Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

Kredi başvurusu esnasında bankalar tarafından talep edilen ve çeşitli isimler altında alınan kredi dosya masrafları için geri alma yolu açıldı. Tabii ki bazı koşulların sağlanması halinde.

Kredi dosya masrafı geri alma işlemleri ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için özetledik:

 • Her kredi için ayrı başvuru yapmalısınız: Tüketici hakem heyetleri için kredi dosya masrafı geri alma başvurusunda bulunmak isteyen tüketiciler arasında bir bankadan birden fazla kredi başvurusu yapan ve alan tüketiciler, bu kredilerin her birinin masrafını geri almak için ayrı ayrı başvuru yapacak.
 • Her başvuru için ayrı karar çıkmaktadır: Bir bankadan birden fazla kredi çeken bir vatandaş bu krediler için ayrı ayrı başvurularda bulunacak ve kararlarını da ayrı ayrı verilmesini bekleyecek. Tüm kredi dosya masrafı başvuruları için tek bir karar çıkmayacak.
 • İpotek, dosya masrafı, yapılandırma ücretleri için tek başvuru: Bir bankadan tek bir kredi başvurusu ile kredi alanlar için ise dosya masrafı, ipotek ücreti veya yeniden yapılandırma gibi ayrı konudaki şikayetler için ise tek başvuru yeterli olacak. Tüketici hakkının gözetilmesi için yeni kanun öncesi yapılan başvurularda görevsizlik kararı verilerek zaman kaybının önüne geçilecek.
 • Başvurulacak hakem heyeti: 2 bin liranın altındaki uyuşmazlıklarda ilçe, 3 bin lira ve üzerindeki uyuşmazlıklarda il hakem heyetleri yetkili olacak.
 • Masraf sorumluluğu: Bu tür başvurulardan masraf nedeniyle caymanın önüne geçmek için söz konusu şikayetlerin tümünde satıcı veya sağlayıcı firmalar masraflardan sorumlu olacak.

Tüm kredi türleri için kredi hesaplama ve kredi başvuru işlemleri Hangikredi.com ile bir tık ötenizde.

Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

87 Yorum

 1. fatih

  merhaba. 2013 ve 2012 yıllarında kullandığım kredilerin dosya masrafları için THH’ne başvurdum ve karar lehime çıktı. 250 tl ipotek tesisi, 910 tl dosya masraflarının iadesi için bankaya gittim bekleyin dediler. 1 ay geçti sonuç alamadım ve tekrar şubeme gittim sonuçları taratıp merkeze gönderdiler. banka personeli merak etmeyin yatar,1 ay geçmiş karşı mahkeme açmamış dedi ve 3 gün içinde ipotek tesisi olan 250 tl yi yatırdılar. fakat 910 tl masraflar hala yatmadı.telefonda şubeye gidin diyrolar, şubeye gidince genel merkez yapacak diyorlar. hakem heyeti kararından 2.5 ay geçti. ne yapmalıyım acaba. şimdiden teşekkürler.

  • Sayın Fatih,

   Hukuk insanlarından destek almanızı öneririz.

 2. özkan

  Merhaba, Ben 2013 yılında Denizbank’tan konut kredisi çekmiştim.500 tl dosya masrafı, 500 tl komisyon tutarı var.Ancak ödeme tablosunun altında bu miktarların ayrı ayrı paraf yerleri bulunuyor.Bu durum masrafları almamı engeller mi?Ben engelleyeceğini düşünerek Tüketici Haklarına baş vurmadım.Konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

  • Sayın Özkan,

   Belirttiğiniz durum THH’ye başvurmanıza mani değildir.

 3. ÖMER

  215.000TL Deniz bank’dan kredi kullandım. 4.000 4.500 tl gibi dosya masrafım oldu acaba bu parayı geri alla bilirmiyim.

  • Sayın Ömer,

   Makaleden destek alarak talepte bulunabilirsiniz.

 4. Kenan

  Merhaba yeni kurulan bir limited şirketiz ve 10 gün önce araba almak için 2 farklı bankadan bir miktar kredi çektik.Bankaların birinden 650 tl diğerinden 350 tl dosya masrafı aldılar. Normalde şahsım adına kredi çeksem tüketici hakem heyetine gidip dosya masrafları alınabiliyor diye biliyorum. Fakat forumlarda biraz araştırınca şirket adına kredi çektiğimiz için tüketici tanımına girmiyor yazıyor. Nasıl yapılabilir dosya masraflarını almanın bir yolu var mı tüketici hakem heyetine başvurmalı mıyız?

 5. Serkan Yilbar

  Arkadaslar hakem heyeti araciligiyla 4 bankadan dosya masraflarimizi almaya hak kazandik fakat 2010 da kredi cekilmis 250tl dosya masrafı almis banka simdi ise 2016 da 250 tl olarak iade ediyor. Sakaryadaki Hakem heyeti dilekcelerde yasal faizden bahsetmemis ve talep etmemis! Bankalar savunma bile yapmadan 250tl yi ödüyor çünkü işlerine geliyor. 6 yılda 250tl çöp olup gitti…. Sakarya hakem heyeti bunu kasıtlı mı yapiyor bilgidizlikten mi?

  • BURCU DAL DOĞAN

   Hakem Heyetleri bu konuda farklı karar veriyorlar. ancak Yargıtay dan çıkan karar başvuru tarihinden itibaren avans faizi işletilmesi yönünde. Bazı bankalar kesinti tarihinden itibaren avans faizi bazı bankalar ise başvuru tarihinden itibaren yasal faiz ile bedeli iade ediyor.

 6. osman yılmaz

  Arkadaşlar ben Aralık 2014 te yapı kredi bankasından konut kredisi kullandım. Bu kredinin masrafını alabilir miyim. Tüketici mahkemesine sordum alırsınız dediler ama emin olmak istiyorum. Saygılar

  • BURCU DAL DOĞAN

   03.11.2014 tarihinden sonraki kredilerde bedelin binde beşine kadar olan masraflar yasaldır. Bu doğrultuda hesaplama yaparak fazla tutar için başvurabilirsiniz.

 7. ahmet gümüş

  iyi günler. Kredi masrafı için hakem heyetine baş vurduk. Heyet iade ye karar verdi. Banka itiraz etti. Sözleşmede masrafları kabul ettiğimize dair beyanimiz var. Acaba nasıl bir sonuç çıkar?

  • Sayın Ahmet Gümüş,

   Konuyla ilgili bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

1 3 4 5

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz