Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Araç Alırken Meydana Gelen Ekstra Giderler

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 30.07.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Araç satın almak, kişisel özgürlüğe büyük oranda katkı sağlayan, ev almak gibi sıkça hayali kurulan bir hedef.

Araç Alırken Meydana Gelen Ekstra Giderler
Tahmin ettiğiniz üzere, araç  maliyetleri  yalnızca  aracın ederi ile sınırlı değil. İster sıfır ister ikinci el olsun, bu durum çeşitli giderlerin meydana gelmesini de beraberinde getirir. Bütçesini  planlamaya çalışan kişi bu sebeplerden  ötürü hem araç alırken meydana gelen ekstra masrafları hem de aracın satın alma fiyatını hesaba katarak hareket etmelidir. Siz de yakın zamanda araç alacaksanız, bütçenizi daha rahat yönetebilmek ve ön hazırlığınızı yapmak için yasal sorumluluklardan teknik zorunluluklara araç masraflarını  detaylıca listelediğimiz  yazımıza göz atabilirsiniz.

Araç satın almak, kişisel özgürlüğe büyük oranda katkı sağlayan, ev almak gibi sıkça hayali kurulan bir hedef. Tahmin ettiğiniz üzere, araç  maliyetleri  yalnızca  aracın ederi ile sınırlı değil. İster sıfır ister ikinci el olsun, bu durum çeşitli giderlerin meydana gelmesini de beraberinde getirir.

Bütçesini  planlamaya çalışan kişi bu sebeplerden  ötürü hem araç alırken meydana gelen ekstra masrafları hem de aracın satın alma fiyatını hesaba katarak hareket etmelidir. Siz de yakın zamanda araç alacaksanız, bütçenizi daha rahat yönetebilmek ve ön hazırlığınızı yapmak için yasal sorumluluklardan teknik zorunluluklara araç masraflarını  detaylıca listelediğimiz  yazımıza göz atabilirsiniz. 

Arabanızın Kredi Masrafları

Aracınızı kredi sayesinde  satın alacaksanız  araba  masrafları  listenizin  ilk sırasına  kredi ödemenizi koyabilirsiniz. Kredi taksitini her ay düzenli ödemeniz gerektiği için tek seferlik giderlerden hariç tutabilirsiniz.

Avantajlı taşıt kredilerine göz atmak için taşıt kredisi sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

Ekspertiz Masrafı

Yeni kanuna göre araç alım ve satımlarında ekspertiz adımlarının izlenmesi  mecburi  hale  geliyor. Bu kanun alım ve satımlarda ekspertiz kullanımını  zorunlu kılmasıyla  alıcıyı olası  zararlardan  korurken öte  yandan satıcının sorumluluğunu azaltıyor.

Böylelikle, aracın profesyonel  gözü ile değerlendirilmesi sayesinde karşılıklı güvene temelli  bir ticaretin yapılması  da sağlanır. Araç alım satımı için onaylı bir ekspert yardımı almanın karşılığı olarak ortalama 100 TL gibi bir rakamdan bahsedebiliriz.

Sigorta ve Kasko

Aracınızı  alırken oluşan en önemli giderler arasında elbette Sigorta ve Kasko ücretleri yer alır. Araç devretme  adımlarından sonra satıcının yükümlülüğünde olan sigorta ve kasko poliçeleri alıcıya aktarılır. Hem sağlığınız için hem de yasal prosedürün gerektirdiği şekilde sigorta ve kasko poliçelerini yenilemeniz gerekir.

Aracınızın marka ve modeline ya da hasar durumuna göre farklılık gösteren  risk oranları baz alınarak  sigorta ve kasko ücreti  hesaplaması yapılır. Bu masraf kalemi için ortalamadan bahsetmek söz konusu değildir. Güncel  sigorta sistemine göre bedeller birçok faktöre bağlı olarak değişir.

Bakım Giderleri

Araç satın alımı esnasında aracınızın ikinci el olması halinde yalnızca ekspertizle sınırlı kalmamak gerekir. Deneme sürüşü yapmak ve deneyimli bir göz tarafından değerlendirilmesi de  alıcı  açısından  büyük önem taşır.

Bunun sonucunda araç bakımı kaleminde de masraflar meydana gelebilir. Çünkü muhtemel bir sorun hayati tehlikeye sebebiyet verebilir. Bu anlamda masraf olarak çıkan eksiklere göre bir ekstra gider ödemeniz gerekebilir. Aracınızın eksiklerini iyi analiz etmeniz önerilir. 

Aracı Masrafları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, araç sahibi olurken  tercihini ikinci elden yana kullanmak isteyenler bazı problemler yaşamamak adına, alanında uzman olan deneyim sahibi aracılardan yardım alabilirler. Bu durumda aracın alış işlemlerinde aracılık eden kişi de size bir masraf kalemi olarak yansıyabilir.

Bu yüzden bunu da aklınızda bulundurup  tahmini bir gider olarak düşünmeniz iyi olacaktır. Muayene, alım satım işlemleri ve sigorta konularında da ekstra masraflar çıkabileceğini göz önünde bulundurarak hesap yapıp adım atmak önemlidir.

Aylık Otopark Tutarları

Aracınız için özellikle işe gittiğinizde özel bir otopark kiralayarak güvenli bir ortam yaratıyorsanız masraflar arasına aylık otopark bedelini de eklemelisiniz.

Temizlik Giderleri

Aracınızın periyodik olarak bakımının yapılması güvenli bir yolculuk için en hayati adımlardan biridir. Trafiğe çıkmanızın öncesinde arabanızın  cam temizliğinin yapılması şarttır çünkü görüşünüzü direkt olarak etkiler.

Bu yüzden cam suyunun kontrol edilmesi ilk yapılacaklardan biridir. Aynalardaki ve plakadaki tozun  silinmesi de  günlük olarak yapılacak temizlik adımları arasındadır. Aracınızın kış ve yaz bakımlarını da ihmal etmemeli ve düzenli  olarak yaptırmalısınız.

Mevsime göre kış ya da yaz lastiklerini kullanmalı, düzenli olarak mutlaka lastik kontrolü yapmalısınız. Araç bakımı arabanızın ömrünü uzatırken sürücü olarak size de daha güvenli ve rahat bir sürüş olanağı sağlar. 

Yakıt Tutarları

Aracınızın kilometre başına kullandığı akaryakıtı hesaplayarak günlük rutin masrafını bulmanız aylık yakıt tutarınızı netleştirir. Eğer sık seyahat ediyorsanız, şehir içinde yaptığınız aylık yakıt harcamalarına şehir dışına yapacağınız muhtemel yolculukları da ekleyerek tahmini yıllık akaryakıt masrafınızı hesaplayabilirsiniz.

Akaryakıt gideri için gerekli olan harcamaların kontrolünü önceden yapabilmek bütçenizi planlamanıza yardımcı olur ve sürprizleri engeller.

Araç Muayenesi

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. Maddesi’ne göre motorlu ve motorsuz taşıtların trafiğe çıkmak için teknik yeterliliğe sahip olup olmadığının tespiti amacıyla yapılan araç muayenesi mecburi bir eylemdir. Araç muayene işleri TÜVTÜRK istasyonları üzerinden randevu alınarak yaptırılabilir. Aracınızda ilk yardım ekipmanları, yangın söndürme cihazı, üçgen reflektör ve stepne bulundurmanız araç muayenesinde önem taşıyan öğelerdir.

Muayenede önem taşıyan bir diğer faktör ise aracınızda zorunlu trafik sigortası poliçesinin de olma mecburiyetidir. Muayene kapsamlı bir işlemdir ve örneğin egzoz gazı ölçümünün yapıldığı muayenede arabanızın iç donanımları da kontrol edilir. 

Noter Masrafı

Araç satın alımının son noktasında artık yasal işlemler gerçekleştirilmeye başlandığında aracın devredilmesi için belli adımlar izlenmelidir. Bu adımların ilki olarak aracın noter işlemleri gelir. Devir işlemleri bittikten sonra arabanın yasal olarak da size ait olduğu netleşmiş olur.

Bu yüzden aracınızın yasal olarak problemsiz şekilde alım işlemlerinin bitmesi için noterden satış işlem bedeli bir gider olarak yazılmalıdır. Bu tutar, arabanın marka ve modeline göre değişmekle beraber ortalama 250-1000 TL arası bir ekstra meblağdan bahsetmek mümkündür.

ÖTV Ödemesi

ÖTV yani Özel tüketim Vergisi, insanın yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan temel ihtiyaçlar harici olan ve lüks tüketime giren, çevre kirliliğine neden olan ve sağlığı etkileyen ürünler için uygulanan bir vergi çeşididir. ÖTV dahilinde arabalar de yer almaktadır. Her araba modeline ve markasına göre farklılıkları olan ÖTV ödemesini de aracınızın gider listesine ekleyebilirsiniz.

Motorlu Taşıt Vergisi

Araba sahipleri her sene mecburi olarak MTV ( Motorlu taşıt Vergisi) öder. Her sene 1 Ocak ve 31 Ocak tarihleri ile 1 Temmuz- 31 Temmuz tarihleri arasında iki eşit taksit halinde ödenen MTV bütün araç sahipleri için geçerlidir. MTV ödeme tutarı aracınızın özelliklerine göre her sene farklı tarifeler şeklinde hesaplanır. MTV miktarı, aracın silindir hacmi ve üretildiği yıla göre fiyat farklılığı gösterir.

MTV tutarınızı hesaplamak bütçeniz planlama açısından önemli ve gereklidir. MTV Hesaplama aracı ile ödemeniz gereken MTV tutarınızı hesaplayabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası

Bütün araba kullanıcılarının mecburi olarak ödenmesi gereken trafik sigortası, trafik kazalarında hatalı sürücünün diğer arabanın tüm hasarlarını  ve  meydana gelen bedensel hasarlar için hastane giderlerinin ödenmesini sağlayan bir sigorta türüdür.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamış olan ve kazada kusurlu olan sürücüler olası bir kaza halinde bütün masrafları kendisi karşılamak durumunda kalır.

Kasko Sigortası

Aracınızın zarar görmesi, yanması, çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi durumlarda kalmasına çözüm olarak  veya kazadan meydana gelen  hasarların onarımının güvence altına alınması için mutlaka yapılması gereken bir sigorta türü olan kasko, sizi ve aracınızı muhtemel tehlikelere karşı korur. Kasko bedelleri, aracın yaşına ve modeline göre çıkarılır.

Kişiye özel şekilde yapılabilen  bir sigorta olan kasko ile araca ek güvenceler uygulanabildiği gibi ihtiyaç harici  teminatlar sigorta dışı bırakılabilir ve sürücünün bütçesine uyarlanabilir.

Yeni aracınızın giderleri içinde büyük önem taşıyan ve daha rahat bir yolculuk olanağı sağlayan kasko değer listesi hesaplama işlemi yapmak istiyorsanız, sayfamızdaki hesaplama aracını kullanarak kasko bedelini öğrenebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon