Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 21.08.2020 Güncelleme Tarihi: 4.01.2021

Kredi ürünleri nakit ihtiyacı için bankalar tarafından müşterilere sunulan en iyi seçeneklerden biri olsa da aniden yaşanan olumsuz durumlar neticesinde ödemelerin aksaması söz konusu olabiliyor.
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Aylık taksit miktarına göre zamanında ödenmeyen kredi borçları için bankalar prosedürleri gereği yasal işlem başlatılır.

Kredi ürünleri nakit ihtiyacı için bankalar tarafından müşterilere sunulan en iyi seçeneklerden biri olsa da aniden yaşanan olumsuz durumlar neticesinde ödemelerin aksaması söz konusu olabiliyor.

Aylık taksit miktarına göre zamanında ödenmeyen kredi borçları için bankalar prosedürleri gereği yasal işlem başlatılır. Yazının devamında kredi borcunun ödenmemesi halinde neler olabileceğini ve nasıl yollar izlenmesi gerektiğini bulabilirsiniz. 

Kredi Borcu Ne Zaman Yasal Takibe Girer?

Kredi borcunun 2 ay üst üste ödenmediği durumlarda bankadan ödemenin yapılmasına dair uyarı gelir. Son taksidin ödenmesinden toplamda 90 gün geçmiş ise yasal takip başlar. Daha detaylı anlatmak gerekirse, yönetmelikte yer alan 18.maddeye göre, bankadan kredi kullanan kişinin 2 ay üst üste ödeme yapmamasının ardından 30 gün süre tanınır.

Yasal sürecin başlaması için toplamda 90 günlük bir süre var olarak algılansa da 2 ay üst üste ödeme yapılmaması durumunda tüm inisiyatif bankalarda olduğu için dikkatli olmakta fayda var. 

Ödenmeyen Kredi Borcuna Ne Kadar Faiz Uygulanmakta?

Faiz oranı bankaların inisiyatifindedir. Yapılan her geç ödeme için bankalar yasal olarak maksimum kredi faiz oranının yüzde 30 fazlası kadar faiz uygulayabilir. Hesaplama yöntemine bakarsak da aylık uygulanan faiz oranınız yüzde 1 ise, gecikme durumunda bu rakam yüzde 1,30 olur. 

Geç Kredi Ödemelerinde Birden Fazla Faiz Uygulanır mı?

Bileşik faiz de denilen üst üste faiz uygulaması, geç kredi ödemelerinde söz konusu değil. Geç kredi ödemelerinde yer alan ilgili yönetmelikte “Temerrüt hali de dahil olmak üzere, tüketici işletmelerinde birleşik faiz uygulanmaz” ibaresi yer alır. Dolayısıyla zaten ödenmesi gereken gecikme faizinin üzerinde, ekstra bir faiz uygulaması söz konusu değil. Eklenen geç ödeme faizi ise anapara üzerinden uygulanır. 

Ödenmeyen Kredilerde Banka Yardımcı Olur mu?

Kredi kullandığınız ve ödemelerinizi düzenli yaptığınız zaman aralığı içerisinde kredi notunuzda herhangi bir sorun yaşanması mümkün olmaz. Fakat ödeme yapamadığınız ve taksitlerinizi geciktirdiğiniz her an kredi notunda düşüş yaşanır.

Bankaların ödeme kolaylığı için sunduğu yapılandırma işleminden yararlanmak için önceki ödemelerinizin düzenli ve kredi notunuzun düşük olmadığından emin olmalısınız.  

Kredi Borçlarını Yine Kredi İle Kullanarak Kapatmak Mümkün mü?

Kredi notu yüksek olan kişiler, kredi limitleri doğrultusunda aynı anda farklı bankalardan kredi alabilirler. İhtiyaç anında farklı bankalardan kredi kullanmak kulağa iyi bir fikir gibi gelse de bir süre sonra ödemeler zorlaşabilir ve dağınık olan borçları takip etmek zorlaşabilir. Böyle bir durumda bankaların sunduğu borç kapatma kredisinden yararlanabilirsiniz.

Müşterilerin dağınık olarak bulunan borçlarını tamamen kapatarak, sadece tek bir bankaya ödemeye yapmaya devam etmesini sağlayan borç kapatma kredisi sayesinde kontroller ve ödemeler de daha rahat sağlanmakta. İsmi borç kapatma kredisi olsa da diğer kredi seçeneklerinde uygulanan tüm prosedürler bankalar tarafından uygulanmaya devam eder.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Maaşa Haciz Gelir mi?

Kredi kartı borcu ödenmediğinde maaşa haciz gelmesi mümkün. 90 gün süreyle borcun ödenmesinin ardından bankalar gerekli ödemenin yapılması için ihtar çeker. İhtarname sonucunda da borcu ödememeniz neticesinde yasal süreç başlar ve mahkeme tarafından borcunuza karşılık bankanın maaşınıza el koyması mümkün hale gelir.

Eğer birden fazla bankayla yasal süreciniz başladıysa, bankalar sıraya girerek maaşınıza haciz koyar. Yani ilk haciz koyan bankaya olan borcunuzu ödedikten sonra diğer bankaların sırayla maaşınıza haciz koyma işlemi başlar.  

Konut ve Eşyalara Haciz Gelir Mi?

Borçlarınızı ödememeniz durumunda bankaların yasal işlemler neticesinde konut ya da eşyalara haciz gelebilir. Eşya konusu biraz daha çetrefilli olsa da evde ya da ofiste bulunan eşyalara da el konulması mümkün. Bu aşamada dikkat edilen nokta gündelik yaşamı devam ettirebileceğiniz eşyaların bırakılıyor olması.

Yani buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, koltuk, yatak gibi birincil dereceden gerekli eşyalar hiçbir sorun olmadan sizde kalabiliyor. Ancak bu eşyalardan evde iki tane varsa ya da birincil dereceden olmayan eşyalar bulunuyorsa direkt olarak hacze maruz kalabilir.

Aile Evinde Bulunan Eşyalar Hacze Dahil mi?

Aile mallarının hacze maruz kalmasının öncelikli sebebi kefillik durumu olabilir. Aileden herhangi biri kredi borcu olan kişiye resmi olarak kefil olmuşsa ve borç bir şekilde ödenmemeye devam ediyorsa haciz uygulanır. Kefillik durumu dışında, krediyi çeken kişinin üzerine olmayan hiçbir mal ya da gayrimenkule el konması mümkün değil.

Sadece borçlu olan kişinin evine haciz için gidildiğinde değerli bir eşya varsa el konabilir. Bu değerli eşya borçlu olan kişinin değil, evde yaşayan başka birininse gerekli belgeler neticesinde ispatlanarak geri alınır. 

Borcun Varlık Yönetim Şirketine Devredilmesi Nedir?

Bankalar kredi ya da herhangi bir borcunu ödemeyen müşterileri ile ilgili tüm yasal süreçleri uyguladıktan sonra, belli bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketine devrederler. Genelde 1-2 yıl kadar sürelerde alınamayan borçlar için bu yöntem uygulanır ve devri alan tüm varlık yönetimi kurumları BDDK tarafından lisanslı olarak hizmet verir.

Devralma işleminin ardından kredi borcu olan kişiyle artık banka değil, direkt olarak bu şirketler muhattap olur. Bu şirketlerin prosedürleri ve işlemlerini hangi şekilde uyguladıklarını öğrenmek için bir avukattan destek almak mümkün. 

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Borcunuzu ödemekte zorluk çekiyor ancak geciktirmek de istemiyorsanız belli yapılandırmalar söz konusu olabiliyor. Öncelikle krediyi kullandığınız banka ile görüşerek, daha uzun vade seçenekleri ile aylık ödeme miktarınızı düşürebilirsiniz. Bankaların yapılandırma faiz oranları, yeni kredi alacak olan kişilere uygulanacak faizden farklıdır.

Kredi Yapılandırma Hesaplama

Bir diğer yapılandırma seçeneği ise diğer bankalardan daha uzun vade ve daha düşük faiz oranları ile çekilebilecek olan kredi ile tüm borçları kapatmak. Bu iki seçenekten de yararlanmak için kredi notunuzun önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ödemelerinizi zamanında yapmamışsanız ve kredi notunuz düşmüşse bu alternatiflerden yararlanmanız mümkün olmayacak.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Zaman Kefile Başvurulur?

Krediye kefil olan kişi, borcun ödenmemesi durumunda tüm miktardan sorumlu olduğu için yasal olarak uygulanan sistem neticesinde, ilk iki taksitin ödenmemesinden sonraki 30 gün içinde kefil de bilgilendirilir.

Uygulanan 30 günlük süre içerisinde ödeme gerçekleşmez ise kredi borcunun sahibine olduğu gibi kefile de tüm yasal süreçler uygulanır. Yani kredi notu düşürme, haciz işlemleri ve yasal yaptırımların hepsi kefil için de geçerli olur.

Kefilsiz ve Evraksız Kredi Kullandıran Bankalar Hangileridir?

Kredi ödemelerinde çoğu zaman kimse kefil olmak istemez. Bu gibi durumlarda kefil istemeyen bankalar çok daha fazla tercih ediliyor. N Kolay Kredi, Enpara.com, CEPTETEB ve ING üzerinden kefil olmaksızın kredi çekebilir ve kendi planlamanız doğrultusunda tüm ödemeleri üstlenmiş olursunuz. ING değerlendirmeler sonucunda belge talebinde bulunabilirken, diğer 3 banka kefil istemediği gibi herhangi bir evrak da talep etmemekte.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

10 Oy

-

3,7 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2247 Yorum

Osman
Osman 31.07.2020 • 00:00

İyi çalışmalar ben iki aylık sürede ek hesap kredi kartı ve kredi olmak üzere toplam 60 bin lira borçlandım ama taksit tutarı maaşımın çok üstünde yapılandırma yapabilirler mi yoksa ödeyemem zaten bana bı fikir verebilirmisiniz

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Osman, Mutlaka borçlu olduğun banka ile görüşerek yapılandırma talep etmeni tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Mehmet Fatih
Mehmet Fatih 27.07.2020 • 00:00

İşsizim hiçbir gelirim yok. Kredi kartlarına şuan 18 bin TL borcum var ve gittikçe katlanıyor. borcumu ödemezsem ne olur? Hapis cezası falan olur mu?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 28.07.2020 • 00:00

Merhaba Mehmet Fatih, Kredili ürünlerin borçları nedeniyle başlatılan yasal takiplerin sonucunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Eğer maaşın yoksa, bir gelirin olana kadar bankalar bekler ve bu süreçte borcuna gecikme faizi işlemeye devam eder.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon