Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir

Kredili ürünler arasında sunulan kredili mevduat hesabı (KMH), acil nakit ihtiyacı duyan tüketiciler hızlı bir çözüm. Eksi bakiye ya da ek hesap gibi isimlerle de anılan kredili mevduat hesabı ile ilgili tüm detaylar bu yazıda.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Bankaların bireysel ya da kurumsal kullanıcılara sunduğu bir tür hesap hizmeti olan kredili mevduat hesapları, “avans hesap, ek hesap, artı para” gibi adlarla sunulan bir uygulamadır. Bireysel ya da kurumsal müşterilere, bir genel kredi sözleşmesi çerçevesinde sunulan bu ek hesap hizmeti için müşterinin bir mevduat hesabı olması gerekiyor.

Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu

Bu mevduat hesabı ile ilişkilendirilen KMH’ler hesap sahibinin bakiyesinde para olmadığı durumlarda, önceden belirlenen bir limiti aşmamak kaydıyla müşterinin kredi çekebilmesini sağlıyor. Kredili mevduat hesabından çekeceğiniz kredi için herhangi bir belge ibraz etmenize de şubeye gitmenize de gerek yok. İhtiyaç duyduğunuz anda eksi bakiyeye düşerek ihtiyacınız olan nakit desteğini sağlamış oluyorsunuz. Hesabınıza para yatırana kadar eksi bakiyenize yani aslında almış olduğunuz kredi borcuna faiz işlemeye devam ediyor. Hesabınıza para yatırdığınızda ise eksi bakiyeniz artıya geçiyor. Kredili mevduat hesabı kullanmak istiyorsanız ancak mevcut bir mevduat hesabınız yoksa öncelikle bir bankadan mevduat hesabı açtırmanız gerekir. Mevduat hesabınız varsa bankanızla görüşerek ya da bankanızın mobil bankacılık kanallarını kullanarak hesabınıza eksi bakiye tanımlanmasını sağlayabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi mi Kredili Mevduat Hesabı mı?

Bu sorunun yanıtı aslında ihtiyacınız olan tutara göre değişiklik gösteriyor. Kredili mevduat hesabı üzerinden kredi almak ihtiyaç kredisine göre daha kolay ve hızlı olsa da faiz oranı arasındaki fark nedeniyle ihtiyaç kredisi daha avantajlı olabiliyor. Ancak ihtiyacınız olan tutar küçükse ve acil nakit ihtiyacı içindeyseniz kredili mevduat daha iyi bir seçenek olabilir.
En Uygun İhtiyaç Kredisini Bul

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir