Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası bugün Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Bir önceki toplantıda alınan faiz indirimi kararının ardından bu toplantıda da indirim kararı alındı. Toplantıda alınan karara göre %14 olan politika faizi 200 baz puanlık indirimle %12’ye çekildi. Alınan son karar ile Temmuz ayından beri toplamda 1200 baz puan indirim yapılmış oldu.

2020 yılında 12 toplantı yapmaya karar varan Merkez Bankasının ilk toplantısı 16 Ocak’ta gerçekleşecek.


KREDİ HESAPLAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ.


Değerlendirmesinin devamında faiz indirimi yapılabilmesi için öncelikle dış değer kaybı, enflasyon rakamları ve CDS primi risk puanı için iyileştirme yapılması gerektiğini söyleyen Eğilmez, bu iyileştirmeler sağlanmadan yapılacak faiz indiriminin hatalı olacağını savundu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Neden Önemli?

Piyasa faizi, borçlanma maliyetini ifade eder. Faizin düşmesi borçlanma maliyetinin düşmesi anlamına geldiğinden talebi ve büyümeyi arttırır. Merkez Bankası’nın PPK toplantısında aldığı kararla düşürdüğü politika faizi, piyasa faizlerinin de düşmesini sağlayabildiğinden oldukça önemli. Ancak burada bir denge olması gerekiyor. Merkez Bankası faiz indirimi kararı alsa da piyasa faizi doğrudan piyasadan etkilenerek şekillendiği için, politika faizindeki yüksek düşüşten beklenen oranda etkilenmeyebilir.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Merkez Bankası 23 Temmuz 2019’da yapılan PPK toplantısında politika faizi ile ilgili kararını verdi. Piyasaların beklentisi 200-250 puan arasında bir indirim yapılacağı yönündeydi ancak Merkez Bankası 425 baz puanlık bir indirim yaptı. Böylece 12 Haziran’da gerçekleşen PPK toplantısında %24 düzeyinde sabit bırakılan politika faizi %19,75’e çekilmiş oldu.

Merkez Bankası Faiz İndirim Kararı Kredileri Nasıl Etkiler?

MB faiz kararı, banka kredilerini de etkileyecek. 425 baz puanlık faiz indirimi ile bankaların da daha ucuza kredi vermeye başlayacağı öngörülüyor. Yapılan bu faiz indirimi, bankaların borçlanma maliyetlerini düşüreceği için banka kredi faizleri indirimi gündeme gelebilir. Baz puandaki indirimin kredi faiz oranlarını 10 bps düşürmesi bekleniyor. Örneğin yüzde 1,70 olan kredi faiz oranının yüzde 1,60’lara inebileceği söyleniyor.

Kredi Faiz İndirimi Döviz Kurunu Nasıl Etkiler?

Ekonomistlerin görüşüne göre, Merkez Bankası piyasanın fiyatlamasından daha yüksek bir faiz indirimi yaparsa döviz kurlarında artış olabilir. Buna göre yapılan 425 baz puan indirimi döviz fiyatlarını artabilir. Yine uzmanların görüşüne göre faiz indirimi için enflasyonun düşmesi ve liranın istikrar kazanması gerekiyor ancak son dönemde yaşanan olaylar enflasyonun tek haneli sayılara inmesini zorlaştırıyor. Ekonomistlerin dile getirdiği bir diğer sav; Merkez Bankası, döviz kurlarının artmaması için faizi, sene içinde kademeli olarak düşürmelidir şeklinde.

Dolar hesaplama gibi tüm döviz işlemleri için Hangikredi.com Döviz sayfasından destek alabilirsiniz.

Merkez Bankası Faiz Kararını Neye Göre Alır?

Merkez Bankası, piyasaları etkilemek amacıyla faiz oranlarını belirler. Ekonomideki son likidite kaynağı olarak bankalara ödünç para verebilen ya da ödünç para alabilen Merkez Bankası’nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu bağlamda Merkez Bankası, para politikasını ve para politikası araçlarını kendisi belirler.

Merkez Bankası faiz kararını enflasyonun gidişatı, ilerideki durumu ve bu durumun hedeflenen enflasyon ile uygunluğuna bakarak verir. Merkez Bankası:

 • Toplam arz-talep dengesini,
 • Maliye politikası ile ilgili göstergeleri,
 • Parasal göstergeler ve kredi büyüklüklerini,
 • Ücret, istihdam, birim maliyet gibi alanlardaki gelişmeleri,
 • Kamu ve özel sektördeki fiyatlama davranışlarını,
 • Enflasyon beklentilerini,
 • Döviz kurlarını,
 • Olası dışsal şokların analizini

baz alarak faiz kararı verir.

2019 Kredi Faiz Oranları

2019 kredi faiz oranları Merkez Bankası’nın aldığı kararlar ve enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Seneye yüksek oranlarda başlayan kredi faiz oranları ile ilgili son dönemlerde sıklıkla faiz indirimi haberleri duymaktayız. Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’da yapacağı PPK toplantısının ardından da kredi faizlerinin inebileceği öngörülüyor. Güncel kredi faiz oranları için Hangikredi.com’dan sorgulama yapabilir, dilediğiniz krediye sitemiz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

FED Faiz Kararı 2019

Tüm bunlarla birlikte FED (Amerikan Merkez Banası) de temmuz sonunda bir toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantıda en az 25 baz puan indirim beklense de Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in ABD’de işlerin yolunda olduğu şeklindeki açıklaması temmuz sonunda yapılacak toplantıda faiz indirimi gerekmeyebileceği görüşünü ortaya attı. Temmuz sonunda alınacak FED faiz kararı, ileri PPK toplantılarında alınacak Merkez Bankası faiz kararı 2019 verilerini de doğrudan etkileyecek.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

25 Temmuz 2019 günü yapılacak olan PPK toplantısının ardından öncelikle saat 14:00’da kararla ilgili kısa bir basın açıklaması yapılacak. Takip eden beş gün içindeyse kararlarla ilgili detaylar ve toplantı özeti paylaşılacak.

Merkez Bankası Faizleri Kaç Puan İndirebilir?

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı ile ilgili ekonomistlerin beklentisi 200 puan ile 250 puan arasında olacağı yönündeydi. Bunun yanı sıra 500 baz puan indirim olabileceğini söyleyen uzmanlar da mevcuttu. Merkez Bankası 25 Temmuz’da gerçekleşen PPK toplantısında 425 baz puan indirim yapıldığı kararını kamuoyuna açıkladı.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı
5 (100%) 8 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

 1. Slm bugün kü 25.temmuz merkez bankası faiz oranı açıklamasından sonra şimdi yrni kredi alacaklar ve 2018 de kredi kullananlar için durum nasıl olacak yeni kredi faizlerini guncekleyerek bu 2018 yilinda kullanılmış krefileri ve faiz oranlarına yansır mı? bu oranlarla paylaşım yaparsanız çok sevinirim hocam…

 2. Sayın Mehmet Kılıç,

  Bankaların kredi faiz indirimi kararı tamamen bankaların inisiyatifindedir. Bu bağlamda yapılacak faiz indirimleri eğer yapılandırma faiz oranlarını da etkilerse önceki yıllarda almış olduğunuz krediyi daha düşük bir faiz oranı ile yapılandırma imkanınız doğabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir