Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak Öneriler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.01.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Para kazanmak için bütün zamanınızı harcıyorsunuz, peki, paranızı nasıl harcıyorsunuz? Zamanınızı biriktiremezsiniz ama paranızı biriktirerek kendinize ayırdığınız zamanları en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz.

Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak Öneriler
Para biriktirememenizin en büyük nedeni savurgan bir şekilde para harcıyor olmanız olabilir. Bunun önüne geçebilmek için ufak ve basit değişikliklerle bütçenizi yönetebilir, tasarruf yapabilirsiniz. İşte size tasarruf yaparak paranızı biriktirmenizi sağlayacak basit ama etkili öneriler!

Faturalarınızı Azaltın

Geçen yıl aldığınız televizyon paketinin üyeliğini yenilerken tekrar düşünün. Satın aldığınız paketteki seçenekleri ne kadar kullanıyorsunuz? Büyük bir hevesle satın aldığınız paketteki birçok özelliği kullanmıyorsanız üyelik seçeneklerinizi değiştirebilir, daha uygun bir pakete geçebilir ya da kullanmadığınız paketi iptal edebilirsiniz. Aynı kural spor salonu üyelikleriniz için de geçerli. Yıllık üyelikler yerine aylık üyelikler tercih ederek hiç kullanmayacağınız zamanları ödemeyi bırakabilirsiniz.

Ev faturaları için hemen hepimizin bildiği, küçük ancak etkili değişikleri uygulamaya başlamak tasarruf için iyi bir başlangıç olabilir. Evde odadan çıktığınızda ışığı kapatmak, mutfakta kettle yerine ocakta su kaynatmak, çamaşır makinenizi kısa programda çalıştırmak düşündüğünüzden çok daha büyük oranda kâr etmenizi sağlayacak.

Öğle Yemeklerinizi Evde Hazırlayın

Bir önceki akşamdan öğle yemeğinizi hazırlamak size maddi anlamda kazanç sağlayacağı kadar ne yediğinizi bilmek, planlı beslenmek gibi sağlıklı alışkanlıklar da kazandıracak. Sağlıksız şeyler yediğinizi düşünüp mutsuz olmak yerine sağlıklı beslenmeyi tercih ederek hem mutlu olabilir hem de öğle yemeğine harcadığınız paradan tasarruf ederek birikim yapabilirsiniz. Kendinize haftalık bir yemek planı oluşturup alışverişlerinizi de buna göre yaparsanız hem israfın önüne geçebilir hem de tasarruf sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşımaları Tercih Edin

Toplu taşımalar, çevreci olması, ekonomik olması, hızlı olması gibi pek çok avantajıyla ulaşımda tercihiniz olmalı. Toplu taşıma kullanmak, dur-kalk yaparak araba kullanmaktan, park yeri aramaktan ya da metro metrobüs gibi seçenekleri tercih ederek trafik stresine maruz kalmaktan sizi kurtarır. Kendi aracınızla ya da taksi ile ulaşım yerine toplu taşımayı tercih ettiğinizde maddi olarak kazançlı çıkarsanız.

Toplu taşıma kullanıyorsanız aylık tarife paketlerini seçerek aylık ödeyeceğiniz bir bedelle daha ekonomik yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca bütçenizden her ay belirli bir miktarı ayırmak bütçe planınızı yaparken büyük kolaylık sağlar.

Gereksiz Harcamalardan Kaçının

Satın alacağınız şey ihtiyacınız mı yoksa isteğiniz mi? Eğer satın alacağınız şey ihtiyacınız değilse almamaya gayret edin. Maalesef birçok şeyi ihtiyacımız olmadığımız halde alıyoruz. Bu soruyu sorarak gereksiz pek çok harcamadan kaçınmış olursunuz.

Özellikle markete giderken alışveriş listesi ile gitmek kasada planlanandan çok ödeme yapmanızı engeller. Ne alacağınızı, neye ihtiyacınız olduğunu bilerek alışveriş yapmanın ne kadar çok tasarruf ettirdiğini göreceksiniz. Ayrıca indirimleri, kredi kartı kampanyalarını takip ederek alışveriş yaparsanız ihtiyacınız olan şeyleri daha ucuza almış olursunuz.

Yatırım Yapın

Yukarıdaki adımları takip ederek paranızı harcarken, iyi bir bütçe planıyla gereksiz harcamalar yapmadınız, tasarruf ettiniz, kenara para ayırabildiniz. Peki, bu parayı ne yapmalısınız?

Yatırım yaparak paranızı değerlendirebilirsiniz. Nasıl yatırım yapacağınız paranızın miktarına ve beklentilerinize karar verin. Örneğin bir gayrimenkul alarak yatırım yapmak da bir seçenektir, paranızı vadeli hesaba yatırmak ya da hisse senedi almak da. Paranızı nasıl değerlendireceğinize karar verirken yatırımla ilgili daha önceki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Yatırımla ilgili yazılara ulaşmak için Bilgi Merkezimizi ziyaret edin!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri