Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

18 Yaşının Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 29.08.2016 Güncelleme Tarihi: 31.01.2021

Ülkemizde reşit olma yaşı 18.

18 Yaşının Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?
Oy kullanmadan ehliyet almaya kadar pek çok eylem 18 yaşını doldurunca yapılabiliyor.

Ülkemizde reşit olma yaşı 18. Oy kullanmadan ehliyet almaya kadar pek çok eylem 18 yaşını doldurunca yapılabiliyor. Bankacılık işlemleri de buna dahil. On sekizinizi doldurmadan kredi alamayacağınız gibi pek çok kredi kartını da kullanamazsınız fakat bazı şartları yerine getirmeniz halinde banka hesabı açtırabilirsiniz.

Hünüz reşit değilseniz fakat bir mevduat hesabı açtırarak para biriktirmek istiyorsanız bu mümkün. Böyle bir durumda veliniz ya da yasal vasinizin onayı ile hesap açtırabiliyorsunuz. Veli ya da yasal vasinizle birlikte bankaya giderek adınıza bir hesap açtırabilir ve birikim yapabilirsiniz. Hesabınıza banka kartı ile para yatırabilir, bankamatikten para çekebilir ya da alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankaların on sekiz yaş altındakilere sunduğu özel fırsatlar da mevcuttur.

İş Bankası İlk İmza Hesabı

12-18 yaş aralığındaki gençler İş Bankası İlk İmza Hesabı ile bir banka kartına sahip olarak bankacılık işlemleri gerçekleştirebilirler. Bu hesapta dilerseniz paranızı biriktirebilir, dilerseniz nakit taşımak yerine banka kartınızla ödeme yapabilir, sanal alışverişlerinizde kartınızı kullanabilirsiniz. Bu hesabı açtırmak için veliniz ya da yasal vasinizin onayı yeterli. Bu hesabı ayrıca havale, eft, yatırım fonu alma gibi sanal bankacılık işlemleri için de kullanabilirsiniz.

Akbank exi26

16-26 yaş aralığındakiler için sunulan exi26 hesabı ve buna bağlı kartlar ile online bankacılık hizmetlerini gerçekleştirebilir, hesabınıza para yatırabilir ya da çekebilir, kartınızla alışveriş yapabilirsiniz. exi26 kapsamında Axess exi26 ve Neo exi26 kartları sunulmaktadır. Bu kartları kullanarak yaptığınız alışverişlerden chip-para kazanabilir, ödemelerinizi taksitlendirebilirsiniz.

VakıfBank Junior

18 yaşın altındaki gençler için oluşturulmuş bir diğer kart VakıfBank’tan: Junior Kart. Velinizin ya da yasal vasinizin onayı ile VakıfBank’tan açılan Junior hesabınıza Junior Kart’ı kullanarak para yatırabilir, para çekebilir ya da alışveriş yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon