Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 23.07.2019 Güncelleme Tarihi: 19.03.2021

Merkez Bankası, 18 Mart'ta gerçekleştirdiği  Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırma kararı aldı.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı
 Alınan karara göre politika faizi 200 baz puan artırılarak %19 seviyesine çıkarıldı. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 18 Mart'ta gerçekleştirdiği PPK toplantısı ile politika faizini artırmaya karar verdi. Alınan karar ile politika faizi 200 baz puan artırılarak %19 oldu.  

Toplantıya ilişkin karar metninde enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki risklerin dikkate alındığı ve buna bağlı olarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği belirtildi.

GÜNCEL KREDİ FAİZ HESAPLAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Naci Ağbal’ın başkanlığa getirilmesinden sonra Merkez Bankası, yapılan ilk toplantıda 475, ikinci toplantıda 200 baz puan olmak üzere toplamda 675 baz puan faiz artışı gerçekleştirmişsit. Bu değişiklikler birlikte politika faizi %10,25’ten, %17 seviyesine çıkmıştı. Geçtiğimiz ay gerçekleşen PPK toplantısında ise faiz değişikliği yapmayan Merkez Bankasının bir sonraki toplantısı 15 Nisan'da gerçekleşecek. 

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Para Politikası Kurulu yaptığı açıklamada yer alan bazı önemli noktalar şu şekilde:

“Genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılama sürecinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon beklentileri, gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin belirsizliklere ve küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açmaktadır.

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların hafifletilmesiyle hizmetler ve bağlantılı sektörlerde iktisadi faaliyetin artması beklenmektedir. Bununla birlikte, salgının seyrine ilişkin muhtemel gelişmelere bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerindeki riskler önemini korumaktadır. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güçlü seyreden iç talebin yanı sıra ithalat fiyatlarındaki artışlar cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte yavaşlayan kredi büyümesi son dönemde bir miktar yükseliş eğilimi sergilemiştir.

2021 yıl sonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir."

Merkez Bankası Faiz İndirim Kararı Kredileri Nasıl Etkiler?

MB toplantısından faiz puanı değişimi kararı çıkmadı. Yakın zamanda kamu bankalarının ortaklaşa aldığı indirim kararı ile birlikte özellikle konut kredilerinde ciddi bir indirim gerçekleşmişti. Konut kredisindeki bu faiz oranı düşüşünün ardından özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında da indirime gidilmişti.

Kamu bankalarının açıkladığı son kredi paketi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredilerini de kapsıyordu. Taşıt kredisinde anlaşmalı yerli araç, ihtiyaç kredisinde ise anlaşmalı kurumlardan yapılacak alışverişler için avantajlı faiz oranları sunuldu. 6 ay ertelemeli olarak sunulan kredilerin faiz oranları şu şekildeydi:
• Sıfır araç (binek) %0,49
• Sıfır araç (ticari) %0,69
• İkinci el araç %0,82
• Firma katkı paylı tüketici kredisi %0,55

Merkez Bankası Faiz Kararını Neye Göre Alır?

Merkez Bankası, piyasaları etkilemek amacıyla faiz oranlarını belirler. Ekonomideki son likidite kaynağı olarak bankalara ödünç para verebilen ya da ödünç para alabilen Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu bağlamda Merkez Bankası, para politikasını ve para politikası araçlarını kendisi belirler.
Merkez Bankası faiz kararını enflasyonun gidişatı, ilerideki durumu ve bu durumun hedeflenen enflasyon ile uygunluğuna bakarak verir. Merkez Bankası:

• Toplam arz-talep dengesini,
• Maliye politikası ile ilgili göstergeleri,
• Parasal göstergeler ve kredi büyüklüklerini,
• Ücret, istihdam, birim maliyet gibi alanlardaki gelişmeleri,
• Kamu ve özel sektördeki fiyatlama davranışlarını,
• Enflasyon beklentilerini,
• Döviz kurlarını,
• Olası dışsal şokların analizini
baz alarak faiz kararı verir.

18 Mart 2021 Kredi Faiz Oranları

2021 kredi faiz oranları Merkez Bankasının aldığı kararlar ve enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Güncel kredi faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilir, dilediğiniz krediye sitemiz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir sonraki Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

15 Nisan 2021 günü yapılacak olan PPK toplantısının ardından öncelikle saat 14:00’da kararla ilgili kısa bir basın açıklaması yapılacak. Takip eden beş gün içindeyse kararlarla ilgili detaylar ve toplantı özeti paylaşılacak.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Mehmet kılıç
Mehmet kılıç 25.07.2019 • 00:00

Slm bugün kü 25.temmuz merkez bankası faiz oranı açıklamasından sonra şimdi yrni kredi alacaklar ve 2018 de kredi kullananlar için durum nasıl olacak yeni kredi faizlerini guncekleyerek bu 2018 yilinda kullanılmış krefileri ve faiz oranlarına yansır mı? bu oranlarla paylaşım yaparsanız çok sevinirim hocam...

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 30.07.2019 • 00:00

Sayın Mehmet Kılıç, Bankaların kredi faiz indirimi kararı tamamen bankaların inisiyatifindedir. Bu bağlamda yapılacak faiz indirimleri eğer yapılandırma faiz oranlarını da etkilerse önceki yıllarda almış olduğunuz krediyi daha düşük bir faiz oranı ile yapılandırma imkanınız doğabilir.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon