Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

Konut Kredisi Hesapla Sizin için en uygun konut kredisi

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı, taşınmazların alım – satım işlemleri için alınan tapu hizmet bedelidir. Tapu işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tapu harcının yatırılması gerekmektedir. Alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %2 oranında alınan tapu harcı, Bakanlar Kurulu kararı ile 5 Mayıs-31 Ekim 2018 tarihleri arasında indirimli olarak %1,5 oranında alınacaktır.

Taşınmazın satış değerinin daha az gösterilmesi ve buna bağlı olarak daha az tutarda tapu harcı ödendiğinin tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanır. Bu tip bir duruma neden olan vatandaşlar tapu harcı cezası öderler.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir. Tapu harcı oranı her iki taraf için de satış bedelinin %1,5'u olmak üzere toplam %3 olarak uygulanmaktadır. Tapu harcı, harcı ödeyecek kişi tarafından vergi dairesine ödenir ve karşılığında ödendiğine dair makbuz alınır. Ayrıca sadece alıcı tarafından tapu döner sermaye harcının da ödenmesi gerekmektedir.

Örnek Tapu Harcı Hesaplaması

Tapu Masrafı Oranı

 

Tapu harcının oranı dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. Güncel tapu harcı oranı 31 Ekim 2018 tarihine kadar binde 15 olarak belirlenmiştir. Bu oran karşınıza yüzde 1.5 olarak da çıkabilir. Tapu harcı hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı alınmaktadır. Bu nedenle , ev almak için yaptığınız hesaplara tapu masrafını da eklemenizde fayda var.

Tapu Harcı Hesaplama

 

Tapu harcı hesaplaması alınmak istenen gayrimenkulün satış değeri üzerinden yapılır. Almak istediğiniz konut, arsa, ofis gibi gayrimenkulün satış bedeli üzerinden, yasayla belirlenmiş orana göre hesaplama yapılır. Tapu harcının ödenmesinden hem alıcı hem de satıcı eşit tutarda olmak üzere yükümlüdür.

Gayrimenkul almak istediğinizde, bütçe ve kredi hesaplamalarınıza tapu harcını da eklemenizde fayda var. Tapu harcı hesaplaması için Hangikredi.com tapu harcı hesaplama aracından faydalanabilirsiniz.