Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredide Sigortalılık Süresi

Kredi çekebilmek için gereken şartlar arasında yer alan sigortalılık süresi ile ilgili tüketicilerin aklına takılan pek çok soru var. Kredi çekmek için gereken sigortalılık süresi ile ilgili tüm merak ettiklerinize bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kaç Aylık Çalışan Olmak Gerekir?

Kredi başvurusunun onaylanabilmesi için gereken sigortalılık süresi minimum 3 ay. Yani sigorta girişinizin en az 3 ay önce başlatılmış olması ve hala devam ediyor olması gerekiyor. Bazı bankalarda bu süre 6 aya kadar çıkabiliyor. Sigortalılık süresi bankaların özellikle üzerinde durduğu bir nokta çünkü bu süre sizin işinizdeki kalıcılığınızı yani gelirinizin sabit olduğunu gösteriyor. Gelirinizin sabit olması ise kredi borcunuzu düzenli şekilde ödeyebileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca sigortanız, belgelediğiniz gelirin resmi bir destekçisi olması açısından da bankalar için önemli.

EN AVANTAJLI KREDİ HANGİ BANKADA?

Gelir Ve Kredi Notu Yüksek Olsa Da Sigortalılık Süresi Önemli Mi?

Bankaların kredi başvurularını incelerken özellikle üzerinde durduğu üç etmen var. Bunlar gelir durumu, sigortalılık süresi ve kredi notu. Aslında hepsi birbirini tamamlar durumda. Bankalar, başvurunuzu değerlendirirken bu üç etmeni inceleyip sizin risk seviyenizi belirlemeye çalışır. Geliriniz ve kredi notunuz yüksekse ancak sigortalılık süreniz kısaysa banka kendi inisiyatifi doğrultusunda başvurunuzu onaylayabilir ancak kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir.

Sigortası Yeni Başlayanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Sigortanızın yeni başlamış olması kredi alma ihtimalinizi düşüren bir etmen. Böyle bir durumda kredi notu yüksek bir kefil ile başvuru yapabilir ya da bankaların sunduğu ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir Mi?

Talep edilen sigortalılık süresi bankadan bankaya değişiklik gösterse de genellikle minimum 3 aylık sigortanızın olması beklenir. Sigorta girişi 2 ay önce başlamış birinin kredi alma ihtimali tamamen bankanın inisiyatifindedir. Böyle bir durumda gelirinizin ve kredi notunuzun yüksek olması kredi alma ihtimalinizi de yükseltecektir.

3 Ay Sigortalı Olan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Çekebileceğiniz kredi miktarı aslında belgelenebilir gelirinizle ilgili bir durum. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir gelirin %50’sini geçmemelidir. Alabileceğiniz kredi tutarı buna göre belirlenir. Konut kredisi çekeceğiniz zaman hane gelirinin tamamı göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır.

Emekliler İçin Sigorta Süresi Önemli Mi?

Kredi başvurusunda emekliler için sigortalılık süresi aranmıyor. Emekli aylığı süre kısıtlaması olmadan emekli kişiye sağlanan sabit bir gelir olduğundan sigortalılık süresinin bir önemi olmuyor. Emekli kişilerin kredi başvurusunda yaş sınırı kredi talebinin onaylanıp onaylanmamasını etkiler. Maksimum yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik gösterebildiğinden kredi başvurusu yapacak emeklilerin, başvuru yapacakları bankanın kredi yaş sınırını öğrenmesinde fayda var.

EMEKLİLERİN KREDİ ÇEKEBİLMESİ İÇİN YAŞ SINIRI

Kredi Başvurusunun Onaylanması İçin Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli Mi?

Kredi başvurusunun onaylanabilmesi için tek kriter sigortalılık süresi değil. Sigortalılık süreniz uzun olsa da eğer geliriniz çekmek istediğiniz tutar için uygun değilse ya da kredi notunuz düşükse başvurunuz onaylanmayabilir. Kredi notu, gelir durumu ve sigortalık süresi bir bütün halinde değerlendirilir.

Ev Kredisi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalardan kredi alabilmek için minimum 3 aylık sigortanızın olması beklenir. Sigorta girişinizin minimum 3 ay önce başlatılmış olup hala devam ediyor olması gerekir. Minimum sınır bazı bankalarda 6 aya kadar yükselebiliyor. Konut kredisi özellikle yüksek tutarlı bir kredi ürünü olduğundan bankalar risk değerlendirmesi konusunda daha hassas davranır. Bu noktada sigortalılık süreniz banka için yüksek önem arz eder.

HEMEN KONUT KREDİSİ HESAPLA

Kredi Kartı Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Sigortalılık süresi kredi kartı başvuruları için de önemli. Kredili bir ürün olan kredi kartı için bankaların aradığı minimum sigortalılık süresi kredilerdeki gibi minimum 3 ay. Kredi kartı alabilmek için sigortanız ile birlikte belgelenebilir geliriniz olmalı ve kredi notunuz risksiz grupta yer almalı. Kredi kartı alma şartları krediyle aynı olsa da bankalar kredi kartı başvurularını onaylamak konusunda daha esnek olabiliyor.

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir?
4.3 (85%) 8 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

22 yorum

  1. Merhaba ben 20000 TL ye yakın Kredi çekmeyi düşünüyorum.kredi puanım 1527 maaşım 2650yaklasim1.5 çalışıyorum.ilk maaşım yarım olup 1450 yattı ve ben Deniz bank gittim kredi cikarmi diye bir ay sonra tam maaşınız yattıktan sonra başvurularım şimdi basvurursak büyük olasılıkla çıkmaz dedi.baska bir yerden olduklarına güvenerek Akbank direkt başvur denildi kredi puanin iyi kesin çıkar diye başvurdum internetten red geldi.onumuzdeki 10 gün içerisinde tam maaşım yatacak ben deniz bank gidip başvurumu yapayım yoksa internetten mi basvuruyayim.( Maaşım deniz bank yatıyor)
    Bir sorum da var başka bir banka onerirmisiniz çünkü deniz bank faiz oranı çok yüksek olduğu için pekte deniz bank kredi alaşım yok( diğer bank 1.24_1.29 iken bu bankada 1.90)

  2. Merhaba İbrahim,

    Sitemizden kredi hesaplaması yaparak bankaları karşılaştırabilirsin ve online başvuruda bulunabilirsin.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir