Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Tapu işlemlerinde yaş sınırı

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 1.11.2016 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Konut alım satımına yönelik gerçekleşen tapu işlemleri için kişinin bazı şartları taşıyor olması gerekmekte.
Tapu işlemlerinde yaş sınırı
Bu şartlardan biri de yaş sınırı.

Konut alım satımına yönelik gerçekleşen tapu işlemleri için kişinin bazı şartları taşıyor olması gerekmekte. Bu şartlardan biri de yaş sınırı. Peki tapu işlemlerinde yaş sınırı kaç?

Tapu işlemlerinde hem gençler için hem de yaşlılar için sınır var. Gençler için olan sınır pek çok alanda olduğu gibi, reşit olma yaşı olan 18. Yaşlılarda ise yaş sınır 65.

65 yaş üstündekiler nasıl tapu işlemi yapabilir?

Tapu işlemleri için üst yaş sınırı 65 olsa da bu, 65 yaşının üstünde olanların tapu işlemi gerçekleştiremeyeceği anlamına gelmiyor. 65 yaşın üstündeyseniz ve konut alım-satımı gerçekleştirmek istiyorsanız tapu işlemleri için öncelikle akli dengenizin yerinde olduğuna dair belge almanız gerekiyor. Herhangi bir sağlık kurumundan alacağınız bu belge ile tapu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tapu müdürlüğü tarafından, 65 yaş üstünde olan kimseler için kesinlikle talep edilen bu belge işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

18 yaş altındakiler nasıl tapu işlemi yapabilir?

18 yaşındaki bir kimseye miras yoluyla bir konut kalması ya da ebeveynlerinin isteği ile konutun tapusunun çocuğun üzerine yapılmasının istenmesi durumunda farklı yasal prosedürler söz konusudur. Böyle bir durumda konut her ne kadar bu kişinin üzerine yapılabilse de kişi 18 yaşına gelene dek bu konut üzerinde tasarruf yetkisine sahip değildir.

En uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapabilir, konut kredilerini karşılaştırabilir ve online konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon