Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Yatırım Amaçlı Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 18.08.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Ev almaya karar vermek de ev seçmek de zorlu ve uzun bir süreç.

Yatırım Amaçlı Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Konut kredisi ile yatırım amaçlı ev almak isteyenler için ev ve konut kredisi seçim sürecinde dikkat etmeleri gereken noktaları derledik..

Evin Konumu Önemli

İster oturmak için olsun ister yatırım yapmak için evin konumu oldukça önemli. Yatırım amacıyla alınan bir evden aynı zamanda kira beklentisi de vardır. Siz nasıl ev seçerken evin yollara, toplu taşıma araçlarına ve şehir merkezine olan yakınlığına bakıyorsanız, sizin evinizi kiralayacak olan kişi de buna bakacaktır. Bu nedenle ucuz da olsa, kiraya verme durumunu düşünerek, daha merkezi bir yerden ev bakmakta fayda vardır. Bu noktada özellikle büyük şehirlerin yeni yeni yapılanmaya başlayan ya da dönüşen semtleri de uygun olacaktır. Özellikle kentsel dönüşüme giren mahalllerde uygun fiyatlara sıfır evler bulabilirsiniz. Şehrin bir kısmı bir süre sonra fiyat uygunluğundan ve yeni yapılanmadan dolayı buraya kayacağından ulaşım olanakları da arttırılacaktır.

Projeden ya da Temelden Ev Alacaksanız Dikkat!

Çoğu zaman evi projeden ya da temelden almak daha uyguna gelebilyor ama unutmayın ki bu şekilde size henüz ortada olmayan bir malı satmış oluyorlar. Bu nedenle seçtiğiniz yapı firmasının güvenilir olmasına özen göstermeniz gerekli. Bunun için firmanın daha önce yaptığı işleri inceleyebilir, referans olabilecek kişilerle görüşebilirsiniz.

En avantajlı konut kredisi faiz oranları için HangiKredi'den destek alın!

Konut Kredisi Araştırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatırım amacıyla alacağınız evi konut kredisi ile alacaksanız bir süre konut kredisi faizlerini takip etmenizi tavsiye ederiz. Konut kredisi faiz oranları piyasaların durumuna göre düşebilir ya da yükselebilir. Eğer aceleniz yoksa bir süre faiz oranlarını takip ederek düştüğü dönemde kredi başvurusu yapmanızda fayda var. Kredi faiz oranlarındaki bir puanlık düşüş bile toplam geri ödemenizi etkileyecektir.

Konut kredisi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da tabii ki aylık taksit tutarı. Yatırım amacıyla ev almak demek gelirinizin bir kısmını bu yatırım için ayıracak olmanız anlamına gelir. Aylık tüm ödeme ve harcamalarınızı belirledikten sonra geriye kalan tutar aylık taksidinize denk gelecek şekilde bir kredi ürünü bulmanızda fayda var. Bu noktada aldığınız evi kiraya verip gelen kira ile ev borcunu ödemeyi düşünüyor olabilirsiniz ancak unutmayın ki hemen kiracı bulamayabilirsiniz. Kredi borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde hakkınızda yasal takip başlatılır ve bu yasal takip neticesinde borca istinaden ipotek altında olan konuta haciz gelebilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak aylık toplam geliriniz hem kredi taksidini hem de aylık giderlerinizi karşılayacak şekilde bir kredi ürünü bulmalısınız.

Bütçeniz için en uygun kredi ürününü bulmak için Hangikredi.com Kredi sayfasından konut kredisi hesaplama işlemi yapabilirsiniz. Konut kredisi hesaplama aracının ilgili alanlarına çekmek istediğiniz tutar ve vadeyi girerek hesaplama işlemi yapabilir, bu hesaplama neticesinde tüm bankaların sunduğu konut kredisi ürünlerine detaylarıyla birlikte ulaşabilirsiniz.

Ev Almak İçin Doğru Zaman Hangisi? içeriğimizi okumak için Bilgi Merkezimizi ziyaret edin!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri