Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi türleri arasında fark olmaksızın, ister ihtiyaç kredileri gibi kısa vadeli krediler, ister taşıt kredileri veya konut kredileri gibi nispeten uzun vadeli krediler olsun, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kredi seçeneğine ulaşmak için kredi başvurusu öncesi ciddi ve detaylı bir süreçten geçmek gerekiyor.

Kredi hesaplama işlemleri söz konusu olduğunda kullanıcılar daha çok kredi faiz oranları ya da kredi dosya masrafı (kredi tahsis ücreti, vs) gibi kalemlere dikkat ederler. Fakat kredi geri ödeme süreci göz önüne alındığında oluşan bazı maliyetler, vergiler ve kesintiler de hesaba katıldığında kredi hesaplama konusunun o kadar da kolay ve hafife alınabilecek bir süreç olmadığı görülür.

Hangikredi.com olarak tüm kredi türlerinde en uygun kredi seçeneklerini, anlık faiz güncellemeleri ile sizin kredi hesaplaması yapmak istediğiniz tutar ve vadelerde ekranınıza getirmekle birlikte kredi hesaplama süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli bilgileri ve tanımları da açıklamak istedik.

Kredi hesaplaması nasıl yapılır” sorusuna bu yazıda hem bankaların çerçevesinden, hem de tüketicinin çerçevesinden bakarak cevap bulmaya çalıştık. Gelelim bu bilgilere ve aşamalara…

Kredi taksit hesaplama, faiz, vergiler ve geri ödeme gibi konuları daha iyi açıklayabilmek için şöyle bir örnek tablo üzerinden gidelim:

Kredi Vadesi (Ay)Kalan Anapara (TL)Anapara Aylık Taksit (TL)Faiz Kesintisi (TL)Vergiler (TL)Toplam Aylık Taksit(TL)
10000 TL
183891611114231747
26757163396191747
35102165577151747
43424167858121747
5172417013981748
6017242041747
Toplam100008078110484
Kredi Hesapla, Hemen Başvur

Şimdi bu tablodaki tanımları, kredi hesaplama sürecindeki hareketleri ile eş zamanlı olarak açıklayabiliriz:

Kredi Taksitleri ve Vadeleri

Öncelikle belirtelim ki kredi ödeme süreçlerinde bankalar artık azalan taksitli, ya da artan taksitli gibi seçenekler sunabiliyor. Ancak halen en popüler seçenek sabit taksitli kredi seçenekleri ve biz de bu örnekte bu seçeneği dikkate aldık. Buradaki taksitler, söz konusu dönemler, yani aylar içerisinde gerçekleşen faiz ödemeleri ve anapara ödemelerinin toplamını gösteriyor. Her kredi vadesi geldiği zamanlarda, ödeme yapmanız durumunda kalan anaparadan bu tutar düşülüyor.

Kredi Anapara Ödemesi ve Kalan Anapara

Kredi anapara ödemesi, aylık taksit miktarından, söz konusu dönemler içerisinde ödenecek olan faizler ve vergiler düşüldükten sonra ortaya çıkan kalemdir. Ödediğiniz taksit tutarı kadar düşerek bir sonraki aya devam eder.

Kalan anapara ise her vade döneminde çektiğiniz kredi tutarından anapara ödemesi düşüldükten sonra kalan yeni tutar, yani kalan borcunuzdur. Anapara denmesinin sebebi, “kredilendirme” işleminden ötürüdür.

Kredi Hesaplaması Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi Vergileri

Kredi vergileri, kullandığınız kredi türlerine göre değişen ve yasal olarak tabi olunan vergi ödemelerinin söz konusu olduğu kalemdir. Krediye göre değişen vergiler söz konusudur. Örneğin yüzde 15 oranında alınan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve yüzde 5 olrak alınan Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) gibi vergiler ihtiyaç kredileri için geçerliyken konut kredilerinde teşvik amaçlı vergiler yoktur. Ama bununla birlikte konut kredisi tahsis ücreti ve konut ekspertiz ücreti gibi kalemleri de göz ardı etmemek gerekiyor.

Kredi Maliyet Oranları

Kredi maliyet oranları, aslında kredi hesaplama süreçlerinin en önemli kalemidir çünkü kredi masrafınız, faiziniz ve kredi kampanyaları ile size sunulan avantajlar ne olursa olsun bir kredinin en uygun kredi olup olmadığını maliyet oranları belirler, diyebiliriz.

Kredi başvurusu yaptığınızda toplam faiz maliyeti, kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, hukuki hizmet bedeli, sigortalar ve benzeri birçok maliyet söz konusu oluyor ve bunların toplamı da bir orana tekabül ediyor. Aylık ve yıllık olarak bankaların size açıklamak zorunda olduğu bu maliyetleri, kredi karşılaştırma işlemlerinde mutlaka göz önüne alın.

Kredi karşılaştırma yaparken diğer kalemlere dikkat etmekle birlikte maliyet oranlarına öncelik verin zira kredi faiz oranları düşük olduğunda kredi masrafları artacaktır ve maliyeti daha yüksek olacaktır. Ya da tam tersi örneği de aynı şekilde düşünebiliriz.

En uygun krediler için tüm kredi türlerinde kredi hesaplama işlemlerinizi Hangikredi.com kredi hesaplama sayfasında en güncel ve güvenilir verilerle, ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.
Kredi Hesaplama

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir