Kefilsiz Kredi

Kredi çekmek isteyenlerin karşısına bazen kefil şartı çıkabiliyor. Banka tarafından bir güvence olarak görülen kefil durumu, kredi çekmek isteyenlerin hayallerini kırabiliyor. Bu yüzden kefil nedir, kefilsiz kredi nedir, kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir, şubesiz bankacılık ile kefilsiz kredi nedir, kredi için kontrol edilen kriterler neler, kredi çekerken nelere dikkat edilmeli, kefil dışında kredi çekerken hangi belgeler istenir, bankaların güncel kredi faiz oranları nelerdir gibi detayları yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Kefil Nedir?

Bankalara kredi için başvuran kişilerin borçlarının geri ödemesinden sorumlu olan, ödemenin yapılmadığı koşulda da ödemekle yükümlü olan kişiler kefil olarak adlandırılır.

Ödemeler esas kredi sahibi tarafından da kefil tarafından da ödenmediğinde yapılacak haciz işlemleri ve yasal süreçler kefil için de uygulanır. Yani kredide kefil olarak ismi gözüken kişilerin de tam sorumluluk alması gerekiyor.

Kefilleri de ilgilendiren bir konu olan kredi borcunun ödenmemesi ile ilgili tüm detaylar Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? adlı içeriğimizde!

Kefilsiz Kredi Nedir?

Bazı durumlarda bankalar kefil talep edebilse de kefilsiz kredi çekmek de mümkün. Acil nakit ihtiyaçları için belgesiz başvuru yapılabilen düşük tutarlı anında kredi ürünleri için kefil talep edilmez.

Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi için banka gerekli görmediği durumlarda kefil talep etmez. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi faiz oranları için HangiKredi’den hesaplama yapabilirsiniz!

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Kefilsiz kredi veren bankalar bazen kampanyalar ile bazen de sürekli olarak bu seçeneği sistemlerinde bulunduruyor. Aşağıdaki bankaların anında kredi ürünleri sayesinde kefilsiz kredi imkanından yararlanabilirsiniz:

  • CEPTETEB
  • Enpara.com
  • N Kolay
  • Akbank Direkt Kredi
  • ING e-Kredi
  • Yapı Kredi Anında Şubesiz Kredi
  • İş Bankası Anında Kredi

Şubesiz Bankacılık İle Kefilsiz Kredi Nedir?

Kefilsiz kredi seçeneği sunan bankaların en önemli özellikleri şubesiz işlem yetkisi olan kurumlar. CEPTETEB, Enpara ve NKolay gibi bankalar şubesiz bir şekilde hizmet verdiği için kefile ihtiyaç duymayabiliyor.

Resmi belgelerinize Kredi Kayıt Bürosu ya da e-Devlet üzerinden ulaşabilen bu bankalar sayesinde, kısa sürede, belge toplamanıza gerek kalmadan kredinizi alabilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim hesaplama aracını kullanarak gelirinize göre alabileceğiniz kredi miktarını öğrenebilirsiniz.

Kredi İçin Kontrol Edilen Kriterler Nelerdir?

Kredi çekmek için başvuru yaptırdığınızda kefil beyan etseniz de etmeseniz de mutlaka kontrol edilen bazı noktalar söz konusu. Kredi notu, gelir belgesi ve sigorta girişi bunlardan en önemlileri.

Kredi notu: Kredi notu bankacılık işlemlerinin temelini oluşturur. Bankacılık sistemine girdiğiniz andan itibaren yaptığınız tüm ödemeler, gecikmeli ödemeler ve kredi kullandırımları kredi notu üzerinden anlaşılır. Bu yüzden bankalar için kredi notu oldukça önemli bir güvence anlamına gelir. Kredi notunuzun yüksek olması düzenli ödeme yaptığınız anlamına gelir ve kredi çıkma ihtimalini de artırır.

Gelir belgesi: Kredi çekmek için bankalara gelir belgenizi beyan etmeniz gerekiyor. Gelir belgesi de bankalar için verdiği borcun ödeneceğine dair bir güvence olduğundan mutlaka belgelenmesi gerekiyor. Kefilsiz işlemlerde bu bilgiler e-Devlet üzerinden sağlanabiliyor.

Sigorta girişi: Bankalar çalışma durumunu ve gelirin düzenli olduğunu tescil etmek için en az 3 ay olacak şekilde sigorta girişi istiyor. Bankalar belli inisiyatifler sunarak sigorta süresini kısaltabilir fakat bunun için direkt olarak görüşülmesi gerekiyor.

Krediye alternatif bir çözüm olan kredili mevduat hesabı ile ilgili tüm detaylar Kredili Mevduat Hesabı Nedir? adlı içeriğimizde!

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kefilsiz ya da kefil bildirerek kredi çekerken dikkat etmeniz gereken pek çok madde bulunuyor. En önemlileri ise ihtiyacınızı iyi belirlemeniz, vadeyi kısa tutmanız ve faiz oranlarını karşılaştırmanız.

İhtiyacınızdan fazla kredi çekmeniz, ilk aşamada nakit fazlalığı yaratsa da uzun vadede ödeme sıkıntısına düşürebilir. Vade sürelerini de ödeme planınıza göre çok uzun tutmamanız hem geri ödemenin daha az olmasını hem de ödemelerin çabuk bitmesini sağlar.

Dikkat edilmesi gereken en kritik ve önemli nokta ise faiz oranları oluyor. Faiz oranları hem aylık taksit miktarınızı hem de toplam geri ödeme tutarınızı belirlediği için zarara uğramamak adına düşük oranları değerlendirmeniz gerekiyor. Faiz oranları bankaların kendi inisiyatiflerinde olduğu için her opsiyonu detaylı bir şekilde kontrol etmeli, bunun sonucunda da karşılaştırma yaparak başvuruda bulunmalısınız.

Kefil İstenen İhtiyaç Kredilerinde Hangi Belgeler Talep Edilir?

Özel Sektör ÇalışanlarıKamu ÇalışanlarıEmeklilerVergi Levhalı Kurumlar
Nüfus CüzdanıNüfus CüzdanıNüfus CüzdanıNüfus Cüzdanı
Maaş BordrosuMaaş BordrosuEmekli Maaş DökümüGüncel Vergi Levhası
SGK Döküm Belgesiİkametgah Belgesiİkametgah Belgesiİmza Sirküleri
İkametgah BelgesiVarsa Ek Gelir BelgesiVarsa Ek Gelir BelgesiOda Kayıt Belgesi
İş Yeri İmza SirküsüBilanço ve Gelir Tablosu
Varsa Ek Gelir BelgesiTicaret Sicil Gazetesi
Varsa Ek Gelir Belgesi

Kefilsiz kredi seçeneklerinden biri olan ipotekli kredi ilgili tüm detaylar için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bankaların Güncel Faiz Oranları Nelerdir?

Faiz oranları sabit bir kura bağlı olmadığı için banka tarafından ekonomik gelişmelere ve bankanın kendi gelir gider dengesine göre dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. En güncel faiz oranları ile tüketici kredisi hesaplaması yapmak için İhtiyaç Kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

10.000 TL 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi için bankaların kredi teklifleri

BankaFaizAylık TaksitToplam Ödeme
%1,44929,87 TL11.208,44 TL Hemen Başvur
%1,84957,72 TL11.542,64 TL Hemen Başvur
%1,25916,80 TL11.051,60 TL Hemen Başvur
Tüm kredi tekliflerini gör

Kefilsiz Kredi
4 (79.38%) 32 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

21 yorum

  1. Ben akbanka gittim ama bana kefilsiz kredi gibi bir teklif sunulmadi diğer bankalara da gideceğim teşekkür ederim


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir