Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut kredisi ile alınan eve ortak tapu yapılabilir mi?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 22.03.2017 Güncelleme Tarihi: 31.01.2021

Konut kredisi ile ev almak isteyenlerin merak ettiği pek çok konu var.

Konut kredisi ile alınan eve ortak tapu yapılabilir mi?
Bunlardan biri de konut kredisiyle alınan eve ortak tapu yapılıp yapılamayacağı.

Konut kredisi ile ev almak isteyenlerin merak ettiği pek çok konu var. Bunlardan biri de konut kredisiyle alınan eve ortak tapu yapılıp yapılamayacağı. Bu konuyla ilgili merak edilenleri derledik.

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Ortak tapu, bir gayrimenkule ait tapunun birden fazla kişiye ait olması anlamına gelir. Kişilerin payı eşit olabileceği gibi birbirinden farklı da olabilir. Konut kredisi ile alınan evler için de ortak tapu yapılabilir.

Konut kredisiyle ortak tapulu gayrimenkul ev almak istediğinizde banka, tapuya ortak her bir kişi için ayrı kredi açar ancak gayrimenkulün tamamına ipotek konulur. Bu nedenle borcunu ödemeyen bir ortağın borcundan diğer kişi de dolaylı olarak sorumlu olmuş olur.

Konut kredisiyle ortak tapulu gayrimenkul alırken kişi sınırlaması var mı?

Ev kredisi kullanarak ortak tapulu bir gayrimenkul almak isteyenler için net bir kişi sınırlaması yok. Bazı bankalar sınır koyabildiği gibi bazı bankalar ucunu açık bırakabilmekte, yani tamamen bankanın inisiyatifinde.

Hisseli tapu için konut kredisi başvurusu yapılması durumunda banka, gayrimenkule ortak olmak isteyen kişilerin kredi geçmişini ayrı ayrı inceler ve bu doğrultuda bir karar verir. Gayrimenkule ortak olmak isteyen her kişinin kredibilitesi bankanın kararında etkili olur. Ayrıca ortaklardan biri ya da tümü kredi talebinde bulunabilir.

Evli çiftler de konut kredisi kullanarak ortak tapulu gayrimenkul sahibi olabilir ancak evli çiftlerde buna gerek yoktur. Konut kredisi başvurularında hane halkının toplam geliri göz önünde bulundurulduğundan zaten doğrudan eşin geliri de verilecek kredi tutarını etkiler. Ayrıca Türk Medeni Hukuku’na göre evli çiftlerin evlendikten sonra edindikleri mallar ortak mal olarak kabul edilir ve eşlerden biri bu mallar üzerinde tek başına tasarruf yetkisine sahip olamaz.

Hisseli tapunun masrafı daha mı çok oluyor?

Ortak tapulu gayrimenkul alımlarında tapu dairesinde artı bir masraf çıkmıyor. Alıcının ödemesi gereken tapu harcı, alıcılar arasında paylaşılıyor. Banka tarafında ise bazı durumlarda ek masraflar doğabiliyor.

En avantajlı konut kredisi faiz oranları için Hangikredi.com Konut Kredisi sayfasını ziyaret ederek bankaların konut kredilerine ulaşabilirsiniz. Konut kredisi hesaplama aracımızı kullanarak dilediğiniz vade ve tutar için konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisini Bulmak İçin Tıklayın

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

Nes
Nes 17.07.2020 • 00:00

Merhaba bir sorum olacaktı. Biz nişanlı bir ciftiz ev almak icin devlet bankasina kredi basvurusunda bulunduk. Ortak tapu olacağını iletmemize rağmen kredi başvurusunu tek nişanlim adına yapmış. Muhtemelen orada ufak bir anlaşmazlık oldu. Kredi onaylandi expertiz gitti. %80 e kredi cikinca üstünü de ben özel bankadan basvuruda bulundum ve tamamladim. Şimdi sürecimiz en başa döndü gibi. Bankaciya ortak basvuru değilmi dediğimizde yapilan yanlisi farkedip dilekce yazdi oradan gelen cevana göre benide çağırıp imza isteyecekler. Bu hususta onaylanmama durumu varmi çünkü bende tamamlamak için kredi çektim. Eğer geçmiş araştırılırsa yeni ihtiyac kredisi çektiğim çıkacak. Gerci bankaciya nişanlim söylemiş ama olumlu olumsuz bir yorum yapmamış.

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Nes, Bankaların uygulamaları ve prosedürleri birbirinden farklı olabiliyor bu nedenle en sağlıklı bilgili alabilmen adına bankanın müşteri temsilcisi ile iletişim kurmanı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Ömrüye
Ömrüye 20.06.2020 • 00:00

Merhaba benim babadan kalan bir evim var bu ev amca cocuklariyla hisseli ben bu evi satmak istiyorum alacak kişide bu evin tapusuyla kredi çekip almak istiyor evi peki bu kişi hisseli tapuyla kredi çekip evi alabilirmi

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 23.06.2020 • 00:00

Merhaba Ömrüye, Hisseli tapuya kredi veren bankalar olsa da genel olarak bankalar buna pek yanaşmıyor. Böyle durumlarda bankaların kredi çıkartabilmek için öne sürdüğü bazı şartlar olabiliyor. Mesela tüm hissederların kefaletini almak ya da tapuyu tek tapu haline getirmek gibi. Bu konuyla ilgili bankalarla birebir görüşmeni tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon