Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 8.11.2017 Güncelleme Tarihi: 30.11.2020

Bankalar müşterilerinden kaynaklı doğan giderlerini tahsil etmek için belirli periyotlarda ücret tahsil ederler.
Hesap İşletim Ücreti Nedir?
Vadesiz hesap üzerinden yaptığınız her işlemde bankada oluşan masraflar, kuruma ekstra yük getirmektedir.

Bankalar müşterilerinden kaynaklı doğan giderlerini tahsil etmek için belirli periyotlarda ücret tahsil ederler. Vadesiz hesap üzerinden yaptığınız her işlemde bankada oluşan masraflar, kuruma ekstra yük getirmektedir.

“Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kaynak alınarak tahsil edilen hesap işletim ücreti, böylece bir yasal dayanak çerçevesinde değerlendirilir.

Günümüzde bazı bankalar internet şubesi sistemine geçiş yaparak, müşterinin masraflarını minimum düzeye indirmiş, böylece herhangi ek ücret almamaya başlamıştır. Bunun dışında bazı özel durumlar sebebi ile de masraf alınmaması söz konusu olmaktadır.

Genel olarak tüketicilerin pek hoşlanmadığı bir durum olan hesap işletim ücretinin zaman zaman kaldırılması gündeme gelebiliyor. Bu konu hakkında verilen mahkeme kararları mevcut. İtiraz süreci içerisine girecekseniz bu kararları emsal olarak alabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Tahsil Edilir?

Hesap işletim ücreti, bankaların vadesiz hesaplardan belirli periyotlarda tahsil ettikleri ücrettir. Borç, bankadan alınan hizmetin karşılığında oluşan masraflardan doğmaktadır.

Hesap işletim ücreti, müşterilerin her yaptıkları işlem ile bankaların giderlerine ekleme yaptıkları için alınır. Kurumlar bu yolla yapılan tahsilatlar sayesinde masraflarını en aza indirirler. Böylece sağlıklı hizmet vermeye devam ederler.

Bankalar kendi belirledikleri yılın belli dönemlerinde tahsilat yapabilirler. Kimi bankalar 6 aylık iki taksit şeklinde ödeme alırken, kimi bankalar ise müşterisine yılda bir kez hesap işletim ücreti yansıtır. Çok nadir de olsa 3 aylık periyotlarda bu işlemi müşterisine yansıtan banka da bulunmaktadır.

Ödemeler vadesiz hesabın içerisinde borca karşılık gelecek paranın girişi ile başlar. Bu hesap içerisinden karşılık olarak para çekimi yapan kurum, böylece tüm alacağını müşterisinden tahsil etmiş olur.

Banka hesabı açma konusu ile ilgili tüm detaylara Banka Hesabı Nasıl Açılır? adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

Hesap işletim ücretinin alınması ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme ve dayanak yoktur. Bu durumda banka tamamen kendi inisiyatifi doğrultusunda belirlediği müşteri tiplerinden bu ücreti istemez. Ancak bankalar genel olarak incelendiğinde:

 • Üniversitede öğrenim gören öğrencilerden,
 • Emekli ya da çalışan ise maaşını alan kişilerden,
 • Hesabı bulunan bankaya otomatik ödeme talimatı verenlerden,
 • Bankaya ait özel kart kullanan kişilerden,
 • Vadesiz altın hesaplarından,
 • Ticari hesabı olup, düzenli olarak ödemelerini yapan hesaplardan,
 • Özel sağlık sigortasını ya da bireysel emeklilik gibi hizmetlerini kullananlardan 

herhangi bir işlem almadıkları gözlenmektedir.

Ancak hesap işletim ücreti konusunda karar tamamen bankanın kendisine aittir. Bu konuda herhangi bir kanun ya da yasak söz konusu değildir.

Bankalar bu tip durumlarda müşterisi ile önceden anlaşarak hesap işletim ücreti almayabilir. Kısacası banka, konu hakkında hesap sahibini bilgilendirir ve işlemleri ona göre başlatabilir. Bu işlem yine bankanın isteği doğrultusunda yapılır. Banka hesabınız üzerinden taksitli nakit avans, havale, EFT gibi olanaklardan yararlanabilirsiniz. 

Hesap İşletim Ücreti Ödemek İstemiyorum

Banka müşterileri genel olarak hesap işletim ücretinden kaçınmaya çalışırlar. Ceplerinden fazla para çıkmasını istemeyen kişiler, bankaların sunduğu seçenekleri değerlendirerek bu süreci aşıyorlar. Bankalar, müşterilerine ek hizmetler teklif ederek, vadesiz hesap sahibini bu durumdan muaf tutar. Otomatik ödeme talimatı, en çok tercih edilen işlemlerin başında gelir. Bunun yanı sıra kredi kullanımında da bankalar işlemlerini buna göre düzenleyebilirler.

Herhangi bir ihtiyaç için kredi çektiyseniz ve bunun için açılan hesabı başka bir iş için kullanmıyorsanız burada da size hesap işletim ücreti kesilmez. Ancak hesaba para aktarıp, banka dışındaki noktalara ödeme yapıyorsanız o zaman banka tarafınızdan ücret talep edebilir. Kredi ödemesi dışındaki her hareket bankanın ekstra masraf yapmasına sebep olacaktır. Fakat banka ile kredi anlaşması yaparken hesabı başka işler için de kullanacağınızı belirtirseniz size banka size seçenek sunup, işletim ücretini tarafınıza yansıtmayabilir.

En yüksek mevduat faiz oranları ile birikimlerinizi değerlendirmek için HangiKredi’den hesaplama yapabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücretleri Kalktı mı?

Vadesiz hesap kullanan banka müşterilerinin en çok merak ettiği konulardan birisi de hesap işletim ücretlerinin kalkıp, kalkmayacağıdır. Bu konuda alınmış emsal kararlar bulunuyor.

Tüketici Sorunları Derneği (TUSODER) 2014 yılında konuyu yargıya taşıyarak, hesap işletim ücretlerinin müşterilerden tahsil edilmesi aleyhine dava açtı. Yerel mahkemelerden dönen kararı Danıştay’a taşıyan dernek yönetimi olumlu bir karar aldırarak, bankaların bu ücreti tüketicilerden talep etmemesini sağladı.

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10 ve 13. Maddelerinin iptalini talep eden derneğin isteğine, Danıştay 15. Dairesi olumlu yanıt verdi. Daire, oy birliği ile aldığı kararda, bankaların “hesap işletim ücreti” alınmasını kaldırarak, müşterilerden herhangi bir ücret talep edilemeyeceğine hükmetti.

Mevduat hesabınız üzerinden belgesiz, başvurusuz şekilde borç alabilmenizi sağlayan kredili mevduat hesabı ile ilgili tüm detaylar Kredili Mevduat Hesabı Nedir? adlı içeriğimizde!

Hesap İşletim Ücretleri İade Edilir mi?

Bankalar belirli durumlarda aldıkları hesap işletim ücretlerini iade edebilirler. Bu tip durumlar genellikle işlem hatası olarak değerlendirilir ve işlemler geriye alınır.

Örneğin öğrenci adına açılmış bir hesaptan işletim ücreti çekildiyse, kişi öğrenci olduğunu belirten bir belge ile bankaya gider, mağduriyetini anlatır. Dolayısıyla önceden imza altına alınmış akde göre banka öğrenciye gerekli iade işlemini başlatır. Bunun dışında maaşını bağlı olduğu bankadan alan emekli ya da çalışan böyle bir durum ile karşılaştığında yalnızca maaş hareketleri varsa ücret iade süreci başlatılabilir. Bu diğer durumlar için de geçerlidir. Banka sizden hesap işletim ücreti talep etmeyeceğine dair bir söz vermiş ve bunu sözleşmede belirtmişse mutlaka itiraz ederek paranızı geri alınız.

Bir diğer önemli durum ise mahkeme kararlarını emsal göstererek bankaların sizden talep ettiği hesap işletim ücretlerinin tarafınıza iadesini sağlamaktır. Son 10 yılın işletim ücretini çalıştığınız bankadan talep edebilirsiniz. Bankalara dilekçe yazarak işlemleri başlatabilecek olan tüketiciler, herhangi bir cevap alamamaları durumunda ya da ödemeye itiraz edilmesi halinde Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaparak, ücret iadesi talebini yineleyebilir. Bu işlemlerin sonucuna göre banka size iade yapabilir.

Hesap İşletim Ücreti Talep Etmeyen Bankalar Hangileri?

İnternet dünyasının genişlemesi, pek çok alanda hizmetin ışık hızıyla yapılmasına vesile oldu. Dolayısıyla bankalar da çağa ayak uydurmaya ve internetin gücünü kullanmaya başladılar. Bankacılık sektörünü etkilemesi ve akıllı telefonların hemen herkesin cebinde bulunması sebebi ile bankalar artık uygulamalar üzerinden tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Dolayısıyla şubelere bile gitmeden bankacılık faaliyetlerini ayağınıza getirmenin artısı da hesap işletim ücreti gibi noktalarda size yansıyor. Enpara.com, CEPTETEB gibi uygulamalar üzerinden yapılan işlemler ücretlendirilmiyor.

Bunun dışında faizsiz bankacılık modelini benimseyen katılım bankalarında da genel olarak hesap işletim ücreti alınmamaktadır.  Ancak her zamanki gibi banka dilerse bu ücreti talep edebilir. Bu bankalar arasında Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası sayılabilir.

Hesap işletim ücreti, bankalardan yapılan işlemler sonucu kuruma yüklenen giderlerin müşteriden karşılanması amacıyla talep edilmektedir. Banka müşterilerinin hizmete karşılık yaptıkları bu ödemeleri genel olarak tahsil eden banka şubeleri, bazı durumlarda müşterilerine geri ödeme de yapabiliyorlar. Özellikle emsal teşkil eden mahkeme kararları sonrasında bankalar geçmiş yıllara ve bugüne ait tüm hesap işletim ücretlerini kişilere iade edebiliyorlar. 

Mevduat faizi hesaplama işlemini HangiKredi mevduat sayfası üzerinden gerçekleştirerek banka mevduat faiz oranları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon