Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ev Alımı ve Satımında Konut Satış Bedeli Nasıl Belirlenir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 27.06.2012 Güncelleme Tarihi: 23.08.2023

Hayalini kurduğunuz bir eve sahip olmak kadar, elinizdeki evinizi satmak da son derece itina gerektiren bir süreçtir.

Ev Alımı ve Satımında Konut Satış Bedeli Nasıl Belirlenir?
Ekonomik durumunuz, konut piyasası hakkındaki bilginiz, evinizin fiziksel durumu, resmi kayıtlardaki durumu gibi pek çok etken bu süreçte sizi her zamankinden çok ilgilendirmeye başlar.

Hayalini kurduğunuz bir eve sahip olmak kadar, elinizdeki evi satmak da son derece itina gerektirir. Ekonomik durumunuz, konut piyasası hakkındaki bilginiz, evinizin fiziksel durumu, resmi kayıtlardaki durumu gibi pek çok etken bu süreçte sizi her zamankinden çok ilgilendirmeye başlar. Üstelik hem ev alış hem de satış işlemlerinde bazı detayları da es geçmemeniz gerekir. Konut bedeli öğrenme yöntemleriyle ve konuya dair diğer detaylarla bu süreci kolay hâle getirebilirsiniz.

Konut Satış Bedelini Hesaplamak için Sabit Bir Formül Var mı?

Rayiç bedel, bir malın güncel satış değerini gösterir. Ev alımı ve satımında başvurulan tapu rayiç bedeli ise konutun işlem tarihinde piyasa koşullarındaki kıymetini ifade eder. Gayrimenkulün değerinden daha düşük ya da fazla fiyatlarla satılmaması için öncelikle bu tutarın belirlenmesi gerekir. Ancak bu meblağın bulunmasında sabit formülden ziyade aşamalı bir hesaplamadan bahsetmek mümkündür.

Aşağıda ev satış bedeli hesaplamada izleyebileceğiniz adımları görebilirsiniz:

 • İlgili konutla aynı bölgede bulunan, benzer niteliklere sahip evler belirlenir.
 • Bu özellikteki en az 3 konutun fiyatları, sahip oldukları metrekarelere bölünür.
 • 1 metrekareye düşen fiyatı gösteren bu rakamlar toplanır ve toplam konut sayısına bölünür.
 • Bölme işleminden çıkan sonuç, ilgili konutun metrekare alanıyla çarpılır.

Son aşamanın ardından alımı veya satımı gerçekleştirilecek olan konutun rayiç bedeline ulaşılır. Bu işlemlerin yanı sıra doğrudan ev satış bedelini öğrenme imkânınız da bulunur. Konutun yer aldığı belediyeye müracaat ederek ya da e-Devlet üzerinden söz konusu sorgulamayı yapabilirsiniz. e-Devlet aracılığıyla konut bedeli öğrenmek; belediye, mahalle, cadde, sokak ve yıl gibi bilgilerin ilgili bölümlere girilmesiyle mümkün olur.

Ev Alımı ve Satımında Konut Satış Bedelini Belirlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Almak veya satmak istediğiniz evin rayiç bedelini belirlerken göz önünde tutmanız gereken bazı noktalar bulunur. Bunun için öncelikle bir evin değerini artıran ya da azaltan hususları bilmenizde fayda vardır. Örneğin konutun yaşı, ev satın almak isteyenlerin dikkat ettiği kriterlerden biridir. Uzun süre önce yapılmış ve bakımsız kalmış konutların nispeten daha düşük değerlerle satılacağı söylenebilir.

Konut satış bedelini tespit ederken şu faktörleri de dikkate alabilirsiniz:

Lokasyon Ekstra Hizmetler Manzara Oda Sayısı
Evin konumu, sıklıkla işe ve okula yakınlık gibi kriterler üzerinden değerlendirilir. Ayrıca ulaşım imkânlarına yakın olan konutların daha çok rağbet gördüğü bilinir. Spor salonu ve yüzme havuzu gibi imkânlar, evin değerinin artmasında belirleyicidir. Konutun sahip olduğu manzara, değerini artıran unsurlar arasında yer alır. Örneğin deniz manzarası bulunan bir evin nispeten daha çok tercih edildiği söylenebilir. Kalabalık aileler için satın alınacak evin yeterli odasının bulunması önemlidir. Bu doğrultuda oda sayısı arttıkça konutun değerinin de daha yüksek olacağını söylemek mümkündür.

Diğer taraftan ev bedelinin satış işlemlerindeki önemini bilmenizde de fayda vardır. Konut alım satım süreçlerinde tapu harcı olarak adlandırılan bir bedel ödenir. Tapu harcı hesaplamasında ise doğrudan evin mevcut piyasa değeri dikkate alınır. Yani konutun bedeli arttıkça ödeyeceğiniz harç tutarı da yükselir. Dilerseniz konut kredisindeki tapu ve ipotek gibi detayları inceleyerek bu süreçte sizi bekleyen diğer masrafları da öğrenebilirsiniz.

Bölgedeki Diğer Benzer Konutlarla Karşılaştırarak Hesaplama

Ev satış bedeli hesaplamada bölgedeki diğer benzer konutlardan yararlanabilirsiniz. Özellikle oda sayısı, bina yaşı ve diğer nitelikleri bakımından neredeyse aynı olan evlerin fiyatları birbirine yakındır. Aynı mahallede veya sokakta yer alan binaların ortalama bir fiyat aralığında satıldığı gözlemlenir. Burada otopark, güvenlik ve bina görevlisi gibi olanaklardan dolayı farklılıklar meydana gelebilir. Fakat konutların özellikleri özenle belirlendiğinde almak veya satmak istediğiniz evin yaklaşık değerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kira Değeri ile Konut Bedeli Hesaplanabilir mi?

Piyasa şartlarında, konut değerini belirlemek için genel olarak uygulanan yöntemlerden birisi, kira fiyatı ile konut bedelini ilişkilendirmektir. Burada konutun kaç ayda kendini amorti edeceğini gösteren kira çarpanından yararlanılır. Tahvil ve enflasyon oranına bağlı olarak bu değer de değişiklik gösterir. Örneğin dolar bazlı tahvil oranı %5 ise kira çarpanının 100’ün 5’e bölünmesiyle 20 yıl olduğu söylenebilir. Bazı istisnalar dışında mevcut Türkiye bono tahvil getirisi 2 yıllık bazda %9,66 oranındadır. Bunun yanına enflasyon oranı olan yaklaşık %84’lük oranı da eklersek konutun kira değerinden satış bedeline ulaşmak mümkündür.

Türkiye’de genellikle 214 aylık kira bedeli üzerinden hesaplama yapılır. Yani kısaca, kira fiyatı 1.000 TL olan bir evin bedelinin yaklaşık 214.000 TL olacağı söylenebilir. Ancak kira getirisine göre evin satış bedeli hesaplamasında bu rakamların güncel verilere göre değişebileceğini hatırlatmakta fayda vardır.

"Tapu Ve İpotek İle İlgili Merak Edilenler" için Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

Evin Fiyatını Artıran Özellikleri Dikkate Alarak Konut Satış Bedeli Belirleme

Konumsal ve yapısal detaylar, ev değerini artıran özellikler arasında gösterilir. Örneğin alışveriş yapmak için uzun süren bir yolculuk yapmak istememeniz son derece doğaldır. Benzer şekilde her sabah işe gitmek için oldukça erken bir saatte kalkmaktan kaçınmanız muhtemeldir. İşte tüm bu etkenler, evinin ulaşım açısından ideal bir konumda olmasını isteyenler tarafından değerlendirilir. Konut değerini artıran yatırımlar ise evinizi dezavantajlı duruma düşürecek unsurların giderilmesini ifade eder. Isıtma sistemlerinin iyileştirilmesi, bahçe bakımı, duvarların boyanması ve tesisatın yenilenmesi gibi adımlarla konut değerini artırmak mümkün olur.

Konut Kredisi için Ev Ekspertizi ile Değer Hesaplatma

Konut kredisi almak istediğiniz ev değeri, expertiz desteğiyle kısa süre içerisinde belirlenebilir. Bunun için öncelikle konut kredisi expertiz sürecine dair detayları bilmenizde yarar vardır. Bu kıymet belirleme yönteminde konutun piyasa bedeli, çevresel ve fiziki unsurlarına göre değerlendirilir. Bu doğrultuda eksper, bina ve belediyeden alınan proje bilgileri arasındaki tutarlılıktan emin olarak resmi süreçleri tamamlar. Ardından evin değerini artıran veya azaltan faktörleri ayrı ayrı inceler. Saha çalışmasını bitirmesiyle konut değerleme işlemleri de sonlanır. Konut kredisi expertiz raporunda evinizin güncel piyasa değerini görebilirsiniz.

Sahip Olduğunuz Mülkün Konut Bedelini Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Söz konusu yöntem ile ortaya çıkan fiyattan memnun değilseniz ve arttırmak istiyorsanız yeni bir daire yapma maliyetini de hesaplayarak ekleyebilirsiniz. Mesela 100 metrekare alana sahip bir daireyi sıfırdan yapmak için danıştığınız inşaat firmalarından bir fiyat aldınız. Bu masrafa ekleyeceğiniz %30 ile %40 arasında değişen ve firmanın inşaata ek olarak yapacağı çalışmalardan alacağı işçilik kârını da eklerseniz elinizde en az 140-150 bin TL gibi bir değer olacaktır.

Tabii ki konutu satmadan önce benzeri özelliklere sahip başka konutların fiyatlarını da öğrenmenizde fayda olacaktır.

En avantajlı konut kredisi için Hangikredi.com konut kredisi sorgulama sayfalarını ziyaret edebilir, size en uygun ve düşük faizli konut kredisi seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

8 Oy

-

1,62 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse