Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.11.2016 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Konut alım satımına yönelik gerçekleşen tapu işlemleri için kişinin bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı
Bunlar arasında yasalarla belirlenen yaş sınırları dâhilinde yer almak da bulunur. Taşınmaz alım satımı sırasında aranan bu şartın kapsamını ve sürecin hangi prosedürlerle ilerlediğini öğrenmenizde fayda vardır.

Tapu işlemlerini yapmak için bir yaş sınırı bulunur mu?

Ev ve arsa gibi taşınmazların devri, tapu adı verilen evrak üzerinden gerçekleştirilir. Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu belge, mülkün malikini yani sahibini gösterir. Taşınmazın sahibinin değiştiğini resmiyete dökmeye yönelik yapılacak tapu işlemleri için öncelikle yasalarla belirlenen bazı koşulları sağlamak gerekir. Yaş sınırı kapsamında olmak, tapu alım ve satım işlemlerinde istenen şartlar arasındadır. Bu doğrultuda sadece 18 ile 65 yaş aralığında olanlar tapunun devri işlemlerini yapabilir.

18 yaşından küçük olanlar, kanunen yetişkin birey statüsünde kabul edilmez. Yani tapu devri gibi hukuki nitelikteki karar alma süreçlerinde ebeveynlerinin iznine tabi tutulur. 65 yaşın üstündekiler ise yaşlanmaya bağlı sağlıklı karar alma yetisinin kaybedilmesi gibi durumlara karşı tapu işlemleri yapmak için gereken sınırın dışında kalır.

65 yaş üstündekiler nasıl tapu işlemi yapabilir?

Tapu işlemi yapabilmek için belirli bir yaş sınırı olsa da bu doğrultuda başvurulabilecek alternatif yollar bulunur. Örneğin 65 yaş üstü tapu işlemleri için gerekli belgelerin tamamlanmasıyla taşınmaz devrini gerçekleştirmek mümkündür. Tapu Sicil Tüzüğü’nün 19.maddesinde yetkililerin 65 yaş üstü tapu devri işlemleri sırasında gördüğü şüpheli davranışlardan dolayı sağlık raporu talep edebileceği yer alır. Kişinin tutarlı ve mantıklı karar verdiğini gösteren bu evrağın dışında tapu işlem süreci, standart aşamaların izlenmesinin ardından sonuçlanır.

65 yaş üstündekiler tapu işlemleri yaparken ibraz etmesi gereken belgeler nelerdir?

Tapu işlemleri için üst yaş sınırı 65 olsa da bu, 65 yaşının üstünde olanların tapu işlemi gerçekleştiremeyeceği anlamına gelmiyor. 65 yaşın üstündeyseniz ve konut alım-satımı gerçekleştirmek istiyorsanız tapu işlemleri için öncelikle akli dengenizin yerinde olduğuna dair belge almanız gerekiyor. Herhangi bir sağlık kurumundan alacağınız bu belge ile tapu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tapu müdürlüğü tarafından, 65 yaş üstünde olan kimseler için kesinlikle talep edilen bu belgeyle işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

18 yaş altındakiler nasıl tapu işlemi yapabilir?

18 yaşındaki bir kimseye miras yoluyla konut kalması ya da ebeveynlerinin isteği ile konutun tapusunun çocuğun üzerine yapılmasının istenmesi durumunda farklı yasal prosedürler söz konusudur. Böyle bir durumda konut her ne kadar bu kişinin üzerine yapılabilse de kişi, 18 yaşına gelene dek bu konut üzerinde tasarruf yetkisine sahip değildir. Yani tapudaki taşınmazın satılması gibi kararları tek başına veremez. Ayrıca anne ve babalar, sahip oldukları gayrimenkulün tapusunu farklı yöntemlerle çocuklarının üzerine geçirebilir.

18 yaşından küçüklere tapu devri ve bağışı süreçleri ise şu şekilde ilerler:

Gayrimenkulün bağışlanması Gayrimenkulün devri
1. İlgili taşınmazın tapu senedi belirlenir. 1. Tapunun aslı ve devreden kişinin fotoğrafı yetkili merciye teslim edilir.
2. Bağışlayacak kişi, bir adet fotoğrafla başvuruda bulunur. 2. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi dosyaya eklenir.
3. Reşit olmayan yani bağışı kabul edecek kişinin son 6 ayda çekilen iki fotoğrafı istenir. 3. Satışı yapan kişinin borcunun olmadığını gösteren belge hazırlanır.
4. Başvuru sırasında yetkili kuruma belediyeden alınan emlak beyan belgesi teslim edilir. 4. İşlem emlakçı aracılığıyla gerçekleştiriliyorsa vekaletname alınır.
5. Ödenen harcın ardından bağışlama işlemi tamamlanır.

Sürece dair detaylar incelendiğinde tapu devrinin harç ödemesi gerektirmemesinden dolayı daha az maliyetli olduğu söylenebilir. Diğer taraftan tıpkı 18 yaş altı banka hesabı açma süreci gibi taşınmaz alım satım işlemlerinde de ebeveynlerin izni aranır. Eğer reşit olmayan kişinin ebeveynleri boşanmışsa ya da vefat etmişse 18 yaş altı tapu satışında velayetin verildiği tarafın izni gerekir.

Reşit olmayan çocuklar ortak tapuya dâhil edilebilir mi?

Ortak bir diğer ifadeyle hisseli tapu, taşınmaz üzerinde birden fazla malikin hak sahibi olduğunu gösterir. Gayrimenkulün paylara bölündüğü bu tapu türüne 18 yaşından küçükler de dâhil edilebilir. Ancak burada da mevcut koşullara göre ebeveynin ya da yasal varisin onayı gibi şartlar aranır. Bu duruma daha çok miras yoluyla ortaya çıkan 18 yaş altı ev tapu işlemleri gibi süreçlerde rastlanır. Anne ve babası vefat eden reşit olmayan kişiler, diğer mirasçılarla müşterek mülkiyet yani ortak tapu kapsamında yer alır.

En uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapabilir, konut kredilerini karşılaştırabilir ve online konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut kredisi hesaplamak için HangiKredi'den destek alın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

 • Revalüasyon Nedir? 22.05.2023

  Revalüasyon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon