Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.01.2020 Güncelleme Tarihi: 3.01.2024

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olan asgari ücret, brüt 20 bin 2 lira, net ise 17 bin 2 TL olarak belirlendi.

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekilebilir?
Bu değişiklikle 2023 Aralık dönemine göre net asgari ücrette yaklaşık %49 oranında artış yapıldı. Buna göre asgari ücretle çekilebilecek kredi tutarları da değişti. 

Asgari ya da bir diğer adıyla minimum ücret, yasal olarak çalışanlara ödenen en düşük maaş tutarıdır. Çalışma günü karşılığında ödenen bu tutar, çalışanın konut, gıda, sağlık, ulaşım ve benzeri gereksinimlerini güncel fiyatlar üzerinden karşılamasına yetecek şekilde belirlenir. Asgari ücret günlük bazda hesaplanır, aylık olarak ödenir.

Asgari ücretin en geç 2 yıllık periyotlarla güncellenmesi yasal bir zorunluluktur. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde ve Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenen tutar, Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer. Asgari ücret, yayınlandığı tarihi takip eden aydan itibaren tüm iş kolları için geçerli olur. Çalışanlara, hangi iş kolunda faaliyet gösterdiği fark etmeksizin belirlenen asgari tutardan daha düşük bir ücret ödenemez.

Asgari ücret ile kredi çekilebilir mi? Şartları nelerdir?

Kredi alma miktarını belirleyen en önemli etken maaşınızın tutarıdır. Asgari ücretliler dâhil olmak üzere tüm çalışanların kredi hesaplamaları, maaş miktarına göre gerçekleştirilir. Asgari ücret, kredi çekmek için yeterlidir. Buna ek olarak çalışanların bankalardan kredi alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi beklenir. Asgari ücretle çalışan kişiler, kredi çekmek için şu kriterleri karşılamalıdır:

 • Çalışanların krediye başvurmak için 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
 • Kredi çekmek isteyen kişi, aylık kazancını gösteren gelir belgesi gibi geçerli bir evrak ibraz etmelidir.
 • Başvuru sahibinin kredi veya kredi kartı borçları sebebiyle yasal takibe düşmemiş olmasına dikkat ediliyor.

Kredi almak için uygunluk durumunu belirleyen faktörlerin başında kredi notu geliyor. Bu puanlama, kişinin finansal geçmişini içerdiği için bankalar için son derece önemlidir. Puanınızın yanı sıra gelir durumunuz ve sigortalılık süreniz de değerlendirmeye tabidir.

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığınızı Öğrenin!

Asgari ücretle kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır?

Asgari ücretle kredi çekebilmek için kredi notunuzun iyi olması gerekir. Bu noktada asgari ücret, kredi notu gibi veriler değerlendirilerek kredi kullanım ihtimali öngörülebilir. Aşağıdaki tabloya göz atarak konuya ilişkin detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz:

Kredi Notu   Risk Grubu   Kredi Kullanma Durumu  
0 Riskli Düşük
1-699 Çok Düşük Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Asgari ücretle kredi çekme limiti, kişinin giderlerine ve aylık masraflarına bağlı olarak 0 ila yaklaşık 100 bin TL arasında değişebilir. 

Asgari ücret dışındaki ek gelirler krediye dâhil edilir mi?

Asgari ücret dışındaki ek gelirlerin kredi işlemlerine dâhil edilebilmesi için kazancın düzenli ve kayıtlı olması gerekiyor. Üç aylık ya da yıllık gelirler, bankalar tarafından düzenli gelir olarak kabul edilir. Bu tür kazançları doğru hesaplayabilmek için öncelikle aylık baza çevirmek gerekir. Örneğin yıllık olarak 72 bin TL kazancı olan birinin aylık geliri 6 bin TL’dir.

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Asgari ücretle çekilebilecek kredi limiti nedir?

Bankalardan kredi çekebilmeniz için girişi en az üç ay önce başlatılmış ve hâlâ devam etmekte olan sigortanızın olması gerekiyor. Bunun yanı sıra belgelenebilir gelirinizin olması, kredi sicilinizin düzgün olması, kredi notunuzun yüksek olması gibi şartları karşılıyor olmanız gerekmekte. Bu şartlardan biri olan belgelenebilir gelir ise çekeceğiniz kredi tutarını ve ödeyeceğiniz taksitleri büyük oranda etkiliyor.

Kredi alabilmek için gereken şartları öğrenmek için Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

Kullanacağınız kredinin şartları bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak, kullanacağınız kredinin taksitleri gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde hesaplanır. Yani 2024 yılı için belirlenen asgari ücret olan 17.002 TL’yi baz alırsak, bankalar aylık gelirinizi ikiye bölerek; 17.002/2 = 8501 TL kredi taksiti ödeyebileceğinizi belirler.

Asgari ücretle ne kadar ihtiyaç kredisi çekilebilir?

İhtiyaç kredisinde en yüksek vade 36 ay. 12 ay, 24 ay gibi vade seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Asgari ücretle yapacağınız kredi başvurusunda 8501 TL taksit ödeyebileceğiniz belirlendiği için 12 ay vade ile kredi kullanmak istediğinizde kredi tutarı 102,012‬ TL olacaktır. Bankalar bazı şartların sağlanmasını zorunlu tutsa da tüketicilere zaman zaman esnek davranarak kredi miktarını yüksek tutabilirler.

Örnek tablo

Asgari ücretle ihtiyaç kredisi çekmek mümkün. İhtiyaç kredisi kullanacak birinin ödeyeceği taksit tutarının hane gelirinin yarısı kadar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Asgari ücretle ihtiyaç kredisi tablosu şu şekildedir:

Vade   Kredi Tutarı   Aylık Ödeme Tutarı   Toplam Ödeme  
12 Ay   79.542 TL 8.579,95 TL 102.457,37 TL 
24 Ay 115.179 TL 8.670,74 TL 204.662,28 TL 

Tablodaki hesaplamalar güncel fiyatlar baz alınarak yapılmıştır. Rakamlar, asgari ücret miktarının değişmesi ile paralel olarak farklılık gösterebilir. 

Taksit Tutarına Göre Kredi Hesaplayın!

Asgari ücretle ne kadar konut kredisi çekilebilir?

Konut kredisi çekerken en büyük avantajlardan biri aynı hanede ikamet eden aile bireylerinin gelirinin de aylık ödenebilecek taksit hesaplamasına dahil edilmesi. Asgari ücretle konut kredisi çekmek mümkün. 10 yıl (120 ay) vadede kredi kullanmak isterseniz 100.000 TL – 120.000 TL arasında bir tutarda kredi kullanabilirsiniz. Bu miktar kredi notunuza, kredi sicilinize göre değişiklik gösterecektir. Asgari ücretle konut kredisi hesaplama işlemini HangiKredi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Vade   Kredi Tutarı   Aylık Ödeme Tutarı   Toplam Ödeme  
5 Yıl (60 Ay) 318.628 TL 11.000,01 TL 662.071,04 TL
10 Yıl (120 Ay)   379.755 TL 11.000,01 TL 1.322.376,67 TL

Bütçenizi aşmadan ev sahibi olmak isterseniz en uygun konut kredisi veren bankaları tercih edebilirsiniz. Konut değerinin yüzde 90’ına kadar kredi almanız mümkün. Asgari ücretle çalışan ve başka geliri olmayan bir kişi, en yüksek limitten konut kredisi kullanmak isterse maaşının yüzde 70’ini taksit olarak ödeyebilir.

Asgari ücretle ne kadar taşıt kredisi çekilebilir?

Asgari ücretle taşıt kredisi almak için gereken koşullar, ihtiyaç kredisi ile benzerlik gösterir. Aylık olarak maaşın yüzde 70’i kadar bir tutarın ödenmesi mümkün olduğu için en az 3 ay boyunca sigortalı olarak çalışma şartı aranmaksızın taşıt kredisi çekebilirsiniz. Maaş tutarının yaklaşık 11.000 TL kadarlık bir kısmı ile taşıt kredisi ödenebiliyor. Aşağıdaki tabloya göz atarak asgari ücretle ne kadar taşıt kredisi çekebileceğinizi öğrenebilrsiniz.

Vade   Kredi Tutarı   Aylık Ödeme Tutarı  
3 Yıl (36 ay) 209.148 TL 11.692,54 TL
2 Yıl (24 ay)   172.630 TL 11.798,95 TL

Taşıt kredisi çekerken ipotekli bir aracınızın bulunması bankalar açısından bir güvence olarak kabul edilir. Kurumlar, her ay düzenli ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatır. Asgari ücretle taşıt kredisi hesaplama işlemini HangiKredi üzerinden yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak gerçekleştirebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

36 Oy

-

3,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?