Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.11.2017 Güncelleme Tarihi: 14.08.2023

Bankalar müşterilerinden kaynaklı doğan giderlerini tahsil etmek için belirli periyotlarda ücret tahsil ederler.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?
Vadesiz hesap üzerinden yaptığınız her işlemde bankada oluşan masraflar, kuruma ekstra yük getirmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti, bankaların vadesiz hesaplardan belirli periyotlarda tahsil ettikleri ücrettir. Hesap işletim ücretinin alınmasının sebebi, bankanın müşteriye sunduğu hizmetleri finanse etme amaçlarına bağlıdır. Doğan masraflar hesap sahibinden alınır ve bu sayede banka, kaliteli hizmet vermeye devam eder.

Bankalar kendi belirledikleri dönemler içerisinde tahsilat yapabilirler. Kimi bankalar 6 aylık iki taksit şeklinde ödeme alırken, kimi banka ise müşterisine yılda bir kez hesap işletim ücreti yansıtır. Çok nadir de olsa 3 aylık periyotlarla bu işlemi müşterisine yansıtan bankalar da bulunmaktadır.

Ödemeler vadesiz hesabın içerisinde borca karşılık gelecek paranın girişi ile başlar. Bu hesap içerisinden karşılık olarak para çekimi yapan kurum, böylece tüm alacağını müşterisinden tahsil etmiş olur.

Müşterilerden bu ücreti almayan bankalar, kredili mevduat hesabı tanımlayarak bu hesap üzerinden faizi geliri elde edebilmektedir.

Hesap işletim ücreti

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Bankalar belirli durumlarda aldıkları hesap işletim ücretlerini iade edebilirler. Bu tip durumlar genellikle işlem hatası olarak değerlendirilir ve işlemler geriye alınır.

Örneğin öğrenci adına açılmış bir hesaptan işletim ücreti çekildiyse, kişi öğrenci olduğunu belirten bir belge ile bankaya giderek bu kesintiye itiraz edebilir. Dolayısıyla önceden imza altına alınmış akde göre banka öğrenciye gerekli iade işlemini başlatır. Bunun dışında maaşını bağlı olduğu bankadan alan emekli ya da çalışan böyle bir durum ile karşılaştığında, yalnızca maaş hareketleri varsa ücret iade süreci başlatılabilir.

Bir diğer önemli durum ise mahkeme kararlarını emsal göstererek bankaların sizden talep ettiği hesap işletim ücretlerinin tarafınıza iadesini sağlamaktır. Son 10 yılın hesap işletim ücretini çalıştığınız bankadan talep edebilirsiniz. Bankalara dilekçe yazarak işlemleri başlatabilecek olan tüketiciler, herhangi bir cevap alamamaları durumunda ya da ödemeye itiraz edilmesi halinde kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yaparak ücret iadesi talebini yineleyebilir. Bu işlemlerin sonucuna göre banka size iade yapabilir.

Banka hesabı açma konusu ile ilgili tüm detaylara “Banka Hesabı Nasıl Açılır?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

Hesap işletim ücretinin alınması ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme ve dayanak yoktur. Dolayısıyla normal şartlarda banka bu ücreti hiçbir müşterisinden alamaz. Fakat banka ve tüketici arasındaki anlaşma doğrultusunda farklı ücretlerin alınması söz konusu olabilir.

Bankaların genel olarak herhangi bir hesap işletim ücreti talep etmediği müşteri grupları şu şekildedir:

 • Üniversitede öğrenim gören öğrenciler
 • Emekli ya da çalışan ise maaşını alan kişiler
 • Hesabı bulunan bankaya otomatik ödeme talimatı verenler
 • Bankaya ait özel kart kullanan kişiler
 • Vadesiz altın hesabı sahipleri
 • Ticari hesabı olup düzenli olarak ödemelerini yapan girişimciler
 • Bankanın özel sağlık sigortasını ya da bireysel emeklilik gibi hizmetlerini kullananlar

Hesap işletim ücreti alınmayan hesaplardan yapılan bazı işlemler ücrete tabi olabilir. Banka hesabınız üzerinden taksitli nakit avans, havale, EFT gibi olanaklardan yararlanabilirsiniz fakat bu fonksiyonlar genellikle ücretlidir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileri?

Bankacılık işlemlerinin dijital ortama entegre edilmesi ve internet imkânlarının genişlemesi, bankacılıkta yeni hizmetlerin önünü açtı. Hem bankalar hem de tüketiciler için tüm işlemler daha kolay ve masrafsız hâle geldiği için dijital bankacılığı aktif olarak kullanan bankalar, hesap işletim ücreti talep etmezler. Örneğin Enpara, CepteTEB gibi uygulamalar üzerinden yapılan işlemler genellikle ücretsizdir.

Bunun dışında faizsiz bankacılık modelini benimseyen katılım bankalarında da genel olarak hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Ancak her zamanki gibi banka dilerse bu ücreti talep edebilir. Bu bankalar arasında Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası sayılabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?