Ek Hesap Nedir, Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankaların sunduğu ek hesaplar, acil paraya ihtiyacı olan pek çok kişi için kurtarıcı oluyor. Peki ek hesabın borcu ödenmezse ne olur?

Ek hesap nedir?

Öncelikle ek hesabın ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Ek hesap, vadesiz mevduat hesabınıza banka tarafından tanımlanan ve mevcut paranız tükendiğinde kullanabileceğiniz bir çeşit kredi ürünüdür. Yani, bankadan faizi ile ödemek koşuluyla küçük tutarda borç almaktır.

Ek hesabın adlandırılması bankadan bankaya farklılık gösterir. Avans hesap, artı hesap, nakit avans, kredili mevduat hesabı gibi isimlerle anılan ek hesaba halk arasında eksi bakiyeye düşmek de denir.

Ek hesap ile bankanın size sunduğu limit dahilinde, paraya sıkıştığınız anda, anında borç para alabilirsiniz. Ek hesap faizleri genellikle günlük işler ve faiz oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle acil nakit ihtiyacınız olduğunda ek hesaptan hemen para çekebilir ve faiz oranı oldukça düşük olduğundan geri ödeme konusunda zorluk yaşamazsınız.

Bir diğer seçenek: Taksitli nakit avans

Taksitli nakit avans, nakit avansa benzeyen kolay bir borçlanma seçeneği. Tıpkı nakit avansta olduğu gibi bu seçenekte de belge göstermenize gerek kalmadan hemen nakit paranıza ulaşabiliyorsunuz. Nakit avanstan tek farkı borcun taksitlerle ödeniyor olması. Bankadan bankaya değişebilmekle birlikte 3, 6, 9 ya da 12 ay taksitle nakit avans alabilirsiniz. Nakit Avans ile Taksitli Nakit Avans Arasındaki Fark Nedir adlı yazımızdan konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ek hesabın borcunu ödemezsem ne olur?

Ek hesap bankaların sunduğu düşük limitli bir kredi ürünüdür. Bu nedenle ek hesabın ödenmemesi ya da geç ödenmesi kredi notunuzda değişikliğe neden olur. Aynı kredi ve kredi kartı borçlarında olduğu gibi ek hesabınızın borcunu ödemeyi geciktirdiğinizde kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenir. Ek hesabı kullanmak ve borcunu zamanında ödemek ise kredi notunuzu olumlu etkileyerek yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi mevduat hesabından aldığınız borcu ödememeniz halinde de yine kredi ve kredi kartında gördüğünüz muameleyi görürsünüz. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlatılabilir. Bu nedenle ek hesap olarak sunulan kredi limitini kullanırken geri ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olarak kullanmanızda fayda var.

Ek hesap yerine bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. En avantajlı ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

24 yorum

 1. Merhabalar, 90 gün gecikme yüzünden 1 sene 15 gün önce takibe düştüm ve anında hepsini ödedim bankayı kapattım üstünden 1 sene geçti ama her şey aynı idare takipteyim ve bu sicilimi bozuyor
  Ben blokeli Kredi kartı aldım evkurdan alışveriş yaptım oda finans diye kkb de görünüyor ve puan veriyor bu şekilde puanımı 1300 civarı yapsam idare takip hala var iken Kredi çekmem mümkün olur mu çok merak ediyorum lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Sayın Cem,

  Yasal takip sürecindeyken kredi alabilmeniz mümkün değildir.

 3. Hesap kartımdaki ek hesabımı taksitlendirdim
  Peki bu taksidi öderken yine ek hasaptan kullana bilirmiyim

 4. Sayın Umutcan,

  Bankaların bu bu konudaki uygulamaları birbirinden farklı olabilir. Bankanızla iletişim kurarak daha doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir