Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merve Mumcu

Merve Mumcu

23.07.2019

Merkez Bankası 23 Temmuz saat 14:00’de Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Bir önceki toplantıda olduğu gibi bu toplantıdan da herhangi bir değişim kararı alınmadı.

Merkez Bankası 22 Ekim saat 14:00’de Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Bir önceki toplantıda artırılan politika faizi, bu toplantıda sabit bırakıldı.

Piyasaların genel beklentisi politikası faizinin yine artırılabileceği yönünde olsa da %10,25’te sabit bırakıldı. Mayıs ayında %8,25’e düşürülen bu oran haziran, temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşen toplantılarda sabit bırakılmış, eylük ayında ise %10,25’e çıkarılmıştı. Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki fark 300 baz puan olarak belirlendi.

GÜNCEL KREDİ FAİZ HESAPLAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2019 yılının Temmuz ayında Merkez Bankası Başkanı olarak göreve gelen Murat Uysal döneminde ilk kez faiz artırımı gerçekleştirilmiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının bir sonraki toplantısı 19 Kasım’da gerçekleşecek.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Para Politikası Kurulu yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

İktisadi faaliyetteki toparlanma devam etmektedir. Son dönemde atılan politika adımlarıyla birlikte ticari ve bireysel kredilerdeki normalleşme eğilimi belirginleşmiştir. Salgın tedbirleri kapsamında uygulanan destekleyici politikaların kademeli olarak geri alınmasıyla ithalatta öngörülen dengelenmenin başladığı görülmektedir. Mal ihracatındaki güçlü toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.”

Merkez Bankası Faiz İndirim Kararı Kredileri Nasıl Etkiler?

MB toplantısından faiz puanı değişimi kararı çıkmadı. Yakın zamanda kamu bankalarının ortaklaşa aldığı indirim kararı ile birlikte özellikle konut kredilerinde ciddi bir indirim gerçekleşmişti. Konut kredisindeki bu faiz oranı düşüşünün ardından özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında da indirime gidilmişti.

Kamu bankalarının açıkladığı son kredi paketi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredilerini de kapsıyordu. Taşıt kredisinde anlaşmalı yerli araç, ihtiyaç kredisinde ise anlaşmalı kurumlardan yapılacak alışverişler için avantajlı faiz oranları sunuldu. 6 ay ertelemeli olarak sunulan kredilerin faiz oranları şu şekildeydi:
• Sıfır araç (binek) %0,49
• Sıfır araç (ticari) %0,69
• İkinci el araç %0,82
• Firma katkı paylı tüketici kredisi %0,55

Merkez Bankası Faiz Kararını Neye Göre Alır?

Merkez Bankası, piyasaları etkilemek amacıyla faiz oranlarını belirler. Ekonomideki son likidite kaynağı olarak bankalara ödünç para verebilen ya da ödünç para alabilen Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu bağlamda Merkez Bankası, para politikasını ve para politikası araçlarını kendisi belirler.
Merkez Bankası faiz kararını enflasyonun gidişatı, ilerideki durumu ve bu durumun hedeflenen enflasyon ile uygunluğuna bakarak verir. Merkez Bankası:

• Toplam arz-talep dengesini,
• Maliye politikası ile ilgili göstergeleri,
• Parasal göstergeler ve kredi büyüklüklerini,
• Ücret, istihdam, birim maliyet gibi alanlardaki gelişmeleri,
• Kamu ve özel sektördeki fiyatlama davranışlarını,
• Enflasyon beklentilerini,
• Döviz kurlarını,
• Olası dışsal şokların analizini
baz alarak faiz kararı verir.

23 Temmuz 2020 Kredi Faiz Oranları

2020 kredi faiz oranları Merkez Bankasının aldığı kararlar ve enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Seneye yüksek oranlarda başlayan kredi faiz oranları ile ilgili son dönemlerde sıklıkla faiz indirimi haberleri duyuyoruz. Merkez Bankasının 23 Temmuz 2020’de yapacağı PPK toplantısının ardından da kredi faizlerinin inebileceği öngörülüyor. Güncel kredi faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilir, dilediğiniz krediye sitemiz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir sonraki Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

23 Temmuz 2020 günü yapılacak olan PPK toplantısının ardından öncelikle saat 14:00’da kararla ilgili kısa bir basın açıklaması yapılacak. Takip eden beş gün içindeyse kararlarla ilgili detaylar ve toplantı özeti paylaşılacak.

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Mehmet kılıç 25.07.2019 • 00:00

Slm bugün kü 25.temmuz merkez bankası faiz oranı açıklamasından sonra şimdi yrni kredi alacaklar ve 2018 de kredi kullananlar için durum nasıl olacak yeni kredi faizlerini guncekleyerek bu 2018 yilinda kullanılmış krefileri ve faiz oranlarına yansır mı? bu oranlarla paylaşım yaparsanız çok sevinirim hocam...

Yanıtla Beğen(0)
Hangikredi.com 30.07.2019 • 00:00

Sayın Mehmet Kılıç, Bankaların kredi faiz indirimi kararı tamamen bankaların inisiyatifindedir. Bu bağlamda yapılacak faiz indirimleri eğer yapılandırma faiz oranlarını da etkilerse önceki yıllarda almış olduğunuz krediyi daha düşük bir faiz oranı ile yapılandırma imkanınız doğabilir.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Kredi Diyenler İçin... 22.01.2021

  Hangi Kredi Diyenler İçin...

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.