Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Hurda Araç ÖTV İndirimi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.06.2019 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Hurda araç ÖTV indirimi ile 16 yaşından büyük aracınızı hurdaya ayırıp ÖTV indirimiyle sıfır araç satın alabilirsiniz.

Hurda Araç ÖTV İndirimi
Otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyon gibi araçlara uygulanan hurda araç vergi indirimi ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hurda Teşviki Nedir?

2018 Hurda Yasası ile hurda statüsünde olan araçların yenisi ile değiştirilmesi ve hurda statüsünde olan araçların imha edilmesi hedefleniyor. 31 Aralık 2019’a kadar geçerli olan bu yasa ile birlikte 16 yaşın üzerindeki araçlar imha merkezlerine teslim edilir ve kaydı trafikten silinirse araç sahibinin alacağı yeni araç için 15 bin TL’ye kadar ÖTV indirimi hakkı tanınıyor.

Bankaların sunduğu araç kredisi olanakları için sitemiz üzerinden taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Hurda Araç ÖTV İndirimi Şartları 2019

Yasanın şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 16 yaşından büyük araçlar için geçerlidir.
 • ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlar için 15 bin TL, matrahı 70 bin lira ile 120 bin lira arasında olan araçlar için 12 bin TL’ye kadar indirim uygulanabiliyor.
 • Yarı römorklar için çekiciler, sürücü dahil 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus minibüs, midibüs ve otobüsler, binek otomobil, panelvan, pikap, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon gibi araçlar, eşya taşımaya mahsus van, panelvan, pikap, kamyonet, kamyon gibi araçlar bu indirimden yararlanabilir.
 • Motorsikletler, hava araçları, deniz araçları ve iş makinaları için ÖTV indiriminden yararlanılamıyor.
 • Araçların doğrudan veya ihracatçılar vasıtasıyla ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasından sonra, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında ÖTV indiriminden yararlanılabilir.
 • Yeni aracın ilk iktisabında gerçekleşen ÖTV’nin, belirlenen tutarın altında olması halinde bu vergi alınmaz. Tahakkuk eden ÖTV’yi aşan miktar iade edilmez ve başka bir araç alımında kullanılmaz.
 • Teşvik değerlendirmesi tescil işleminin yapıldığı yıl dikkate alınmadan, tescil belgesinde yazan model yılında aracın 1 yaşında olduğu varsayılarak yapılır.

Hurda Araçlar Nereye Teslim Edilebilir?

 • İl özel idarelerine
 • Büyükşehir belediyelerine
 • Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine
 • Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) Teslim Yerlerine
 • Geçici depolama alanlarına

Hurda Araç ÖTV İndirimi Yapan Firmalar

Hurda araç ÖTV indirimi için otomobil firmaları dönem dönem kampanyalar düzenliyorlar. Otomobil firmalarının web sayfaları üzerinden hurda teşviki ÖTV indirimi uygulanan araçlar ve kampanyalarla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hurda Araç ÖTV İndirimi Ne Zamana Kadar Geçerli?

2018’de yürürlüğe giren hurda araç teşvik yasası için şimdilik koyulan tarih sınırı 31 Aralık 2019. Yıl sonuna doğru yapılacak başka bir düzenleme ile ÖTV indiriminin süresi uzatılabilir. Konuyla ilgili ÖTASAD (Ömrünü Tamamlamış Araç Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı teşvik oranlarında yapılan güncellemeden sonra, kredi faiz oranlarının yüksek oluşunun sıfır araç satışlarında düşüşe neden olan büyük bir etken olduğunu bu nedenle hurda teşviki uygulamasının büyük bir önem taşıdığını ve teşvikin süresiz devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

sıfır araç satışlarında düşüşe sebep olan en büyük etkenin kredi faiz oranlarının yüksekliği olduğunu, bu nedenle de hurda teşviki uygulamasının büyük bir önem taşıdığını dile getirdi.

Hurda Araç Teşviki 15 Bin Lira

Aracınızı hurdaya çıkararak yeni araç alımında hak kazanabileceğiniz hurda araç teşviki için belirlenen üst limit yeni aracın ÖTV matrahına göre değişiklik gösteriyor. Aşağıdaki tabloda uygulanacak hurda araç ÖTV indirim oranlarını görebilirsiniz.

Yeni Aracın ÖTV Matrahı (TL)   Uygulanacak ÖTV İndirimi 
Matrahı 70 bin TL’yi aşmayan araçlar için  15.000 TL
Matrahı 70-120 bin TL arasında olan araçlar için   12.000 TL
Matrahı 120 bin TL’yi aşan araçlar için 0

Hurda araç ÖTV indirimi kararına ilişkin ilk haber Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

2. El Araç Kredisi Hesaplama

İkinci el araç alımlarında tıpkı sıfır araçlarda olduğu gibi taşıt kredisi kullanabilirsiniz. İkinci el taşıt kredisi için bankalar yaş sınırı uygulayabilir. Yaş sınırı için bankalarla iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca taşıt kredisinde kullandırım olduğundan belli bir oranda peşinatınız da olmalıdır. 2. el araç kredisi için sitemizden taşıt kredisi sorgulaması yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?