek

Birikimi ne için yapacağınız da bu süreçte önemlidir. Örneğin ev sahibi olmak istiyorsanız, “Ev Almak İçin Birikim Yapma Yolları” yazımıza göz atarak alternatif fikirler edinebilirsiniz.

En Popüler Para Biriktirme Alışkanlıklar Nelerdir?

Para biriktirme yöntemleri arasından hangisini seçeceğiniz konusunda kararsızsanız, popüler alışkanlık yöntemlerine göz atabilirsiniz. Mevcut birikiminizi değerlendirebileceğiniz, gelecekte de birikim yapmaya devam etmenizi sağlayacak en popüler para biriktirme alışkanlıkları şöyle sıralanabilir:

 1. Mevduat ya da birikim hesabı açmak
 2. Bireysel emeklilik sistemini değerlendirmek
 3. Bir kumbara edinmek
 4. Masraf yönetimi yapmak
 5. Ek gelir sağlamak

Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

Yalnızken para biriktirmek ile evliyken para biriktirmek arasında önemli farklar vardır. Geliriniz de gideriniz de birden fazla kişi için geçerlidir. Bu nedenle ortaklaşa hareket etmek, evliyken para biriktirmek için olmazsa olmazdır. Öncelikle eşinizi, sonrasında ise varsa çocuklarınızı birikim planına dahil etmelisiniz. Birikim planlarınızı da önceden yapmalısınız.

Evli çiftler için para biriktirme yolları ise şöyle örneklendirilebilir:

 • Bütçe planlamasını ay başında yapmak
 • Birikimden önce tasarruf etmek
 • Tüm aile bireylerinin destek olacağı ortak hesap açmak
 • Tüm kredi kartlarını düzenli olarak takip etmek
 • Abonelikleri minimuma indirmek
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

17 Oy

-

3,18 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse