Taşıt Kredisi Şartları

Otomobil, pek çok kişinin hayali olmasının yanı sıra bir gereklilik. Araba alabilmenin en hızlı yolu ise tüketici kredilerinden geçiyor. Bankaların araba almak isteyenler için sunduğu taşıt kredileri cazip faiz oranları ve avantajlı geri ödeme planları ile tüketicilerin araç sahibi olmalarını sağlıyor. Araç kredisi kullanarak otomobil sahibi olmak isteyenler için taşıt kredisi şartlarını derledik.

Araba almak isteyen tüketiciler için bankalar tarafından sunulan araç kredileri maksimum 48 aya kadar vadelendirilebilmektedir. Sıfır araba için de ikinci el araba için de taşıt kredisi kullanılabilmesi mümkündür. Sıfır araçlar için kredi çıkma olasılığı daha yükselen ikinci el araçlar için  yaş sınırı bulunur.

Temel Şartlar

Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi taşıt kredisi alabilmeniz için de ilk şart 18 yaşından büyük olmanız. Bunun yanı sıra yine diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olmalıdır. Burada sigorta ile ilgili dikkat etmeniz gereken sigorta girişinizin en az 3 ay önce yapılmış olması ve hala devam ediyor olması.

En Avantajlı Taşıt Kredisi Hangisi?

Tüm bu şartları sağlayanlar i��in bir diğer önemli ve hatta belki de en önemli nokta kredi notunun yeterli olması. Kredi geçmişinizin sayısal bir değere dönüşerek bankanın sizinle ilgili fikir edinmesini sağlayan kredi notu, kredi alabilmeniz için en önemli kriter. Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi araç kredisinde de kredi notunuzun belli bir sınırın üstünde olması beklenir.

Taşıt Kredisine Özel Şartlar

Az önce de bahsettiğimiz gibi otomobil kredilerinde en uzun vade 48 aydır. Vade süresince, aldığınız araç banka tarafından ipotek altında olur. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka, aracınıza el koyma hakkına sahiptir.

Araç kredisi, almak istediğiniz arabanın fatura değeri üzerinden belli bir kısmına verilir. Burada değişen bir oran söz konusu. Nihai fatura değeri 50.000 TL ve altında olan araçlar için araç değerinin %70’i kadar kredi verilirken 50.000 TL’nin üstündeki araçlar için 50.000 TL’ye kadar olan kısım için %70, 50.000 TL’yi aşan kısım içinse %50 oranında kredi verilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalardan otomobil kredisi alabilmek için “Temel Şartlar” başlığında açıkladığımız şartlara sahip olamanız gerekir. Bu şartları sağlıyorsanız Hangikredi.com’un taşıt kredisi hesaplama aracını kullanarak dilediğiniz vade ve tutar için sorgulama yapabilir, bankaların sunduğu ürünleri inceleyebilirsiniz. Sizin için en uygun taşıt kredisine karar verdikten sonra sitemiz üzerinden online taşıt kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplama
Taşıt Kredisi Şartları
4 (80%) 32 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

40 yorum

 1. merhaba benim kredi notum 1470 ve çiftciyim sicilim temiz koç finans 65 kredi veriyor ben seat leon almak istiyorum 115 bin kredi cıkar mı ?

 2. Merhaba Seven,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

  İyi günler dileriz.

 3. Merhabalar 1230 findeks puanım var 40 bin tl araç kredisi çıkar mı bana acaba?

 4. merhaba 18 yaşına yeni girdim araç sahibi olmak istiyorum sigortamın 3 ay önce yapılmış olması hala devam ediyor olması taşıt kredisi yeterli olucakmıdır?

 5. Merhaba Ertuğrul,

  Bu şartların yanı sıra bankalardan kredi alabilmek için kredi notunun da yüksek olması gerekir. Kredi notunu Findeks’ten öğrenebilirsin.

 6. mrh iyi gunler suan odemekte oldugum ihtiyac kredim var suanda tasit kredisi cekmek istiyorum kredi notum 1236 76 bin tl cekmek istoyoruz kredimiz onaylanirmi

 7. Merhaba kredi çekerken annemizin maaşını ek gelir koyabilirmiyiz

 8. Merhaba Emir,

  Kredi çekerken kişilerin kendi gelirleri baz alınır. Bazı durumlarda banka hane gelirini de dikkate alabilir ama genellikle eşler için geçerli olan bir durumdur. Eşler dışındaki gelirin hane geliri sayılması bankaların inisiyatifinde olabileceğinden başvuru yapacağın banka ile görüşmeni tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir