18 Yaşının Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Ülkemizde reşit olma yaşı 18. Oy kullanmadan ehliyet almaya kadar pek çok eylem 18 yaşını doldurunca yapılabiliyor. Bankacılık işlemleri de buna dahil. On sekizinizi doldurmadan kredi alamayacağınız gibi pek çok kredi kartını da kullanamazsınız fakat bazı şartları yerine getirmeniz halinde banka hesabı açtırabilirsiniz.

Hünüz reşit değilseniz fakat bir mevduat hesabı açtırarak para biriktirmek istiyorsanız bu mümkün. Böyle bir durumda veliniz ya da yasal vasinizin onayı ile hesap açtırabiliyorsunuz. Veli ya da yasal vasinizle birlikte bankaya giderek adınıza bir hesap açtırabilir ve birikim yapabilirsiniz. Hesabınıza banka kartı ile para yatırabilir, bankamatikten para çekebilir ya da alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankaların on sekiz yaş altındakilere sunduğu özel fırsatlar da mevcuttur.

İş Bankası İlk İmza Hesabı

12-18 yaş aralığındaki gençler İş Bankası İlk İmza Hesabı ile bir banka kartına sahip olarak bankacılık işlemleri gerçekleştirebilirler. Bu hesapta dilerseniz paranızı biriktirebilir, dilerseniz nakit taşımak yerine banka kartınızla ödeme yapabilir, sanal alışverişlerinizde kartınızı kullanabilirsiniz. Bu hesabı açtırmak için veliniz ya da yasal vasinizin onayı yeterli. Bu hesabı ayrıca havale, eft, yatırım fonu alma gibi sanal bankacılık işlemleri için de kullanabilirsiniz.

Akbank exi26

16-26 yaş aralığındakiler için sunulan exi26 hesabı ve buna bağlı kartlar ile online bankacılık hizmetlerini gerçekleştirebilir, hesabınıza para yatırabilir ya da çekebilir, kartınızla alışveriş yapabilirsiniz. exi26 kapsamında Axess exi26 ve Neo exi26 kartları sunulmaktadır. Bu kartları kullanarak yaptığınız alışverişlerden chip-para kazanabilir, ödemelerinizi taksitlendirebilirsiniz.

VakıfBank Junior

18 yaşın altındaki gençler için oluşturulmuş bir diğer kart VakıfBank’tan: Junior Kart. Velinizin ya da yasal vasinizin onayı ile VakıfBank’tan açılan Junior hesabınıza Junior Kart’ı kullanarak para yatırabilir, para çekebilir ya da alışveriş yapabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesapları İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir