Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Yurt Dışında ve Avrupa'da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.07.2020 Güncelleme Tarihi: 28.09.2023

Avrupa’da yapılacak seyahatler ya da işler için büyük kolaylık sağlayan Avrupa banka hesabı sayesinde pek çok işleminizi Avrupa prosedürlerine uygun olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt Dışında ve Avrupa'da Banka Hesabı Nasıl Açılır?
Türk vatandaşları Avrupa’da hesap açabilir mi, Avrupa’da hesap açmak için gereli olan belgeler, avantajları ve dezavantajları neler, AB vatandaşı değilseniz sorun çıkar mı, online hesap açılabilir mi ve güvenli midir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

En çok tercih edilen 30 bankada bulunan ya da bulunmasını istediğiniz mevduat hesaplarınızın getirisinin ne olacağını mevduat faizi sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

Türk Vatandaşları Avrupa’da Hesap Sahibi Olabilir mi?

Avrupa bankalarından hesap açma işlemlerini çok hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamak mümkün. Türk vatandaşlarının da çok büyük prosedürlerle karşılaşmadan hesap açmasına olanak veriliyor. Sadece ikamet ettiğiniz Avrupa ülkesinde değil, dünyanın neresinde olursanız olun Türk vatandaşı olarak Avrupa’da hesap açabilirsiniz. Yani Çin’de, Amerika’da ya da Avrupa’nın göbeğinde yaşamanız ve Türk vatandaşı olmanız bu hesaplara sahip olmanıza engel değil.

Avrupa Bankalarında Hesap Açmak İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Avrupa bankalarında hesap açmak için gerekli olan bazı temel belgeleri söylemek mümkün. Bankaların kendi prosedürleri kapsamında isteyebilecekleri ekstra belgeler bulunmasına karşın, genel olarak zorunlu tutulan belgelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • T.C. pasaportu
 • T.C. kimliğinin orjinali ve çevirisi
 • Türkiye’de yaşadığınıza dair ikametgah belgesi (hangi ülkenin bankasından hesap açacaksanız, o ülkenin dilinde olması gerekiyor)
 • Türkiye’de adınıza kayıtlı olan bir fatura belgesi

Bu belgelerin tamamı oturma izni dışında hesap açma sürelerinde geçerli. Eğer oturma izni kapsamında Avrupa ülkelerinde banka hesabı açtırmak istiyorsanız, ülkenin ve bankanın kurallarına göre farklı prosedürlerin uygulanması gerekiyor.

Avrupa’da Hesap Açmanın Avantajları Neler?

 1. Avrupa’da bir banka hesabınız olduğunda en büyük avantajınız vergi düzenlemeleri olacak. Olumsuzluk durumunda ise dünya genelinde yürürlüğe giren Ortak Raporlama Standardı neticesince usulsüzlükler Türk Vergi İdaresi’ne de bildirilecek.
 2. Güvenlik ve gizlilik konularının çok sıkı bir şekilde denetlenmesi en önemli avantajları arasında.
 3. Seyahat ya da acil durumlarda yurt dışına seyahat etmeniz gerektiğinde, müşterisi olduğunuz Avrupa bankası aracılığı ile herhangi bir prosedüre bağlı olmadan tüm işlemlerinizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Yurtdışında Hesap Açmanın Dezavantajları Var mı?

Aktif olarak Avrupa banka hesabınızı kullanacaksanız, avantajların yanında olumsuz durumlar da söz konusu olabiliyor. Avrupa’daki banka hesaplarında ortaya çıkabilecek dezavantajları aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Avrupa’da açmış olduğunuz banka hesapları sadece o ülkenin para birimine göre 100 bin üzerinden hesaplanır. Yani Almanya’da hesabınız varsa sigorta limitiniz 100 bin Euro değerinde.
 2. Avrupa’daki bütün bankalar diğer ülkelerin hesaplarına para transfer etmek için uygun değil. Aynı Türkiye’de olduğu gibi başka bir ülkedeki bankanın hesabına para aktarmak istediğinizde komisyon ücreti alınma durumu söz konusu. O ülkenin para birimleri üzerinden hesaplandığı için de yüksek rakamlar ortaya çıkabiliyor.
 3. Avrupa’da hesap açmış olduğunuz bankanın Türkiye içerisinde şubesinin bulunması rahatlıkla işlem yapabildiğiniz anlamına gelmiyor. Hukuksal anlamda farklı prosedürlere sahip oldukları için para transferinde ya da banka işlemlerinde şubeler söz konusu olsa bile Türk bankaları gibi kolaylıklar işlemlerinizi tamamlayamayabilirsiniz.

Avrupa Birliği Vatandaşı Değilsem Ne Olur?

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bankacılık işlemleri sırasında risk ve güvenlik konusu söz konusudur. AB üyesi olmayan ülkeler, üye olan ülkelerin bankalarının gözünde riskli ve daha az güvenilir olarak görülür. Bu yüzden prosedür anlamında daha çekingen ya da tedbirli davranma durumları söz konusu oluyor.

Özellikle hukuksal anlamda AB vatandaşı olmayan kişilerin kara para aklama ve terör konularında riskli olduklarına inanmaktalar. Buna rağmen, AB vatandaşı olmayan kişiler hesap açmak istediğinde farklı bir sistem uygulanması söz konusu değil.

Her bankanın mevduat hesapları için sunduğu faiz oranları dolayısıyla getirileri farklı oluyor. Vadeli mevduat hesaplama sayfamızdan en avantajlı seçenekleri sunan bankaları görebilirsiniz.

AB Üyesi Bankaların Önlemleri Nelerdir?

AB üyesi olmayan bir vatandaş üye ülkelerin bankalarında hesap açmak istediğinde herhangi bir şekilde engelleme söz konusu değil. Buna rağmen özellikle kara para aklama konusunda belli önlemler alınıyor. Kara Para Aklamayı Önleme düzenlemeleri neticesinde, ülkede ikameti olmadan hesap açmak isteyen müşteriler için tedbir alıyor. Bu tedbirlerin kapsamında da hesap açmak isteyen AB üyesi olmayan vatandaşlardan daha çok belge istenmesi oluyor. Eğer bu müşterilerin başka Avrupa bankalarında hesabı varsa prosedür daha hızlı işliyor.

Online Banka Hesabı Açmak Güvenli mi?

Avrupa’da banka hesabını online olarak açmanın herhangi bir riski bulunmuyor. Türkiye’deki bankalarda online hesap açma işlemi ne kadar hızlı ve kolaysa Avrupa bankaları için de aynı durum söz konusu. Hayatınızın hiçbir döneminde bir Avrupa ülkesinde bulunmamış olsanız bile çok kısa sürede online banka hesabı açabilirsiniz.

Hesabınızın online olarak açılmasının hemen ardından para yatırma ve çekme, ödeme, alışveriş gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Yurt dışında da kullanabileceğiniz kredi kartlarını vakit kaybetmeden almak isterseniz kolay kredi kartı veren bankalar sayfamızdan en iyi seçenekleri bulabilirsiniz.

Banka Hesabı Açılmasına İzin Vermeyen Avrupa Bankaları

Yurt dışı bankalarında hesap açmak çok hızlı ve kolay olmasına rağmen, PayPal’ın yasak olmasından dolayı onay verilmeme durumu söz konusu olabiliyor. Sadece yurt dışı bankaları arasında işlem yapılacaksa herhangi bir onaylamama durumu yok fakat para alışverişleri sırasında problem olma ihtimaline karşın bazı bankalar PayPal şartı üzerinden işlem yapabiliyor. Bu yüzden bankaların tüm şartlarını detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor.

Online olarak hesap açma işlemi yapacaksanız, Avrupa bankalarının internet siteleri üzerinden direkt olarak inceleme ve başvuru yapabilirsiniz. Eğer bu bankaların PayPal dışında kabul ettiği farklı online para transferi seçenekleri varsa üye olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler:

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

2,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 23.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?