Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Taşıt Kredisi Güncel Vade Sınırı ve Peşinat Oranları Nelerdir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.08.2021 Güncelleme Tarihi: 16.12.2022

Tüketiciler için alım kolaylığı sağlayan taşıt kredilerine ilişkin sınırların değiştirilmesi hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yeni kararını yayımladı.

Taşıt Kredisi Güncel Vade Sınırı ve Peşinat Oranları Nelerdir?

Tüketiciler için alım kolaylığı sağlayan taşıt kredilerine ilişkin sınırların değiştirilmesi hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yeni kararını yayımladı. Vade ve peşinat imkanları sayesinde hem hususi hem de ticari amaçlı araç alımını kolaylaştıran taşıt kredileri hakkında 21.02.2022 tarihinde yapılan düzenleme ile taşıt kredi vadesi ve peşinat oranları güncellendi. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yayımlanan karara göre otomotiv kredi limitleri ve vade sayısı arttırılırken, kredi kullanılabilecek oran araç değerine göre kademeli hale getirildi. Buna göre nihai fatura değeri 400 bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımlarında kullandırılan kredilerde kredi oranı yüzde 70'e vade sayısı ise 48 aya yükseltildi. 

Güncel Taşıt Kredisi Vade Oranları Nelerdir?

21 Şubat 2022 tarihli ve 10099 sayılı BDDK kararı ile taşıt kredisi peşinat oranı ve vade sayıları güncellendi. Buna göre taşıt kredilerinde vade sayıları aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi düzenlendi. 

Aracın Nihai Fatura Tutarı (TL) Yeni Vade Sayısı
400.000 TL ve altı 48 Ay
400.001 - 800.000 TL 36 Ay
800.001 - 1.200.000 TL 24 Ay
1.200.001 - 2.000.000 12 Ay
2.000.000 TL ve üzeri  0

Kredi Yönetmeliğinin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen kredi vade sınırları şu şekilde düzenlendi:

 • Nihai fatura değeri 400 bin TL ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 48 ay,
 • Nihai fatura değeri 400 bin TL’nin üzerinde olup 800 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 36 ay,
 • Nihai fatura değeri 800 bin TL’nin üzerinde olup 1 milyon 200 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 24 ay,
 • Nihai fatura değeri 1 milyon 200 bin TL’nin üzerinde olup 2 milyon TL’nin üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 12 ay.
Taşıt Kredisi Güncel Vade Sınırı ve Peşinat Oranları Nelerdir?
Taşıt kredileri vade ve peşinatları imkanları ile hem hususi hem de ticari amaçlı araç alımını kolaylaştıran bir kredi türüdür.

Güncel Taşıt Kredisi Kredi Tutar Limitlerinde Değişiklik Oldu mu?

21 Şubat 2022 tarihli ve 10099 sayılı BDDK kararı ile taşıt kredilerinde aracın nihai fatura tutarı ve taşıt değerine oranı ile ilgili yapılan değişiklikler tablodaki gibi açıklanmıştır. 

Aracın Nihai Fatura Tutarı (TL) Taşıt Değerine Oranı
400.000 TL ve altında %70
400.001 - 800.000 TL %50
800.001 - 1.200.000 TL %30
1.200.001 - 2.000.000 %20
2.000.000 TL ve üzeri  %0

Kredi Yönetmeliğinin 12/A maddesinin ikinci fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen, taşıt teminatlı krediler hariç, tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranının:

 • Nihai fatura değeri 400 bin TL ve altında olan taşıtlar için  %70’i aşamamasına,
 • Nihai fatura değeri 400 bin TL’nin üzerinde olup 800 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için %50’yi aşamamasına,
 • Nihai fatura değeri 800 bin TL’nin üzerinde olup 1 milyon 200 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için %30’u aşamamasına,
 • Nihai fatura değeri 1 milyon 200 bin TL’nin üzerinde olup 2 milyon TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için %20’yi aşamamasına,
 • Nihai fatura değeri 2 milyon TL’nin üzerinde olan taşıtlar için % 0 olarak belirlenmesine karar verildi.
   

Taşıt Kredisi Vadesi Nedir? Neye Göre Hesaplanır?

Bankaların kullandırdığı taşıt kredilerinden vade sınırı bulunmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan kararlar doğrultusunda, pek çok kredili ürünün vade sayısına bazı üst sınırlar getirilmiştir. Dolayısıyla taşıt kredisi vadeleri, aracın değerine ve kredi tutarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

Araç kredisinde peşinat oranları da BDDK tarafından düzenlenen limitler dahilindedir. Kredi tutarını belirleyen en önemli unsurlardan biri de budur. Aracın değeri üzerinden, belirlenen oranlar doğrultusunda peşinat hesaplanır ve kalan kısım kredi olarak kullandırılır. Dolayısıyla taşıt kredi vadesi, peşinat oranı ve kredi tutarı, birbirine bağlı olarak hesaplanır. 

HangiKredi taşıt kredisi hesaplama aracı ile birkaç saniye içerisinde kredi hesaplanabilir, vade ve faiz oranları görüntülenebilir ve banka teklifleri karşılaştırılmak suretiyle online başvuru yapılabilir. 

Taşıt Kredisine Başvur

Taşıt Kredisinde Vade Sürelerinin Yükselmesi Ne Anlama Gelmektedir? 

Taşıt kredi vadesinin yükselmesi, kullanılabilecek taşıt kredilerinin taksit sayısının artması anlamına gelir. Dolayısıyla araç almak için kredi çeken tüketiciler, çektikleri kredi borçlarını daha uzun sürede ödemiş olurlar. Aynı zamanda her bir taksitin tutarı da önceki döneme göre daha az olarak hesaplanır. 


Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi Avantajlıdır? 

Araç sahibi olmayı düşünen vatandaşların önüne iki seçenek çıkabilir; Taşıt kredisi ve İhtiyaç kredisi. İhtiyaç kredisinde daha düşük tutarlı kredi kullanabilirken araç kredisi ile daha yüksek tutarlı kredi kullanabilirsiniz. Yüksek tutarlı bir araba satın almak istiyorsanız taşıt kredisi daha doğru bir seçenek olacaktır.
 

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için "Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Kredi Vade Sayısı Aracın Değerini Nasıl Etkiler?  

Araç satın almak için kullanılan kredilerdeki vade sayısı, faiz oranı, peşinat oranı gibi detaylar normal şartlarda araç fiyatlarını etkilemez. Dolayısıyla taşıt kredi vadesi ile ilgili yapılan düzenlemenin de araç fiyatlarına etkisi tartışılabilir bir durumdadır. Fakat özellikle ikinci el araçlarda, vade sayısının düşmesi ile birlikte az da olsa bir düşüş beklenmektedir. Bunun sebebi, alıcıların araç almasını zorlaştıran bu duruma karşı satıcıların, araçlarını daha kolay elden çıkarabilme istekleridir. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

142 Oy

-

3,68 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

kapat

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon