Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut Kredisinde Tapu ve İpotek İle İlgili Merak Edilenler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 10.02.2016 Güncelleme Tarihi: 13.11.2020

Konut kredisi ile ev almaya karar verdiniz.
Konut Kredisinde Tapu ve İpotek İle İlgili Merak Edilenler
Pek çok ev kredisi seçeneği arasından hesaplama ve karşılaştırma yaparak en uygun konut kredisi seçeneğine ulaştınız hatta belki başvuruda bulundunuz ve krediniz onaylandı.

Konut kredisi ile ev almaya karar verdiniz. Pek çok ev kredisi seçeneği arasından hesaplama ve karşılaştırma yaparak en uygun konut kredisi seçeneğine ulaştınız hatta belki başvuruda bulundunuz ve krediniz onaylandı. Fakat aklınıza takılan bazı sorular var: Konut kredisi ile ev alırken tapu ve ipotek işlemleri ile ilgili süreçler nasıl işler?

Konut Kredisinde Tapu İşlemleri

Bildiğiniz üzere konut kredisi ile ev almak istediğinizde satın aldığınız ev banka tarafından vade süresince ipotek edilir. Mortgage başvurunuz onaylandıysa bir sonraki adım olarak tapu dairesine gitmeniz gerekir. Bu aşamada yanınızda bir banka yetkilisi de bulunacaktır. Fakat öncelikle banka, satın alınan evin yasal mevzuata uygunluğunu ve üzerinde başka bir ipotek olup olmadığını kontrol eder. Banka, bir çalışanı aracılığı ile yaptığı bu işlem neticesinde doğan masraflar nedeni ile tüketiciden konut kredisi tapu masrafları tahsil eder. Tapu dairesinde sorun çıkmaması halinde sözleşme imzalanır ve tapu devri için gereken belgelerle birlikte tapu dairesine gitmeniz gerekir.

Konut Kredisi Hesapla

Alınan gayrimenkulun konut kredisi tapu satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcı %2 oranında tapu harcı öder. Bir örnekle açıklama gerekirse aldığınız evin tapu bedeli 100.000 TL ise hem siz hem de satıcı 2.000 TL tapu harcı ödemelidir. Tüm bu işlemler neticesinde satın alınan ev için sizin adınıza bir tapu belgesi düzenlenir.

Konut Kredisinde İpotek İşlemleri

Tapuyla ilgili işlemler bittikten sonra ipotek işlemleri başlar. Alınan konutun ipotek edilmesi, bankanın teminatıdır. Ev kredisinde tüketiciye verilen tutar çok yüksek olduğundan, herhangi bir ödeme durumununa karşı banka kendini güvence altına almak ister. Bunun için ipotek işlemi gerçekleştirilir. Tapu için gereken belgeler toplanıp, tapu harcı ödendikten sonra banka avukatı ile tapu dairesine gidilerek tapuya ipotek işlenir. Tapu işlemleri tamamlandıktan sonra banka adınıza bir hesap açarak kredinizi bu hesaba yatırır.

Bazı durumlarda satın alınan ev üzerinde başka bir ipotek bulunabilir. Böyle durumlarda da ipoteğin kaldırılması için yapılması gereken bir dizi işlem var. İpotek, başka bir banka tarafından konut kredisine istinaden yapılmışsa ilgili bankadan ipoteğin kaldırılacağına dair yazı talep edilir. Yine ilgili banka tarafından söz konusu krediye ilişkin gönderilecek belgeler ve resmi yazı ile birlikte yeni ipotek işlemi gerçekleştirilebilir.

Eğer ipotek banka değil firma ya da şahıs tarafından yapılmışsa öncelikle evi satın aldığınız kişi söz konusu firma/şahıs ile iletişime geçerek ipoteğin kaldırılmasını talep etmelidir. Bu ipoteğin kaldırılmasından sonra yeni ipotek işlemi yapılarak banka tarafından istediğiniz tutar size verilecektir.

İpotekli Ev Satılır Mı?

Konut Kredisinde İpotek Fekki

İpotek fekki ipotek kaldırma anlamına gelir. Az önce bahsettiğimiz tapunun hali hazırda ipotekli olması durumunda da aslında ipotek fekki yapılır. Sizin tapunuzla ilgili olan ipotek fekkinin sizi ilgilendiren kısmı ise kredinizin ödemesi bittikten sonra konut kredisi ipotek fek ücreti ödeyecek olmanızdır. Kredi borcunuzu tamamen ödedikten sonra tapudaki ipoteği kaldırmak için yeniden tapu dairesine giderek işlem yapmanız gerekir. Pek çok banka ipotek kaldırma işlemi için konut kredisi ipotek kaldırma masrafı olarak ücret talep etmektedir. Bu ücret bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon