Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.06.2019 Güncelleme Tarihi: 21.05.2024

Dışarıda herhangi bir işte çalışmayıp, ev içerisinde emek veren, ev ekonomisine katkı sağlayan, üreten ev kadınları özellikle son yollarda bankalar tarafından destekleniyor.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar
Bankalar, aylık bir geliri olmayan kişilere kredi başvurusu, kredi kartı gibi bankacılık hizmetleri vermezken ev hanımları için bankalarda özel ürünleri bulunuyor.

Ev hanımıysanız, SGK’ya (Sosyal Güvenlik Kurumuna) kayıtlı olarak çalışmıyorsanız ve kredi çekmek istiyorsanız birkaç şartı karşılıyor olmalısınız. Kredi kullanmak için öncelikle yasal ya da idari takibinizin olmaması gerekmekte.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Peki, hangi bankalar ev hanımlarına özel kredi imkânı sunuyor?

Ayrıca internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile başvurursanız e-kredilerden herhangi bir evrak vs. talep edilmediği için gelir belgeniz olmadan ve şubelere gitmeden internet aracılığıyla kredi başvurunuzu bu bankalardan yapabilirsiniz.

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

En önemli faktörlerden bir tanesi çektiğiniz krediyi ödeyebileceğinizi kanıtlayan belgeli bir geliriniz olması, kredinizin taksitlerinin aylık gelirinizin yarısını geçmemesi bankanın aradığı belirli şartlar arasında.

Kredi talebiniz uzun vadeli olamayacağı gibi kredi çekerken bir ipotek göstereceksiniz ve ortak tapulu bir ipotekse eşinizin yazılı rızası banka tarafından istenebilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bu şartların bankadan bankaya değişiklik gösterebileceğidir.

Yukarıdaki şartları karşılayan yani krediyi ödeyebileceklerini belgeleyebilen, üzerine kayıtlı bir mülk ya da taşıt olan ya da kefil gösterebilen ev hanımları kolaylıkla kredi kullanabilir.

Daha önce kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa en kolay kredi veren bankalar yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kredinin onaylanması banka inisiyatifinde olduğu için her bankanın ev hanımlarına kredi paketindeki şartlar değişiklik gösterecektir. Örneğin yukarıdaki şartlardan birini karşılamanız bir banka için yeterliyken bir diğer banka bütün şartları karşılamanızı isteyebilir ve hatta ekstra talepte bulunabilir.

Faizsiz fırsatlara göz atın!

Ev Hanımları Kredi Kullanma Şartları Nedir?

 • Kredi borcunu ödeyebileceğini kanıtlayan belgelenebilir gelirinin olması
 • Herhangi bir yasal ve idari takibinin bulunmaması
 • Kredi taksitlerinin aylık gelirini yarısını geçmemesi
 • İpotek gösterilecek mal için eş rızasının yazılı beyanı

Ev Hanımlarına KOSGEP (HİBE) Kredisi Desteği

Türkiye’de geleneksel hale gelen, ev hanımlarının birikim, yatırım gibi konularda altın günü gibi ekonomik girişimlerde bulunması, son yıllarda kadınların da ekonomide söz sahibi olması ve desteklenirlerse büyük işler yapabileceğini gösteriyor.

Kadınların son yıllarda çalışma hayatında daha fazla yer alması, dışarıda herhangi bir işte çalışmasa dahi ev içerisinde üretimde bulunması ya da girişim talebi olması devletin de kadınlara destek vermesini tetikledi.

Özellikle KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi) kadın girişimciliğini desteklemenin, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizmesi, kadınlara yönelik özel önem atfetmesi bankaların da ürün ve hizmetlerinde bu kıstası dikkate almasını sağlıyor.

*Bankaların en çok tercih edilen ihtiyaç kredisi seçeneklerini ve kullanım şartlarını ihtiyaç kredisi sayfamızda bulabilirsiniz.

KOSGEB kadın girişimcilere üretimden yatırıma kadar, AR-GE faaliyetlerinden yurt dışı operasyonlarına her alanda destek oluyor. İş kurmak isteyen kadınlara avantajlı şartlar ile iş kurma imkânı, hibe kredi veriyor. KOSGEB’den alınan desteklerde kadın girişimciler erkek girişimcilere oranlar %30 daha avantajlı durumda.

Kendi işinizi kurmak istediğinizde 50.000 ₺ hibe kredisi almak için KOSGEB’e başvurabilirsiniz. KOSGEB tarafından kaydınız alındığında katılmak zorunda olduğunuz kurslara kayıt olarak eğitim alırsınız ve hibe kredisinden yararlanmaya hak kazanabilirsiniz.

Ayrıca geri ödemesiz hibe kredinin yanında yine avantajlı şartlarla farklı ölçekli kredi seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir mi?

Ev hanımlarına kredi gibi kredi kartı edinme imkânı sunulması da bankalar tarafından kadınlara yönelik yapılan uygulamalardan biri. Bankalar dışarıda çalışmadığı için bir geliri bulunmayan ev hanımlarının ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak, düşük limitli kredi kartı veriyor.

Tıpkı kredi çekme işleminde olduğu gibi ev hanımları bankaların kredi kartı ürünlerinden yararlanmak istediğinde, kredi notunun yüksek olması süreci kolaylaştıracaktır. İlk başta düşük limitli bir kart edinip sonrasında kart ödemelerinizi gününde yaparak ve her ay borcun asgarisini değil tamamını ödeyerek kısa sürede limitinizi yükseltme şansı elde edebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Ev hanımlarına özel kredi kartı ürünü olan birçok banka bulunmaktadır.

 • ING
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi

Yukarıdaki bankalar ev hanımlarına kolay kredi kartı veren bankalardır.

Ev Hanımları Kredi Borcunu Ödeyemezse Ne Olur?

Ev hanımları kredi borcunu ödeyemezse kredi borcu ödenmediğinde bankalar nasıl bir prosedür işliyorsa aynen uygulanır. Borç ödenmediği durumda herhangi bir ayrıcalık tanınmaz. Örneğin rastgele bir bankadan ev hanımlarına özel olan krediden yararlandınız, belirli bir limitte kredi çektiniz.

Kredi borcunuzun peş peşe iki taksitini ödeyemediğinizde bankanız öncelikle size 30 gün süre tanır ve borcun tamamını ister. Banka bu noktada yasal olarak icra sürecini başlatma hakkına sahiptir. Ayrıca geç ödemenizde banka borcunuza gecikme faizi uygulayacaktır.

KOSGEB üzerinden, devlet destekli kredi çektiğinizde ise hibe olarak çektiyseniz bu kredinin geri ödemesi yok. Fakat KOSGEB üzerinden kredi çektiyseniz bu kredinin de geri ödemesinin yapılması gerekmekte. Aksi takdirde bu aşamada da yasal süreçler başlayacaktır.

Ev Hanımları Kredi Çekmek için Kaç Gün SSK’lı Çalışmış Olmalı?

Bankalar kredi verirken kredinin ödenebileceğini kanıtlayan belgeli gelir talep etmektedir. Bundan sonraki bir diğer kıstas ile kredi çeken kişinin aktif olarak çalışması ve SGK’lı olmasıdır. Yani önceden SGK’lı çalışıyor olmak bankalar için kredi verirken bir değer değildir.

Aranan kıstas aktif olarak çalışma şartıdır. Ev hanımları dışarıda aktif olarak çalışmadıkları için ev hanımlarına özel ürün ve hizmetlerde bu şart aranmamaktadır.

Ev Hanımının Kredi Çekebilmesi için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Ev hanımları daha öncesinde SGK’lı aktif bir çalışan değilse ve banka ile ilgili herhangi bir ilişkisi olmadıysa herhangi bir kredi notu da oluşmayacaktır. Ancak birikimlerini bankada bulunduran, hesabına düzenli para giriş çıkışı olan ev hanımlarının kredi notu olacağı gibi aktif bir kullanıcı oldukça bu kredi notu da yükselecektir.

   Kredi Notu Aralığı       Başvuru Onaylanma İhtimali   
1-699 Çok düşük
700-1099 Düşük 
1100-1499 Gelire bağlı 
1500-1699 Yüksek
1700-1900 Çok yüksek

Ev Hanımlarının Kredi Çekmesi için Gereken Belgeler Nedir?

Kredi başvurularında maaş bordrosu, SGK dökümü, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, ek gelir belgesi eğer ticari ise güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu gibi belgeler istenmektedir.

Ev hanımları dışarıda aktif bir çalışan olmadıkları için maaş bordrosu ve SGK dökümü gibi belge şartlarını karşılayamayacaklarından bankalar ev hanımlarından farklı belgeler istemektedir. Bu şartları sağlayabilirse kredi çekme şansları ve kredilerinin onaylanma ihtimali artmaktadır. Bunu bir tablo ile belirtmek gerekirse:

   Kredi Çekmek için İstenilen Belgeler       Ev Hanımlarından İstenilen Belgeler   
Maaş bordrosu Kira, emekli maaşı vb. gelirleri
Kredi notu Kefil
SGK Dökümü İpotek (Ortaksa, eşin yazılı beyanı)
Ek gelir belgesi Birikim, banka varlıkları vb.
İkamet belgesi İkamet belgesi

Bu belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

43 Oy

-

3,05 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

25 Yorum

Nurcan
Nurcan 15.07.2020 • 00:00

Merhaba; Ev hanımıyım. 450.000 TL daire alacağım. 350.000 TL var. Kalan 100.000 TL için kredi kullanabilir miyim

Yanıtla Beğen(9)
ikon
Hangikredi 16.07.2020 • 00:00

Merhaba Nurcan, Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir gelirin olmalıdır. Eğer çalışmıyorsan ve bankaya kredi için ipotek gösterebileceğin bir gayrimenkulün varsa bankaların ipotekli ihtiyaç kredisi olanaklarından yararlanabilirsin.

Beğen(8)
Ilknur
Ilknur 12.07.2020 • 00:00

İyi günler ben ev hanımıyım hiç gelir belgeleyemiyorum fakat 230.000 aracım var ipotek olur mu

Yanıtla Beğen(11)
ikon
Hangikredi 13.07.2020 • 00:00

Merhaba İlknur, Aracınızı ipotek göstererek bankaların ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Beğen(10)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?