Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Ek Hesap Nedir, Borcu Ödenmezse Ne Olur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 14.09.2020 Güncelleme Tarihi: 6.04.2023

Nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bankaların sunduğu farklı seçenekler bulunuyor.

Ek Hesap Nedir, Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Kredinin yanında ek hesap seçeneği, en çok tercih edilen nakit çözümler arasında yer alıyor.

Nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bankaların sunduğu farklı seçenekler bulunuyor. Kredinin yanında ek hesap seçeneği, en çok tercih edilen nakit çözümler arasında yer alıyor. Bir borçlanma sistemi olduğu için de belli kurallar çerçevesinde bankalara karşı sorumluluk söz konusu oluyor. Ek hesap nedir, ek hesap ne işe yarar, ek hesabın avantajları nelerdir, ek hesap nasıl açılır, ek hesap borcu ödenmezse ne olur, alternatif nakit çözümleri nelerdir gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap, vadesiz mevduat hesapları üzerinden tanımlanan bir kredi seçeneğidir. Mevcut paranın tükendiği durumlarda kullanılabilen bir kredi türü olarak da adlandırılabilir. Bu hesap aynı zamanda son dönemlerde çok sık tercih edilen avans hesap, artı hesap, nakit avans ya kredili mevduat hesabı isimleriyle de müşterilere sunuluyor.

Ek Hesap Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Ek hesap, herhangi bir nakit ihtiyacınız durumunda kullanabileceğiniz opsiyonlardan biri. Bulunan limitleriniz neticesinde, anlık para ihtiyaçlarınızı ek hesap üzerinden kullanmanız mümkün. Geri ödemelerde sunulan faiz seçenekleri ve taksit imkanları neticesinde ek hesaptan kolaylıkla para kullanabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi mi nakit avans mı? Hangisi daha avantajlı merak ediyorsanız detaylar içeriğimizde!

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı olarak da adlandırılan ek hesap, bankaya başvurmanız ile anında açılır. Maaş hesabı olan kişiler için otomatik olarak tanımlanırken, istenilen bankada hesabı olmayan kullanıcıların başvuruda bulunarak yeni bir hesap üzerinden işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

Başvurunun sonunda, kredi notunuzun değerlendirilmesi ile birlikte banka tarafından bir limit belirleniyor. Bankada bulunan hesaplarda para varsa, bu miktar da göz önünde bulundurularak limit belirlenir. Aksi halde limit yükseltmek için bankayla direkt görüşerek değerlendirmeleri yapmanız gerekiyor.

En uygun kredi hangi bankada diye merak ediyorsanız kredi sayfamızdan hesaplama yapabilirsiniz.

Ek Hesap Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek hesap kredi türlerinden biri olarak tanımlandığı için ödeme süreçleri de bir o kadar önemli. Kredi kadar sıkı takip edilmiyor gibi gözükse de aslında borçların gecikmesi ve ödenmemesi durumunda bankalar her türlü yaptırımı uygulama hakkına sahip.

Aynı zamanda ödemediğiniz her durumda kredi notunuz olumsuz etkilenir ve tekrar kredi çekmek istediğinizde ya da yüksek limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda red cevabı alırsınız. Yani ek hesap limitine göre nakit çekmek uğraşsız olsa da ödemeler yapılmadığında finansal durumunuz direkt olarak etkilenmekte.

Vadeli mevduat hesaplaması yapmak ve bankaların güncel faiz oranlarını öğrenmek için mevduat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek Hesap Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ek hesap kullanmak için öncelikle ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde tespit etmeniz gerekiyor. Eğer gerçekten zor bir durum söz konusu değilse ek hesap üzerinden kullanılan paraların geri ödemesinde zorlanabilirsiniz.

Ekstra bir kampanya ya da bankaların sunduğu paketler söz konusu değilse, günlük faiz ile ödeme yapmanız gerekiyor. Bu durum da direkt olarak kullandığınız paranın büyük bir zararla geri ödenmesine anlamına geliyor. Ek bakiye kullandığınız noktadan itibaren, çektiğiniz para kadar eksi hesapla bir sonraki döneme girersiniz. Bu durumda da aktif olarak kullandığınız bir KMH hesabı ya da kredi kartıysa, mutlaka ama mutlaka hesaplamanızı en iyi şekilde yapmanız gerekiyor.

En uygun kredi kartı için HangiKredi kredi kartı sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

Ek Hesabın Krediden Farkı Nedir?

Ek hesabın krediden en büyük farkı nakit para ihtiyaçlarına anında çözüm üretmesi ve zaman kaybı yaratmaması. İlk başta belirtilen ya da sonradan bankadan onayı ile yükselttiğiniz limit doğrultusunda mobil bankacılık, internet bankacılığı, ATM ya da bankaların şubelerinden anında alabiliyorsunuz.

Kredide ise süreç daha uzun. Başvurunuzu yaptıktan sonra bankanın kredi notu ve finansal durumunuzun yeterli olup olmadığına dair yaptığı araştırmalar sonucunda onay veriliyor. Onayın ardından bankaya verdiğiniz evraklar neticesinde kredinizi almaya hak kazanıyorsunuz.

Ek hesabın bir diğer farkı ise miktar ile ilgili. Ek hesap kredi kartınızın ya da KMH hesabınızın belirlenen limitleri ile sınırlı kalıyor. Kredide ise ihtiyacınıza göre başvuru yapmanız durumunda, farklı opsiyonlar önünüze seriliyor ve bankadan bankaya değişiklik gösterse de 100.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi alabilme imkanınız doğuyor.

Kredinin ek hesaba göre daha avantajlı olduğu noktalardan biri faiz oranları ve vade seçenekleri. Çok daha düşük ve aylık faiz oranları neticesinde, uzun vadelerle yüksek miktarlı kredileri çekebilirsiniz. Böylece ödeme planınızı daha rahat yapmanız mümkün. Aynı zamanda uzun süren krediler döneminde eliniz sıkıştığı noktada, ödeme gecikmeden ve kredi notunuz düşmeden bankaya başvurmanız durumunda yapılandırma yaptırarak daha kolay ödeme seçeneklerine kavuşabilirsiniz.

Mevduat hesaplama işlemi yapmak için HangiKredi mevduat sayfalarından destek alabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

İhtiyaç kredisi almak için öncelikle bankaların faiz oranlarını en iyi şekilde kontrol ederek, ödeme planınıza en uygun opsiyonları sunan kurumları tercih etmeniz gerekli. HangiKredi kredi hesaplama sayfası üzerinden çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadeye göre aylık ve toplam ödeme tutarını öğrenebilirsiniz.

İhtiyacınıza en uygun kredi faiz oranını belirledikten sonra bankalara online olarak ya da direkt şubeden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredinin çekilme aşamasında sorun yaşamamak için bir bankadan yanıt gelmeden diğerinde aktif başvurunuzun bulunmamasında fayda var.

Bankaya başvurunuzu ilettikten sonra kredi notunuz uygun ve çekmek istediğiniz miktar da istediğiniz gibiyse ödeme planını yapıp evraklarınızı teslim etmeniz gerekiyor. Tüm evrakların tamamlanması ile kredinizi direkt olarak çekebilirsiniz. Bankaların genel olarak istedikleri evrakları aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

Özel Sektör Çalışanları Kamu Çalışanları Emekliler Vergi Levhalı Kurumlar
Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı
Maaş Bordrosu Maaş Bordrosu Emekli Maaş Dökümü Güncel Vergi Levhası
SGK Döküm Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İmza Sirküleri
İkametgah Belgesi Varsa Ek Gelir Belgesi Varsa Ek Gelir Belgesi Oda Kayıt Belgesi
İş Yeri İmza Sirküsü Bilanço ve Gelir Tablosu
Varsa Ek Gelir Belgesi Ticaret Sicil Gazetesi
Varsa Ek Gelir Belgesi

Kredili mevduat hesapları ile ilgili daha detaylı bilgi için "Kredili Mevduat Hesabı Nedir?" adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

26 Oy

-

3,35 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

84 Yorum

İsmail
İsmail 11.08.2020 • 00:00

Merhabalar, bireysel esnek hesabımda 400₺ gibi bir borcu ödemedim, yasal takibe girdi. Avukatlık oldu. Şimdi paraya ihtiyacım var ve 4 yıldır çalışmış olduğum, hala çalıştığım fabrikadan maaşımı Garanti Bankasından çekiyorum. Ama bu esnek hesap borcum hala icralık. Bu borcu ödeyip, garanti’den kredi başvurusu yapsam kredi alabilir miyim? Alırsam ne kadar zamanda verilir? Şimdiden teşekkürler..

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba İsmail, Kredili ürünlere ilişkin borç nedeniyle yasal takip sürecindeyken yapacağınız kredi başvuruları onaylanmaz. Borcunuzu kapattıktan sonra ise siciliniz bozulmuş olacağından onaylanma ihtimali oldukça düşüktür.

Beğen(3)
Elif
Elif 18.07.2020 • 00:00

Merhaba YapıKredi bankasında 1500 TL esnek hesabım vardı 7 ay gibi bir süre bu kartı kullanmadım ve eksi olarak kaldı bu karta 650 TL yükledim fakat direk eksi esnek hesaba geçti ve parayı kullanamadım çünkü esnek hesap bloke olmuş.ben bu esnek hesabın bütün borcunu ödediğimde tekrar kullanabiliyormuyum?

Yanıtla Beğen(4)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Elif, Bankanın bu konudaki prosedürünü öğrenmek için bankanın müşteri temsilcisi ile iletişim kurmanı tavsiye ederiz.

Beğen(2)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon