Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası 23 Temmuz saat 14:00’de Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Bir önceki toplantıda olduğu gibi bu toplantıdan da herhangi bir değişim kararı alınmadı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Merkez Bankasının parasal gevşeme döngüsüne devam etmesi beklenirken, PPK’dan faiz indirimi kararı gelmedi.

Merkez Bankası, salgın sürecinde 2,5 puan faiz indirirken, son dokuz toplantısında ise 15,75 puan faiz indirimi gerçekleştirmiş oldu.

2020 yılında 12 toplantı yapmaya karar veren Merkez Bankası, ilk toplantısını 16 Ocak’ta gerçekleştirdi ve bugün yapılan 6. Merkez Bankası toplantısıydı.

GÜNCEL KREDİ FAİZ HESAPLAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde yıl sonu enflasyon beklentisi %10,22’ye yükseldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının bir sonraki toplantısı 20 Ağustos’da gerçekleşecek.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Para Politikası Kurulu yaptığı açıklamada, Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflamanın yılın ikinci çeyreğinde derinleştiğini belirtti. Atılan normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma işaretlerinin olmasına rağmen toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek seyrettiğini, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin genişleyici parasal ve mali adımlar atmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Duyuruda, ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazanmaktadır. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yapmaktadır. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme beklenmektedir. Mal ihracatındaki toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir. Uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ederken, gıda enflasyonu dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle artmıştır. Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörülmektedir. Nitekim öncü göstergeler, normalleşme sürecinde kapasite kısıtlarına tâbi olan hizmet gruplarındaki aylık fiyat artışlarının yavaşlamaya başladığına işaret etmektedir. Yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörüsü korunmakla birlikte, yakın dönemdeki gerçekleşmeler nedeniyle yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğu değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.”

Merkez Bankası Faiz İndirim Kararı Kredileri Nasıl Etkiler?

MB toplantısından faiz puanı değişimi kararı çıkmadı. Yakın zamanda kamu bankalarının ortaklaşa aldığı indirim kararı ile birlikte özellikle konut kredilerinde ciddi bir indirim gerçekleşmişti. Konut kredisindeki bu faiz oranı düşüşünün ardından özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında da indirime gidilmesi bekleniyor.

Kamu bankalarının açıkladığı son kredi paketi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredilerini de kapsıyordu. Taşıt kredisinde anlaşmalı yerli araç, ihtiyaç kredisinde ise anlaşmalı kurumlardan yapılacak alışverişler için avantajlı faiz oranları sunuldu. 6 ay ertelemeli olarak sunulan kredilerin faiz oranları şu şekilde:
• Sıfır araç (binek) %0,49
• Sıfır araç (ticari) %0,69
• İkinci el araç %0,82
• Firma katkı paylı tüketici kredisi %0,55
Şu an özel bankalarda sunulan en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı %0,79 iken taşıt kredisindeki en düşük oran ise %0,82.

Merkez Bankası Faiz Kararını Neye Göre Alır?

Merkez Bankası, piyasaları etkilemek amacıyla faiz oranlarını belirler. Ekonomideki son likidite kaynağı olarak bankalara ödünç para verebilen ya da ödünç para alabilen Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu bağlamda Merkez Bankası, para politikasını ve para politikası araçlarını kendisi belirler.
Merkez Bankası faiz kararını enflasyonun gidişatı, ilerideki durumu ve bu durumun hedeflenen enflasyon ile uygunluğuna bakarak verir. Merkez Bankası:

• Toplam arz-talep dengesini,
• Maliye politikası ile ilgili göstergeleri,
• Parasal göstergeler ve kredi büyüklüklerini,
• Ücret, istihdam, birim maliyet gibi alanlardaki gelişmeleri,
• Kamu ve özel sektördeki fiyatlama davranışlarını,
• Enflasyon beklentilerini,
• Döviz kurlarını,
• Olası dışsal şokların analizini
baz alarak faiz kararı verir.

23 Temmuz 2020 Kredi Faiz Oranları

2020 kredi faiz oranları Merkez Bankasının aldığı kararlar ve enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Seneye yüksek oranlarda başlayan kredi faiz oranları ile ilgili son dönemlerde sıklıkla faiz indirimi haberleri duyuyoruz. Merkez Bankasının 23 Temmuz 2020’de yapacağı PPK toplantısının ardından da kredi faizlerinin inebileceği öngörülüyor. Güncel kredi faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilir, dilediğiniz krediye sitemiz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir sonraki Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

23 Temmuz 2020 günü yapılacak olan PPK toplantısının ardından öncelikle saat 14:00’da kararla ilgili kısa bir basın açıklaması yapılacak. Takip eden beş gün içindeyse kararlarla ilgili detaylar ve toplantı özeti paylaşılacak.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı
5 (100%) 8 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Slm bugün kü 25.temmuz merkez bankası faiz oranı açıklamasından sonra şimdi yrni kredi alacaklar ve 2018 de kredi kullananlar için durum nasıl olacak yeni kredi faizlerini guncekleyerek bu 2018 yilinda kullanılmış krefileri ve faiz oranlarına yansır mı? bu oranlarla paylaşım yaparsanız çok sevinirim hocam…

  2. Sayın Mehmet Kılıç,

    Bankaların kredi faiz indirimi kararı tamamen bankaların inisiyatifindedir. Bu bağlamda yapılacak faiz indirimleri eğer yapılandırma faiz oranlarını da etkilerse önceki yıllarda almış olduğunuz krediyi daha düşük bir faiz oranı ile yapılandırma imkanınız doğabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir