Konut kredisi ile alınan eve ortak tapu yapılabilir mi?

Konut kredisi ile ev almak isteyenlerin merak ettiği pek çok konu var. Bunlardan biri de konut kredisiyle alınan eve ortak tapu yapılıp yapılamayacağı. Bu konuyla ilgili merak edilenleri derledik.

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Ortak tapu, bir gayrimenkule ait tapunun birden fazla kişiye ait olması anlamına gelir. Kişilerin payı eşit olabileceği gibi birbirinden farklı da olabilir. Konut kredisi ile alınan evler için de ortak tapu yapılabilir.

Konut kredisiyle ortak tapulu gayrimenkul ev almak istediğinizde banka, tapuya ortak her bir kişi için ayrı kredi açar ancak gayrimenkulün tamamına ipotek konulur. Bu nedenle borcunu ödemeyen bir ortağın borcundan diğer kişi de dolaylı olarak sorumlu olmuş olur.

Konut kredisiyle ortak tapulu gayrimenkul alırken kişi sınırlaması var mı?

Ev kredisi kullanarak ortak tapulu bir gayrimenkul almak isteyenler için net bir kişi sınırlaması yok. Bazı bankalar sınır koyabildiği gibi bazı bankalar ucunu açık bırakabilmekte, yani tamamen bankanın inisiyatifinde.

Hisseli tapu için konut kredisi başvurusu yapılması durumunda banka, gayrimenkule ortak olmak isteyen kişilerin kredi geçmişini ayrı ayrı inceler ve bu doğrultuda bir karar verir. Gayrimenkule ortak olmak isteyen her kişinin kredibilitesi bankanın kararında etkili olur. Ayrıca ortaklardan biri ya da tümü kredi talebinde bulunabilir.

Evli çiftler de konut kredisi kullanarak ortak tapulu gayrimenkul sahibi olabilir ancak evli çiftlerde buna gerek yoktur. Konut kredisi başvurularında hane halkının toplam geliri göz önünde bulundurulduğundan zaten doğrudan eşin geliri de verilecek kredi tutarını etkiler. Ayrıca Türk Medeni Hukuku’na göre evli çiftlerin evlendikten sonra edindikleri mallar ortak mal olarak kabul edilir ve eşlerden biri bu mallar üzerinde tek başına tasarruf yetkisine sahip olamaz.

Hisseli tapunun masrafı daha mı çok oluyor?

Ortak tapulu gayrimenkul alımlarında tapu dairesinde artı bir masraf çıkmıyor. Alıcının ödemesi gereken tapu harcı, alıcılar arasında paylaşılıyor. Banka tarafında ise bazı durumlarda ek masraflar doğabiliyor.

En avantajlı konut kredisi faiz oranları için Hangikredi.com Konut Kredisi sayfasını ziyaret ederek bankaların konut kredilerine ulaşabilirsiniz. Konut kredisi hesaplama aracımızı kullanarak dilediğiniz vade ve tutar için konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisini Bulmak İçin Tıklayın
Konut kredisi ile alınan eve ortak tapu yapılabilir mi?
4 (80%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir