Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.07.2016 Güncelleme Tarihi: 5.01.2023

Bankaların sunduğu taşıt kredileri, otomobil sahibi olmak isteyen pek çok kişinin tercihidir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?
Birikimi olmayan ama yine de araba sahibi olmak isteyenler, bankaların sunduğu araç kredileri ile aydan aya bütçelerini zorlamayan taksitler ödeyerek araba sahibi olabilir.

Araç Alımını Kolaylaştıran İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

Bankaların sunduğu taşıt kredileri, otomobil sahibi olmak isteyen pek çok kişinin tercihi. Bu konuda özel bir birikimi olmayan ama yine de araba sahibi olmak isteyenler, bankaların sunduğu araç kredileri ile aydan aya bütçelerini zorlamayan taksitler ödeyerek araba sahibi olabilir. Pek çoğumuz için araba alma sürecini kolaylaştıran taşıt kredisi ürünleri 0 araç kredisi ve ikinci el taşıt kredisi olarak ikiye ayrılıyor.

Öncelikle ikinci el taşıt kredisinin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Bankalar taşıt kredisi ürünlerini 0 araçlar için farklı, 2. el araçlar için farklı şartlarla sunar. Sıfır araçlar için araç kredisi almak nispeten daha kolay. Otomobil kredisi ile ikinci el araç alımlarında araç yaşı sınırlaması ve sıfır araç alımına göre kredi kullandırım oranı farklılığı var. Taşıt kredisi ikinci el şartlarındaki bir diğer ayrım da araç değerinin belirlendiği yöntem. Sıfır araçlarda nihai değere bakılır. 2. el aracın bedeli ise kasko değerine göre hesaplanır ve kredi de buna bağlı olarak verilir.

Taşıt kredisi hesaplamak için HangiKredi'den destek alın!

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Kendinize ait bir araca sahip olmak için bankaların farklı faiz oranları ve vadelerle sunduğu ikinci el taşıt kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle sizden bazı adımları tamamlamanız beklenir. Taşıt kredisi almak için gerekenler arasında ilk sırada resmi belgeleri, başvurmak istediğiniz bankaya teslim etmek geliyor. Aşağıda 2. el taşıt kredisi için gerekli belgeleri görebilirsiniz.

 • Gelir durumu belgesi
 • Üye olunan serbest meslek kuruluşunu gösteren evrak
 • İkametgâh belgesi
 • Nüfus cüzdanı ya da pasaport
 • Satın alınacak aracın ruhsatının fotokopisi
 • Aracın noter tasdikli satış sözleşmesi
 • Son 2 aya ait su, elektrik ya da doğal gaz faturalarından biri

Gelir durumunu gösteren evrak, başvuranın kazancını elde etme şekline göre değişiklik gösterir. Ücretliler, maaş bordrosu teslim eder. Serbest meslek sahipleri ve firma ortakları ise vergi levhası üzerinden gelirlerini bildirir. Eğer gayrimenkul beyanı yapacaksanız sizden tapu aslı ve fotokopisi istenir. Son olarak, emeklilerin bu krediden faydalanmak için bankaya hesap cüzdanını göstermesi gerektiğini de belirtelim.

İkinci El Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Hayalinizdeki arabayı zorlanmadan almak için finansal açıdan hazır olmanız önemli. Ancak ikinci el araç kredisiyle yeterli birikiminiz olmasa dahi bütçenize uygun aracı satın alabilirsiniz. Tabii bunun için öncelikle ikinci el taşıt kredisi şartlarını yerine getirmelisiniz.

İkinci el araç alış sürecine bir adım atmadan evvel kredi notunuzu öğrenmenizde fayda var. Tıpkı diğer kredi türlerinde olduğu gibi taşıt kredisinde de alabileceğiniz tutarı bu not belirler. Yani kredi notunuz yükseldikçe araç satın almak için başvurabileceğiniz miktar artar. Ayrıca ikinci el taşıt kredisinde yaş sınırı da mevcut. Taşıt kredisi şartları arasında şunlar yer alır:

 • 18 yaşını doldurmak
 • En az 3 aydır devam eden aktif SGK kaydına sahip olmak
 • Kredi taksitlerinin düzenli ödeneceğine dair belgeler sunmak
 • Banka hesabında aracın bir kısmını karşılayan nakit para bulundurmak

Bu süreçte es geçmemeniz gereken başka hususlar da bulunuyor. Bunlardan biri, satın almak istediğiniz aracın ipotek kaydını kontrol etmek. Zira üzerinde ipotek bir diğer adıyla rehin bulunan araçlar için taşıt kredisi almak mümkün olmaz. İpoteği kaldırmak için gereken bedeli ödedikten sonra ikinci el taşıt kredisi için başvurabilirsiniz.

İkinci El Araç Kredisinde Araç Yaş Sınırı Var mıdır?

Bankaların avantajlı faiz oranları ile sunduğu araba kredisi ürünleri ile ikinci el araba almak istediğinizde aracın belli bir yaş aralığında olması beklenir. Bu yaş aralığı bankadan bankaya değişse de bankalar genellikle sekiz yaşından büyük olan araçlar için kredi vermek istemezler. Banka kredisi ile ikinci el taşıt almayı düşünüyorsanız en fazla sekiz yaşına kadar olan araçlara bakmanızda fayda var.

Kredi Kullandırım Oranları İkinci El Araç Kredisinde Nasıldır?

Bankaların sunduğu taşıt kredilerinde kullandırım oranı bulunuyor. Yani alacağınız aracın satış bedelinin sadece bir kısmını kredi olarak alabilirsiniz. Bu nedenle kredi ile araba satın almak istiyorsanız belli bir miktarda peşinatınız olmalı. 2. el araçlar için alınan taşıt kredilerinde de bu oranlar söz konusu. Fakat bu taşıtlarda hesaplama, aracın kasko bedeli üzerinden yapılır. Aşağıda araç kasko değerine göre belirlenen kredi kullandırım oranlarını görebilirsiniz.

 • 0-400.000 TL arasında değeri olan araçlarda %70.
 • 400.000-800.000 TL arasında değeri olan araçlarda %50.
 • 800.000-1.200.000 TL arasında değeri olan araçlarda %30.
 • 1.200.000-2.000.000 TL arasında değeri olan araçlarda %20.

İkinci el araba kredi oranındaki güncel sınırlar, her yıl BDDK tarafından yeniden belirlenir. Mevcut düzenlemelere göre ikinci el araç satın almak için kasko değerine bağlı olarak en fazla %70 oranında kredi alabilirsiniz. Bunların dışında diğer kredilerde olduğu gibi ikinci el taşıt kredisinde de 18 yaşını doldurmalısınız. Ayrıca belgelenebilir geliriniz, sigortanız ve yüksek kredi notunuz olmalı.

Maksimum Kaç Ay Vade ile İkinci El Araç Kredisi Çekilebilir?

Tercih edeceğiniz ikinci el taşıt kredisi vadesi, sizi finansal açıdan zorlamayacak ödeme planını oluşturmanız için bir hayli önemli. Zira borcunuzu kısa sürede ödeme isteğinizle bütçenizi aşan taksit tutarlarıyla karşılaşabilirsiniz. Güncel taşıt kredisi vade sınırına dair detayları öğrenerek bu durumun üstesinden gelmeniz mümkün. Aşağıda ikinci el aracın kasko değerine göre belirlenen taşıt kredisi vadelerini görebilirsiniz.

Aracın Kasko Değeri Maksimum Vade
400.000 TL ve altı 48 ay
400.000 TL - 800.000 TL arası 36 ay
800.000 TL - 1.200.000 TL arası 24 ay
1.200.000 TL ve üzeri 12 ay

İkinci el taşıt kredisi hesaplaması, aracın kasko değerine göre yapılıyor. Bu değer hem alabileceğiniz kredi tutarını hem de ödeyeceğiniz peşinatı belirler. Peşinat oranı, BDDK tarafından belirlenen ikinci el taşıt kredisi sınırlarına göre hesaplanır. Örneğin %70 kredi alınabilen araçlarda geriye kalan %30’lık kısım bu oranı ifade eder. Yani kullandırım oranı arttıkça ödeyeceğiniz peşinat tutarı azalır.

İkinci El Araç Kredisi Faiz Oranları Nasıldır?

İkinci el araç kredisi hesaplamasında birden fazla veri kullanılıyor. Bunlardan biri de geri ödeyeceğiniz meblağı belirleyen faiz oranı. Aldığınız kredi tutarına, tercih edilen vadeye göre farklı faiz oranları uygulanır. Buna bağlı olarak geri ödeyeceğiniz miktar değişir. Yüksek tutarlı ödemelerle karşılaşmamak için ikinci el taşıt kredisi faiz oranını göz ardı etmemenizde fayda var. İkinci el taşıt kredisi faiz oranları, bankalar arasında ve piyasaların durumuna göre değişiklik gösterir. Dilerseniz HangiKredi üzerinden güncel faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Kişiler İkinci El Araç Kredisi Borcunu Ödemediklerinde Ne Olur?

İkinci el araç kredisi borcu ödenmediğinde öncelikle banka tarafından borç sahibine ulaşılır. Taksidin geciktiğine dair yapılan beyana rağmen ödeme yapılmazsa bu bilgi, Kredi Kayıt Bürosuna aktarılır. Böylece borçlunun ödeme yapmadığı, tüm finansal kuruluşlar tarafından görünür hâle geliyor. Tabii bunu ilgili kişinin kredi notunun düşmesi ve borca gecikme faizi işlemesi gibi süreçler izler. Son aşamada ise araç için icra davası açılması ve açık artırmayla yapılan satıştan elde edilen bedelle borcun kapatılması sağlanır.

Bankalar İkinci El Araç Kredisini Ne Zaman Onaylar?

Bankacılık işlemlerinin gelişmesiyle kredi başvuru süreleri de gözle görülür bir şekilde kısalmış durumda. Bu doğrultuda taşıt kredisi başvuru sürecinin fazla beklemeye gerek kalmadan tamamlanacağını söylemek mümkün. Elbette bu sürede tercih ettiğiniz bankanın ve kredi notunuz gibi detayların da önemli bir etkisi var. İkinci el taşıt kredisinin genelde 3 gün ile 1 hafta arasında onaylandığı biliniyor.

HangiKredi Taşıt Kredisi Hesaplama ile Hayalinizdeki Araca Ulaşın!

HangiKredi aracılığıyla taşıt kredisine dair tüm detayları öğrenmeniz mümkün. Bankalar arasında değişen faiz oranlarını, şartları ve diğer bilgileri de görmeniz çok kolay. En uygun taşıt kredisini bulmak için Hangikredi.com üzerinden taşıt kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirebilir ve online araç kredisine başvurabilirsiniz. Taşıt kredisi hesaplamak için HangiKredi'den destek almayı unutmayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

9 Oy

-

4,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kur korumalı mevduat üst faiz sınırı kaldırıldı! 27.01.2023

  Kur korumalı mevduat üst faiz sınırı kaldırıldı!

 • Banka Çalışma Saatleri 27.01.2023

  Banka Çalışma Saatleri

 • e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir? 24.01.2023

  e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

 • 4A, 4B, 4C Sigorta Tanımları ve Özellikleri 24.01.2023

  4A, 4B, 4C Sigorta Tanımları ve Özellikleri

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon