Taşıt Kredisi Şartları

Otomobil, pek çok kişinin hayali olmasının yanı sıra bir gereklilik. Araba alabilmenin en hızlı yolu ise tüketici kredilerinden geçiyor. Bankaların araba almak isteyenler için sunduğu taşıt kredileri cazip faiz oranları ve avantajlı geri ödeme planları ile tüketicilerin araç sahibi olmalarını sağlıyor. Araç kredisi kullanarak otomobil sahibi olmak isteyenler için taşıt kredisi şartlarını derledik.

Araba almak isteyen tüketiciler için bankalar tarafından sunulan araç kredileri maksimum 48 aya kadar vadelendirilebilmektedir. Sıfır araba için de ikinci el araba için de taşıt kredisi kullanılabilmesi mümkündür. Sıfır araçlar için kredi çıkma olasılığı daha yükseken ikinci el araçlar için  yaş sınırı bulunur.

Temel Şartlar

Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi taşıt kredisi alabilmeniz için de ilk şart 18 yaşından büyük olmanız. Bunun yanı sıra yine diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olmalıdır. Burada sigorta ile ilgili dikkat etmeniz gereken sigorta girişinizin en az 3 ay önce yapılmış olması ve hala devam ediyor olması.

Tüm bu şartları sağlıyanlar için bir diğer önemli ve hatta belki de en önemli nokta kredi notunun yeterli olması. Kredi geçmişinizin sayısal bir değere dönüşerek bankanın sizinle ilgili fikir edinmesini sağlayan kredi notu, kredi alabilmeniz için en önemli kriter. Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi araç kredisinde de kredi notunuzun belli bir sınırın üstünde olması beklenir.

Taşıt Kredisine Özel Şartlar

Az önce de bahsettiğimiz gibi otomobil kredilerinde en uzun vade 48 aydır. Vade süresince, aldığınız araç banka tarafından ipotek altında olur. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka, aracınıza el koyma hakkına sahiptir.

Araç kredisi, almak istediğiniz arabanın fatura değeri üzerinden belli bir kısmına verilir. Burada değişen bir oran söz konusu. Nihai fatura değeri 50.000 TL ve altında olan araçlar için araç değerinin %70’i kadar kredi verilirken 50.000 TL’nin üstündeki araçlar için 50.000 TL’ye kadar olan kısım için %70, 50.000 TL’yi aşan kısım içinse %50 oranında kredi verilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalardan otomobil kredisi alabilmek için “Temel Şartlar” başlığında açıkladığımız şartlara sahip olamanız gerekir. Bu şartları sağlıyorsanız Hangikredi.com’un taşıt kredisi hesaplama aracını kullanarak dilediğiniz vade ve tutar için sorgulama yapabilir, bankaların sunduğu ürünleri inceleyebilirsiniz. Sizin için en uygun taşıt kredisine karar verdikten sonra sitemiz üzerinden online taşıt kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Yorum

 1. cem

  Benim kredi notum 981 fakat banka ihtiyaç kredisi çıkartamıyor bu puanla araç kredisi çıkar mı? Bilgi istiyorum.

 2. Yusuf

  Kredi notumu Findeks te sorguladım 1.160 çıktı taşıt kredisi çıkar mı ve kefilsiz sigortam düzenli yatıyor ve maaş Bodrosu herşey var ama 5 sene önce kredi kartı ile bi sorunum olmuştu geçenlerde kredi başvurusu yaptım red geldi taşıt kredisinde de red gelirmi acaba ilgilenirseniz sevinirim

  • Hangikredi.com

   Sayın Yusuf,

   Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Bu nedenle başvuru yaparak bankadan dönüş beklemenizi tavsiye ederiz.

 3. Aytekin

  Merhabalar ben 18 yaşımı yeni doldurdum ve bu zamana kadar hiç kredi çekmedim ve kredi kartı almadım eğer ki asgari ücretin biraz üzerinde bir maaş ile 1 yıldır ssk’lı olarak hala aktif olarak çalışıyorum eğer ki taşıt kredisi için başvuruda bulunsam kredi çıkma ihtimali var mıdır veya hangi bankalar bu konuda esnek davranır teşekkürler.

  • Hangikredi.com

   Sayın Aytekin,

   Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuz kredi almaya uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir. Başvurunun değerlendirilme süreci tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 4. İbrahim

  22 yaşındayım kredi kartı kullanmadım ama hesap kartı kullandım ve hesabın da yüklü para giriş çıkışları oldu SSK lı çalışmaya yeni başladım araç kredisi kullana bilir miyim saygılar

  • Hangikredi.com

   Sayın İbrahim,

   Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuz oluşmuşsa ve kredi almaya uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir. Ancak yine de kredi başvurularını onaylamak ya da onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 5. Kayra

  Kardeşim 18 ine gireli 2 gün oldu. Bir firmanın engelli kadrosunda çalışıyor. Sigorta girişi 1 buçuk ay önce başladı. Sigorta primi 2900 civarında yatıyor. Banka hesabında otomatik ödeme ve düşük limitli bir kredi kartını düzenli kullandığımız zaman tahmini 7 ay sonra sıfır araç için kredi çıkma ihtimali nedir ?
  Teşekkürler iiyi çalışmalar.

  • Hangikredi.com

   Sayın Kayra,

   Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir. Kredi notu yüksekse ve çekilmek istenen tutar ile gelir orantılı ise başvuru onaylanabilir.

 6. muharrem

  Merhaba yasal takip ve kara listede değilim, 1 adet kredi kartım ve 2 adet 2 bin tl 2 bin tl olmak üzere kredim var acil olarak nakit ihtiyacına sıkışmıştım çekmek zorunda kaldım . Kredi kartımı düzenli ödüyorum. Kredilerimi ise son 3 aydır zamanında ödüyorum onda önceki aylarda bazen 1 ay gecikme olduğu olmuştu. Findex 1050 Puanım var. Sigortam yatıyor Mart Sonunda 20.000 tl kredi çekmek istiyorum sizce onaylanır mı acaba ? Tahmini findex puanımı o güne 1150 olacak. Teşekkürler.

  • Hangikredi.com

   Sayın Muharrem,

   Bankalar kredi başvurularını incelerken kendilerine göre kriterlere dikkat ettiklerinden öngörüde bulunabilmemiz maalesef mümkün değildir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz