Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Tapu Rayiç Bedeli Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.07.2021 Güncelleme Tarihi: 2.12.2021

Tapu rayiç bedeli evlerini satmak isteyen ya da ev almak isteyen kişilerin karşılarına mutlaka çıkan işlemlerden biri.

Tapu Rayiç Bedeli Nedir?
Belli bir fiyat belirleyen rayiç bedel, emlak vergilerinin hesaplanmasında da kullanılıyor.

Rayiç bedel nedir, rayiç bedel nasıl hesaplanır, rayiç bedel sorgulaması nasıl yapılır, rayiç bedeli etkileyen durumlar nelerdir, evin değeri düşük gösterildiğinde ne olur, arsa rayiç bedeli var mı, arsa rayiç bedeli nasıl sorgulanır, arsa rayiç bedelini neler etkiler, arsa rayiç bedeli hesaplama nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Tapu Rayiç Bedeli Nedir?

Rayiç bedel genel anlamda, bir mal üzerindeki güncel fiyat değeridir. Konut, araç ve arsa alımlarında rayiç bedel sıklıkla kullanılan tabirlerden biri. Tapu rayiç bedeli ise konut, arsa gibi gayrimenkullerin işlem yapıldığı dönemlerdeki satış ve ürün değeri olarak adlandırılır. Evin kendi donanımsal durumu önemli olduğu gibi, piyasalardaki enflasyon değişikliklerine göre de aylık olarak bu değerde değişmeler söz konusu olabilir. Tapu rayiç bedelinin altında işlem yapmak, vergi konusunda uzun vadede sıkıntılı süreçlere sebep olabilir.
 

Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedelin hesaplanabilmesi için aynı şartlara yakın 3 gayrimenkulün baz alınarak hesaplanması gerekiyor. Fakat iş bununla da bitmiyor. Aşağıdaki adımlarla rayiç bedel nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını bulabilirsiniz:

 1. Rayiç bedeli öğrenilmek istenen konusun benzer bölgedeki benzer durumlara sahip en az 3 gayrimenkulun metrekare bazlı satış değeri üzerinden karşılanması
 2. Belirlenmiş olan konutların ücretleri metrekare başına olacak şekilde, 1 metrekare üzerinden satış fiyatı belirlenir.
 3. Her konutun metrekare başına belirlenen fiyatları toplanır ve referans olarak alınmakta olan konut sayısına bölünür.
 4. Hesaplanmış olan bir metrekare fiyatı rayiç bedelini öğrenmek istediğiniz evin toplam metrekaresiyle çarpılır ve çıkan sonuç evin rayiç bedeli olarak baz alınır.

Rayiç Bedel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Rayiç bedel tüm resmi işlemlerde olduğu gibi e-devlet üzerinden kolaylıkla sorgulanabilir. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımları aşağıda bulabilirsiniz:

 1. e-Devlete giriş yaptıktan sonra belediye listesine giriş yapmalısınız.
 2. Konutun ait olduğu sorgulanmak istenen belediyeyi seçmelisiniz.
 3. Çıkan listelerden arsa metrekare birim fiyatı sorgulama alanını seçmelisiniz.
 4. Sorgulama formunda yer almakta olan mahalle, cadde, sokak ve yıl işaretleyerek sorgulama yapabilirsiniz.

Konut Rayiç Bedelini Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Konut ne kadar kaliteliyse rayiç bedeli de bir o kadar yüksek olur. Aşağıdaki maddeler bir konutun rayiç bedelinin belirlenmesindeki en önemli araçlar:

 1. Konutun yer aldığı bölge/lokasyon
 2. Konutun kaç yıllık olduğu
 3. Konutun yer aldığı alandaki arz talep durumları
 4. Konutun bulunduğu bölgedeki ulaşım imkanları
 5. Konutun sahip olduğu manzara ve cephe yönü
 6. Spor salonu, otopark ve güvenlik gibi ekstra hizmetler

  Evin Değeri Düşük Gösterildiğinde Ne Olur?

Alım-satım işlemleri sırasında tapuya tapu harç bedelinin ödenmesi gerekiyor. Tapu harç bedeli hem alıcının hem de satıcının ödemesi gereken yükümlülükler arasında. Bu yüzden karşılıklı anlaşma yapılarak evin değerini düşük gösterip, tapudan harcını da az ödeme seçeneği mevcut. Fakat bu durum maalesef yasal değil. Eğer bilerek evin değerini yanlış gösterdiğiniz tespit edilirse, vergilendirme sırasında hem ceza hem de daha yüksek vergi ödemek zorunda kalırsınız. Yani tek seferlik kar elde etmek için uzun vadede alıcı ve satıcıyı da etkileyen bir duruma sebebiyet vermek istemeyebilirsiniz.

Arsa Rayiç Bedeli Var mı?

Arsalar da piyasa koşullarında alım satımlara açık olduğu için rayiç bedeli mevcut. Arsa rayiç bedeli de piyasa koşulları içinde geçerli olan alım satım değerini ifade eder. Aynı konutta olduğu gibi arsanın yapı özellikleri rayiç bedel üzerinde oldukça etkili. Tapu harcı ve tapu masrafları da arsa rayiç bedeli üzerinden hesaplanır.

Arsa Rayiç Bedeli Nasıl Sorgulanır?

Arsa rayiç bedeli, arsanın bağlı olduğu belediyenin kendine ait bir sistemi varsa direkt bu alandan ya da e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Her belediyenin böyle bir hizmeti olmayabilir dolayısıyla e-devlet en garanti yöntem olacaktır. Yine aynı konutta olduğu gibi e-Devlet belediye listesi sayfası üzerinden kolaylıkla sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Arsa Rayiç Bedelini Neler Etkiler?

 •  Arsanın bulunduğu konum, etrafında yer almakta olan binaların yapısı ve yatırım değeri gibi arsanın temel özellikleri.
 •  Maliye ve Gümrük Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu asgari ve enflasyona bağlı olarak verilen değerler.

  Arsa Rayiç Bedeli Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aynı konut rayiç bedelinde olduğu gibi arsa için de örnek alanlar üzerinden metrekare hesaplaması yapılır. Aşağıda arsa rayiç bedeli hesaplama detaylarını bulabilirsiniz:

 • 3 örnek arsanın metrekareleri toplanır
 • 3 örnek arsanın rayiç bedelleri toplanır
 • Toplam rayiç bedelleri toplam metrekarelere bölünür
 • Çıkan sonuç üzerinden rayiç bedeli hesaplanan sayı ile arsanın metrekaresi ile çarpılır.

İş Yeri ve Araç Rayiç Bedeli

Arsa ve konutta olduğu gibi iş yeri ve araç üzerinde de rayiç bedel belirlenmesi mümkün. İş yerinin ya da aracın piyasa değeri üzerinden aldığı fiyat rayiç bedel olarak adlandırılır ve bu rakamlar üzerinden satış değeri belirlenir. Araç da modeli, özellikleri, hasar durumu üzerinden rayiç bedel alır.

Rayiç Bedeli Bilmek Neden Önemli?

Rayiç bedeli sadece alım satım zamanlarında değil, genel olarak da bilinmesi gereken noktalar arasında. Yaşadığınız ya da sahip olduğunuz gayrimenkullerin değerini bilmek, herhangi bir acil durumda elinizde ne olduğunuzu bilmenizi sağlıyor. Evinizin rayiç bedelini bilmek, sadece satışta değil, evi kiraya verme durumunda da ön plana çıkar.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

3,25 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Emekliye Ne Kadar Kredi Çıkar? 8.12.2021

  Emekliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

 • BSMV Nedir? 6.12.2021

  BSMV Nedir?

 • Tasarruf ve Yatırımın Püf Noktaları 3.12.2021

  Tasarruf ve Yatırımın Püf Noktaları

 • KKDF Nedir? 2.12.2021

  KKDF Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon