Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Araç Sahibi Olmanın Yıllık Masrafı Nedir?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 24.12.2020

Araç sahibi olmak, özellikle araba kullanmayı seven ya da sürekli seyahat eden kişiler için oldukça önemli.

Araç Sahibi Olmanın Yıllık Masrafı Nedir?
Büyük şehirlerin trafiğinde araba kullanmak bazen işkenceye dönse de genel anlamda büyük avantajları da söz konusu.

Araç sahibi olmak, özellikle araba kullanmayı seven ya da sürekli seyahat eden kişiler için oldukça önemli. Büyük şehirlerin trafiğinde araba kullanmak bazen işkenceye dönse de genel anlamda büyük avantajları da söz konusu. Böyle bir lükse sahip olmanın ardından da belli masraflar geliyor. Sadece satın alma sürecinde değil, sonrasında ödenecek vergiler, bakım masrafları, benzin fiyatları gibi süreçler de ortaya çıkıyor. Özellikle Türkiye’de sırf satın aldıktan sonraki masraflardan sebep insanların araba satın almaktan vazgeçtiklerini söylemek mümkün. Bu yüzden araç sahibi olduğunuzda yıllık masrafınızın neye göre değiştiğini, bakım ücretlerini, vergilendirmeleri gibi seçenekleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yıllık Araba Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Araç sahibiyseniz ya da araç sahibi olmak istiyorsanız yıllık ortalama masrafınızı hesaplayabilirsiniz. Ekstra süreçler neticesinde kesin sonuç elde etmek mümkün olmasa da referans alabileceğiniz bir değere ulaşmak mümkün. Bu yüzden belli değerleri bilmeniz gerekiyor.

Aylık yakıt harcamasının 12 ile çarpımına trafik sigorta primi, kasko sigorta primi, ortalama bakım masrafı ve motorlu taşıtlar vergisini ekleyerek ortalama bir tutara ulaşabilirsiniz. Yıllık yakıt masrafını kesin olarak bilmek mümkün olmasa da önceki yıllara göre ya da tahmini olarak bir sonuç elde edebilirsiniz.

İlerleyen Yıllardaki Masraf Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Her sene araç sahibi olanlar zamlı yakıt fiyatlarıyla karşılaşıyor. Yakıt fiyatları üzerinden bir sonraki yılın, yıllık araç masrafını hesaplamanız mümkün. Yine kesin sonuç vermeyecek olsa da aylık ortalama yakıt harcamanıza yıllık artış olan yüzde 19.68 çarpma işlemi uygulayarak sonuç elde edebilirsiniz. Tabii bu sadece yakıt için olacak. Ulaştığınız rakama vergi ve bakım gibi önceden belirttiğimiz masrafları da eklemeniz gerekiyor.

Yakıt Masrafı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Araç sahibi olanların en çok harcama yaptığı alanlar arasında yakıt masrafı oluyor. Yıllık yakıt masrafını hesaplamak için aylık ortalama yakıt ödemenizi 12 ile çarparak ortalama bir sonuç elde edebilirsiniz. Fakat bu rakamlar her sene için aynı kalmaz.

Özellikle her sene yapılan yakıt zamları neticesinde, kullandığınız yakıt türüne göre masraflarınız artar. Uzun dönemli yakıt harcamalarını hesaplamak için her yılın zam miktarlarını da baz almakta fayda var.

10 Yıl İçindeki Benzin ve Motorin Fiyatlarındaki Değişim

Sene Benzin Motorin
2019 6,81 TL 6,44 TL
2018 6,23 TL 5,74 TL
2017 5,28 TL 4,65 TL
2016 4,52 TL 3,85 TL
2015 4,47 TL 3,80 TL
2014 4,89 TL 4,34 TL
2013 4,80 TL 4,35 TL
2012 4,51 TL 4,00 TL
2011 4,21 TL 3,64 TL
2010 3,70 TL 3,07 TL

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, araç sahibi olanların yıllık masrafları içinde bulunan en önemli kalemler arasında yer alır. Tek seferlik olmayıp, her yıl belirlenen ücretin ödenerek yenilenmesi gerekiyor. Trafik sigortası bulunulan şehir ve hasar durumuna göre değişiklik gösterir. 3 büyük şehir üzerinden, hasar durumlarına göre 2020 tavan ücretleri üzerinden görebilirsiniz:

Hasar Durumu İstanbul Ankara İzmir
1. Basamak 3.596 TL 3.494 TL 3.392 TL
2. Basamak 2.877 TL 2.795 TL 2.714 TL
3. Basamak 2.158 TL 1.096 TL 2.035 TL
4. Basamak 1.438 TL 1.398 TL 1.357 TL
5. Basamak 1.223 TL 1.188 TL 1.153 TL
6. Basamak 1.007 TL 978 TL 950 TL
7. Basamak 791 TL 769 TL 746 TL

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası yıllık araç masrafları içerisinde yer alsa da yaptırılması zorunlu değil. Araç sahiplerinin inisiyatiflerinde gerçekleşen kasko sigortası için farklı teklifler sunuluyor. Sigortalı araç sahibini her türlü riske karşı koruyan kasko sigortası sayesinde kaza ya da hırsızlık durumunda ekstra koruma sağlanır.

Yıllık araç masrafınızı planlarken eğer kasko sigortası yaptırdıysanız ya da yaptırmayı düşünüyorsanız hesaplamanıza katmanız gerekiyor. Kasko değer listesi ile aracınızın kasko değerini kolayca öğrenebilirsiniz. 

Araç Yıllık Bakımı Nedir?

Araç yıllık bakımı yıllık masraflar içinde zorunlu olanlar arasında yerini alıyor. Zorunlu olan bakım masrafları markaya, modele ve yakıt türüne göre değişiklik gösterir.

Yıllık hesaplama yapılırken yağ değişimi, litre değişimi, ortalama 3 yılda bir değiştirilmesi zorunlu olan lastikler ve diğer parça masrafları ile birlikte ortalama bir tutar elde edilmesini sağlar. Periyodik araç bakımı ve araç sıvılarının kontrolleri üzerinden de yıllık araç bakımları hakkında daha detaylı sonuç elde etmek mümkün.

Araç Muayenesi Masrafları Nedir?

Trafikte bulunan araç sahiplerinin ani bir sorunla karşılaşmaması ya da herhangi bir durumda çok büyük sorun yaşamaması için araç muayenesinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Araç türlerine göre muayene ücretleri de değişiklik gösterir. 2020 yılındaki araç türüne göre muayene masraflarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Otobüs, kamyon, çekici, tanker: 462,86 TL
 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork: 342.8 TL
 • Traktör (Römorklu/Römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet: 175 TL

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, kısaltması ile MTV, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, araç sahiplerinin zorunlu ödemeleri arasında yer alır. Motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranı, koltuk sayısı ve aracın yaşına göre yeniden değerleme yapılarak belli tutarlarda ödeme istenir. Ocak ve Temmuz aylarında ise belirlenen rakam iki taksit olarak araç sahiplerinden beklenir.

Mevsimsel Lastik Değişimi Nedir?

Türkiye’deki hava koşulları nedeniyle genelde yaz lastiği kullanılsa da kış aylarında yaşanabilecek kar yağışı ve don olayı için kış lastiği de kullanılabiliyor. 1 Aralık ve 1 Nisan tarihlerinde kış lastiği kullanımı araç sahipleri için zorunlu tutuluyor. Bu zorunluluk öncelikli olarak yük ve yolcu araçları için geçerli olsa da özellikle uzun yol yapan diğer araçlar için de kullanılması oldukça önemli.

Araç Sahibi Olduğumda Başka Ödemeler Çıkar mı?

Araç sahibi olunduğunda ödenmesi gereken kalemler yukarıda belirtildiği gibi. Bunun dışında aracı kullanan kişi ya da ekstra durumlar neticesinde belli masraflar söz konusu olabilir. Bunlardan en önemlisi otopark ücretleri, otoyol ve köprü geçiş ücretleri ve trafik cezaları ödemeleri. Bu bahsedilen seçeneklerdeki harcamalar kişilere göre değişiklik gösterir. Araç alırken meydana gelen ekstra giderler ile ilgili daha detaylı bilgi için bu içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz: Araç alırken meydana gelen ekstra giderler nelerdir?

Nasıl Araç Sahibi Olabilirim?

Araç sahibi olmak için tercih edilen en önemli seçenekler arasında kredi çekmek yer alıyor. Bankaların sunmuş olduğu farklı taşıt kredisi faiz oranları neticesinde bütçenize uygun bir kredi seçerek kolaylıkla araba satın alabilirsiniz.

Faiz oranları ve vade seçeneklerine göre kendinize en uygun banka ile anlaşarak araç sahibi olmak mümkün. Taşıt kredisi en iyi yollardan biri olsa da aracı aldıktan sonraki yıllık masrafınızı da göz önünde bulundurarak ödeme planını oluşturmanızda fayda var.

Taşıt Kredisi İçin Kısıtlama Var mı?

Taşıt kredisi için kredi başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken en önemli seçeneklerden biri de tutar kısıtlaması olmalı. Aracın satış miktarının tamamına kredi çıkması her zaman mümkün olmayabilir.

Genel olarak bankaların prosedürlerine bakıldığında 120 bin TL’yi geçemeyen taşıtlar için yüzde 70’ine, 120 bin TL’yi geçen taşıtlar için ise 120 bin TL’lik kısmı için yüzde 70 üzerinden, 120 bini aşan kısmı için ise yüzde 50 üzerinden hesaplama yapılır. Bu rakamlar genel bir izlenim veriyor olsa da bankadan bankaya farklılık göstereceğini bilmeniz gerekiyor.

Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bankaların sunduğu avantajlı taşıt kredisi imkanlarından yararlanmak mümkün olsa da dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusu. Öncelikle satın alacağınız aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Bu duruma göre bankanın sunduğu seçenekler de değişiklik gösterir.

Eğer ikinci el satın alacaksanız, bankaların belli yaş sınırına kadar kredi çıkardığını unutmayın ve başvurularınızı buna göre gerçekleştirin. Araçların yaş sınırları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Diğer aşama ise yetkili servis üzerinden ekspertiz raporunun alınması. Durum ve hasar tespiti açısından fiyatın belirlenmesi için bu durum oldukça önemli. Bu sırada satın alınmak istenen araç üzerinde herhangi bir ceza işlem olup olmadığını da kontrol etmek ve bunun için ruhsatın detaylı bir şekilde incelenmesini sağlamak gerekli. Son aşama olarak noter tasdikli satış sözleşmesi ile kredi başvurusunda bulunmak mümkün. Bazı bankalar kredi başvurusu sırasında kasko zorunluluğu tutabiliyor, bu yüzden bankaların prosedürlerini önceden incelemekte fayda var.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon