Tapu işlemlerinde yaş sınırı

Konut alım satımına yönelik gerçekleşen tapu işlemleri için kişinin bazı şartları taşıyor olması gerekmekte. Bu şartlardan biri de yaş sınırı. Peki tapu işlemlerinde yaş sınırı kaç?

Tapu işlemlerinde hem gençler için hem de yaşlılar için sınır var. Gençler için olan sınır pek çok alanda olduğu gibi, reşit olma yaşı olan 18. Yaşlılarda ise yaş sınır 65.

65 yaş üstündekiler nasıl tapu işlemi yapabilir?

Tapu işlemleri için üst yaş sınırı 65 olsa da bu, 65 yaşının üstünde olanların tapu işlemi gerçekleştiremeyeceği anlamına gelmiyor. 65 yaşın üstündeyseniz ve konut alım-satımı gerçekleştirmek istiyorsanız tapu işlemleri için öncelikle akli dengenizin yerinde olduğuna dair belge almanız gerekiyor. Herhangi bir sağlık kurumundan alacağınız bu belge ile tapu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tapu müdürlüğü tarafından, 65 yaş üstünde olan kimseler için kesinlikle talep edilen bu belge işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

18 yaş altındakiler nasıl tapu işlemi yapabilir?

18 yaşındaki bir kimseye miras yoluyla bir konut kalması ya da ebeveynlerinin isteği ile konutun tapusunun çocuğun üzerine yapılmasının istenmesi durumunda farklı yasal prosedürler söz konusudur. Böyle bir durumda konut her ne kadar bu kişinin üzerine yapılabilse de kişi 18 yaşına gelene dek bu konut üzerinde tasarruf yetkisine sahip değildir.

En uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapabilir, konut kredilerini karşılaştırabilir ve online konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın
Tapu işlemlerinde yaş sınırı
1 (20%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir