İpotekli Kredi Nedir?

Bankalar kredi verirken kurumu güvenceye alacak bir takım durumları göz önüne alır. Kredi ödemelerinde sorun yaşandığında hızlıca müdahale edebileceği, elini güçlendirici argümanlar arayan bankalar, birçok noktaya dikkat ederler. İlk olarak belirli sigortalılık süresine ve gelire bakan kurumlar, bu konuda yeterli ve güvenilir bir noktaya gelip, ikna olmazsa son seçeneği tüketiciye sunar: İpotekli kredi… Gelin bu kredi ürününe bir göz atalım.

İpotekli bireysel finansman kredisinde bankalar, kredi imkânından faydalanmak isteyen müşterilerinin üzerine kayıtlı, çekilmek istenen miktarı karşılayacak değerde olan taşınır ya da taşınmaz her türlü mala kısmi el koyarak, istenen krediyi verebilirler. Kredi ödemeleri sona erene kadar üzerinde herhangi bir işlem yapılmasına da müsaade etmezler. Böylece herhangi bir sorunla karşılaşıldığında ipoteğin verdiği hukuki güce dayanarak mala el koyup, haczedebilirler.

*Taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızdan hesaplama yapabilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda bankalar ipotek karşılığı dahi size kredi vermeyebilir. Bunun temel sebeplerinden birisi kredi notunuzun düşük olmasıdır. Daha önce yaptığınız bankacılık işlemlerinde gecikmeli ödemeler ya da haciz yoluyla borcun tahsilatı gibi sorunlarla karşılaştıysanız banka size güvenmeyerek ipotekli bireysel finansman kredisi vermek istemeyebilir. Kurum, ipotekle her ne kadar kendisini güvenceye almış olsa da tahsilatı haciz yoluyla yapmak istemez. Bu banka için son derece uğraştırıcı ve masraflı bir iştir.

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Bankaya kredi için başvuran müşteri, herhangi bir gelir kaynağı gösteremediği zaman ipotekli kredi yoluna başvurulur. Kullanmak istediği miktarı karşılayacak taşınır ya da taşınmaz her türlü mal, bankanın gözetimine bırakılır. Gerekli olduğu durumlarda kurum malı sizden haciz yoluyla alarak, borcunuzu kapatmak için kullanabilir. Müşteri temsilciniz, genel olarak yüksek miktarda ve uzun vadede kredi kullanmak istediğinizde size bu seçeneği sunar.

Bazı durumlarda temsilciniz durumunuzu şüpheli bulabilir ve krediyi karşılaması veya kredi notunuzun yüksek olması durumunda dahi ipotekli bireysel finansman kredisi kullanmanıza onay vermeyebilir. Bunun için doğru planlama ile bankaya gitmeli ve krediyi hangi amaçlar için kullanacağınızı anlatmalısınız.

100.000 TL 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi için bankaların kredi teklifleri

BankaFaizAylık TaksitToplam Ödeme
%1,295.020,29 TL120.986,96 TL Hemen Başvur
%1,295.020,29 TL120.986,96 TL Hemen Başvur
%1,305.027,27 TL121.154,48 TL Hemen Başvur
Tüm kredi tekliflerini gör

İpotekli Kredinin Şartları Nelerdir?

Tüm kredi işlemlerinde olduğu gibi ipotekli kredilerde de belli başlı şartlar aranır. Elbette inceleme esnasında daha detaylı bir bilgi istenebilir. Bu durum tamamen banka ile ilgilidir. Öncelikli olarak 18 yaşını doldurmuş olmak, düzenli bir gelire sahip olmak, talep edilmesi durumunda kefil gösterebilmek genel geçer şartlar arasında yer alır. Ancak bankanız size kredi özelinde daha detaylı sorular yöneltebilir.

Bu tür kredi kullanmak isterseniz öncelikli olarak ipotek altına alınacak mal sizin üzerinize olmalıdır. Başkasının üzerine olan herhangi bir taşınmazı bankanız kesinlikle dikkate almaz. Bu kişi sizin kefiliniz olsa dahi banka o kime kredi verecekse malın sorumluluğunu da o kişide arar. Hukuki gücünü de buradan alır.

Önerilen İçerik: Konut Kredisinde Tapu ve İçerik

İkinci olarak bankaya malınız ile ilgili beyan ettiğiniz beyan esas alınmaz. Bu gibi durumlarda bankanız ev, araba, arsa gibi mallarınızın o günkü değerini belirleyecek ve bir takım durumları göz önünde bulundurabilecek bir uzman yani ekspertiz atar. Eksper, malınızı dikkatli bir biçimde inceler ve gerçek değerini tespit eder. Tespitlerini bir rapor haline getirir ve bankaya bildirir. Banka da buna göre krediyi kullandırıp, kullandırmama konusunda karar verir. Ancak burada ekspertiz masrafları tarafınıza yansıtılacaktır. Bu konuda adım atarken bilinçli bir şekilde hareket etmelisiniz.

Kredi notunuzun yüksek olması da bir diğer şarttır. Notunuz sizin geçmiş yıllarda bankalar ile olan ilişkinizin bir yansımasıdır. Dolayısıyla banka ipotekli bireysel finansman kredisini tarafınıza tahsis ederken, notunuzu dikkatle inceler ve kararını buna göre verir.

Hangi İstisnai Durumlar Var?

Kredi çekmek istediğimizde oluşacak masrafları da düşünerek hareket etmeliyiz. Ancak ipotekli bireysel finansman kredilerinde oluşacak bazı masraflar sizi ilgilendirmiyor ve bu durumlar istisna olarak kabul ediliyor.

Öncelikli olarak emlak alım satımlarında ortaya çıkan tapu harcı burada karşınıza çıkmıyor. Devlet, ipotek konulan taşınmazı tapu harcından muaf tutuyor ancak ipotek masrafı ve tapu işlem ücreti gibi ödemeleri tarafınızdan tahsil ediyor.

Kredi çektiğimizde otomatik olarak bizden yüzde 5 oranında Banka Sigorta Muameleleri Vergisi kesiliyor. Eğer konutunuzu ipotek ediyorsanız bu BSMV’den otomatik olarak muaf tutuluyorsunuz. Böylece dosya masraflarınızın bir kısmını azaltmış oluyorsunuz.

Değerin Yüzde Kaçına Kadar Kredi Veriliyor?

Herhangi bir malınızı ipotek göstererek kredi kullanıyorsanız banka, ekspertiz aracılığı ile değeri belirler. Kurumlar, belirlenen değerin üzerinden yasal olarak size yüzde 80’e kadar kredi verebilirler. Bu durumu bir örnek ile açıklayalım. Arazinizi ipotek göstererek kredi kullanmak istiyorsunuz. Uzman tarafından arazinize 100 bin TL bedel biçildi. Banka size 80 bin TL’ye kadar kredi çıkarabilir. Ancak genel olarak bankalar yüzde 50’yi geçmemeye ve bu oranı aşmamaya özen göstermektedir. Bunun temel nedeni mal üzerinde zaman içerisinde gerçekleşebilecek değer kayıplarının önünü almaktır.

İpotekli Bireysel Finansman Kredisini Kimler Kullanabilir?

Bu tür kredileri kullanabilmek için her ne kadar bir mal beyanında bulunsanız da düzenli gelir şarttır. Düzenli geliriniz var ancak başka kredilere gidiyorsa bankanız size yüksek ihtimalle onay vermez. Ancak amacınız birden çok krediyi tek noktada toplamak ise o zaman müşteri temsilciniz yapmak istediğiniz işlemi anlayışla karşılayarak kredinize onay verebilir.

Daha önceki yüksek faizli borçlarınızı düşük faiz üzerinden yapılandırmak istediğinizde bankanız size ipotekli bireysel finansman kredisi verebilir.

Önerilen içerik: İpotekli Ev Satılır mı?

İpotekli Kredinin Olumlu Yanları Nelerdir?

Yapacağınız her işlem gibi ipotekli bireysel finansman kredisinde de olumlu yanlar var. Öncelikle düzenli geliriniz var ama yeterli düzeyde değilse taşınır ya da taşınmaz her türlü malınızı teminat göstererek kredi çekebilirsiniz.

Bir diğer olumlu yanı ise kefil istenen durumlarda banka, malın değerine dayanarak sizden kefil istemeyebilir. Bu gibi durumlarda fazla uğraşmadan kısa sürede kredinize kavuşabilirsiniz.

Kredi siciliniz bozuksa ve gecikmeli ödeme yaptıysanız banka kredi konusunda size toleranslı davranmayabilir. Ancak bazı durumlarda müşteri temsilcisi teminata ve amacınıza dayanarak kredi kaynağını açabilir.

İpotekli Kredinin Olumsuz Yanları Nelerdir?

Kredili işlemlerde olumlu yanlar olabileceği gibi olumsuz taraflar da var. Buna göre, ipotekli işlemlerde faiz zaman zaman yüksek olabiliyor. Kredi kullanacağınız zaman oranlara mutlaka dikkat etmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

İkinci dezavantajlı durumu ise 90 günlük süre içerisinde herhangi bir ödeme yapmamanız durumunda teminat gösterdiğiniz mala banka el koyar böylece hem kredi notunuz düşer hem de malınız ipotekli satış yoluyla başkasına geçer.

İpotekli Finansman Kredisinde Vade Sayısı Kaçtır?

Vade süresi bankadan bankaya değişen bir durumdur. Bankalar en az 36 aya kadar ipotekli bireysel finansman kredisi kullandırabilir. Bankanın öncelikli olarak belirlediği şartlar doğrultusunda genel bilgileri gitmeden edinirsek, işimizi kısa sürede halletmiş oluruz.

Kendinize ait ev, araba, arazi gibi taşınır ya da taşınmazınız varsa teminat göstererek ipotekli bireysel finansman kredisi imkânından faydalanabilirsiniz. Elbette burada özel durumları başvuru yaptığınız banka ve müşteri temsilcisi belirleyecek. Dolayısıyla kredi alıp alamamak sizin ihtiyacınıza göre de şekillenebilir. İşin sonunda mağdur olmamak ve malınızın ellerinizin arasından kayıp gitmesine engel olabilmek için planınızı dikkatli bir biçimde yapmalısınız.

İpotekli Kredi Nedir?
3.5 (69.23%) 39 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

25 yorum

 1. Merhaba Mehmet,

  Ev eşinizin üzerineyse eşiniz evi ipotek göstererek kredi çekebilir ancak başvurunun onaylanıp onaylanmaması tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 2. Kredim hesabıma yattığını söyledi ama hangi banka hesabına yattı

 3. Merhaba Ekrem,

  Kredi tutarı, kredi çekilen bankanın hesabına yatırılır.

 4. merhaba.Ben su an sağlık nedenlerim dolayısıyla çalışmıyorum.Evim kontratlı şekilde 2000 tl kira geliri var.Kredi notum 1650 ve sorunsuz.Diğer bankalara olan kredi borçlarımı kaparmak icin ev ipotekli kredi cekmek istiyorum.Kredinin Onaylanma ihtimali varmıdır acaba.İyi günler.

 5. Merhaba Mehmet,

  Krediyi onaylamak tamamen bankanın inisiyatifinde olduğunda bir öngörüde bulunamayız ancak ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda kişinin gelirinden bağımsız gayrimenkule bakıldığından şansın olabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir