Kefil Nedir?

Bazen kıramadığımız bir yakınımızın isteğiyle bazen de zorunluluktan hayatımızın bir kısmanda kefil olma durumuyla çoğumuz karşılaşıyoruz. Birçoğumuzun tedirginlikle yaklaştığı kefil olma durumunda bizi ne gibi yükümlülükler bekliyor?

Kefil, borçlu borcunu ödeyemediği taktirde borcu ödemeyi kabul eden kişidir. Yani kredi borcunun garantörüdür. Borçlu olan kişi borcunu ödeyemediği takdirde banka, kredinin kalan borcunu kefilden tahsil eder. Bir kişiye kefil olacağınız zaman bu riski göze almanız gerekir. Kefil sözleşmesini imzaladığınız andan itibaren söz konusu kredi borcundan siz de borçlu kadar sorumlu olursunuz.

Kredi alırken kefil kullanabilmeniz için öncelikle bankanın sizden kefil talebinde bulunmuş olması gerekiyor. Kefil kullanmaya kişi kendisi karar veremiyor.

Banka hangi durumlarda kefil talebinde bulunabilir?

Kredi notunuz ya da geliriniz düşükse banka, kredi kullanabilmeniz için sizden kefil talep edebilir. Banka, sizin borcunuzu geri ödeyip ödemeyeceğinizden emin olmadığı noktada sizden kefil talep eder. Böyle bir durumda kefil göstererek kredi kullanabilirsiniz ancak unutmayın ki borcunuzu ödeyememeniz halinde kefiliniz olan kişi bu borcu ödemekle yükümlü olacaktır.

Eğer birisi sizden kredi borcu için kefil olmanızı talep ederse bu konuyu enine boyuna düşünmenizde fayda var. Asıl borçlu, borcunu ödeyemediğinde borcun tamamını ödeyeceğinizi garanti ettiğiniz için birdenbire binlerce TL borç ödemek zorunda kalabilirsiniz. Dahası böyle bir durum sizin de kredi notunuzu etkileyeceğinden ileride kendiniz kredi çekmek istediğinizde zorlanabilirsiniz.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir