Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.07.2016 Güncelleme Tarihi: 23.12.2021

Bankaların sunduğu taşıt kredileri, otomobil sahibi olmak isteyen pek çok kişinin tercihidir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?
Bu konuda özel bir birikimi olmayan ama yine de araba sahibi olmak isteyenler, bankaların sunduğu araç kredileri ile aydan aya bütçelerini zorlamayan taksitler ödeyerek araba sahibi olabilmekte.

Pek çoğumuz için araba alma sürecini kolaylaştıran taşıt kredisi ürünleri 0 araç kredisi ve ikinci el taşıt kredisi olarak ikiye ayrılıyor.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

Öncelikle ikinci el taşıt kredisinin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Bankalar taşıt kredisi ürünlerini 0 araçlar için farklı, 2. el araçlar için farklı şartlarla sunarlar. Sıfır araçlar için araç kredisi almak genellikle daha kolaydır. Otomobil kredisi ile ikinci el araç alımlarında araç yaşı sınırlaması ve sıfır araç alımına göre kredi kullandırım oranı farklılığı vardır. Aracın değeri, kasko değerine göre hesaplanır ve kredi buna yönelik olarak verilir.

İkinci El Taşıt Kredisinde Yaş Sınırı

Bankaların avantajlı faiz oranları ile sunduğu araba kredisi ürünleri ile ikinci el araba almak istediğinizde aracın belli bir yaş aralığında olması beklenir. Bu yaş aralığı bankadan bankaya değişse de bankalar genellikle sekiz yaşından büyük olan araçlar için kredi vermek istemezler. Banka kredisi ile ikinci el taşıt almayı düşünüyorsanız en fazla sekiz yaşına kadar olan araçlara bakmanızda fayda var.

Taşıt kredisi hesaplamak için HangiKredi'den destek alın! 

İkinci El Araç Kredisinde Kredi Kullandırım Oranı

Bankaların sunduğu taşıt kredilerinde kullandırım oranı söz konusu. Yani alacağınız aracın satış bedelinin sadece bir kısmını kredi olarak alabilirsiniz. Bu nedenle kredi ile araba satın almak istiyorsanız belli bir miktarda peşinatınız olmalıdır. Sıfır araçlarda kredi kullandırım oranı fatura değeri 100.000 TL’ye kadar olan araçlar için %70, 100.000 TL’nin üzerinde olan araçlar için 100.000 TL’ye kadar olan kısmı için yine %70, 100.000 TL’yi aşan kısmı içinse %50 oranında kredi kullandırılır. 2. el araçlar için de bu oranlar söz konusudur fakat hesaplama aracın kasko bedeli üzerinden yapılır.

Bunların dışında diğer kredilerde olduğu gibi ikinci el taşıt kredisinde de 18 yaşını doldurmanız, belgelenebilir geliriniz, sigortanız ve yüksek kredi notunuz olmalı. En uygun taşıt kredisini bulmak için Hangikredi.com Kredi sayfasından taşıt kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirebilir ve online araç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir? 28.09.2022

  Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir?

 • HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye 28.09.2022

  HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

 • Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme 26.09.2022

  Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon