Tapu Harcı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nedir

Tapu harcı ya da bilinen diğer adıyla tapu masrafı, taşınmaz malların alım satım işlemleri sırasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmet bedelidir.  Alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere toplamda satış bedelinin %4’ü kadar alınan tapu harcının ödenmemesi durumunda satış işlemi gerçekleştirilemiyor. Tapu harcı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz…

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı hesaplaması gayrimenkulün satış bedeli üzerinden yapılır. Örneğin alacağınız evin satış bedeli 200.000 TL ise ödenmesi gereken toplam tapu harcı bedeli 8.000 TL’dir. Taraflar bu ücreti ayrı ayrı ödeyecekse alıcı ve satıcının ayrı ayrı 4.000 TL ödemesi gerekir. 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olan tapu harcı indirimi kapsamında 200.000 TL’lik bir gayrimenkulün satışında ödenmesi gereken toplam tapu harcı ise 6.000 TL’dir.

Tapu Harcı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Tapu harcı ödemesi birkaç farklı yöntem ile yapılabiliyor. Yapılan son geliştirmeler ile doğrudan e-Devlet üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinden ödeme yapabileceğiniz gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile de harç yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca vergi dairesinden de tapu harcı ödenebilmekte.

e-Devlet üzerinden kredi kartı ile tapu harcı ödemesi yapmak için sisteme giriş yaptıktan sonra şu yolları takip edebilirsiniz:

  • Arama çubuğuna “Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama” yazın,
  • “Döner Sermaye Ödeme” başlığını seçin,
  • “e-Tahsilat Seri Numarası”nı yazarak sorgulama yapın,
  • Ödeme işlemini gerçekleştirin.

Tapu sürecinin başlayabilmesi için öncelikle taraflar, gayrimenkulün bağlı bulunduğu tapu müdürlüğünden randevu alarak gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunur. İşlemin kayda alınmasının ardından taraflar SMS ile bilgilendirilir. Tapu işleminin gerçekleşeceği tarih ve harç tutarı netleştiğinde taraflar yine SMS yolu ile bilgilendirilir. Harç yatırıldıktan sonra alıcı ve satıcı kimlikleriyle birlikte randevu tarihinde tapu müdürlüğüne giderek satış sürecini tamamlar.

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI HANGİ BANKADA?

Tapu Harcını Kimler Ödemelidir?

Gayrimenkulün satış bedeli üzerinden hesaplanan tapu harcı hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere binde 20 (%2) oranında alınmaktadır. 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek olan tapu harcı indirimi kapsamında bu oran %1,5 olarak tahsil edilecektir. Tarafların aralarında anlaşması durumunda sadece alıcı ya da sadece satıcı da bu ödemeyi gerçekleştirebilir.

Tapu Harcının Düşük Gösterilmesinin Cezası Var mı?

Daha az tapu harcı ödemek için evin satış bedelinin düşük gösterilmesi cezai işleme neden oluyor. Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere beyan edilmiş olan devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. Tapu masrafının, gerçek devir bedelinden daha düşük bir bedel gösterilerek hesaplandığının tespit edilmesi halinde aradaki fark üzerinden yeniden hesaplama yapılıyor ve hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilen tapu harcının %25’i oranında ceza kesiliyor.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Nedir?

Gelir Vergisi Kanunun 80. maddesine göre, alınan gayrimenkulün, alış tarihinden itibaren beş sene içerisinde satılması nedeniyle elde edilen kazanç üzerinden vergi kesilmektedir. Gayrimenkul değer artış kazancı, yurt içi üretici fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) göre hesaplanır. Bu oran her ay güncellenerek hesaplanır. Hesaplamaya ayrıca gayrimenkulün maddi değeri de eklenir. Kesilecek vergi tutarı içinse vergi dilimleri söz konusu. Yıllık toplam kazanç

  • 000 TL’nin altındaysa %15,
  • 000 TL-40.000 TL arasında ise %20,
  • 000 TL-98.000 TL arasında ise %27,
  • 000 TL’nin üzerinde ise %35

oranında vergi kesintisi yapılmaktadır.

Tapu Harcı Pişmanlık Dilekçesi Nedir?

Evin değerini daha düşük göstererek daha az tapu harcı ödenmesinin cezai işleme neden olduğunu belirtmiştik. Ayrıca tapu harcının düşük olmasını nedeniyle, daha sonra gayrimenkulün satışı gerçekleşirken daha yüksek vergi ödeme ihtimali de söz konusu. Bunların önüne geçmek için Gelir İdaresine pişmanlık dilekçesi verilerek tapu harcı bedeli yükseltilebiliyor. Bu dilekçenin verilmesi durumunda beyan farkı, yasal faizi ile birlikte ödenebiliyor. %25 oranında kesilen ceza ise iptal ediliyor.

Konut Kredisi Çekerken Tapu Harcına Dikkat Edilmeli Mi?

Tapu harcı çoğu zaman ev almak isteyenlerin hesaba katmadığı bir tutar. Elinizdeki peşinata göre konut kredisi çekmek istediğinizde hesaba katmadığınız tapu harcı gibi ek masraflar sıkıntı yaşamanıza yol açabilir. Konut kredisi hesaplaması yaparken öncelikle belli bir oranda peşinata sahip olmanız gerektiğini unutmamalı ve tapu harcı, sigorta, emlakçı parası, nakliye ücreti gibi tüm ev alma sürecini etkileyebilecek ek masraf kalemlerini de hesaplamalarınıza dahil etmelisiniz.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir