Ev Alımı ve Satımında Konut Satış Bedeli Nasıl Belirlenir?

Hayalini kurduğunuz bir eve sahip olmak kadar, elinizdeki evinizi satmak da son derece itina gerektiren bir süreç. Ekonomik durumunuz, konut piyasası hakkındaki bilginiz, evinizin fiziksel durumu, resmi kayıtlardaki durumu gibi pek çok etken bu süreçte sizi her zamankinden çok ilgilendirmeye başlar.

Kira Değeri ile Konut Bedelini Hesaplayabilirsiniz

Piyasa şartlarında, konut değerini belirlemek için genel olarak uygulanan yöntemlerden birisi, kira fiyatı ile konut bedelini ilişkilendirmektir. Bazı istisnalar dışında mevcut Türkiye bono tahvil getirisi yıllık bazda % 12 oranındadır. Bunun yanına enflasyon oranı olan % 8 -%12 arasındaki oranı da eklersek, konutun kira değeri ile konut bedeli arasında 180 kat ile 200 kat arasında bir değer ortaya çıkmaktadır. Yani kısaca, kira fiyatı 1.000 TL olan bir evin konut bedeli yaklaşık 180 bin ile 200 bin TL arasında değişmek suretiyle belirlenebilir.
Tapu Ve İpotek İle İlgili Merak Edilenler

Konut Bedelini Arttırmak İstiyorsanız

Söz konusu yöntem ile ortaya çıkan fiyattan memnun değilseniz ve arttırmak istiyorsanız yeni bir daire yapma maliyetini de hesaplayarak ekleyebilirsiniz. Mesela 100 metrekare alana sahip bir daireyi sıfırdan yapmak için danıştığınız inşaat firmalarından bir fiyat aldınız. Bu masrafa ekleyeceğiniz % 30 ile %40 arasında değişen ve firmanın inşaata ek olarak yapacağı çalışmalardan alacağı işçilik kârını da eklerseniz elinizde en az 140-150 bin TL gibi bir değer olacaktır.

Tabi ki konutu satmadan önce benzeri özelliklere sahip başka konutların fiyatlarını da öğrenmenizde fayda olacaktır.

En uygun konut kredileri için Hangikredi.com konut kredisi sorgulama sayfalarını ziyaret edebilir, size en uygun ve düşük faizli konut kredisi seçeneklerine ulaşabilirsiniz.
En Uygun Konut Kredisi

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir