Trafik sigortası tavan fiyatları belirlendi!

Yeni zorunlu trafik sigortası tavan fiyatları, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıklandı. Şimşek, gelecek olan yeni sistemle birlikte şoförün de sigortalanacağını söyledi.

Zorunlu trafik sigortasında yapılan yeni düzenleme tüketicinin lehine. Trafik sigortolarında uygulanan serbest tarife ile poliçe fiyatlarında yüzde 200’lere kadar artış yaşanmıştı. Yapılan yeni düzenleme sayesinde bu durum tavan fiyat ile frenlenecek.

Trafik sigortası tavan fiyatları ne kadar oldu?

Yeni düzenleme ile tavan fiyat sürücünün trafik geçmişine göre belirleniyor. İyi sürücüler daha az sigorta bedeli öderken kötü sürücüler daha fazla ödüyor. Yeni uygulama ile sigorta primlerinde ortalama yüzde 20 indirim söz konusu olabiliyor. Bu yeni düzenlemeye göre;

  • İstanbul’da yaşayan iyi sürücülere 470 TL
  • İstanbul’da yaşayan kötü sürücülere 2 bin 137 TL

tavan fiyat uygulanacak. Türkiye geneli iyi sürücü tavan ortalaması ise 444 TL.

Tavan fiyat uygulaması ile birlikte şimdiye kadar düşük tutar uygulanmış olan marka ve kademelerde prim zammı mecburi olmayacak.

Trafik sigortasında basamak sistemi

7 basamaktan oluşan sistemde ilk kez araç sahibi olup sigorta yaptıranlar 4. basamak sayılıyor. Yani ilk kez araç sahibi olan bir sürücü sisteme dördüncü sıradan giriyor. Bu sürücü eğer kaza yaparsa 1. basamağa, yapmazsa 7. basamağa  doğru ilerliyor. 3 yılı arka arkaya kazasız geçirmeniz halinde 7. basamağa çıkıyorsunuz. Basamaklara göre tavan fiyatlar şu şekilde:

1.       Basamak2.015 TL
2.       Basamak1.612 TL
3.       Basamak1.209 TL
4.       Basamak806 TL
5.       Basamak685 TL
6.       Basamak565 TL
7.       Basamak444 TL

 

İl bazlı hesaplama

Trafik sigortası tavan fiyatlarının belirlenmesi il bazında yapıldı. Baz alınan iller İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri. Kocaeli, Ankara ve Bursa bu illerden yüzde 3, İstanbul ise bu illerden yüzde 6 daha pahalı.

Tavan fiyat uygulamasına geçmek için tüketicileri üç önemli durum bekliyor:

  • Trafik sigortası poliçesi olan tüketiciler uygulamanın yürürlüğe girmesinden sonra yüzde 5 kesinti ile indirim fiyat üzerinden yeni poliçe yaptırabilecek.
  • Önceki poliçe ile yenilenen poliçe arasındaki fiyat farkını sigorta şirketi, sigortalıya iade edecek.
  • Aracın hasarsız olması halinde tavan fiyattan elde edilen indirim ile birlikte hasarsızlık indirimi eklenecek ya da sigorta prim tutarı hasar oranı üzerinden belirlenecek.
Trafik Sigortası Hesaplamak İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir