Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kefilsiz Kredi Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 10.09.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Kredi çekmek isteyenlerin karşısına bazen kefil şartı çıkabiliyor.

Kefilsiz Kredi Nedir?
Banka tarafından bir güvence olarak görülen kefil durumu, kredi çekmek isteyenlerin hayallerini kırabiliyor. Bu yüzden kefil nedir, kefilsiz kredi nedir, kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir, şubesiz bankacılık ile kefilsiz kredi nedir, kredi için kontrol edilen kriterler neler, kredi çekerken nelere dikkat edilmeli, kefil dışında kredi çekerken hangi belgeler istenir, bankaların güncel kredi faiz oranları nelerdir gibi detayları yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Kredi çekmek isteyenlerin karşısına bazen kefil şartı çıkabiliyor. Banka tarafından bir güvence olarak görülen kefil durumu, kredi çekmek isteyenlerin hayallerini kırabiliyor. Bu yüzden kefil nedir, kefilsiz kredi nedir, kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir, şubesiz bankacılık ile kefilsiz kredi nedir, kredi için kontrol edilen kriterler neler, kredi çekerken nelere dikkat edilmeli, kefil dışında kredi çekerken hangi belgeler istenir, bankaların güncel kredi faiz oranları nelerdir gibi detayları yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Kefil Nedir?

Bankalara kredi için başvuran kişilerin borçlarının geri ödemesinden sorumlu olan, ödemenin yapılmadığı koşulda da ödemekle yükümlü olan kişiler kefil olarak adlandırılır.

Ödemeler esas kredi sahibi tarafından da kefil tarafından da ödenmediğinde yapılacak haciz işlemleri ve yasal süreçler kefil için de uygulanır. Yani kredide kefil olarak ismi gözüken kişilerin de tam sorumluluk alması gerekiyor.

Kefilleri de ilgilendiren bir konu olan kredi borcunun ödenmemesi ile ilgili tüm detaylar Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? adlı içeriğimizde!

Kefilsiz Kredi Nedir?

Bazı durumlarda bankalar kefil talep edebilse de kefilsiz kredi çekmek de mümkün. Acil nakit ihtiyaçları için belgesiz başvuru yapılabilen düşük tutarlı anında kredi ürünleri için kefil talep edilmez.

Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi için banka gerekli görmediği durumlarda kefil talep etmez. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi faiz oranları için HangiKredi’den hesaplama yapabilirsiniz!

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Kefilsiz kredi veren bankalar bazen kampanyalar ile bazen de sürekli olarak bu seçeneği sistemlerinde bulunduruyor. Aşağıdaki bankaların anında kredi ürünleri sayesinde kefilsiz kredi imkanından yararlanabilirsiniz:

 • CEPTETEB
 • Enpara.com
 • N Kolay
 • Akbank Direkt Kredi
 • ING e-Kredi
 • Yapı Kredi Anında Şubesiz Kredi
 • İş Bankası Anında Kredi

Şubesiz Bankacılık İle Kefilsiz Kredi Nedir?

Kefilsiz kredi seçeneği sunan bankaların en önemli özellikleri şubesiz işlem yetkisi olan kurumlar. CEPTETEB, Enpara ve NKolay gibi bankalar şubesiz bir şekilde hizmet verdiği için kefile ihtiyaç duymayabiliyor.

Resmi belgelerinize Kredi Kayıt Bürosu ya da e-Devlet üzerinden ulaşabilen bu bankalar sayesinde, kısa sürede, belge toplamanıza gerek kalmadan kredinizi alabilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim hesaplama aracını kullanarak gelirinize göre alabileceğiniz kredi miktarını öğrenebilirsiniz.

Kredi İçin Kontrol Edilen Kriterler Nelerdir?

Kredi çekmek için başvuru yaptırdığınızda kefil beyan etseniz de etmeseniz de mutlaka kontrol edilen bazı noktalar söz konusu. Kredi notu, gelir belgesi ve sigorta girişi bunlardan en önemlileri.

Kredi notu: Kredi notu bankacılık işlemlerinin temelini oluşturur. Bankacılık sistemine girdiğiniz andan itibaren yaptığınız tüm ödemeler, gecikmeli ödemeler ve kredi kullandırımları kredi notu üzerinden anlaşılır. Bu yüzden bankalar için kredi notu oldukça önemli bir güvence anlamına gelir. Kredi notunuzun yüksek olması düzenli ödeme yaptığınız anlamına gelir ve kredi çıkma ihtimalini de artırır.

Gelir belgesi: Kredi çekmek için bankalara gelir belgenizi beyan etmeniz gerekiyor. Gelir belgesi de bankalar için verdiği borcun ödeneceğine dair bir güvence olduğundan mutlaka belgelenmesi gerekiyor. Kefilsiz işlemlerde bu bilgiler e-Devlet üzerinden sağlanabiliyor.

Sigorta girişi: Bankalar çalışma durumunu ve gelirin düzenli olduğunu tescil etmek için en az 3 ay olacak şekilde sigorta girişi istiyor. Bankalar belli inisiyatifler sunarak sigorta süresini kısaltabilir fakat bunun için direkt olarak görüşülmesi gerekiyor.

Krediye alternatif bir çözüm olan kredili mevduat hesabı ile ilgili tüm detaylar Kredili Mevduat Hesabı Nedir? adlı içeriğimizde!

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kefilsiz ya da kefil bildirerek kredi çekerken dikkat etmeniz gereken pek çok madde bulunuyor. En önemlileri ise ihtiyacınızı iyi belirlemeniz, vadeyi kısa tutmanız ve faiz oranlarını karşılaştırmanız.

İhtiyacınızdan fazla kredi çekmeniz, ilk aşamada nakit fazlalığı yaratsa da uzun vadede ödeme sıkıntısına düşürebilir. Vade sürelerini de ödeme planınıza göre çok uzun tutmamanız hem geri ödemenin daha az olmasını hem de ödemelerin çabuk bitmesini sağlar.

Dikkat edilmesi gereken en kritik ve önemli nokta ise faiz oranları oluyor. Faiz oranları hem aylık taksit miktarınızı hem de toplam geri ödeme tutarınızı belirlediği için zarara uğramamak adına düşük oranları değerlendirmeniz gerekiyor. Faiz oranları bankaların kendi inisiyatiflerinde olduğu için her opsiyonu detaylı bir şekilde kontrol etmeli, bunun sonucunda da karşılaştırma yaparak başvuruda bulunmalısınız.

Kefil İstenen İhtiyaç Kredilerinde Hangi Belgeler Talep Edilir?

Özel Sektör Çalışanları Kamu Çalışanları Emekliler Vergi Levhalı Kurumlar
Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı
Maaş Bordrosu Maaş Bordrosu Emekli Maaş Dökümü Güncel Vergi Levhası
SGK Döküm Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İmza Sirküleri
İkametgah Belgesi Varsa Ek Gelir Belgesi Varsa Ek Gelir Belgesi Oda Kayıt Belgesi
İş Yeri İmza Sirküsü Bilanço ve Gelir Tablosu
Varsa Ek Gelir Belgesi Ticaret Sicil Gazetesi
Varsa Ek Gelir Belgesi

Kefilsiz kredi seçeneklerinden biri olan ipotekli kredi ilgili tüm detaylar için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bankaların Güncel Faiz Oranları Nelerdir?

Faiz oranları sabit bir kura bağlı olmadığı için banka tarafından ekonomik gelişmelere ve bankanın kendi gelir gider dengesine göre dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. En güncel faiz oranları ile tüketici kredisi hesaplaması yapmak için İhtiyaç Kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

20 Yorum

hüseyin yeşil
hüseyin yeşil 28.05.2020 • 00:00

ihtiyaç kredisi

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 29.05.2020 • 00:00

Merhaba Hüseyin, Sitemizden bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsin.

Beğen(0)
Muhammet şahin
Muhammet şahin 25.05.2020 • 00:00

Bayramdan sonra düğün yapacam oglumu evlendiricem aylık 4000 TL gelirim var. Kendi işim olduğu için çalışmam devam edecek yıl başında emekli maaşında olacak krddi için yardımcı olurmusunuz

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 27.05.2020 • 00:00

Merhaba, Sitemiz üzerinden bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsin.

Beğen(1)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon