Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.08.2017 Güncelleme Tarihi: 15.03.2023

Acil nakit ihtiyacını çözebilmek için en sık başvurulan yöntemlerin başında krediler geliyor.

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?
Bordrolu çalışan kesim için gelir-gider dengesi belli ve kayıtlı olduğu için bankalardan kredi almak daha kolaydır.

Peki, çalışmadığı halde ya da sigortalı olmayanlar kredi çekebilir mi?

Geliri Belgelemek Her Durumda Zorunlu

Kredi başvurularında bankaların ilk baktığı kriter şüphesiz tüketicinin geliri. Geliri kanıtlamanın en iyi yolu ise çalışılan kurumdan alınacak bir maaş bordrosu. Gelir belgesi banka için önemli bir unsur çünkü bir gelirinizin olması borcunuzu ödeyebileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca geliriniz, alabileceğiniz kredi tutarının belirlenmesinde de büyük rol oynuyor. Kişi çalışmıyorsa bile, mutlaka belgeleyebildiği bir gelir sahibi olması ve bu belgeyi bankaya iletmesi gerekiyor.

Gayrimenkul Sahipleri Avantajlı

Mevduat hesabı, kira getirisi gibi bankaya belgeleyebileceğiniz bir gelir kredi almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa ipotekli kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz. Gayrimenkul ile birlikte bu gayrimenkulden gelen kira geliri, kredi başvurusu için olumlu cevap alması anlamına gelebilir çünkü bu da bir düzenli gelir kaynağı niteliği taşır. Ayrıca sahip olduğunuz taşıtlar da kredi alma sürecini kolaylaştırabilir.

İpotekli Kredi Nedir?

Eğer bir gayrimenkulünüz varsa bunu bankaya ipotek göstererek kredi alabilirsiniz Bu yolla alınan krediler ipotekli kredi olarak adlandırılmaktadır. Bu ipotek bankanın sizin kredinizi geri ödeyebilmeniz için bir güvencesi olmaktadır. Krediyi geri ödediğiniz taktirde ipotek kalkmaktadır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

"İpotekli Kredi Nedir?" diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi'mizi ziyaret edebilirsiniz!

Kredi Sicili Temiz Bir Kefil Bulunabilir

Kredi sicili ya da kredi puanı temiz birisi, yukarıdaki şartları belli oranlarda sağlamış birisine kefil olursa, yine bankalardan kredi çekmek kolaylaşabilir. Ayrıca bankanın sadık müşterisi ise, yani belli oranlarda vadeli mevduat hesabı ya da otomatik ödeme talimatı varsa, bankalar tarafından yine kredi için sıcak bakılabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

57 Oy

-

2,93 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

14 Yorum

Serkan kaba
Serkan kaba 10.07.2020 • 00:00

Merhaba.kamu calisaniyim.6000 TL gelirim var.son birkaç yılda gecikmeler yaşadım.bu nedenle bankalar kredi vermeye yanaşmıyor.fakat ben bı şekilde kredilerimi ödemeye devam ettim aksatsam bile.simdi hepsini bı yerde toplayıp tek bı kredi ile herşey yoluna girecek ama olmuyor nedense

Yanıtla Beğen(9)
Burak
Burak 8.07.2020 • 00:00

Merhaba ben şuan ücretsiz izindeyim cikisim yok işten ama şuan sigortanız ödenmiyor pandemiden dolayı yüklü nakit paramız var az bişey konut kredisi kullanmak istiyorum engel olurmu

Yanıtla Beğen(10)
ikon
Hangikredi 14.07.2020 • 00:00

Merhaba Burak, Gelir akışı olmaması ve sigortanın devam etmemesi banka tarafından olumsuz yorumlanabilir ve başvurun reddedilebilir.

Beğen(12)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir? 22.02.2024

  Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir?

 • Soğuk Cüzdan (Ledger) Nedir? 20.02.2024

  Soğuk Cüzdan (Ledger) Nedir?

 • %0 Faizli Fırsatlar HangiKredi Finansal Asistan'da! 19.02.2024

  %0 Faizli Fırsatlar HangiKredi Finansal Asistan'da!

 • Yurt Dışı Harcamaları Taksitlendirilir mi? 15.02.2024

  Yurt Dışı Harcamaları Taksitlendirilir mi?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon