Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası 24 Eylül saat 14:00’de Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Bir önceki toplantıda sabit bırakılan politika faizi, bu toplantıda 200 baz puan artırılarak %8,25 seviyesinden %10,25 seviyesine çıkarıldı.

Piyasaların genel beklentisi politikası faizin değişmeyeceği yönündeydi ancak alınan karar ile politika faizi %10,25’e çıkarıldı. Mayıs ayında %8,25’e düşürülen bu oran haziran, temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşen toplantılarda sabit bırakılmıştı.

GÜNCEL KREDİ FAİZ HESAPLAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2019 yılının Temmuz ayında Merkez Bankası Başkanı olarak göreve gelen Murat Uysal döneminde ilk kez faiz artırımı gerçekleştirilmiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının bir sonraki toplantısı 20 Ağustos’da gerçekleşecek.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Para Politikası Kurulu yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Küresel ekonomide ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.”

Merkez Bankası Faiz İndirim Kararı Kredileri Nasıl Etkiler?

MB toplantısından faiz puanı değişimi kararı çıkmadı. Yakın zamanda kamu bankalarının ortaklaşa aldığı indirim kararı ile birlikte özellikle konut kredilerinde ciddi bir indirim gerçekleşmişti. Konut kredisindeki bu faiz oranı düşüşünün ardından özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında da indirime gidilmesi bekleniyor.

Kamu bankalarının açıkladığı son kredi paketi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredilerini de kapsıyordu. Taşıt kredisinde anlaşmalı yerli araç, ihtiyaç kredisinde ise anlaşmalı kurumlardan yapılacak alışverişler için avantajlı faiz oranları sunuldu. 6 ay ertelemeli olarak sunulan kredilerin faiz oranları şu şekilde:
• Sıfır araç (binek) %0,49
• Sıfır araç (ticari) %0,69
• İkinci el araç %0,82
• Firma katkı paylı tüketici kredisi %0,55
Şu an özel bankalarda sunulan en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı %0,79 iken taşıt kredisindeki en düşük oran ise %0,82.

Merkez Bankası Faiz Kararını Neye Göre Alır?

Merkez Bankası, piyasaları etkilemek amacıyla faiz oranlarını belirler. Ekonomideki son likidite kaynağı olarak bankalara ödünç para verebilen ya da ödünç para alabilen Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu bağlamda Merkez Bankası, para politikasını ve para politikası araçlarını kendisi belirler.
Merkez Bankası faiz kararını enflasyonun gidişatı, ilerideki durumu ve bu durumun hedeflenen enflasyon ile uygunluğuna bakarak verir. Merkez Bankası:

• Toplam arz-talep dengesini,
• Maliye politikası ile ilgili göstergeleri,
• Parasal göstergeler ve kredi büyüklüklerini,
• Ücret, istihdam, birim maliyet gibi alanlardaki gelişmeleri,
• Kamu ve özel sektördeki fiyatlama davranışlarını,
• Enflasyon beklentilerini,
• Döviz kurlarını,
• Olası dışsal şokların analizini
baz alarak faiz kararı verir.

23 Temmuz 2020 Kredi Faiz Oranları

2020 kredi faiz oranları Merkez Bankasının aldığı kararlar ve enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Seneye yüksek oranlarda başlayan kredi faiz oranları ile ilgili son dönemlerde sıklıkla faiz indirimi haberleri duyuyoruz. Merkez Bankasının 23 Temmuz 2020’de yapacağı PPK toplantısının ardından da kredi faizlerinin inebileceği öngörülüyor. Güncel kredi faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilir, dilediğiniz krediye sitemiz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir sonraki Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

23 Temmuz 2020 günü yapılacak olan PPK toplantısının ardından öncelikle saat 14:00’da kararla ilgili kısa bir basın açıklaması yapılacak. Takip eden beş gün içindeyse kararlarla ilgili detaylar ve toplantı özeti paylaşılacak.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı
5 (100%) 8 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Slm bugün kü 25.temmuz merkez bankası faiz oranı açıklamasından sonra şimdi yrni kredi alacaklar ve 2018 de kredi kullananlar için durum nasıl olacak yeni kredi faizlerini guncekleyerek bu 2018 yilinda kullanılmış krefileri ve faiz oranlarına yansır mı? bu oranlarla paylaşım yaparsanız çok sevinirim hocam…

  2. Sayın Mehmet Kılıç,

    Bankaların kredi faiz indirimi kararı tamamen bankaların inisiyatifindedir. Bu bağlamda yapılacak faiz indirimleri eğer yapılandırma faiz oranlarını da etkilerse önceki yıllarda almış olduğunuz krediyi daha düşük bir faiz oranı ile yapılandırma imkanınız doğabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir