Neden Kredi Alamıyorum?

Bankaların sunduğu kredi ürünleri hayatımızın içinde olmasına ve sık sık kullanılmasına rağmen bazı durumlarda kredi ve kredi kartı başvurularımız onaylanmayabiliyor. Kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanmama nedenlerini bu yazımızda anlattık…

Kredi Alamama Nedenleri

Bankalar, kredi kartı başvurusu ya da kredi başvurusu değerlendirmesi yaparken çeşitli ölçütler belirlemiştir. Bazı kullanıcılar bu ölçütlerin dışında kaldığı için reddedilir. Siz de kredi başvurusuna red cevabı aldıysanız ve “Neden kredi alamıyorum?” diyenlerdenseniz sebep bunlardan biri ya da birkaçı olabilir:

 • Kredi başvurusunda gelir beyanı etmiş ancak bu geliri belgelememişseniz,
 • Belgelediğiniz gelirin talep ettiğiniz kredi tutarıyla arasında fark varsa,
 • Kredi başvurusu esnasında başka bir bankadan kullandığınız krediniz devam ediyorsa ve özellikle diğer kredi ödemesinde sorun yaşanıyorsa,
 • Tüketicinin, son bir yıl içinde gerek kredi kartı ödemesi gerek kredi ödemesi işlemlerinde istikrarsızlık görülüyorsa, bu zaman dilimi içerisinde geri ödeme işlemlerinde en az 4 ve daha çok gecikme yaşanmışsa,
 • Başvuruyu yapan tüketicinin KKB veri tabanı içerisinde bir kredi referansı bulunmadıkça iş yerinde 6 aydan daha az bir zamanda çalışmaktaysa,
 • “Kara Liste” adı verilen uygulama çerçevesinde kredi sicilinde bir yasal ya da idari takip geçmişi varsa,
 • Kredi başvurusu yapan tüketici geçmişte bir başka arkadaşının borcuna kefil olduysa ve borç sahibinin geri ödeme yapmaması nedeniyle takip altına alındıysa,

kredi başvurusu yapan tüketicinin başvurusu büyük ihtimalle reddedilir. Bu nedenle tüketicilerin kredi notunu yüksek tutmak ve “kara liste” uygulamasında yer almamak için düzenli ödeme yapmaları çok önemli.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

478 Yorum

 1. İlhan

  Geçmiş dönemlerde emekli maaşımı aldığım 4 bankaya borcum yok.Kredi Kartlarımı kapattım. kredi borcum yok kredi puanım 1728 3 banka bana kredi kartı vermedi. maaş aldığım banka düşük limitli verdi. tüm bankalar kredi borcunu veya limitinizi düşürün diyor. kesin birinde pürüz var. limitimi düşürün diyorum kartın yok limitin olmaz diyorlar. BBDK mail atsam sonuç alabilir miyim.

  • Hangikredi.com

   Sayın İlhan,

   Konuyla ilgili Kredi Kayıt Bürosu’na danışabilirsiniz.

  • Şenol cikavuk

   Neden kredi alamıyorum

   • Hangikredi.com

    Sayın Şenol Cikavuk,

    Kredi alamamanıza ilişkin nedenlerle ilgili yazımızdan destek alabilirsiniz.

 2. ergün cebeci

  benim geçmişte yanlış olsa da 2015de takibe düşmüş fakat kapattığım bir dosyam vardı. ve şuan sadece 2 kredi kartım var son 7 aydır düzenli ödüyorum. puanım 1000i ancak geçti. belgeli gelirim 8000 tl ipotek ile de olsa hangi bankadan kredi kullanabilirim?

  • Hangikredi.com

   Sayın Ergün Cebeci,

   Kredi kullandırımı tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan herhangi bir yönlendirme yapmamız mümkün değildir. Sitemizden kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 3. MERT

  ödemesi devam eden bir kredim var herhangi bir istikrarsızlık yok daha önceden takıntım vardı fakat düzeldi. 2. bir kredi için internet şubelerinden baş vurdum 3 defa red cevabı geldi bankaya gittiğimde ise internet şubelerinden başvurmak yerine direk bankaya gelseydiniz kredi alabilirdiniz 3 defa red edildiği için belli bir süre kredi çekemezsiniz dendi bu süre ne kadardır bunu erken düzeltmenin yolu var mıdır bunu merak ediyorum.

  • Hangikredi.com

   Sayın Mert,

   Yapılan başvurular ortalama 30 gün içinde sistemden silinmektedir. Bir süre bekleyip yeniden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 4. mert

  ben 1 yıl önce idari takibe düştüm borcumu da idari takibe düştüğüm an kapattım şimdi 8 aylık özel sektör çalışanıyım ve sigortam 2500 3500 arası ödeniyor kkb puanımda 1187 kredi alabilir miyim

  • Hangikredi.com

   Sayın Mert,

   Kredi başvurusunun onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Sitemizden online kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 5. İlker

  1122kredi notum ve özel bankadan kullanmakta olduğum 13bin tl tutarında ödeme var.Son 6 aydır düzenli ödeme var ve otomatik ödeme talimatı verilmiş.Kredi çekebilme durumum ne kadar.

  • Hangikredi.com

   Sayın İlker,

   Kredi başvurularını onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Sitemizden online kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 6. abdullah demirtaş

  benim hiç bir bankaya borcum yok 07012014 tarihinde takibe düştüm 1 sefer ama bütün borçlarımı ödedim kaç senedir kredi çekemiyorum notum şuan 1437

  • Hangikredi.com

   Sayın Abdullah Demirtaş,

   Daha önce kredi siciliniz bozulduğu için bankalar yeni kredi vermeye yanaşmıyor olabilir. Öncelikle ödeme konusundaki düzeninizi gösterip yeniden güven kazanabilmek adına düşük limitli bir kredi kartı ya da düşük tutarlı bir kredi almanızı tavsiye ederiz.

 7. Mert Seven

  Merhaba, Bir bankada nakit ve gayri nakit 50.000 TL’den 100.000 TL limitim görünüyor. Kredi ve kredi kartı için o bankaya başvuruyorum, olumsuz cevap alıyorum. KKB’de limitlerimin görünmesi kredi başvurularım için olumsuz ise ilgili bankadan limitlerimi nasıl sildirebilirim?

  • Hangikredi.com

   Sayın Mert Seven,

   Kredi almanızı engelleyen kredi notu ya da gelirin belgelenebilmesi gibi farklı durumlar söz konusu olabilir.

 8. Mustafa

  Ben kredi kartı alamıyordum avukatlık olmuştum borcumu 2015 tamamen ödedim bu sene kredi kartı verdiler maaş çektiğim bankadan 2500 limitli ve suan kredi çekebilir miyim 6 7 bin flan

 9. HangiKredi.com

  Sayın Haldun,

  Kredi notunuz, kredi kullanabilmenize onay sağlayacak seviyededir.

 10. HangiKredi.com

  Sayın Emrah,

  Aşağıdaki makalemizden destek alabilirsiniz.

  http://www.hangisi.net/kredi/kredi-alabilmek-icin-kredi-notu-kac-olmali

 11. osman muslu

  iyi geceler ben geçen sene kredi borcuma taahhüt ederek ödemelerimde gecikme yaptım ve ceza evine girdim 12 gün sonra parayı yatırıp çıktım tarih ise 03.05.2015 ne zaman kredi çekebilirim kkb puanım sıfırdı 2 ay önce 543 e yükselmiş ne kadar sürer kredi çekmem kolay gelsin.

 12. HangiKredi.com

  Sayın Osman Mutlu,

  KKB tarafından hakkınızda tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanması düşük ihtimal dahilindedir.

 13. gokhan

  aylık gelirim 5 bin TL, 1 yıldır 2 kredi kartımı kullanıp ödüyorum, ancak 14 ay önce bir idari takibim oldu ve ardından hepsini 1 seferde ödedim, kkb 600 küsur, araç kredisi alabilme imkanım var mı, 6 aylık sigortalı çalışıyorum şu an.

 14. Hangikredi.com

  Sayın Gökhan,

  Kredi notunuz kredi çekebilmek için fazlasıyla düşüktür. Öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

1 21 22 23

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz