Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek Mümkün mü?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 27.12.2014 Güncelleme Tarihi: 30.03.2023

Kredi başvurusu yapmak için bazı önemli bilgilere ve belgelere ihtiyacınız olacaktır.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek Mümkün mü?
Kredi başvurusu için gerekli belgeler de bunlardan birisi ve bu belgeler içerisinde neredeyse olmazsa olmaz biri var ki o da bu yazının konusu olan gelir belgesidir.

Gelir Belgesi Nedir?

Gelir durum belgesi, bir kişinin aylık kazancını gösteren bir evraktır. Bu belge, aynı zamanda maaş bordrosu olarak da kabul edilir. Çalışanlar bu belge ile aylık kazancını devlete bildirmiş olur. Devlet onaylı ve resmî bir gelire sahip olan her çalışanın bir gelir belgesi vardır. Hâl böyle olunca çalışanlar gerekli durumlarda gelir belgesi almak için talepte bulunabilir.

Gelir belgesi, genellikle bankacılık işlemlerinde kullanılmak üzere talep edilir. Bunun yanı sıra çalıştığı süre içerisinde kazancının sekteye uğradığını düşünen her çalışan gelir belgesi talep edebilir ve evrakı inceleyebilir. Kredi çekme şartları arasında gelir belgesinin ibrazı yer alır. Yeni bir kredi başvurusunda bulunurken ya da yurt dışına çıkmak için vize alırken aracı kurumlar bu belgeyi talep edebilir.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek Mümkün mü?

Gelir Belgesi Neden Önemlidir?

Kurum ve kuruluşlar tarafından talep edilen gelir belgesi, kişinin maddi durumunu tespit etmek için kullanılır. Resmî bir belge olması dolayısıyla devlet kuruluşları tarafından verilen bir evraktır. Kredi almak isteyen kişilerin bu belgeyi ibraz etmesi şart koşulmuştur. Bunun yanı sıra T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından talep edilerek sosyal yardımlar için de kullanılabilir. Aile gelir belgesi, hane içerisinde yaşayan bireylerin çalışıyorsa gelir bilgilerini içerir ve bunların toplamına göre hesaplama işlemi gerçekleştirilir.

Kimler Gelir Belgesi Alabilir?

Gelir belgesi, özellikle çeşitli kurumlara ibraz için gerekli olduğundan pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. Kişinin mevcut çalışma durumuna göre gelir belgesi alma yöntemi farklılık gösterebilir. Sigortalı çalışanlar, gelir belgesi talebinde bulunabilir. Bankaların acil nakit ihtiyacı için sunduğu ödeneklerden yararlanmak istiyorsanız kredi çekmek için yaş sınırı gibi ayrıntıları göz önünde bulundurmalısınız. Aşağıdaki tablodan gelir belgesi alma hakkına sahip olan çalışan gruplarına göz atabilirsiniz:

Çalışan Grubu  Açıklaması 
Kamu kuruluşlarında çalışanlar Gelir belgesi alabilir. E-Devlet sisteminde yer alan e-Bordro bölümünden söz konusu belgeyi temin etmek mümkündür.
Özel sektörde çalışanlar SGK gelir belgesi, kişinin çalıştığı kurumdan temin edilebilir. SGK’ya bağlı olarak çalışanların bu belgeyi talep etme hakkı mevcuttur.
Serbest meslek çalışanları BAĞ-KUR’lu serbest meslek çalışanları da gelir belgesi alabilir. Bunun için gelirlerini gösteren vergi levhalarını ibraz etmeleri yeterlidir.
Emekliler Kamu çalışanları gibi e-Devlet sistemi üzerinden maaş bordrolarını temin edebilir.

E-Devlet üzerinden yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak gelir belgesi alabilirsiniz. Gelir belgesi sorgulamak için steme TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmak yeterlidir. “E-Bordro Hizmeti” ekranından ay ve yıl seçerek maaş bordronuza ulaşabilir, belgenin çıktısını alarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Aylık Geliri Kanıtlamanın Başka Yolları Var mıdır?

Kredi başvurularında gelirin kanıtlanması şart koşuluyor. Kişi, çalışmıyorsa bile mutlaka belgeleyebileceği bir gelir sahibi olmalı ve bu evrakı ilgili kuruma ibraz etmelidir. Mevduat hesabı ya da kira getirisi gibi gelirler bankaya ibraz edilebilir. Bu sayede aylık gelirinizi kanıtlayabilir, kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Gelir belgesiz kredi veren bankalar da oldukça aranan kurumlar olsa da çok istisnai bazı düşük tutarlı kredi seçenekleri haricinde size aracı olacağını söyleyen kurumlarla muhatap olmaktan kaçınmanızda fayda var. Gelir belgesiz ipotekli kredi, bu noktada bir çözüm niteliği taşıyor. Eğer ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa ipotekli kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Peki, gelir belgesi olmadan kredi çekmek mümkün mü? Standart koşullarda maalesef gelir belgesiz kredi çekmek mümkün olmayabiliyor. Eğer banka, istisnai bir kredi kampanyası ya da kredi ürünü hazırlamadıysa gelir belgesiz kredi çekmek neredeyse imkânsız. Gelir belgesiz kredi kullandıran bankaların ise müşterilerinden bazı talepleri olabiliyor. Örneğin gelir belgesiz kredi veren bankalar, alıcılara yalnızca düşük miktarlı ödenekler sunuyor. Bankaların maaş bordrosu olmaksızın kredi vermek için talep ettiği şartlar şunlardır:

 • Kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor.
 • Gelirinizden yüksek taksitli başka bir borcunuz bulunmamalıdır.
 • 10.000 Türk lirasına kadar olan tutarlarda kredi alabilirsiniz.

Kolay kredi veren bankalar, evrak talep etmedikleri için daha avantajlı bir seçenek olarak öne çıkar. Şubesiz bankacılık hizmeti veren bu kurumlar, KKB üzerinden kredi notu ve SGK dökümü gibi verilere ulaşabildiği için kredi başvurusunda belge ibrazına gerek kalmıyor. Dilerseniz internet üzerinden ya da SMS ile kredi başvurusu yapabilirsiniz.

HangiKredi Finansal Raporu'nuzu Hesaplayın

Sigortasız Çalışanlar Kredi Çekebilir mi?

Sigortasız çalışanlar kredi çekebilir mi sorusunu da bu noktada cevaplamak gerekiyor. Yani eğer çalışıyorsanız fakat sigorta belgeniz, dolayısıyla gelir belgeniz yoksa, kredi başvurusu çekmeniz yine mümkün olmuyor. Kredi çekmek için gereken şartlar içerisinde kredi başvurusu yapan kişinin geriye dönük olarak son 6 aylık sigorta priminin ödenmiş olması da gerekiyor. Yani sadece gelir belgesi değil, çalıştığınız şirket tarafından yatırılan sigorta priminizin de olması gerekli.

İpotekli kredi adı verilen kredi seçeneği ise bu konuda neredeyse tek çözüm oluyor. Yani tapusu üzerinize olan bir gayrimenkulü ipotekli göstererek ipotekli kredi çekebilirsiniz. En uygun kredi faiz oranı hangi bankada diye merak ediyorsanız kredi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

40 Oy

-

2,98 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

13 Yorum

Onur
Onur 13.07.2020 • 00:00

Merhabalar gelir belgem yok dükkan açmak için kredi çekmek istiyorum fakat üstümde ev var ipotekle çekebilir miyim acaba

Yanıtla Beğen(7)
ikon
Hangikredi 13.07.2020 • 00:00

Merhaba Onur, Bankaların ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinden yararlanabilirsin.

Beğen(7)
Özgür
Özgür 13.07.2020 • 00:00

Merhabalar öğrenciyim ing banktan 3000 tl kredi başvurusu yaptım onaylandığına dair bilgilendirme mesajı geldi şubeye gidip gelir belgesi olmadan kredimi kullanabilirmiyim

Yanıtla Beğen(7)
ikon
Hangikredi 14.07.2020 • 00:00

Merhaba Özgür, Bankanın farklı bir prosedür ya da kampanyası yoksa normal şartlar altında gelir belgesi beyaz etmeden kredi başvuruları onaylanmaz.

Beğen(9)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse