Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi tahsis ücreti nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 14.11.2017 Güncelleme Tarihi: 22.12.2020

Bankalardan kredi alırken ortaya bazı masraf kalemleri de çıkmıyor değil.

Kredi tahsis ücreti nedir?
Bunlar arasında en fazla telaffuz edileni kredi tahsis ücreti.

Kredi kullanımı günümüzde oldukça yaygın. Tüketiciler pek çok ihtiyaç için gereken nakit desteğini banka kredileri ile sağlıyor. Kredi kullanılırken ilave birtakım masrafların çıkması da söz konusu olabiliyor. Yani, çektiğiniz kredinin bir kısmı sizden masraf olarak kesilebilir. Halk arasında bu kesinti dosya masrafı olarak da bilinmektedir. Bankacılık dilinde kredi tahsis ücreti olarak bilinen bu tutar, kullanılan kredi türü ne olursa olsun mutlaka kesilmektedir.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Kredi tahsis ücreti veya yaygın bilinen ismiyle kredi dosya masrafı, bankaların kredi işlemleri için müşterilerinden talep ettiği bir ücrettir. Bankalar için bu ücret, kredi işlemlerinin yapılması sürecinde kullanılan kağıt, kalem, dosya ve diğer kırtasiye giderleri, banka yetkilisinin harcadığı zaman ve iş gücünün karşılığıdır.

Kredi Tahsis Ücreti Ne Kadar?

Bunun için belirlenmiş net bir değer bulunmamaktadır. Fakat kredi tahsis ücretinin üst limiti yasalar ile çekilen kredi tutarının binde 5’i oranında belirlenmiştir. Fakat bankalar bu konuda farklı uygulamalar yapabilmektedir.

Bazı bankalar müşterilerinden kredi tahsis ücretinin maksimum değerini talep ederken bazıları daha düşük oranda bir ücret kesintisi yapmaktadır. Yine bazı bankalar, kredi kampanyaları düzenleyerek müşterilerinden kullandığı kredi ile ilgili herhangi bir tahsis ücreti kesmemektedir.

En güncel kredi faiz oranları ile hesaplama yaparak bankaları karşılaştırabilir, dosya masraflarını öğrenebilirsiniz.

Kredi Tahsis Ücreti Ödemeden Kredi Çekmek Mümkün mü?

Bu ücret, yasal bir kesinti olduğundan genellikle ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat bazı bankalar, kredi satış stratejisi olarak ve müşterilerinin ilgisini çekmek için bu ücreti almayabiliyor. Bu konuda bazı özel durumların ortaya çıktığını belirtmekte fayda var.

Bankalar, çekilen kredi ile ilgili dosya masrafı veya kredi tahsis ücreti adı altında herhangi bir ücret kesintisi yapmazken başka birtakım ürünleri müşterilerine satmaktadır. Örneğin, bir konut kredisi çekilecekse, hayat sigortası veya ferdi kaza sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. Yine aynı şekilde, bir taşıt kredisi çekilecekse müşterilere trafik sigortası veya kasko yaptırma zorunluluğu getirilmektedir. En uygun kredi seçeneğine ulaşmak için HangiKredi’den hesaplama yapabilir, bankaların talep ettiği dosya masrafı tutarlarına da bu hesaplama ile ulaşabilirsiniz.

Kredi Tahsis Ücreti Geri Alınabilir mi?

Bu ücret ile ilgili yasal düzenleme 2014 yılında çıkarılan Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği ile yapılmıştır. Bu yönetmelik ile bankalara, kredi kullanan müşterilerden tahsis ücreti kesme hakkı tanınmıştır. Fakat bununla ilgili bir üst limit (binde 5) getirilerek haksız rekabetin ve insanların mağdur olmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Eğer bankalar sizden bu oranın üzerinde bir kredi tahsis ücretini talep ederse ve siz de bu oranı ödemiş iseniz, ödediğiniz fazla tutarı bankadan geri alabilirsiniz. 2014 yılı öncesinde bir kredi kullanmışsanız ve dosya masrafı olarak bankaya belirli bir tutar ödemişseniz yine bu ücreti geri alma hakkınız bulunmaktadır.

Ne kadar kredi çekebilirim diye merak ediyorsanız hemen hesaplayın!

Kredi Tahsis Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Günümüzde bu ücret için yasal bir zemin oluştuğundan ödenen tutarların geri alınması pek mümkün olmamaktadır. Fakat, yürürlükte olan yönetmeliğe rağmen ücret iadesi için girişiminde bulunan ve ücreti geri alan banka müşterileri de bulunmaktadır. Yine de bu konuda kesin bir kararın olmadığını ve girişimde bulunan herkesin ücretini geri alamayacağını belirtmekte fayda var.

Kredi tahsis ücretini almak için yaşadığınız ilçede bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer bu ücretin sizden haksız yere kesildiğini ve ücretin size iade edilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, e-Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyeti ile iletişime geçebilir ve kredi çekme sürecini detaylarıyla birlikte kendileri ile paylaşabilirsiniz. Bu başvurunuzun da sonuçlandırılması için belirli bir süre olduğunu belirtmekte fayda var.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon