Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Diğer hesap türlerine kıyasla daha yeni bir mevduatlı hesap türü olan Kredili Mevduat Hesabı (KMH), içeriğinde bir tür kredi barındırması açısından belirli bazı risklere gebe olabilecek bir tercih. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar da tüketicileri bu yönde uyarmayı amaçlıyor.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Bankaların bireysel ya da kurumsal kullanıcılara sunduğu bir tür hesap hizmeti olan kredili mevduat hesapları, “avans hesap, ek hesap, artı para” gibi isimlendirmelerle yapılan bir uygulamadır. Bireysel ya da kurumsal müşterilere, bir genel kredi sözleşmesi çerçevesinde sunulan bu ek hesap hizmeti için müşterinin bir mevduat hesabı olması gerekiyor.

Bu mevduat hesabı ile ilişkilendirilen KMH’ler hesap sahibinin bakiyesinde para olmadığı durumlarda, önceden belirlenen bir limiti aşmamak kaydıyla müşterinin kredi çekmesini sağlıyor. Netice itibariyle bir tür “kredi çekimi” olduğuna dikkat çeken BDDK ise, kredinin içeriğinde faiz ödeme zorunluluğunun da olması nedeniyle tüketicileri uyarmak gereği duydu. Zira bu faiz oranları ve kredi masrafları, bankalarca belirlenebilmekte… Bu nedenle BDDK, önceden faiz oranlarının sağlıklı bir şekilde karşılaştırılıp analiz edilerek KMH’ye başvurmaları konusunda tüketicileri uyarıyor.

Siz de KMH kullanmak isteyen bir tüketiciyseniz öncelikli olarak, alacağınız bir ihtiyaç kredisi ile ihtiyaçlarınızı karşılamanızı öneririz. Bunun için yapmanız gereken Hangikredi.com’un kredi hesaplama aracı ile size en uygun ve düşük faizli ihtiyaç kredisi seçeneklerini karşılaştırmak ve bütçeniz için avantajlı olan seçeneğe hemen başvurmak.
En Uygun İhtiyaç Kredisini Bul


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz