Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Peşinatsız Konut Kredisi Almak Mümkün mü?

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 17.08.2020 Güncelleme Tarihi: 7.01.2021

Ev, villa, arsa, apartman dairesi vb.
Peşinatsız Konut Kredisi Almak Mümkün mü?
bir mesken satın almak hemen hemen herkesin hayali. Bu hayali gerçekleştirmek ise geçmişe göre çok daha kolay. Günümüzde konut kredisi konusunda birçok bankanın özellikle peşinat konusunda müşterilerine kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Hatta bankaların anlaşmalı olduğu kurumlardan alınan evlerde, hiç peşinat ödemeden konut sahibi olmak mümkün. Tabii bu durumun bazı istisnaları ve şartları mevcut.

Ev, villa, arsa, apartman dairesi vb. bir mesken satın almak hemen hemen herkesin hayali. Bu hayali gerçekleştirmek ise geçmişe göre çok daha kolay. Günümüzde konut kredisi konusunda birçok bankanın özellikle peşinat konusunda müşterilerine kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Hatta bankaların anlaşmalı olduğu kurumlardan alınan evlerde, hiç peşinat ödemeden konut sahibi olmak mümkün. Tabii bu durumun bazı istisnaları ve şartları mevcut.

Kısa bir zaman önceye kadar konut satın almak için kredi başvurusunda bulunan vatandaşlar, konut değerinin %80’ine kadar kredi alabiliyordu. Koranavirüs sonrası açıklanan ekonomi paketiyle birlikte bu oran %90’a çıkarıldı. Yani konut kredisi ile ev sahibi olmak istediğinizde %10 oranında peşinatınızın olması yeterli. Ayrıca bazı bankalar, bu %10’luk kısmı da ihtiyaç kredisi olarak sağlayabiliyor. Bu da peşinatsız konut kredisinin önünü açabiliyor.

Peşinat ve kredi oranları ile ilgili önemli bir husustan da bahsetmek gerek. Bazı bankalar peşinat oranını evin değerine göre değiştirebiliyor. Örneğin, 500 bin TL’den daha daha ucuz olan evler için peşinat oranı %10 iken, evin değeri 500 bin TL’den fazla ise peşinat oranı banka tarafından %20 olarak belirlenebiliyor.

Hiç peşinat ödemeden konut sahibi olmak istiyorsanız, bunun farklı yolları mevcut. Yazımızın devamında peşinatsız konut kredisi nasıl ve nereden alınır sorusuna cevap verdik. Burada yer alan bilgilerin içinde bulunduğumuz sürede geçerli olduğunu da belirtelim. Yani kredi faizleri, peşinat oranları veya konut sektöründeki diğer düzenlemeler, zamanla değişebilir. Kredilerin güncel vade ve fiyatlarını konut kredisi faiz oranları sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Başka Bir Evi İpotek Göstererek Peşinatsız Konut Kredisi Almak

Ev sahibi olmak için satın alacağınız evin %100’ü için kredi mi almak istiyorsunuz? Bu isteğinizi gerçekleştirebilmek için en fazla tercih edilen yöntem başka bir evi ipotek göstermektir. Fakat bunun da bazı şartları olduğunu unutmamak gerek.

Peşinatsız konut kredisi almak için en bilinen yöntemlerden biri, bir evi ipotek gösterme işlemidir. Zira, peşinatsız konut kredisi almak için bir bankaya başvurduğunuzda banka sizden bir evi ipotek göstermenizi talep eder. Böylece satın alacağınız konutun tamamına kredi çekebilirsiniz.

Banka size satın alacağınız evin piyasa değerinin %90’ına denk gelen kısmı için kredi verir. Geri kalan %10’u da ipotek gösterdiğiniz ev üzerinden tamamlarsınız. Dolayısıyla çekmek istediğiniz konut kredisinin %10’lık bölümü ipotek edilen ev üzerinden size verilir.

İpotek göstereceğiniz evin kendinize ait olması şart değil. Bir tanıdığınızın, arkadaş ya da akrabanızın evini o kişinin rızasını da aldıktan sonra ipotek gösterebilirsiniz. Böylece peşin para verme zorunluluğu olmadan peşinatsız kredi çekerek ev, arsa vb. sahibi olabilirsiniz.

Bankaların Anlaşmalı Olduğu Firmalarından Konut Satın Almak

İnşaat firmaları dönem dönem bankalarla anlaşma sağlayarak peşinatsız kredi alabilmenizi sağlıyor. Anlaşmalı projelerden sıfır konut almak istediğinizde ayrıca daha avantajlı faiz oranlarından ve farklı ödeme koşullarından da yararlanabiliyorsunuz.

Bankalar konut firmalarıyla bu anlaşmaları genellikle sıfır konutlar için yaptığından, fiyatlar, ikinci el konutlara göre biraz daha yüksek oluyor. Bu durumda, ev için ayrılan bütçenin veya kredi planlamalarının tekrar gözden geçirilmesi gerekebilir. Ayrıca, ev satın almak istediğiniz bölgede, bankanın anlaşma sağladığı firmaların konut projeleri olmayabilir.

Peşinatsız konut kredisi veren bankalara baktığımız zaman genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimiz başta olmak üzere birçok şehirde proje anlaşmaları yaptığını görebiliriz. Bu projelerde 1+0, 1+1, 2+1, 3+1 ve daha farklı konut seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Farklı büyüklüklerde ve farklı özelliklere sahip konutlar arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Eğer halihazırda bir eviniz varsa veya satın alacağınız evde oturma planınız yoksa, anlaşmalı projeleri yatırım amaçlı ev satın almak için de değerlendirebilirsiniz. Fakat bu noktada doğru bir banka, doğru bir proje ve hem ihtiyaçlarınıza hem de bütçenize uygun bir ev seçmenizi tavsiye ederiz.

Hangi Bankalar Peşinatsız Konut Kredisi Verir?

Peşinatsız konut kredisi almanın mümkün olduğundan bahsettik. Aynı zamanda da bu krediyi nasıl alabileceğinizi anlattık. Peki, peşinatsız konut kredisi almak için hangi bankalara başvurmanız gerekiyor? Aşağıdaki bankalardan belli kampanyalar ve bankanın inisiyatifi doğrultusunda peşinatsız kredi alabilmek mümkün:

Krediyi nasıl çekebileceğinizle ilgili önemli konulara değindik. Peşinatsız konut kredisi veren bankaların listesi güncellenebilir. Lütfen güncel kredi faiz oranları tablomuzdan konut kredisi faiz oranlarını inceleyin.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Peşinatsız konut kredisi başvurusu yaptığınızda ekstra masraflar da çıkar. Ancak bu masrafların cüzi miktarda olduğunu ifade edelim. Örneğin, hayat sigortası bu masrafların arasındadır. Aynı zamanda dosya ücreti de alınır. Bu masraflar, kredi çektiğiniz bankaya göre değişebilir.

İsterseniz bu masrafları ödememe imkânınız da var. Fakat bunun için de bir avukat ile işbirliği yapmanız gerekiyor. Avukata noter vekâlet ücreti ödeyerek bankaya vermiş olduğunuz ekstra dosya vb. masrafları geri alabilirsiniz. Noter vekâlet ücretinin de 50 TL’den başladığını ifade edelim.

Peşinatsız Konut Kredisi ile ilgili Detayları İyi Araştırın

Peşinat ödemeden ev almak için hangi bankadan kredi çekeceğiniz büyük önem taşıyor. Çünkü her banka daha farklı bir ödeme planı ve ödeme şartı sunabilir. Örneğin vade konusunda daha esnek davranan bankalar işinizi kolaylaştırabilir. Diğer yandan faiz oranı da üzerinde durmanız gereken önemli bir konu. Düşük faiz veren bankalara yönelebilirsiniz.

En doğru kararı vermek için gelir ve giderlerinizi göz önüne alarak uzun vadeli bir ödeme planı çıkarmaya gayret edin. Konut kredisi çekerken içinde bulunduğumuz dönemi de iyi bir şekilde analiz edin. Örneğin pandemi döneminde konut kredisi başvurusunda büyük bir artış yaşandı. Bu durum ev fiyatlarını artırdı. Dolayısıyla ekonomik ve toplumsal dengelerin de peşinatsız konut kredisi konusunda söz sahibi olduğunu ifade edebiliriz.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon