Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Peşinatsız Konut Kredisi Almak Mümkün mü?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 17.08.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Ev, villa, arsa, apartman dairesi gibi bir mesken satın almak hemen hemen herkesin hayali.

Peşinatsız Konut Kredisi Almak Mümkün mü?
Bu hayali gerçekleştirmek ise geçmişe göre çok daha kolay. Günümüzde konut kredisi konusunda birçok bankanın özellikle peşinat konusunda müşterilerine kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Hatta bankaların anlaşmalı olduğu kurumlardan alınan evlerde, hiç peşinat ödemeden konut sahibi olmak mümkün. Tabii bu durumun bazı istisnaları ve şartları mevcut.

Peşinatsız ev kredisi, ev satın alımlarında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Önden ödeme gerektirmeyen bu sistem sayesinde sadece taksitler ödeyerek ev satın almak mümkündür.

Konut kredisi kullanırken peşinat ödemenizi gerektirmeyen kredi ürünleri, bankalar tarafından hizmete sunulmuştur. Peşinatsız konut kredisi olarak kullandırılan bu kredide, peşin olarak ödemeniz gereken herhangi bir ücret yoktur. Doğrudan standart bir kredi gibi alabilir, ardından taksitlerinizi ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Kredinin peşinatsız bir şekilde kullandırılması bazı şartlara bağlanmıştır. Şartların ve peşinat oranlarının bankalara göre değişmesi mümkündür.

Konut ya da mortgage kredisi konusunda, bankalarda pek çok farklı uygulama mevcuttur. En yaygın uygulama ise peşinatsız ev kredisidir. Peşinat ödemeyi gerektirmediği için genellikle bu kredi türü tercih edilir. Fakat bankaların belirli şartları vardır ve ancak bu şartlar karşılandığında krediyi peşinatsız almak mümkün olmaktadır.

Bankalar, krediye konu olan eve ekspertiz göndererek evin değerini tespit eder. Bazı bankalar, tespit edilen tutarın %80’i ya da %90’ı kadar kredi kullandırır. Peşinatsız olması hâlinde ise tespit edilen ev değerinin %100’ü, kredi olarak ev sahibine verilir. Alınan konut kredisinde tapu işlemleri tamamlandıktan sonra ev satın alınmış olur.

Ev alımlarında bankaların peşinatsız kredi verme koşullarından biri de ilgili evin fiyatıdır. Bankalar genellikle bazı limitler belirler. Belirlenen limitin üzerinde fiyata sahip olan evler için peşinatsız kredi verilmez. Evin fiyatı arttıkça kullanılabilecek kredi oranı da azalmaktadır. Bu gibi durumlarda bazı bankalar, kalan tutarı ihtiyaç kredisi olarak verip kullanıcılar için avantaj yaratabilmektedir.

Konut Kredisi Faiz Oranları” sayfamızdan, satın almak istediğiniz evin fiyatı ya da kullanmak istediğiniz kredi tutarı üzerinden faiz hesaplaması yapabilirsiniz.

Başka Bir Evi İpotek Göstererek Peşinatsız Konut Kredisi Almak

Satın alınacak evin fiyatına karşılık %100 oranında kredi kullanamıyorsanız, başka bir evi ipotek gösterebilirsiniz. Konut kredisinde ipotek işlemine başvurarak kullanmak istediğiniz krediyi peşinatsız bir şekilde alabilirsiniz. Peşinatsız konut kredisi almak için bir bankaya başvurduğunuzda banka sizden bir evi ipotek göstermenizi talep edebilir. Böylece satın alacağınız konutun değerinin tamamı için kredi çekebilirsiniz.

Çalıştığınız bankanın peşinatsız konut kredisi şartlarında evin piyasa değeri için bir limit yer alıyorsa ve alacağınız evin değeri bu limiti aşıyorsa bankanız size %80 ya da %90 oranında kredi verir. Bu durumda, kalan kısma karşılık bir evi ipotek gösterme hakkınız vardır.

İpotek göstereceğiniz evin size ait olma zorunluluğu yoktur. Aile bireylerinizden, akrabalarınızdan ya da arkadaşlarınızdan birine ait bir evi de ev sahibinin rızası doğrultusunda ipotek gösterebilirsiniz.

Bankaların Anlaşmalı Olduğu Firmalarından Konut Satın Almak

İnşaat firmaları, dönem dönem bankalarla anlaşma sağlayarak peşinatsız kredi alabilmenizi sağlar. Anlaşmalı projelerden sıfır konut almak istediğinizde ayrıca daha avantajlı faiz oranlarından ve kolay ödeme koşullarından da yararlanmış olursunuz.

Bankalar, inşaat firmalarıyla bu anlaşmaları genellikle sıfır konutlar için yaptığından dolayı fiyatların, ikinci el konutlara göre biraz daha yüksek olacağını unutmamalısınız. Başta büyükşehirler olmak üzere pek çok bölgede ve projede bu anlaşmalardan faydalanmanız mümkündür. Söz konusu projelerde farklı büyüklükte evler olduğu için seçeneğiniz de çok olur.

Eğer halihazırda bir eviniz varsa veya satın alacağınız evde oturma planınız yoksa, anlaşmalı projeleri yatırım amaçlı ev satın almak için de değerlendirebilirsiniz. Bu durumda bankanın sunduğu avantajlara, faiz oranlarına ve satın alacağınız evin lokasyonuna dikkat etmelisiniz.

Hangi Bankalar Peşinatsız Konut Kredisi Verir?

Aktif olarak hizmet veren bankaların çoğunda peşinatsız ev kredisi ürünü bulmak mümkündür. Bazı bankalarda her zaman bu tip bir kredi bulabilme imkânınız olurken bazı bankalar dönemsel kampanya olarak da bu hizmeti sunabilir. Söz konusu kredinin şartları bankalara göre değişkenlik gösterebileceği için tüm bankaları incelemeli ve bütçenize en uygun olanı tercih etmelisiniz. Konut kredisinde peşinat istemeyen bankalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Her kredi ürününde olduğu gibi konut kredilerinde de birtakım masraflar vardır. Bu masrafların bir kısmını ödemekle yükümlüsünüzdür fakat bazı masraf kalemleri zorunlu değildir. Banka sizden bu masrafları talep eder fakat söz konusu ödemeleri iptal etmeniz de mümkün olabilmektedir. Masrafların oranı, masraf kalemleri ve toplam tutar ise bankaya göre değişebilir. Konut kredisi masrafları şöyle sıralanmaktadır:

 1. Faizler ve vergiler
 2. Ekspertiz hizmetleri
 3. Kredi tahsis ücreti (dosya masrafı)
 4. İpotek tesis ücreti
 5. Konut sigortası
 6. Zorunlu deprem (DASK) sigortası
 7. Hayat sigortası

Peşinatsız Konut Kredisi Kullanmak İçin Findeks Kredi Notunun İyi Olması Avantaj mıdır?

Findeks kredi notu, bankalardan alacağınız hizmetlerin neredeyse tamamını etkiler. Bu doğrultuda peşinatsız ev kredisi başvurularınızda da findeks kredi puanına bakılır. Puanınızın çok düşük olması ve riskli grupta bulunmanız, kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Başvuru yapmadan önce Findeks raporu alarak genel durumunuzu gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız konut kredisini düzenli bir şekilde ödediğiniz takdirde kredi notunuz yükselir.

Peşinatsız Konut Kredisi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peşinat ödemeden ev almak için hangi bankadan kredi çekeceğiniz büyük önem taşır. Çünkü her banka daha farklı bir ödeme planı ve ödeme şartı sunabilir. Örneğin vade konusunda daha esnek davranan bankalar işinizi kolaylaştırır. Diğer yandan faiz oranı da üzerinde durmanız gereken önemli bir konudur. Düşük faiz veren bankalara yönelerek avantaj sağlayabilirsiniz.

Kullanacağınız kredinin ödeme sürecinde sıkıntı yaşamamak için bütçe planlamanızı doğru yapmalısınız. Olası gecikmelerin kredi notunuzu düşüreceğini, faizlerden dolayı borcunuzun artacağını ve yasal takip riski ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız. Borcunuzu ödemekte zorlandığınız takdirde, ev kredisi yapılandırma işlemi için için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

63 Oy

-

3,81 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?