Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalar diyor ki ‘Evet benden kredi alabilirsin. Ancak bunu geri ödeyebileceğini bana kanıtlaman lazım.”

Merve Mumcu  / Hangikredi.com

Bu durumda bankaların ilk baktığı kriterlerden biri şüphesiz kredi talep eden tüketicinin geliri. Geliri kanıtlamanın en iyi yolu da çalışılan kurumdan alınacak bir maaş bordrosu.

Peki çalışmayanlar?.. Çalışmayanlar için durum biraz farklı. Bankalar bazı kriterlerin yerine getirilmesi durumunda çalışmayanlara da kredi imkanı sunabiliyor.

Kredilerle ilgili en fazla merak edilen konulardan biri de çalışmayanların kredi çekip çekemeyeceğiyle ilgili olarak Hangikredi.com Pazarlama ekibinden Sercan Çiçek’e birkaç soru yönelttik.

Çalışmayanlar kredi alabilirler mi?

Çalışmayan birinin kredi alabilmesi için farklı bir gelirini belgelendirmesi gerekmektedir. Gelir vergisi bankalar için en önemli unsurlardan bir tanesi. Çünkü bir gelirinizi olması bizin bu borcunuzu geri ödeyebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca geliriniz alabileceğiniz kredi tutarında da önemli bir rol oynamaktadır.

Çalışmayanlar ne gibi gelir gösterebilirler?

Mevduat hesabı, kira getirisi gibi bankaya belgeleyebileceğiniz bir gelir kredi almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa ipotekli kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz.

İpotekli kredi nedir?

Eğer bir gayrimenkulünüz varsa bunu bankaya ipotek göstererek kredi alabilirsiniz Bu yolla alınan krediler ipotekli kredi olarak adlandırılmaktadır. Bu ipotek bankanın sizin kredinizi geri ödeyebilmeniz için bir güvencesi olmaktadır. Krediyi geri ödediğiniz taktirde ipotek kalkmaktadır.

Peki çalışmayanlar kefil göstererek kredi kullanabilirler mi?

Tüketici az önce saydığımız şartları sağlıyorsa ve bankanın talebi doğrultusunda kredi sicili temiz ve kredi puanı yeterli birisi kefil olarak o kişiye kredi almasında yardımcı olabilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Öğrenciyim gelir belgesiz düşük miktarli kredi çekmek istiyorum

  2. Sayın Feyza Yüksel,

    Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir