Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Taşıt Kredisi Güncel Vade Sınırı ve Peşinat Oranları Nelerdir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.08.2021 Güncelleme Tarihi: 16.09.2021

Taşıt kredisi, bankalardan en çok çekilen kredilerden biridir.

Taşıt Kredisi Güncel Vade Sınırı ve Peşinat Oranları Nelerdir?
 Taşıt kredi vadesi ve peşinatları sayesinde hem hususi hem de ticari amaçlı araç alımı kolaylaşmaktadır.

Bu kredi sayesinde taksitli bir şekilde araba satın alabilmek mümkün hâle gelmektedir. Taşıt kredi vadesi ve peşinatları sayesinde hem hususi hem de ticari amaçlı araç alımını kolaylaştırmaktaydı. 1 Temmuz 2021 tarihinde yapılan düzenleme ile taşıt kredi vadesi ve peşinat oranları güncellendi. Yine araç almanın en kolay yolu kredi çekmek olsa da artık eskisi kadar avantajlı olmadığını söylemek de mümkündür.

Taşıt Kredisi Vadesi Nedir? Neye Göre Hesaplanır?

Bankaların kullandırdığı taşıt kredilerinden vade sınırı bulunmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan kararlar doğrultusunda, pek çok kredili ürünün vade sayısına bazı üst sınırlar getirilmiştir. Dolayısıyla taşıt kredisi vadeleri, aracın değerine ve kredi tutarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Araç kredisinde peşinat oranları da BDDK tarafından düzenlenen limitler dahilindedir. Kredi tutarını belirleyen en önemli unsurlardan biri de budur. Yine aracın değeri üzerinden, belirlenen oranlar doğrultusunda peşinat hesaplanır ve kalan kısım kredi olarak kullandırılır. Dolayısıyla taşıt kredi vadesi, peşinat oranı ve kredi tutarı, birbirine bağlı olarak hesaplanır.

HangiKredi taşıt kredisi hesaplama aracı ile birkaç saniye içerisinde kredi hesaplanabilir, vade ve faiz oranları görüntülenebilir ve banka teklifleri karşılaştırılmak suretiyle online başvuru yapılabilir.

Taşıt Kredisi Vadesi Hangi Sıklıkla Değişir?

Araç kredisi vade sayıları, zaman zaman BDDK tarafından değiştirilir. Bu değişim ile ilgili net bir sıklık belirtmek doğru değildir. Çünkü taşıt kredi vadesi, diğer kredilerde de olduğu gibi piyasa ihtiyaçları doğrultusunda, ilgili ve yetkili kurumların inisiyatifinde olacak bir şekilde değişir. Taşıt kredi vadesi gerekli görüldüğü dönemlerde değiştirilir ve rutin bir sıklığı bulunmamaktadır.

Taşıt Kredisi Vadesi Neden Düşer?

Taşıt kredi vadesi ve buna benzer çeşitli taksitlendirme işlemlerindeki sınır, hükümetin ve ilgili kurumun, makro ihtiyati politikaları kapsamında gerçekleşir. Bu politikalar, makro ekonomi ve finansal sistem arasındaki ekonomik döngüyü kontrol altına almak için uygulanır. Temel amaç, birbirini besleyen ekonomi döngülerinin arasındaki etkileşimi ve şiddeti azaltmaktır. Kısaca taşıt kredisi vadesi, ulusal ekonomi politikaları dahilinde verimli olabileceği düşünüldüğünde düşürülür.

Taşıt Kredisinde Vadenin Düşmesi Ne Anlama Gelmektedir?

Taşıt kredi vadesinin düşmesi, kullanılabilecek taşıt kredilerinin taksit sayısının azalması anlamına gelir. Dolayısıyla araç almak için kredi çeken tüketiciler, çektikleri kredi borçlarını daha kısa sürede ödemiş olurlar. Aynı zamanda her bir taksitin tutarı da önceki döneme göre daha yüksek olarak hesaplanır.

Taşıt Kredisinde Vade Düşüşü Sonrasında Neler Değişir?

Taşıt kredisindeki vade düşüşü, gelir düzeyi düşük olan tüketicilerin araç sahibi olmasını zorlaştıran bir durumdur. Çünkü araç almak için çekilen krediler, uzun vade sayıları ile taksitlere bölündüğünde, her bir taksitin tutarı daha düşük olmaktadır. Fakat vade sayıları düşünce otomatik olarak bu taksit tutarları da artmaktadır. Dolayısıyla gelir düzeyi bu taksitleri karşılayamayan kişilerin kredi aracılığıyla araç satın alması zorlaşmış durumdadır.

Kredi Vade Sayısının Düşmesi Aracın Değerini Düşürür mü?

Araç satın almak için kullanılan kredilerdeki vade sayısı, faiz oranı, peşinat oranı gibi detaylar, normal şartlarda araç fiyatlarını etkilemez. Dolayısıyla taşıt kredi vadesi ile ilgili yapılan düzenlemenin de araç fiyatlarına etkisi tartışılabilir bir durumdadır. Fakat özellikle ikinci el araçlarda, vade sayısının düşmesi ile birlikte az da olsa bir düşüş beklenmektedir. Bunun sebebi, alıcıların araç almasını zorlaştıran bu duruma karşı satıcıların, araçlarını daha kolay elden çıkarabilme istekleridir.

Güncel Taşıt Kredisi Peşinat Rakamları Nedir?

1 Temmuz 2021 tarihli ve 9646 sayılı BDDK kararı ile taşıt kredisi peşinat oranı ve vade sayıları güncellenmiştir. Buna göre taşıt kredilerinde peşinat oranları aşağıdaki tabloda gösterildiği gibidir. Belirlenen oranlar üst sınırı gösterdiği için taşıt kredisi veren bankalar tarafından, sınırlara bağlı olmak kaydıyla farklı oranlar kullanılabilir.

Aracın Nihai Fatura Tutarı Maksimum Kredi Oranı Minimum Peşinat Oranı
1.500.000 TL ve üzeri 0% 100%
750.000 TL - 1.500.000 TL 20% 80%
300.000 TL - 750.000 TL 30% 70%
120.000 TL - 300.000 TL 50% 50%

Not: Nihai fatura değeri 120.000 TL ve altında olan taşıtlar için kredi ve peşinat oranlarının mevcut şekliyle uygulanmasına devam edilmesine karar verilmiştir. Bu karar gereği çekilebilecek maksimum taşıt kredisi miktarı 300.000 TL olarak belirlendi.

1 Temmuz Düzenlemesinden Sonra Taşıt Kredisi Güncel Vade Rakamları Nelerdir?

1 Temmuz 2021 tarihli ve 9646 sayılı BDDK kararı ile düzenlenmiş olan taşıt kredi vadesi rakamları aşağıdaki tabloda gösterildiği gibidir. Bu rakamlar, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerlidir. Ayrıca belirtilen rakamlar maksimum düzeyi ifade etmekle birlikte daha düşük olabilmesi de mümkündür.

Aracın Nihai Fatura Tutarı Eski Vade Sayısı Yeni Vade Sayısı
750.000 TL - 1.500.000 TL 24 Ay 12 Ay
300.000 TL - 750.000 TL 36 Ay 24 Ay
120.000 TL - 300.000 TL 48 Ay 36 Ay
120.000 TL ve altı 60 Ay 48 Ay
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Yatırım Getirisi(ROI) Nedir? 20.01.2022

  Yatırım Getirisi(ROI) Nedir?

 • Hız Sevenlere DEFI 2.0 18.01.2022

  Hız Sevenlere DEFI 2.0

 • Kredi Başvurusu Sorgulama 13.01.2022

  Kredi Başvurusu Sorgulama

 • Volatilite Nedir? 11.01.2022

  Volatilite Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon