Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Taşıt Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.06.2016 Güncelleme Tarihi: 15.09.2023

Taşıt kredisi kullanmak, araç satın almak için gerekli nakdi olmayanlar tarafından sıklıkla tercih edilir, avantajlı faiz oranları ve uzun vadelerle sunulan taşıt kredisi, bütçenize uygun planlarla ödeme yapmanızı sağlar.

Taşıt Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?
Taşıt kredisi sayesinde hayalinizdeki araca, finansal açıdan zorlanmadan sahip olabilirsiniz. Araç fatura bedelinin önemli bir bölümünü krediyle karşılamak istiyorsanız bazı koşulları taşımalısınız. Bu yazımızdan taşıt kredisi alma şartları nelerdir ve hangi araçlar için çekilir gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Alabilmek için Aranan Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi almak için öncelikle 18 yaşından büyük olmalısınız. Taşıt kredisi yaş sınırının dışında istenen başka koşullar da bulunur. Araç kredisi çekme şartları kısaca şöyle:

 • Reşit olmak
 • Geliri belgelemek
 • En az 3 aylık SGK kaydının olması
 • Kredi notunun risksiz grupta yer alması

Taşıt kredisi şartlarından bir diğeri de araç üzerinde rehin olmamasıdır. Rehin, borcun ödenmemesine karşı alacaklıya teminat sağlar. Satıcının ya da alıcının borcu ödemesiyle kapanır. Aksi takdirde aracı taşıt kredisiyle satın alamazsınız. İkinci el araçların alım süreçlerinde karşılaşılan bu durum, tarafların anlaşarak noterde sözleşme imzalamasıyla sona erer. Rehin kaldırma işleminin ardından taşıt kredisi için bankaya başvurabilirsiniz.

Taşıt Kredilerini İncele

Hangi Araçlar için Taşıt Kredisi Çekilebilir?

Taşıt kredisinin şartları ve detayları, aracın niteliğine göre değişir. 0 ve 2.el taşıt kredisi olmak üzere iki ayrı seçenek vardır. Ayrıca otomobil dışında motosiklet ve tekne gibi farklı vasıtalar da taşıt kredisi çıkan araçlar arasında. Öte yandan, ticaret ve üretim faaliyetlerinde kullanılan araçlara yönelik taşıt kredileri bulunur. Ticaret sicil kaydı olan kişiler; minibüs, kamyonet, tır ve otobüs gibi araçlar için bu krediyi alabilir. Tarımsal işlerle ilgilenenler ise traktör ve ekipman alım süreçlerinde bankaların esnek ödemeli çiftçiye taşıt kredisi avantajlarından yararlanabilir.

İkinci El Araç için Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

İkinci el taşıtlarda kredilendirme oranı, kasko değeri üzerinden belirlenir. İkinci el taşıt kredilerinde dikkat edilmesi gereken noktaların başında aracın yaş sınırı gelir. Taşıt kredisi araç yaşı şartı, bankalar arasında değişiklik gösterir. Genellikle 8 yaşına kadar olan araçlar daha kolay kredilendirilir. Ayrıca ikinci el taşıt kredisinde kasko değerine göre değişen bazı detaylar da bulunur. Aşağıda taşıt kredisi vade sınırı ve kredilendirme oranlarını görebilirsiniz.

Aracın Kasko Değeri Maksimum Vade Maksimum Kredilendirme Oranı
400.000 TL ve altı 48 ay %70
400.000 TL - 800.000 TL arası 36 ay %50
800.000 TL - 1.200.000 TL arası 24 ay %30
1.200.000 TL ve üzeri 12 ay %20

Kredilendirme sınırı, bankadan alabileceğiniz maksimum tutarı ifade eder. Aynı zamanda araç satın almak için ödenen minimum taşıt kredisi peşinat oranını belirler. Peşinat oranı, bankanın sizden aracın değerine göre talep ettiği bedeldir. Yani 400.000 TL’lik bir araç için %70 oranında ikinci el taşıt kredisi kullanıyorsanız kasko değerinin %30’unu peşinat olarak ödersiniz.

Hangi Bankalar Bütçenize Uygun Taşıt Kredisi Verir?

Bankaların sunduğu ödeme kolaylıkları sayesinde hayalinizdeki aracı satın alabilirsiniz. Bunun için öncelikle bütçenize uygun taşıt kredisi seçeneklerini incelemelisiniz. Bankalar arasında faiz oranı ve vade süresi gibi hususlar değişiklik gösterebilir. Ayrıca aracın modeli, markası ve yılı gibi ayrıntılar da kredinin tutarını belirler. Dönem dönem değişen bu detayları en güncel hâliyle öğrenmek için HangiKredi üzerinden uygun taşıt kredisi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

0 ve 2.el araba kredisi başvurusunda farklı süreçlerle karşılaşılabilir. Taşıt kredisi başvurusunu, bankaların dijital kanallarından yapabilirsiniz. Başvurunuza ön onay gelmesi hâlinde bazı belgelerle bankanın fiziki şubesine gitmelisiniz. Eğer banka için sorun teşkil eden bir durum yoksa kredi başvurunuza kesin onay verilir. Taşıt kredisi başvurusunda genellikle şu belgeler istenir:

Özel Sektör Çalışanları Kamu Çalışanları Emekliler Vergi Levhası Sahipleri (Esnaf vb)
Proforma fatura ya da araç ruhsatı Proforma fatura ya da araç ruhsatı Proforma fatura ya da araç ruhsatı Proforma fatura ya da araç ruhsatı
İkametgâh belgesi Maaş bordrosu Emekli aylığı dökümü Ticaret sicil gazetesi
Maaş bordrosu Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Güncel vergi levhası
İş yeri imza sirküsü Oda kayıt belgesi
Varsa ek gelir belgesi Bilanço ve gelir tablosu

Bu noktada taşıt kredisinin ipotekli bir finansal ürün olduğunu belirtelim. Banka, krediyi size tahsis etmeden önce rehin işlemini gerçekleştirir. Bir diğer ifadeyle, satın aldığınız aracın üzerine ipotek koyar. Tüm borcu ödediğiniz takdirde ipotek kaldırılır. Ayrıca ipotekle birlikte araç için kasko yapılması da istenir.

Araç kasko fiyatlarına dair ayrıntılar için ilgili linke tıklayın!

Taşıt Kredisine Başvurduktan Ne Kadar Süre Sonra Başvuru Sonuçlanır?

Kredi onay süresini etkileyen başlıca unsurlar, tüketicinin profili ve kredinin türüdür. Taşıt kredisi başvuru süreci, bankaya göre değişebilir. Sıfır ve ikinci el araba kredisi başvurusunda değerlendirme süreleri farklı olabilir. Genellikle sıfır araç kredisi başvurusu daha hızlı sonuçlanır. Taşıt kredisi başvuruları, çoğu zaman 3 iş gününde yanıtlanır.

Araç Kredilerinde Kredilendirme Oranı Nedir?

Taşıt kredilerinde kredilendirme oranı, araçların satış bedeli üzerinden belirlenir. İkinci el araç kredisinde ise arabanın kasko değeri üzerinden hesaplanır. Fatura bedeli 400 bin TL’ye kadar olan araçlarda %70 oranında kredi kullanabilir. 400 bin TL’nin üzerindeki araçlarda ise bu oran artar. Aşağıda nihai fatura bedeli ve kasko değerine göre kredilendirme oranlarını görebilirsiniz.

 • 400.000 TL ve altındaki araçlarda %70,
 • 400.000 TL ile 800.000 TL arasındaki araçlarda %50,
 • 800.000 TL ile 1.200.000 TL arasındaki araçlarda %30,
 • 1.200.000 TL ve üzerindeki araçlarda %20.

Verilen güncel sınırlar, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından her sene yeniden düzenlenir. Buna bağlı olarak bankaya ödeyeceğiniz peşinat oranı da değişebilir. Mevcut verilere göre örneğin 500.000 TL nihai değeri olan bir araç için maksimum %50 kredi alabileceğiniz; minimum %50 peşinat ödeyeceğiniz söylenebilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Taşıt kredisi hesaplaması, sizi finansal açıdan zorlamayacak ödeme planını belirlemenize yardımcı olur. Bu bağlamda vadeden süreç içerisinde karşılaşılacak ek masraflara kadar her detayı gözetmelisiniz. Böylece taşıt kredisi taksit sayısını ve tutarını öğrenebilirsiniz. Faiz oranı %2,99, vadesi 6 ay, tutarı 50.000 TL olan bir sıfır taşıt kredisine dair detaylar aşağıdaki gibidir.

Anapara 50.000 TL
Aylık taksit tutarı 9.456,74 TL
Kâr payı 6.740,47 TL
Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) 808,86 TL
Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) 539,24 TL
Toplam geri ödeme 56.990,44 TL

Taşıt kredisi hesaplamasında faiz oranını göz önünde bulundurmalısınız. Zira faiz oranı yükseldikçe geri ödeme tutarı da artar. Bunlara ek olarak; sigorta giderleri, vergi ödemeleri ve dosya masrafları maliyetlere dâhil edilir. Dilerseniz HangiKredi hesaplama araçları üzerinden bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Araç alırken ekstra giderler konulu içeriğimizden bu süreçte sizi bekleyen tüm masrafları öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kredisinde Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Faiz oranları, taşıt kredisi borcunuzun taksitlerini etkileyen unsurlar arasındadır. Taşıt kredisi faiz oranları, bankalar tarafından belirlenir. Krediyi tahsis eden banka, pek çok detayı dikkate alarak sabit bir oran sunar. Otomobil kredisi faizleri, genellikle ana tutar ve vade sayısına göre değişir. Ayrıca sıfır ve ikinci el araba faiz oranları da birbirinden farklı olabilir. HangiKredi hesaplama araçları ile bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Araç Kredisinin Vadesi Ne Kadardır?

Araç kredisi almak istediğinizde tercih edebileceğiniz birden fazla vade alternatifi bulunur. Taşıt kredilerinde maksimum 48 ay vade uygulanır. Kasko ya da fatura değeri, 400.000 TL ve altında olan araçlarda bu süreden yararlanabilirsiniz. Ayrıca 36, 24, 12, 6 ve 3 aylık gibi farklı taşıt kredisi vadeleri de mevcut. Vade tercihiniz, borcunuzu ne kadar sürede ödeyeceğinizi gösterir. Aynı zamanda aylık taksit ödemelerinin tutarını da belirler.

Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi borcunu, her taksit döneminde aksatmadan ödemelisiniz. Kredi borcunuzu 90 gün ödemediğinizde yasal takip başlatılır. Banka, krediyi verirken ipotek koyduğu için aracınızı haciz etme hakkına sahiptir. Otomobil kredisi borcunuzu ödemediğinizde aracın haczi gerçekleşir. Bu süreci işlem sırasına göre incelemek yararlı olabilir.

 • Banka, bilgi alma amacıyla sizinle iletişime geçer.
 • Size bazı borç yapılandırma seçenekleri sunulur.
 • Banka tarafından borç sahibine ihtarname çekilir.
 • Kredi tutarına gecikme faizi uygulanır.
 • Rehin hakkıyla krediye konu olan araç satışa çıkarılır.
 • Açık artırma yöntemiyle satılan aracın bedeli banka tarafından tahsil edilir.

Taşıt kredisi borcunu ödemediğinizde mali siciliniz de etkilenir. Banka, bu durumu Kredi Kayıt Bürosu’na bildirir. Buna bağlı olarak kredi notunuz geriler. Düşük kredi notu, ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyduğunuz finansmana ulaşmanızı zorlaştırabilir. Dolayısıyla taksitlerinizi düzenli ödeyerek kredi skorunuzu korumalısınız.

Taşıt Kredisi Yapılandırma Nasıl Gerçekleşir?

Taşıt kredisi borcunuzu, gerekli durumlarda yapılandırabilirsiniz. Borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız yasal takibe girmeden bankadan yapılandırma talep edebilirsiniz. Borcunuz geciktiyse banka da size teklifte bulunabilir. Banka taksitleri yeniden belirlerken faiz oranını yükseltir. Bu nedenle taşıt kredisi yapılandırmasıyla toplam borcunuz bir miktar artar. Yeni faiz oranıyla birlikte toplam tutar tekrar taksitlendirilir. Aylık taksitlerin gelirinize uygunluğuna önem vererek borcunuzu rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

HangiKredi kredi yapılandırma hesaplama aracıyla borç kapatma tutarı ve aylık taksit miktarı gibi bilgileri saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.

HangiKredi Taşıt Kredisi Karşılaştırma Hizmetleri ile Hayalinizdeki Araca Ulaşın!

HangiKredi, taşıt kredisine dair tüm ayrıntılara hâkim olmanızı sağlar. Bankalar arasında değişen detayları karşılaştırmanıza yardımcı olur. Böylece finansal açıdan zorlanmadan ödeyebileceğiniz taşıt kredisini kısa süre içinde bulursunuz. HangiKredi üzerinden taşıt kredisi hesaplayabilir, güncel faiz oranlarını öğrenebilir ve sizin için en uygun seçeneklere kolaylıkla başvurabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

145 Oy

-

3,48 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

35 Yorum

Ertuğrul
Ertuğrul 26.04.2020 • 00:00

merhaba 18 yaşına yeni girdim araç sahibi olmak istiyorum sigortamın 3 ay önce yapılmış olması hala devam ediyor olması taşıt kredisi yeterli olucakmıdır?

Yanıtla Beğen(16)
ikon
Hangikredi 27.04.2020 • 00:00

Merhaba Ertuğrul, Bu şartların yanı sıra bankalardan kredi alabilmek için kredi notunun da yüksek olması gerekir. Kredi notunu Findeks'ten öğrenebilirsin.

Beğen(21)
İlker Keleş
İlker Keleş 14.04.2020 • 00:00

Merhabalar 1230 findeks puanım var 40 bin tl araç kredisi çıkar mı bana acaba?

Yanıtla Beğen(26)
ikon
Hangikredi 4.05.2020 • 00:00

Merhaba İlker, Bu noktada kredi notu kadar gelir de önemli. Çekmek istediğin kredi tutarı gelirinle orantılı olmalı. Burada dikkate alınan kural aylık taksit ödemelerinin toplam tutarının belgelenebilir gelirin %50'sini geçmemesidir. Sitemizde yer alan Ne Kadar Kredi Çekebilirim aracından destek alabilirsin. https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(8)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?