İpotekli Kredi Nedir?

Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir gelir ve sigortalılık süresi gibi şartların yanı sıra kredi notunun da yüksek olması gerekir. Kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarı da kredi alıp alamayacağınız da bu bilgilere göre değişiklik gösterir. Kredi başvurularınız onaylanmıyorsa ya da istediğiniz tutarda kredi çekemiyorsanız ipotekli ihtiyaç kredisi seçeneğinden yararlanabilirsiniz…

Konut kredisi ve taşıt kredisinde olduğu gibi bankanın bir taşınmaz mal varlığını ipotek altına almasıyla, ipotek karşılığı kredi verilmesine ipotekli ihtiyaç kredisi denilmekte.Genel ihtiyaç kredisi ürünlerine göre daha uzun vadeli ve yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi almak isterseniz ipotekli ihtiyaç kredisi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Ancak bu noktada hatırlatmamız gerekir ki ipotekli ihtiyaç kredisi  kullandırıp kullandırmamak, tutar ve vade süresi tamamen bankanın inisiyatifindedir.

İpotekli Kredi Şartları Nedir?

İpotekli ihtiyaç kredisi genelde kredi başvurusu onaylanmayan kişilerce tercih edilen bir ürün. Geliriniz istediğiniz tutarı çekebilmek için uygun değilse bir mal varlığınızı ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz. Diğer kredi ürünlerinin ana şartları arasında yer alan 18 yaşından büyük olma şartının yanı sıra ipotekli ihtiyaç kredisi için istihbaratınız olumlu olmalıdır.

İpotekli Kredi İçin Gereken Belgeler Nedir?

İpotekli ihtiyaç kredisi için istenen belgeler standart ihtiyaç kredisi belgeleri ile benzer. İpotekli ihtiyaç kredisi için gereken belgeler şunlar:

  • Kimlik belgesi
  • Gelir belgesi
  • Adres gösteren belge (fatura ya da ikametgah)
  • İpotek edilecek gayrimenkulün tapusu

İpotekli Kredi Türleri Nelerdir?

İpotekli kredi için başvurabileceğiniz iki yöntem var: Ev ipotekli kredi ve araç ipotekli kredi.

Ev İpotekli Kredi: Sahip olduğunuz bir konutu bankaya ipotek göstererek ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Konut ipotekli ihtiyaç kredisinde çekebileceğiniz tutar genellikle, aylık taksiti hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde sınırlandırılır. Konutun yanı sıra üstünüze kayıtlı arazinizi de ipotek göstererek kredi kullanabilirsiniz.

Araç İpotekli Kredi: Sahip olduğunuz otomobili bankaya ipotek göstererek ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bu yöntemle çekeceğiniz kredinin tutarı aracın değerinin üzerinde olamayacağı gibi kimi bankalarda aracın değeri üzerinden belli bir sınıra kadar kullanılabilir. Vade bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İpotekli kredi için banka ile birebir görüşmeniz gerekir. Geliri düşük olan ya da kredi notu yetersiz olan kişilerin kredi almasını sağlayan bu yöntemde bankayla birebir görüşerek ipotek göstereceğiniz gayrimenkulün tapusunu ibraz etmeniz gerekir.

İpotek Sorgulama Nedir?

İpotek sorgulama işlemi bir gayrimenkul üzerinde ipotek olup olmadığını öğrenmenize yarar. İnternetten e-Devlet üzerinden sorgulanabileceği gibi tapu müdürlüklerinden de sorgulanabilir. Kendi adınıza kayıtlı gayrimenkul üzerinde ipotek olup olmadığını sorgulamak kolay bir işlem olsa da başkasının üzerine kayıtlı bir gayrimenkulde ipotek olup olmadığını kontrol edemezsiniz.

İpotekli Kredinin Avantajları Nedir?

Eğer kredi notunun ya da gelirin düşük olması gibi sebeplerden dolayı kredi almakta zorlanıyorsanız ya da oldukça yüksek tutarlarda krediye ihtiyacınız varsa ipotekli kredi seçeneği sizin için bir kurtarıcı olabilir. VakıfBank gibi kamu bankalarından bu krediyi alabileceğiniz gibi Burgan Bank, Akbank gibi özel bankalardan da avantajlı faiz oranları ile ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

İpotekli Kredinin Dezavantajları Nedir?

İpotekli kredinin en büyük dezavantajı haciz ihtimali. Taksitlerinizi ödeyemediğinizde doğrudan ipotek gösterdiğiniz mal varlığına haciz koyulur.Standart ihtiyaç kredisinde 90 günlük gecikme neticesinde açılan yasal takip sonucunda genellikle sadece maaş haczi kararı çıkarken ipotekli kredide, ipotek gösterilen ev, arsa ya da araca banka tarafından el konulur.

İpotekli Kredi Nedir?
2.8 (56.15%) 26 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

21 yorum

  1. Merhaba Mehmet,

    Ev eşinizin üzerineyse eşiniz evi ipotek göstererek kredi çekebilir ancak başvurunun onaylanıp onaylanmaması tamamen bankanın inisiyatifindedir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir