Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir soru bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Yapılandırma Hesaplamak İçin Tıklayın!

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesapla
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2.200 yorum

 1. Sayın Tolga,

  Bu tip davaların sonucunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır ancak yine de konuyla ilgili bir hukukçudan destek almanızı tavsiye ederiz.

 2. Eşimin kredi borcu var 20000 tl ödeyemedik avukat eve gelmiş yarın buromuza gelin demiş durumumuz iyi değil nasil bir yol izlemeliyiz

 3. Merhabalar benim konut kredim var. 53 gündür ödemedim. 5 temmuzda 3 taksit ödenmemiş olacak. Kamu personeliyim ayrıca ev de ipotekli. Önce maaşa icra geliyor dediler ama ben maaşıma dokunulmasini istemiyorum. Bankanın evi satışa çıkarıp kredi borcunu bununla tamamen kapatmasını istiyorum. Böyle bir yol.secme hakkım var mıdır? Nasıl bir yol izlemeliyim?
  Teşekkürler…

 4. kredimi ödeyemedim 15 günlük gecikmem var maddi sıkıntıdayım ben borcumu yapılandirmak istiyorum mümkünmü kredi cektigim bankanın yapılandırma yapmama gibi bir durumu söz konusu olurmu

 5. Sayın Selma,

  Yapılandırma tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 6. Sayın Abdullah,

  Konut kredisi ipotekli bir kredi ürünü olduğundan yasal takip sonucunda genellikle evin bankada kalması kararı çıkar. Ancak yine de konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

 7. Sayın Hüseyin,

  Avukatla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 8. Merhaba iyi günler 2 bankaya kredi ve kredi kartı borcum var totalde 30 bin tl
  Ve benim üzerime hiç bişey yok tapusu ailemin üzerine olan evde ikamet ediyorum, yinede haciz gelirmi

 9. Telaş yok bankaya gidip durumu izah edin onlar çözüm buluyorlar avukata para kaptırmayın eviniz varsa satarlar en kötü ihtimal maaş 4 te biri alırlar onuda bankalar yapmak istemezler parayı taksit sayısını uzatıp almak isterler

 10. Sayın Burak,

  Sizin borcunuz nedeni ile başkasının malına haciz gelemez.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir