Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Ev Alımında Yasal İşlemler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.01.2020 Güncelleme Tarihi: 5.03.2021

Ev sahibi olmak isteyen herkesin bilmesi gereken yasal işlemler bulunmakta.

Ev Alımında Yasal İşlemler
Ev alma sürecini tamamladığınızı düşünseniz bile gözünüzden kaçan ancak yasal mevzuatlarda önemli olan detaylar ileride karşınıza sorun olarak çıkabilir.

Ev sahibi olmak isteyen herkesin bilmesi gereken yasal işlemler bulunmakta. Ev alma sürecini tamamladığınızı düşünseniz bile gözünüzden kaçan ancak yasal mevzuatlarda önemli olan detaylar ileride karşınıza sorun olarak çıkabilir. Bu sorunları yaşamamak için ev alırken dikkat etmeniz gereken yasal işlemleri sizin için derledik.

Belediyede Yapılacak Olan Yasal İşlemler

Evi satın alma sürecini başlattığınızda yapmanız gereken ilk işlem, satın alacağınız evin bağlı olduğu belediyeden rayiç bedeli belirletmektir. Rayiç bedel, piyasadaki arz-talep dengesine göre belirlenen, satın alınacak malın alım-satım değeridir. Belediyedeki yetkili, eviniz için bir metrekare fiyatı belirler. Böylece evin satın alma bedeli resmi olarak belirlenmiş olur. Tapu işlemlerinde alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere %2 tapu harcı öder. Tapu harçları belediyenin belirlemiş olduğu rayiç bedelin %2’si üzerinden hesaplanır.

Rayiç bedelin düşük gösterilmesi daha az tapu harcı ödemeniz anlamına geliyor. Daha az tapu harcı ödemek için rayiç bedeli olması gerekenden farklı olarak, düşük gösterdiğinizde uygunsuz bir iş yapmış olursunuz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından alım-satımda uygunsuz durumun tespit edilmesi durumunda ise soruşturma başlatılarak cezai işlem uygulanır. Özellikle son zamanlarda bu konuda cezai yaptırımlar artmaya başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı değişik yöntemlerle cezai yaptırımlarda bulunsa da genellikle aradaki farkın cezası yasal faiz ve yanıltıcı beyan cezası ile beraber ödetiliyor. Belediyeye giderek evin rayiç bedelini hesaplatmak, bedelin doğru beyan edilememesi ihtimalini ortadan kaldırarak sizi ileride ağır ceza ve vergi ödemekten kurtarır.

Tapu Sürecinde Yapılacak Olan Yasal İşlemler

Evin rayiç bedeli belirlendikten sonra sıra tapu işlemlerine gelir. Tapu için ödenen %2 tapu harcının ödemesini yaptıktan sonra tapunun çıkması için başvuruda bulunmanız gerekir. Tapu işlem süreci için gerekli belgeleri eksiksiz hazırlamalısınız. Peki, gerekli belgeler nelerdir?

 • Kimlik aslı ve fotokopisi
 • Vesikalık resim ( Satıcı için 1, Alıcı için 2 adet)
 • Tapu aslı ve fotokopisi
 • Evin borcu yoktur yazısı (Rayiç bedel alınırken belediyeden alabilirsiniz.)
 • Kredi kullanacaksanız ipotek evrakları

İPOTEK KALDIRMA İŞLEMLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Bu evrakları tapuya teslim ettikten sonra başvurduğunuz bölgenin yoğunluğuna göre aynı gün ya da ortalama 2 gün içerisinde işlemlerinizi tamamlamış olursunuz. Yoğun olan müdürlükler randevu sistemi ile çalıştığı için önceden randevu alarak işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Ek olarak satın alınacak evin tapuda birden fazla sahibi varsa, tapu işlemleri esnasında bizzat bulunmaları ya da vekâletname vermeleri gerekir. Yoksa satıcı yalnızca kendi payının satış işlemlerini gerçekleştirme yetkisine sahiptir.

Alacağınız Evin Üzerinde İpotek Varsa Yapılacak Yasal İşlemler

Satın alacağınız evi üzerinde ipotek varken almayı kabul ederseniz satış işlemi gerçekleştirilir. Yalnızca üzerinde ipotek olan bir evi satın almak riskli olduğundan bazı koşulları onayladığınız kabul edilir. İpotekli bir evi almaya karar verdiğinizde evle beraber ipoteğe sebep olan borcu da almış olursunuz. Bu nedenle tapuda size satın almak istediğiniz evin üzerinde ipotek olduğu yazılı ve sözlü olarak beyan edilir.

KONUT KREDİSİ HESAPLA

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finans dünyasıdan en güncel haberler ve tüm merak ettikleriniz HangiKredi'de!

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorum

Halime
Halime 18.04.2020 • 00:00

Kradi kardı kullanıyorum ve düzenli ödüyorum konut kradisine başvurdum ret geldi neden olur

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 21.04.2020 • 00:00

Merhaba Halime, Kredi başvurusunun onaylanabilmesi için öncelikle belgelenebilir gelirinin olması gerekir. Eğer belgelenebilir gelirin varsa kredi notunun düşük olması ya da kredi limitinin dolu olması gibi sebeplerle başvurun onaylanmamış olabilir. Yasal olarak, aylık taksitlerin toplam tutarı belgelenebilir gelirin %50'sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Mevcut ödemelerin nedeniyle bu sınır aşılıyorsa ya da talep ettiğin tutara istinaden ödemen gereken aylık taksitlerden sonra bu sınır aşılıyorsa kredi başvurun onaylanmaz.

Beğen(0)
Ramazan Erdoğan
Ramazan Erdoğan 2.02.2020 • 00:00

Iyi Gunler Zeynep Hanim , Yukaridaki Bilgeri okudum, Adanada 430.000 TL ye Bir villa Almak istiyorum, Ingilterede Yasiyorum , Burada Emlak Sirketim Var ve ingiltere Vergil Dairsine ( HMRC) ye kayitli sigortasini ve vergisini yatiran biriyim. Turkiyede Askerlikten baska calismam yok , Ingilteredeki Geliri gosterip Turkiyeden Emlak Alabilirmiyim ? Bu Arada Turk Vatandasiyim. Tessekurler Ramazan Erdoğan

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 3.02.2020 • 00:00

Merhaba Ramazan, Öncelikle dünyanın neresinde olursanız olun, Türkiye’den ev sahibi olmak isteyenler için hazırlanan, bazı koşullara bağlı olan, özel konut kredisi paketlerinden yararlanarak konut kredisi kullanabilirsiniz. Siz bu koşullardan biri olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma koşulunu sağlıyorsunuz. Gelelim diğer koşullara; banka tarafından sizden vergi kimlik numaranız, pasaport veya Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınız, konuta ait kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu, yurt dışındaki ikamet ettiğiniz adres, çalıştığınız ülkedeki gelir belgeniz, üç aylık kredi kartı ekstreniz gibi belgeler istenebilir. Bunları hazırlayarak konut kredisine başvuru yapabilir ve bankaların size dönüşünü bekleyebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon