Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir Mi

Acil nakit ihtiyacını çözebilmek için en sık başvurulan yöntemlerin başında krediler geliyor. Bordrolu çalışan kesim için gelir-gider dengesi belli ve kayıtlı olduğu için bankalardan kredi almak daha kolay. Peki, çalışmadığı halde ya da sigortalı olmayanlar kredi çekebilir mi?

Geliri Belgelemek Her Durumda Zorunlu

Kredi başvurularında bankaların ilk baktığı kriter şüphesiz tüketicinin geliri. Geliri kanıtlamanın en iyi yolu ise çalışılan kurumdan alınacak bir maaş bordrosu. Gelir belgesi banka için önemli bir unsur çünkü bir gelirinizin olması borcunuzu ödeyebileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca geliriniz, alabileceğiniz kredi tutarının belirlenmesinde de büyük rol oynuyor. Kişi çalışmıyorsa bile, mutlaka belgeleyebildiği bir gelir sahibi olması ve bu belgeyi bankaya iletmesi gerekiyor.

Gayrimenkul Sahipleri Avantajlı

Mevduat hesabı, kira getirisi gibi bankaya belgeleyebileceğiniz bir gelir kredi almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa ipotekli kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz. Gayrimenkul ile birlikte bu gayrimenkulden gelen kira geliri, kredi başvurusu için olumlu cevap alması anlamına gelebilir çünkü bu da bir düzenli gelir kaynağı niteliği taşır. Ayrıca sahip olduğunuz taşıtlar da kredi alma sürecini kolaylaştırabilir.

İpotekli Kredi Nedir?

Eğer bir gayrimenkulünüz varsa bunu bankaya ipotek göstererek kredi alabilirsiniz Bu yolla alınan krediler ipotekli kredi olarak adlandırılmaktadır. Bu ipotek bankanın sizin kredinizi geri ödeyebilmeniz için bir güvencesi olmaktadır. Krediyi geri ödediğiniz taktirde ipotek kalkmaktadır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İpotekli Kredi Nedir?

Kredi Sicili Temiz Bir Kefil Bulunabilir

Kredi sicili ya da kredi puanı temiz birisi, yukarıdaki şartları belli oranlarda sağlamış birisine kefil olursa, yine bankalardan kredi çekmek kolaylaşabilir. Ayrıca bankanın sadık müşterisi ise, yani belli oranlarda vadeli mevduat hesabı ya da otomatik ödeme talimatı varsa, bankalar tarafından yine kredi için sıcak bakılabilir.

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?
4 (80%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

16 yorum

 1. Merhaba Ayşenur,

  Şu an belgeleyebileceğin bir gelirin varsa kefil göstermeden de başvuruda bulunabilirsin.

 2. Merhaba ben şuan ücretsiz izindeyim cikisim yok işten ama şuan sigortanız ödenmiyor pandemiden dolayı yüklü nakit paramız var az bişey konut kredisi kullanmak istiyorum engel olurmu

 3. Merhaba.kamu calisaniyim.6000 TL gelirim var.son birkaç yılda gecikmeler yaşadım.bu nedenle bankalar kredi vermeye yanaşmıyor.fakat ben bı şekilde kredilerimi ödemeye devam ettim aksatsam bile.simdi hepsini bı yerde toplayıp tek bı kredi ile herşey yoluna girecek ama olmuyor nedense

 4. Merhaba Burak,

  Gelir akışı olmaması ve sigortanın devam etmemesi banka tarafından olumsuz yorumlanabilir ve başvurun reddedilebilir.

 5. merhaba ben çalışmıyorum iş kurmak için kredi çekmek istiyorum kefil mi lazım olur?

 6. Merhaba Tanay,

  Bankalardan kredi çekebilmek için mutlaka belgelenebilir bir gelirin olmalıdır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir