Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Ev Alımında Yasal İşlemler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.01.2020 Güncelleme Tarihi: 7.09.2021

Ev sahibi olmak isteyen herkesin bilmesi gereken yasal işlemler bulunmakta.

Ev Alımında Yasal İşlemler
Ev alma sürecini tamamladığınızı düşünseniz bile gözünüzden kaçan ancak yasal mevzuatlarda önemli olan detaylar ileride karşınıza sorun olarak çıkabilir.

Ev sahibi olma sürecini kolaylıkla tamamlayabilmek için yasal işlemlerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Ev satın almak, pek çok zorlukları içeren bir süreçtir. Söz konusu zorluklar, ilgili yasal işlemlerin tamamlanması ile birlikte kolaylaşır ve hızlanır. Talep edilen evrakların tamamını, herhangi bir eksiklik içermeyecek şekilde teslim etmeniz hâlinde kısa sürede evin yeni sahibi olursunuz.

Yeni bir konut almak isteyen herkesin bilmesi gereken yasal işlemler bulunmaktadır. Süreci tamamladığınızı düşündüğünüzde, gözünüzden kaçan küçük detaylar varsa önünüze büyük sorunlar çıkabilir. Birtakım yasal işlemlere dikkat ederek bir sorunla karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Belediyede Yapılacak Olan Yasal İşlemler

Ev satın alma süreci başladığında, satın alacağınız evin bağlı olduğu belediyeden rayiç bedeli belirletmek, yapmanız gereken ilk işlemdir. Piyasadaki arz-talep dengesine göre hesaplanan rayiç bedel, satın alınacak malın alım-satım değerini ifade eder.

Belediyedeki yetkili, eviniz için bir metrekare fiyatı belirler. Böylece evin satın alma bedeli resmî olarak belirlenmiş olur. Tapu işlemlerinde alıcı ve satıcı, ayrı ayrı %2 oranında tapu harcı öder. Tapu harcının ne kadar olacağı rayiç bedele bağlıdır. Söz konusu harç, belediyenin belirlediği rayiç bedelin %2’si üzerinden hesaplanır.

Rayiç bedel düşük gösterilirse ödenecek tapu harcı da daha az çıkar. Daha az tapu harcı ödemeyi planlayıp rayiç bedeli olması gerektiğinden düşük gösterdiğinizde yasa dışı bir iş yapmış olursunuz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından alım-satımda uygunsuz durumun tespit edilmesi hâlinde ise soruşturma başlatılarak cezai işlem uygulanır.

Gelir İdaresi Başkanlığı farklı yöntemlerle yaptırım uygulasa da genellikle aradaki farkın cezası, yasal faiz ve yanıltıcı beyan cezası ile beraber ödetilir. Bu nedenle belediyeye giderek evin rayiç bedelini hesaplatmalısınız. Bu şekilde bedelin doğru beyan edilmeme ihtimalini ortadan kaldırırsınız ve ağır ceza ve vergi ödemek zorunda kalmazsınız.

Tapu Sürecinde Yapılacak Olan Yasal İşlemler

Rayiç bedel belirleme işleminin tamamlanmasının ardından tapu işlemleri başlar. Hesaplanıp size bildirilen ve ödemekle yükümlü olduğunuz tapu harcının ödemesini yaptıktan sonra, tapunun çıkış işlemleri için başvuruda bulunmanız gerekir. Tapu işlem süreci için gerekli belgeleri eksiksiz hazırlamalısınız.

Hazırladığınız evrakları tapuya teslim ettikten sonra işlemler devam eder. Başvurduğunuz bölgeye ve yoğunluğuna bağlı olarak aynı gün ya da ortalama 2 gün içerisinde işlemlerinizi tamamlamış olursunuz. Randevu sistemi ile çalışan müdürlüklerden önceden randevu alarak işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Ek olarak satın alınacak evin tapuda birden fazla sahibi varsa tapu işlemleri sırasında bizzat bulunmaları ya da vekâletname vermeleri gerekir. Çünkü ortaklı mülklerde satıcı yalnızca kendi payının satış işlemlerini gerçekleştirme yetkisine sahiptir.

Tapu Sürecinde Yapılacak Olan Yasal İşlemlerde Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Satın alma ve devir süreçleri resmî olarak ilerleyeceği ve kayıt altına alınacağı için birtakım belgelerin ibraz edilmesi gerekir. Söz konusu evrakları, ilgili kurumlara başvurarak temin edebilirsiniz. Gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik aslı ve fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf (Satıcı için 1, alıcı için 2 adet)
 • Tapu aslı ve fotokopisi
 • Evin borcu yoktur yazısı (Rayiç bedel hesaplanırken belediyeden alabilirsiniz)
 • Kredi kullanacaksanız ipotek evrakları

HangiKredi’de yer alan araçlar ile konut kredisi hesaplama işlemi yapabilir, bankaların konut kredisi faizlerine göz atabilirsiniz.

Alacağınız Evin Üzerinde İpotek Varsa Yapılacak Yasal İşlemler Nelerdir?

Satın alacağınız evin üzerinde ipotek olabilir. Böyle bir durumda evin satış işleminin gerçekleşmesi için sizin ipoteği kabul etmeniz gerekir. Üzerinde ipotek olan bir evi satın almak riskli olduğundan bazı koşulları onaylamış kabul edilirsiniz. İpotekli bir evi almayı kabul ettiğinizde, evle beraber ipoteğe sebep olan borcu almayı da kabul etmiş olursunuz. Bu nedenle satın alacağınız ipotekli ev hakkında, tapu dairesinde size yazılı ve sözlü olarak ipotek durumu beyan edilir ve onayınız alınır.

İpotek kaldırma işlemleri hakkında detaylı bilgilere ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorum

Halime
Halime 18.04.2020 • 00:00

Kradi kardı kullanıyorum ve düzenli ödüyorum konut kradisine başvurdum ret geldi neden olur

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 21.04.2020 • 00:00

Merhaba Halime, Kredi başvurusunun onaylanabilmesi için öncelikle belgelenebilir gelirinin olması gerekir. Eğer belgelenebilir gelirin varsa kredi notunun düşük olması ya da kredi limitinin dolu olması gibi sebeplerle başvurun onaylanmamış olabilir. Yasal olarak, aylık taksitlerin toplam tutarı belgelenebilir gelirin %50'sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Mevcut ödemelerin nedeniyle bu sınır aşılıyorsa ya da talep ettiğin tutara istinaden ödemen gereken aylık taksitlerden sonra bu sınır aşılıyorsa kredi başvurun onaylanmaz.

Beğen(0)
Ramazan Erdoğan
Ramazan Erdoğan 2.02.2020 • 00:00

Iyi Gunler Zeynep Hanim , Yukaridaki Bilgeri okudum, Adanada 430.000 TL ye Bir villa Almak istiyorum, Ingilterede Yasiyorum , Burada Emlak Sirketim Var ve ingiltere Vergil Dairsine ( HMRC) ye kayitli sigortasini ve vergisini yatiran biriyim. Turkiyede Askerlikten baska calismam yok , Ingilteredeki Geliri gosterip Turkiyeden Emlak Alabilirmiyim ? Bu Arada Turk Vatandasiyim. Tessekurler Ramazan Erdoğan

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 3.02.2020 • 00:00

Merhaba Ramazan, Öncelikle dünyanın neresinde olursanız olun, Türkiye’den ev sahibi olmak isteyenler için hazırlanan, bazı koşullara bağlı olan, özel konut kredisi paketlerinden yararlanarak konut kredisi kullanabilirsiniz. Siz bu koşullardan biri olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma koşulunu sağlıyorsunuz. Gelelim diğer koşullara; banka tarafından sizden vergi kimlik numaranız, pasaport veya Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınız, konuta ait kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu, yurt dışındaki ikamet ettiğiniz adres, çalıştığınız ülkedeki gelir belgeniz, üç aylık kredi kartı ekstreniz gibi belgeler istenebilir. Bunları hazırlayarak konut kredisine başvuru yapabilir ve bankaların size dönüşünü bekleyebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon