Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Konut Satış İstatistikleri

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.07.2020 Güncelleme Tarihi: 3.01.2022

Kendini güvence altına almak ve kendi evinin sahibi olmak, herkesin hayalleri arasında.

Konut Satış İstatistikleri
Kiranın her sene enflasyonla beraber artıyor olması, kiraladığınız evi dilediğiniz gibi dekore edememe problemi, ev sahibi ile yaşanması olası sorunlar ve yine taşınma durumunda ortaya çıkması muhtemel masraflar; ev sahibi olma isteğini günden güne arttıran durumlardan yalnızca birkaçı.

Siz de bu şekilde düşünenlerdenseniz ancak bu konuda bir adım atmakta tereddüt ettiyseniz, artık beklemenize gerek olmadığını uzman tahminlerine dayanarak söyleyebiliriz. Çünkü bu konut kredi faiz oranları ile ev almak kira ödemekten çok daha mantıklı hale geldi.

Mayıs Ayı Konut Satışları Rakamları

Türkiye genelinde konut satışları, Covid salgını önlemi olarak getirilen kısıtlamaların kaldırılması ve kamu bankalarının açıkladığı kredi destek paketinin etkisiyle Mayıs ayında, Nisan ayına kıyasla %19,1 oranında artarak 50.936 adet olarak gerçekleşti.

2019 yılının aynı ayına göre %44,6 azalan konut satışlarında, 18.483 adet ipotekli satış gerçekleşti. İlk defa satılan konut adedi ise bir önceki aya göre %54,7 azalarak 16.860 oldu. 34.076 adet konut ise Mayıs ayı içinde el değiştirdi.

Ocak-Mayıs dönemindeki kümüle satış adetleri ise, 434.757 adet konut satışı olmak üzere gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,2 azalış gösterdi. İpotekli konut satışları ise yine aynı dönemde konut kredisi faizlerinin avantajlı seviyelere gelmesiyle birlikte %118,2 artarak 164.870 oldu.

Bu dönemde ilk defa satılan konutlar %23,9 azalarak 139.140, ikinci el konut satışları da %13 artarak 295.617 olarak gerçekleşti.

Konut Kredileri Trendinde Son Durum Ne?

HangiKredi verilerine göre internette yapılan konut kredisi aramaları, kamu bankalarının açıkladığı kredi destek paketi ve bunu takiben özel bankaların faizlerdeki düşüş trendini yakalamasıyla beraber, bir önceki aya kıyasla %91 oranında artış gösterdi.

HangiKredi üzerinden yapılan konut kredisi başvuruları ise yine bir önceki aya kıyasla %127 oranında yükseldi.

Kuşkusuz bu arama artışlarında, Merkez Bankası’nın 2020’de faizleri %24’den %8,25’e indirmesinin rolü oldukça büyük. Bu faiz indirimleri sonrasında, kamu bankaları başı çekmek üzere özel bankalar da faizlerini aşağı seviyelere indirdi ve hükümet bazı paketler hazırladığını duyurdu.

Türkiye genelinde yapılan konut satışlarında Nisan ve Mayıs aylarında Covid-19 salgını etkisiyle fark edilir bir düşüş yaşanmıştı. Nisan ayın konut satışları geçtiğimiz senenin aynı aralığına kıyasla %55,5 oranında, Mayıs ayında ise %44,6 oranında düşmüştü.

1 Haziran’da ise kamu bankaları konut kredisi faizini olabilecek en düşük düzeye geriletince, konut satışlarında durum ani bir değişiklik gösterdi ve anlamlı bir artış trendi başladı. Kredi faizi sıfır konutlarda %0,64’e, 2. el konutlarda ise %0,74’e çekildi. Daha sonra Emlak Konut GYO 2 yıl geri ödemesiz konut kampanyası düzenlediğini açıkladı ve satışlarda artış oldu.

*Ev kredisi peşinatı biriktirmekte ve yönetmekte problem yaşıyorsanız ev almak için birikim yapma yolları yazımızdan geniş bilgi alabilirsiniz.

Kamu bankaları sıfır konutlar için 15 yıla kadar aylık yüzde 0,64 faizli kredi sunuyor. İkinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık  %0,74 faizli kredi imkanı sağlanıyor.

VakıfBank, Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan yapılan ortak açıklamaya göre; konutta kredi miktarı sınırlandırılmış olup üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak. Kredi kullanımında %10’dan başlayan düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak.

Bu Faiz Oranları ile Aklınızda Soru İşaretleri Belirdiyse

Hızla düşen bu faiz oranları sizin için de soru işaretlerini de beraberinde getirdiyse veaklınızda “Bu düşük faizleri bir fırsat olarak mı görmeli mi? Evi hemen almalı mı? Bu faizler oranları daha fazla düşecek mi?

Eğer faiz oranları düşmeye devam edecekse ev almak için biraz daha beklemeli mi?” gibi sorular var ise, Ekonomist Murat Sağman’ın yorumları ile kararınızı vermeye ve hayallerinizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Sağman; Evi yatırım için değil kendiniz oturmak için alacaksanız bu dönemi kredi faizleri düştüğü için bir fırsat olarak değerlendirebileceğinizi belirtiyor. Fakat evi yatırım için alacaksanız yer/getiri/kira çarpanı/kaç yılda amorti olduğu gibi faktörleri iyi hesaplamak gerektiğini de ekliyor. Çünkü, aldığınız evin fiyatının yükselme ihtimali yani değerlenmesi kadar, fiyatların düşme riski olduğunu da söylüyor.

Faiz Oranları Biraz Daha İnecek mi?

Bu oranların olabilecek en düşük seviyelerde izlediğini söyleyen Sağman, 25 Haziran’da Merkez Bankası’nın 25 baz veya 50 puan daha faiz indirimi yapacağı tahmininde bulundu. Eğer 25 baz puan indirim gerçekleşirse politika faizi de %8,25’den %8’e inecek.

Bu toplantıda 25 baz puan indirim olursa, Temmuz toplantısında 25 baz puan daha indirim olabileceğini ön görüyor. Buna ek olarak, bu indirimlerin beraberinde yapılan özel kampanya faizlerinin daha fazla ineceği tahmininde bulunmadı.

*Daha önce kredi almayı denediniz ama sonuç alamadıysanız, konut kredisi başvurum neden rededildi? sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Faizlerin anlamlı derecede düşüşte olduğu bu dönemde talep fazlası nedeniyle konut fiyatlarında artış gerçekleşebiliyor. Bu anlamda, tüm bu göstergeler ve veriler ışığında, bütçenize uygun bir kredi desteğiyle hayalinizdeki evi almak için daha fazla beklememenizi tavsiye ederiz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları 1.12.2022

  Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları

 • Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun 29.11.2022

  Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun

 • EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi? 25.11.2022

  EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi?

 • Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar 23.11.2022

  Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon