Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Taşıt Kredisi Şartları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.06.2016 Güncelleme Tarihi: 23.12.2021

Otomobil, pek çok kişinin hayali olmasının yanı sıra bir gereklilik.

Taşıt Kredisi Şartları
Araba alabilmenin en hızlı yolu ise tüketici kredilerinden geçiyor. Bankaların araba almak isteyenler için sunduğu taşıt kredileri cazip faiz oranları ve avantajlı geri ödeme planları ile tüketicilerin araç sahibi olmalarını sağlıyor. 

Araba almak isteyen tüketiciler için bankalar tarafından sunulan araç kredileri maksimum 48 aya kadar vadelendirilebilmektedir. Sıfır araba için de ikinci el araba için de taşıt kredisi kullanılabilmesi mümkündür. Sıfır araçlar için kredi çıkma olasılığı daha yükselen ikinci el araçlar için  yaş sınırı bulunur.

Temel Şartlar

Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi taşıt kredisi alabilmeniz için de ilk şart 18 yaşından büyük olmanız. Bunun yanı sıra yine diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olmalıdır. Burada sigorta ile ilgili dikkat etmeniz gereken sigorta girişinizin en az 3 ay önce yapılmış olması ve hala devam ediyor olması.

En Avantajlı Taşıt Kredisi Hangisi?

Tüm bu şartları sağlayanlar için bir diğer önemli ve hatta belki de en önemli nokta kredi notunun yeterli olması. Kredi geçmişinizin sayısal bir değere dönüşerek bankanın sizinle ilgili fikir edinmesini sağlayan kredi notu, kredi alabilmeniz için en önemli kriter. Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi araç kredisinde de kredi notunuzun belli bir sınırın üstünde olması beklenir.

Taşıt Kredisine Özel Şartlar

Az önce de bahsettiğimiz gibi otomobil kredilerinde en uzun vade 48 aydır. Vade süresince, aldığınız araç banka tarafından ipotek altında olur. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka, aracınıza el koyma hakkına sahiptir.

Araç kredisi, almak istediğiniz arabanın fatura değeri üzerinden belli bir kısmına verilir. Burada değişen bir oran söz konusu. Nihai fatura değeri 50.000 TL ve altında olan araçlar için araç değerinin %70’i kadar kredi verilirken 50.000 TL’nin üstündeki araçlar için 50.000 TL’ye kadar olan kısım için %70, 50.000 TL’yi aşan kısım içinse %50 oranında kredi verilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalardan otomobil kredisi alabilmek için “Temel Şartlar” başlığında açıkladığımız şartlara sahip olamanız gerekir. Bu şartları sağlıyorsanız Hangikredi.com’un taşıt kredisi hesaplama aracını kullanarak dilediğiniz vade ve tutar için sorgulama yapabilir, bankaların sunduğu ürünleri inceleyebilirsiniz. Sizin için en uygun taşıt kredisine karar verdikten sonra sitemiz üzerinden online taşıt kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

4,43 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

36 Yorum

Ertuğrul
Ertuğrul 26.04.2020 • 00:00

merhaba 18 yaşına yeni girdim araç sahibi olmak istiyorum sigortamın 3 ay önce yapılmış olması hala devam ediyor olması taşıt kredisi yeterli olucakmıdır?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 27.04.2020 • 00:00

Merhaba Ertuğrul, Bu şartların yanı sıra bankalardan kredi alabilmek için kredi notunun da yüksek olması gerekir. Kredi notunu Findeks'ten öğrenebilirsin.

Beğen(0)
İlker Keleş
İlker Keleş 14.04.2020 • 00:00

Merhabalar 1230 findeks puanım var 40 bin tl araç kredisi çıkar mı bana acaba?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 4.05.2020 • 00:00

Merhaba İlker, Bu noktada kredi notu kadar gelir de önemli. Çekmek istediğin kredi tutarı gelirinle orantılı olmalı. Burada dikkate alınan kural aylık taksit ödemelerinin toplam tutarının belgelenebilir gelirin %50'sini geçmemesidir. Sitemizde yer alan Ne Kadar Kredi Çekebilirim aracından destek alabilirsin. https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir? 28.09.2022

  Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir?

 • HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye 28.09.2022

  HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

 • Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme 26.09.2022

  Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon