Neden Kredi Alamıyorum?

Bugünün ekonomik dünyası içerisinde, kredi kartı kullanımı ya da kredi alma ihtiyacı bir noktada herkes için gerekiyor. Ev sahibi olmak, taşıt sahibi olmak ya da sağlık giderlerini karşılamak gibi ihtiyaçlar için alınan kredilerin yanı sıra hemen her alışveriş ihtiyacı da kredi kartı avantajlarıyla karşılanıyor.

Kredi Alamama Nedenleri

Bankalar, kredi kartı başvurusu ya da kredi başvurusu değerlendirmesi yaparken çeşitli ölçütler belirlemiştir. Bazı kullanıcılar bu ölçütlerin dışında kaldığı için reddedilir. Siz de kredi başvurusuna red cevabı aldıysanız ve “Neden kredi alamıyorum?” diyenlerdenseniz, aşağıdaki bilgiler merakınızı gidermeye yardımcı olacaktır:

 • Kredi başvurusunda gelir beyanı etmiş ancak bu geliri belgelememişseniz,
 • Belgelediğiniz gelirin talep ettiğiniz kredi tutarıyla arasında fark varsa,
 • Kredi başvurusu esnasında başka bir bankadan kullandığınız krediniz devam ediyorsa ve özellikle diğer kredi ödemesinde sorun yaşanıyorsa,
 • Tüketicinin, son bir yıl içinde gerek kredi kartı ödemesi gerek kredi ödemesi işlemlerinde istikrarsızlık görülüyorsa, bu zaman dilimi içerisinde geri ödeme işlemlerinde en az 4 ve daha çok gecikme yaşanmışsa,
 • Başvuruyu yapan tüketicinin KKB veri tabanı içerisinde bir kredi referansı bulunmadıkça iş yerinde 6 aydan daha az bir zamanda çalışmaktaysa,
 • “Kara Liste” adı verilen uygulama çerçevesinde kredi sicilinde bir yasal ya da idari takip geçmişi varsa,
 • Kredi başvurusu yapan tüketici geçmişte bir başka arkadaşının borcuna kefil olduysa ve borç sahibinin geri ödeme yapmaması nedeniyle takip altına alındıysa,

kredi başvurusu yapan tüketicinin başvurusu büyük ihtimalle reddedilir. Bu nedenle tüketicilerin kredi notunu yüksek tutmak ve “kara liste” uygulamasında yer almamak için düzenli ödeme yapmaları çok önemli.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

474 Yorum

 1. İlhan

  Geçmiş dönemlerde emekli maaşımı aldığım 4 bankaya borcum yok.Kredi Kartlarımı kapattım. kredi borcum yok kredi puanım 1728 3 banka bana kredi kartı vermedi. maaş aldığım banka düşük limitli verdi. tüm bankalar kredi borcunu veya limitinizi düşürün diyor. kesin birinde pürüz var. limitimi düşürün diyorum kartın yok limitin olmaz diyorlar. BBDK mail atsam sonuç alabilir miyim.

  • Sayın İlhan,

   Konuyla ilgili Kredi Kayıt Bürosu’na danışabilirsiniz.

  • Şenol cikavuk

   Neden kredi alamıyorum

   • Sayın Şenol Cikavuk,

    Kredi alamamanıza ilişkin nedenlerle ilgili yazımızdan destek alabilirsiniz.

 2. ergün cebeci

  benim geçmişte yanlış olsa da 2015de takibe düşmüş fakat kapattığım bir dosyam vardı. ve şuan sadece 2 kredi kartım var son 7 aydır düzenli ödüyorum. puanım 1000i ancak geçti. belgeli gelirim 8000 tl ipotek ile de olsa hangi bankadan kredi kullanabilirim?

  • Sayın Ergün Cebeci,

   Kredi kullandırımı tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan herhangi bir yönlendirme yapmamız mümkün değildir. Sitemizden kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 3. MERT

  ödemesi devam eden bir kredim var herhangi bir istikrarsızlık yok daha önceden takıntım vardı fakat düzeldi. 2. bir kredi için internet şubelerinden baş vurdum 3 defa red cevabı geldi bankaya gittiğimde ise internet şubelerinden başvurmak yerine direk bankaya gelseydiniz kredi alabilirdiniz 3 defa red edildiği için belli bir süre kredi çekemezsiniz dendi bu süre ne kadardır bunu erken düzeltmenin yolu var mıdır bunu merak ediyorum.

  • Sayın Mert,

   Yapılan başvurular ortalama 30 gün içinde sistemden silinmektedir. Bir süre bekleyip yeniden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 4. mert

  ben 1 yıl önce idari takibe düştüm borcumu da idari takibe düştüğüm an kapattım şimdi 8 aylık özel sektör çalışanıyım ve sigortam 2500 3500 arası ödeniyor kkb puanımda 1187 kredi alabilir miyim

  • Sayın Mert,

   Kredi başvurusunun onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Sitemizden online kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 5. İlker

  1122kredi notum ve özel bankadan kullanmakta olduğum 13bin tl tutarında ödeme var.Son 6 aydır düzenli ödeme var ve otomatik ödeme talimatı verilmiş.Kredi çekebilme durumum ne kadar.

  • Sayın İlker,

   Kredi başvurularını onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Sitemizden online kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 6. abdullah demirtaş

  benim hiç bir bankaya borcum yok 07012014 tarihinde takibe düştüm 1 sefer ama bütün borçlarımı ödedim kaç senedir kredi çekemiyorum notum şuan 1437

  • Sayın Abdullah Demirtaş,

   Daha önce kredi siciliniz bozulduğu için bankalar yeni kredi vermeye yanaşmıyor olabilir. Öncelikle ödeme konusundaki düzeninizi gösterip yeniden güven kazanabilmek adına düşük limitli bir kredi kartı ya da düşük tutarlı bir kredi almanızı tavsiye ederiz.

 7. Sayın Haldun,

  Kredi notunuz, kredi kullanabilmenize onay sağlayacak seviyededir.

 8. Sayın Emrah,

  Aşağıdaki makalemizden destek alabilirsiniz.

  http://www.hangisi.net/kredi/kredi-alabilmek-icin-kredi-notu-kac-olmali

 9. osman muslu

  iyi geceler ben geçen sene kredi borcuma taahhüt ederek ödemelerimde gecikme yaptım ve ceza evine girdim 12 gün sonra parayı yatırıp çıktım tarih ise 03.05.2015 ne zaman kredi çekebilirim kkb puanım sıfırdı 2 ay önce 543 e yükselmiş ne kadar sürer kredi çekmem kolay gelsin.

 10. Sayın Osman Mutlu,

  KKB tarafından hakkınızda tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanması düşük ihtimal dahilindedir.

 11. gokhan

  aylık gelirim 5 bin TL, 1 yıldır 2 kredi kartımı kullanıp ödüyorum, ancak 14 ay önce bir idari takibim oldu ve ardından hepsini 1 seferde ödedim, kkb 600 küsur, araç kredisi alabilme imkanım var mı, 6 aylık sigortalı çalışıyorum şu an.

 12. Sayın Gökhan,

  Kredi notunuz kredi çekebilmek için fazlasıyla düşüktür. Öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

1 21 22 23
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz