Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Tapu Rayiç Bedeli Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.07.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Rayiç bedeli sadece alım satım zamanlarında değil, genel olarak da bilinmesi gereken noktalar arasındadır.

Tapu Rayiç Bedeli Nedir?
Yaşadığınız ya da sahip olduğunuz gayrimenkullerin değerini bilmek, herhangi bir acil durumda elinizde ne olduğunu bilmenizi sağlıyor. Evinizin tapu rayiç bedelini bilmek, sadece satışta değil, evi kiraya verme durumunda da ön plana çıkar.

Tapu Rayiç Bedeli Nedir?

Rayiç bedel genel anlamda, bir mal üzerindeki güncel fiyat değeridir. Konut, araç ve arsa alımlarında rayiç bedel sıklıkla kullanılan tabirlerden biri. Tapu rayiç bedelleri ise konut, arsa gibi gayrimenkullerin işlem yapıldığı dönemlerdeki satış ve ürün değeri olarak adlandırılır. Evin kendi donanımsal durumu önemli olduğu gibi, piyasalardaki enflasyon değişikliklerine göre de aylık olarak bu değerde değişmeler söz konusu olabilir. Tapu rayiç bedelinin altında işlem yapmak, vergi konusunda uzun vadede sıkıntılı süreçlere sebep olabilir.

Konut kredisine ihtiyacınız olduğunda HangiKredi konut kredisi hesaplama aracını kullanabilir, banka tekliflerini karşılaştırabilir, bütçenize uygun bir kredi teklifi bulabilir ve ön başvuru yapabilirsiniz.

Tapu Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Tapu rayiç bedelinin hesaplanabilmesi için aynı şartlara yakın 3 gayrimenkulün baz alınarak hesaplanması gerekiyor. Fakat iş bununla da bitmiyor. Tapu rayiç bedel hesaplama işlemi aşağıdaki detaylar doğrultusunda yapılır.

 1. Tapu rayiç bedeli öğrenilmek istenen konutun benzer bölgedeki benzer durumlara sahip en az 3 gayrimenkulun metrekare bazlı satış değeri üzerinden karşılanması
 2. Belirlenmiş olan konutların ücretleri metrekare başına olacak şekilde, 1 metrekare üzerinden satış fiyatı belirlenir.
 3. Her konutun metrekare başına belirlenen fiyatları toplanır ve referans olarak alınmakta olan konut sayısına bölünür.
 4. Hesaplanmış olan bir metrekare fiyatı tapu rayiç bedelini öğrenmek istediğiniz evin toplam metrekaresiyle çarpılır ve çıkan sonuç evin tapu rayiç bedeli olarak baz alınır.

Rayiç Bedel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Rayiç bedel sorgulama işlemi, tüm resmî işlemlerde olduğu gibi e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımları aşağıda bulabilirsiniz:

 1. e-Devlete giriş yaptıktan sonra belediye listesine giriş yapmalısınız.
 2. Konutun ait olduğu sorgulanmak istenen belediyeyi seçmelisiniz.
 3. Çıkan listelerden arsa metrekare birim fiyatı sorgulama alanını seçmelisiniz.
 4. Sorgulama formunda yer almakta olan mahalle, cadde, sokak ve yıl işaretleyerek sorgulama yapabilirsiniz.

Konut Rayiç Bedelini Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Konut ne kadar kaliteliyse tapu rayiç bedeli de bir o kadar yüksek olur. Aşağıdaki maddeler bir konutun rayiç bedelinin belirlenmesindeki en önemli araçlardır.

Konut Rayiç Bedelini Etkileyen Durumlar

1)  Konutun yer aldığı bölge/lokasyon
2)  Konutun kaç yıllık olduğu
3)  Konutun yer aldığı alandaki arz talep durumları
4)  Konutun bulunduğu bölgedeki ulaşım imkanları
5)  Konutun sahip olduğu manzara ve cephe yönü
6)  Spor salonu, otopark ve güvenlik gibi ekstra hizmetler

Evin Değeri Düşük Gösterildiğinde Ne Olur?

Alım-satım işlemleri sırasında tapuya tapu harç bedelinin ödenmesi gerekiyor. Tapu harç bedeli hem alıcının hem de satıcının ödemesi gereken yükümlülükler arasında. Bu yüzden karşılıklı anlaşma yapılarak evin değerini düşük gösterip, tapudan harcını da az ödeme seçeneği mevcut. Fakat bu durum maalesef yasal değil. Eğer bilerek evin değerini yanlış gösterdiğiniz tespit edilirse, vergilendirme sırasında hem ceza hem de daha yüksek vergi ödemek zorunda kalırsınız. Yani tek seferlik kar elde etmek için uzun vadede alıcı ve satıcıyı da etkileyen bir duruma sebebiyet vermek istemeyebilirsiniz.

Evi değeri emlak vergisini de etkileyen bir detaydır. Emlak vergisi hesaplama işlemlerinizi HangiKredi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Tapu Harcı Pişmanlık Dilekçesi Nedir?

Bir gayrimenkulün değerinin düşük beyan edilmesi, ödenecek tapu harcının da düşük olması anlamına gelir. Fakat bu yasal bir işlem değildir. Tespit edildiğinde ise ciddi cezalara ve yüksek vergilere sebep olabilir. Tapuya beyan edilen gayrimenkul bedelinin düşük olması durumunda, bu durumu düzeltmek adına tapu harcı pişmanlık dilekçesi verilmelidir. Bu dilekçe verildiğinde aradaki fark ödenir ve tapu sahibi ceza ödemez.

Arsa Rayiç Bedeli Var mıdır?

Arsalar da piyasa koşullarında alım satımlara açık olduğu için rayiç bedeli mevcut. Arsa harcı bedeli de piyasa koşulları içinde geçerli olan alım satım değerini ifade eder. Aynı konutta olduğu gibi arsanın yapı özellikleri rayiç bedel üzerinde oldukça etkili. Tapu harcı ve tapu masrafları da arsa rayiç bedeli üzerinden hesaplanır. Detaylı bilgi için “Tapu Harcı Nedir Nasıl Hesaplanır?” başlıklı sayfamıza gidebilirsiniz.

Arsa Rayiç Bedeli Nasıl Sorgulanır?

Arsa rayiç bedeli, arsanın bağlı olduğu belediyenin kendine ait bir sistemi varsa direkt bu alandan ya da e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Her belediyenin böyle bir hizmeti olmayabilir dolayısıyla e-devlet en garanti yöntem olacaktır. Yine aynı konutta olduğu gibi e-Devlet belediye listesi sayfası üzerinden kolaylıkla sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Arsa Rayiç Bedelini Neler Etkiler?

 • Arsanın bulunduğu konum
 • Etrafında yer almakta olan binaların yapısı
 • Yatırım değeri
 • Arsanın temel özellikleri
 • Maliye ve Gümrük Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu asgari ve enflasyona bağlı olarak verilen değerler

Arsa Rayiç Bedeli Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aynı konut rayiç bedelinde olduğu gibi arsa için de örnek alanlar üzerinden metrekare hesaplaması yapılır. Aşağıda arsa rayiç bedeli hesaplama detaylarını bulabilirsiniz.

Arsa Rayiç Bedeli Hesaplama Adımları

1. Adım 3 örnek arsanın metrekareleri toplanır
2. Adım 3 örnek arsanın rayiç bedelleri toplanır
3. Adım Toplam rayiç bedeller toplam metrekarelere bölünür
4. Adım Çıkan sonuç üzerinden rayiç bedeli hesaplanan sayı ile arsanın metrekaresi ile çarpılır

İş Yeri ve Araç Rayiç Bedeli Nedir?

Arsa ve konutta olduğu gibi iş yeri ve araç üzerinde de rayiç bedel belirlenmesi mümkün. İş yerinin ya da aracın piyasa değeri üzerinden aldığı fiyat rayiç bedel olarak adlandırılır ve bu rakamlar üzerinden satış değeri belirlenir. Araç da modeli, özellikleri, hasar durumu üzerinden rayiç bedel alır.

Taşıt kredisi kullanmak istediğinizde de aracın rayiç bedeli önemlidir. HangiKredi’den taşıt kredisi hesaplama işlemi yaparak en avantajlı faiz oranlarına ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

18 Oy

-

3,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası