Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Taşıt Kredisi Şartları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.06.2016 Güncelleme Tarihi: 15.03.2023

Otomobilin günümüzde pek çok kişinin hayali olmasının yanı sıra bir gereklilik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Taşıt Kredisi Şartları
Araba alabilmenin en hızlı yolu ise tüketici kredilerinden geçer. Bankaların araba almak isteyenler için sunduğu taşıt kredileri cazip faiz oranları ve avantajlı geri ödeme planları ile tüketicilerin rahatça araç sahibi olmalarını sağlar.

Taşıt Kredisi Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi, kendine ait bir aracı olmasını isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Araba almak isteyen tüketiciler için bankalar tarafından sunulan araç kredileri, maksimum 48 aya kadar vadelendiriliyor. Diğer taraftan hem sıfır hem de ikinci el araçlar için taşıt kredisi kullanılabilmesi mümkün. Fakat söz konusu krediden yararlanmak için öncelikle bazı koşulları taşımanız gerekiyor. Taşıt kredisi çekme şartları şu şekilde:

 • En az 18 yaşında olmak
 • Kredi notunun risk taşımaması
 • SGK kaydının bulunması
 • Gelir durumunu bildirmek

Taşıt Kredisine Başvurun!

Taşıt kredisi şartları arasında araç üzerinde rehin kaydının bulunmaması da var. Noterden rehinin kaldırıldığına dair alınan onayın ardından taşıt kredisi için bankaya başvurmak mümkün olur. Taşıt kredisinin onaylanma durumu ise bazı kriterlere göre değişebilir. Sıfır araçlar için kredi çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenebilir. İkinci el araçlar için bankalar arasında değişen yaş sınırları bulunuyor. İkinci el taşıt kredisi, genellikle maksimum 8 yaşına kadar olan araçlarda kullanılır.

Araç Kredisi için Temel Şartlar

Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi taşıt kredisi alabilmeniz için de ilk şart 18 yaşından büyük olmanız. Bunun yanı sıra yine diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olmalı. Burada sigorta ile ilgili dikkat etmeniz gereken nokta, girişinizin en az 3 ay önce yapılmış olması ve hâlâ devam etmesi.

Tüm bu şartları sağlayanlar için bir diğer ve hatta belki de en önemli nokta kredi notunun yeterli olması. Kredi geçmişinizin sayısal bir değere dönüşerek bankanın sizinle ilgili fikir edinmesini sağlayan bu not, kredi alabilmeniz için en önemli kriter. Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi araç kredisinde de kredi notunuzun belli bir sınırın üstünde olması beklenir. Böylece ihtiyaç duyduğunuz tutarda finansal destek almanız mümkün hâle gelir.

Taşıt Kredisine Özel Şartlar

Az önce de bahsettiğimiz gibi otomobil kredilerinde en uzun vade 48 aydır. Aldığınız araç, vade süresince banka tarafından ipotek altında tutulur. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka, aracınıza el koyma hakkına sahiptir. Araç kredisi, almak istediğiniz arabanın nihai yani fatura değeri üzerinden belli bir kısmına verilir. Burada her yıl bazı kriterlere göre yeniden düzenlenerek değişen bir oran söz konusu. Aşağıda güncel taşıt kredisi vade sınırı ve kredilendirme oranına dair detayları görebilirsiniz.

Aracın Nihai Değeri      Maksimum Vade         Maksimum Kredilendirme Oranı    
400.000 TL ve altı 48 ay %70
400.000 TL - 800.000 TL arası 36 ay %50
800.000 TL - 1.200.000 TL arası 24 ay %30
1.200.000 TL ve üzeri 12 ay %20

Kredilendirme oranı, bankadan alabileceğiniz azami tutarı gösterir. Söz konusu oran, bankaya ödeyeceğiniz peşinatı da belirler. Örneğin 400.000 TL bedelindeki bir araç için %70 kredi alırken kalan %30’luk kısmı peşinat olarak ödemeniz gerekir. İkinci el araçların taşıt kredisinde de bu rakamlar geçerli. Ancak bu araçların kredilendirme süreçlerinde kasko değeri esas alınır.

Başkası Sizin Adınıza Araç Kredisi Alabilir mi?

Banka, taşıt kredisi şartlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmenizi ister. Bunlardan biri de ruhsat sahibinin kredi başvurusunu bizzat yapması. Bankalar, başvuru sırasında kredi notu ve gelir durumu gibi bilgileri inceler. Ayrıca teminat alma ve aracın üzerine rehin koyma gibi işlemler yapar. Yani sürecin her bir aşamasında ruhsat sahibine yönelik işlemler gerçekleştirir. Bu bilgiler ışığında başkasının sizin adınıza araç kredisi alamayacağını söylemek mümkün.

Taşıt Kredisine Başvurmak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Otomobil kredisi şartlarını taşıyanlar, gerekli belgeleri bankaya teslim ederek başvuru yapabilir. İstenen belgeler arasında; nüfus cüzdanı ya da pasaport, ikametgâh kaydı ve üzerinize kayıtlı adresi gösteren fatura yer alır. Taşıt kredisi almak için gerekenlerden biri de gelir beyanıdır. Aşağıda kazanç elde etme şekline göre değişiklik gösteren bu belgeye dair detayları görebilirsiniz.

 • Ücretliler: Maaş bordrosu veya bu tutarı gösteren iş yeri onaylı belge
 • Serbest meslek sahibi: Vergi levhası
 • Firma ortağı: Vergi levhası ya da kuruluş tarihinin yer aldığı Ticaret Sicili Gazetesi’nin fotokopisi
 • Emekliler: Hesap cüzdanı

Taşıt kredisine başvurmak için gayrimenkul gelirinizi de beyan edebilirsiniz. Gelir olarak taşınmazdan elde ettiği kazançları gösterenlerin tapunun aslı ve fotokopisini bankaya bildirmesi gerekiyor. Bu belgeleri tamamladıktan sonra başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların Taşıt Kredisi Onayı Ne Kadar Sürer?

Bankalar, ikinci el ve sıfır taşıt kredisi şartlarını taşıyan başvuranlara birkaç gün sonra dönüş yapar. Tabii bu sürede kredi notunuz ve tercih ettiğiniz banka gibi detaylar belirleyici olabilir. Kredi notunuz risksiz bir seviyedeyse fazla beklemenize gerek kalmadan sonuç alabilirsiniz. Ancak her durumda yaklaşık 3 gün içerisinde kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını öğrenmeniz mümkün.

HangiKredi ile Kolay ve Hızlı Bir Şekilde Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalardan otomobil kredisi alabilmek için “Temel Şartlar” başlığında açıkladığımız şartlara sahip olmanız gerekir. Bu şartları sağlıyorsanız Hangikredi.com’un taşıt kredisi hesaplama aracını kullanarak dilediğiniz vade ve tutar için sorgulama yapabilir, bankaların sunduğu ürünleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca avantajlı faiz oranları ve ödeme planlarını öğrenmek için uygun taşıt kredisi veren bankalara göz atmanızda da fayda var. Sizin için en ideal taşıt kredisine karar verdikten sonra sitemiz üzerinden online taşıt kredi başvurusu yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

44 Oy

-

3,98 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

36 Yorum

Ertuğrul
Ertuğrul 26.04.2020 • 00:00

merhaba 18 yaşına yeni girdim araç sahibi olmak istiyorum sigortamın 3 ay önce yapılmış olması hala devam ediyor olması taşıt kredisi yeterli olucakmıdır?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 27.04.2020 • 00:00

Merhaba Ertuğrul, Bu şartların yanı sıra bankalardan kredi alabilmek için kredi notunun da yüksek olması gerekir. Kredi notunu Findeks'ten öğrenebilirsin.

Beğen(5)
İlker Keleş
İlker Keleş 14.04.2020 • 00:00

Merhabalar 1230 findeks puanım var 40 bin tl araç kredisi çıkar mı bana acaba?

Yanıtla Beğen(4)
ikon
Hangikredi 4.05.2020 • 00:00

Merhaba İlker, Bu noktada kredi notu kadar gelir de önemli. Çekmek istediğin kredi tutarı gelirinle orantılı olmalı. Burada dikkate alınan kural aylık taksit ödemelerinin toplam tutarının belgelenebilir gelirin %50'sini geçmemesidir. Sitemizde yer alan Ne Kadar Kredi Çekebilirim aracından destek alabilirsin. https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

 • Revalüasyon Nedir? 22.05.2023

  Revalüasyon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon