Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.07.2016 Güncelleme Tarihi: 11.03.2024

Bankalar, otomobil sahibi olmak isteyenlere taşıt kredisi vererek ödeme kolaylığı sunar.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?
Birikimi olmasa dâhi otomobil satın almanın hayalini kuranlar, araç kredisi sayesinde bütçelerini zorlamadan yeni bir araba sahibi olabilir. Aydan aya ödenen taksitler şeklinde ödenen taşıt kredisi, araç alma sürecini kolaylaştırır. Bankaların taşıt kredisi ürünleri 0 km ve ikinci el araçlara özel olarak sunulur.

İkinci el taşıt kredisi nedir?

Otomobil sahibi olmak isteyenler bütçelerine bağlı olarak 0 km veya ikinci el araçlardan yana kullanır. Bu bağlamda öncelikle ikinci el taşıt kredisinin ne olduğundan kısaca bahsedebiliriz. Bankalar taşıt kredisi ürünlerini 0 ve 2. el araçlar için farklı şartlarla sunar. Sıfır kilometre taşıtlar için araç kredisi almanın genellikle daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Otomobil kredisi ile ikinci el araç alımlarında taşıtın yaşına göre bankadan alabileceğiniz tutar değişir. Bu noktada aracın değeri hesaplanırken kasko bedeli göz önünde bulundurulur. Tüm bu işlemlerin ardından ise araç satın almak isteyenlere belirli bir oranda kredi sağlanır.

Taşıt Kredisine Başvurun!

İkinci el araç kredisi nasıl alınır?

Kendinize ait bir araca sahip olmak için bankaların farklı faiz oranları ve vadelerle sunduğu ikinci el taşıt kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle sizden bazı adımları tamamlamanız beklenir. Taşıt kredisi almak için gerekenler arasında ilk sırada resmi belgeleri, başvurmak istediğiniz bankaya teslim etmek geliyor. Aşağıda 2. el taşıt kredisi için gerekli belgeleri görebilirsiniz.

 • Gelir durumu belgesi
 • Üye olunan serbest meslek kuruluşunu gösteren evrak
 • İkametgâh belgesi
 • Nüfus cüzdanı ya da pasaport
 • Satın alınacak aracın ruhsatının fotokopisi
 • Aracın noter tasdikli satış sözleşmesi
 • Son 2 aya ait su, elektrik ya da doğal gaz faturalarından biri

Gelir durumunu gösteren evrak, başvuranın kazancını elde etme şekline göre değişiklik gösterir. Ücretliler, maaş bordrosu teslim eder. Serbest meslek sahipleri ve firma ortakları ise vergi levhası üzerinden gelirlerini bildirir. Eğer gayrimenkul beyanı yapacaksanız sizden tapu aslı ve fotokopisi istenir. Son olarak, emeklilerin bu krediden faydalanmak için bankaya hesap cüzdanını göstermesi gerektiğini de belirtelim.

İkinci el taşıt kredisinde yaş sınırı

Bankaların avantajlı oranlarla sunduğu ikinci el taşıt kredilerinde satın alınacak araçlara yaş sınırı konulur. Bu noktada araç yaş sınırının bankaların çalışma prosedürlerine bağlı olarak değiştiğini belirtmekte fayda var. Ancak bankaların birçoğu genellikle 8 yaşından büyük araçlara kredi vermez. Dolayısıyla bankadan kredi çekerek ikinci el araç almayı planlıyorsanız en fazla 8 yaşındaki taşıtlara yoğunlaşmanızı öneririz. Siz de aylık taksit ödemeleriyle araç satın almak istiyorsanız taşıt kredisi hesaplamak için HangiKredi'den destek alabilirsiniz!

ikinci el taşıt kredisi

İkinci el araç kredisinde kredi kullandırım oranı

Bankaların müşterilerine sundukları taşıt kredisi ürünlerinde kullandırım oranları gündeme gelir. Bu oran, almayı düşündüğünüz aracın satış bedelinin sadece belirli bir kısmı için kredi kullanabileceğiniz anlamına gelir. Yani kredi çekerek araba satın almayı planlıyorsanız taşıtın bedeline bağlı olarak belirli bir miktarda peşinatınız bulunmalı. Kullandırım oranı, ikinci el taşıtlarda aracın kasko değeri üzerinden hesaplanır. Buna göre kullandırım oranları şu şekilde:

Araç Kasko Değeri   Taşıt Kredisi Kullandırım Oranı  
0 - 400.000 TL %70’ine kadar
400.001 - 800.000 TL %50’sine kadar
800.001 - 1.200.000 TL %30’una kadar
1.200.001 - 2.000.000 TL %20’sine kadar

İkinci el araç kredisi faiz oranları nasıldır?

İkinci el araç kredisi hesaplamasında birden fazla veri kullanılıyor. Bunlardan biri de geri ödeyeceğiniz meblağı belirleyen faiz oranı. Aldığınız kredi tutarına, tercih edilen vadeye göre farklı faiz oranları uygulanır. Buna bağlı olarak geri ödeyeceğiniz miktar değişir. Yüksek tutarlı ödemelerle karşılaşmamak için ikinci el taşıt kredisi faiz oranını göz ardı etmemenizde fayda var. İkinci el taşıt kredisi faiz oranları, bankalar arasında ve piyasaların durumuna göre değişiklik gösterir. Dilerseniz HangiKredi üzerinden güncel faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Kişiler ikinci el araç kredisi borcunu ödemediklerinde ne olur?

İkinci el araç kredisi borcu ödenmediğinde öncelikle banka tarafından borç sahibine ulaşılır. Taksidin geciktiğine dair yapılan beyana rağmen ödeme yapılmazsa bu bilgi, Kredi Kayıt Bürosuna aktarılır. Böylece borçlunun ödeme yapmadığı, tüm finansal kuruluşlar tarafından görünür hâle geliyor. Tabii bunu ilgili kişinin kredi notunun düşmesi ve borca gecikme faizi işlemesi gibi süreçler izler. Son aşamada ise araç için icra davası açılması ve açık artırmayla yapılan satıştan elde edilen bedelle borcun kapatılması sağlanır.

Bankalar ikinci el araç kredisini ne zaman onaylar?

Bankacılık işlemlerinin gelişmesiyle kredi başvuru süreleri de gözle görülür bir şekilde kısalmış durumda. Bu doğrultuda taşıt kredisi başvuru sürecinin fazla beklemeye gerek kalmadan tamamlanacağını söylemek mümkün. Elbette bu sürede tercih ettiğiniz bankanın ve kredi notunuz gibi detayların da önemli bir etkisi var. İkinci el taşıt kredisinin genelde 3 gün ile 1 hafta arasında onaylandığı biliniyor.

Size en uygun taşıt kredisini HangiKredi aracılığıyla bulabilirsiniz. HangiKredi üzerinden taşıt kredisi hesaplama işlemini gerçekleştirerek online başvuru yapabilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

34 Oy

-

4,26 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse