Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir soru bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Yapılandırma Hesaplamak İçin TIKLAYIN!

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesaplamak İçin TIKLAYIN!


2.139 Yorum

 1. Ismail

  Merhaba, akbanktan kredi kartım var ve yaklaşık 12 gün önce bloke etmişler. Sorduğumda merkez bankasından ödenmemiş kredi borcundan dolayı kara listedesiniz cevabını aldım. 3 bankada hesabım var ve birinden kredi kullandım onu da normal olarak ödüyorum. 3 bankaya da gittim ve geçmişe dönük bir borcum var mı diye, hayır dediler, çünkü borcum yok. Kara listede olsam dahi akbankın kredi kartımı bloke etme hakkı var mı? Varsa, bir başka banka (maaş hesabımın olduğu banka) bana kredi kartı veririz diyor. Yoksa eğer bu keyfi davranış olur ve nereye şikayet edebileceğim konusunda bilgi alabilirim. Bir de akbank sadece kredi borcunuzdan takibe düşmüşsünüz, merkez bankası bize kara liste gönderdi diyor ancak kime ne borcum var bir türlü öğrenemiyor. E-devlet portalından da baktım hakkımda takibe düşmüş hiç bir kredi borcu yok.
  Saygılarımla,
  İsmail

  • Sayın İsmail,

   Konuyla ilgili olarak banka ile ve Kredi Kayıt Bürosu ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 2. güzide

  Merhabalar yakın dönemde ek hesabım dolayısı işe Qnb finans bank tarafından hukuk bürosuna yönlendirildim ve borcum dolayısı ile icra takibine alındığım söyleniyorum. Maaşımın 4’de 1’inin kesilmesinde sakınca yok ancak evliyim ve şuan ikamet adresim ailemin evi olarak görülüyor. Acaba hukuk bürosu aileme yansıtır mı bu konuyu yoksa sadece benimle mi irtibata geçerler. Ailemin bilmesini istemiyorum. ne yapmalıyım

  • Sayın Güzide,

   Eğer size bir tebligat gönderilmesi gerekirse ikamet adresinize gönderilecektir. Hukuk bürosu ile iletişime geçerek borcunuzla ilgili anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

 3. yakup

  merhaba bılgınıze cok ihtiyacım var lütfen benim ıs bankasına 25.000 kredi 12.00 0 kredi kartı finans banka 15.000 kredi borcum var ortalama 55.000 tl borcum var 8 aydır ödeyemiyorum ailemle yasıyorum babamın evi var benim üstüme hiçbir şey yok hacızlıgım su an evımızdede luks hıcbır şey yok zor geçinen biriyim ailemle oturduğum eve haciz gelir mi?

  • Sayın Yakup,

   Evde haczedilebilir bir eşya (örneğin değerli bir tablo) bulunursa, bu eşya borçlunun varsayılarak haczedilebilir. Böyle bir durumda, eşyanın gerçek sahibi dava açarak eşyanın borçluya değil, kendisine ait olduğunu ispat ederek hacizden kurtarabilir. Yani, sadece birlikte yaşadıkları için ailesinin eşyası haczedilemez. Ancak, icra memuru evdeki eşyanın borçluya ait olduğunu düşünürse, borçlunun malı sayarak haczedebilir. Bunun dışında ailedeki başkasına ait malın bilerek borçlunun borcu nedeniyle haczi söz konusu olamaz.

 4. Burcu

  Merhabalar: ablam bizimle yaşıyordu bizimle yasarken yüklü miktarda para çekmiş bizim bundan haberimiz yoktu. Borçları bırakıp evden ayrıldı gitti.sonuncu ay ki borcunu ödeyememiş ve bundan sonra da ödemeyecekmiş babamın üstüne de ev araba ve tarla var. Simdi bu ablam ödemezse bize haciz gelecek mi ? Ikametgah adresini degistireceğini söyledi bize. Bu borcu ödeyemediği için belirli bir zaman sonra ben sigortalı çalıştığım için benim maaşıma yansır mi ? çünkü kendisinin sigortası yok ondan kesilmez. Babamın üstüne olan tüm varlıkları bana satış yapsa babam vefat ettiğinde bu ablama hak duser mi ? Babam vefat ettiğinde bu varlıklara haciz konulur mu ? Sorularım çok önemli lütfen cevabınızı bekliyorum..

  • Sayın Burcu,

   Öncelikle borç kişiye özel olduğundan, kişinin borcu yüzünden başkasının maaşına ya da malına haciz gelemez. Aynı adreste ikamet ediyorsanız ve dava sonucunda mal haczi kararı çıkarsa evinize gelebilirler ancak size ait olan eşyaları alamazlar, böyle bir durumda da sadece borçluya ait olan mallara haciz konulabilir. Miras ve mal devri ile ilgili konular için bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

 5. ercan

  dedemin taksi durağı ve plakası var dedem vefat etti şimdi birimizin üzerine devir alması lazım amcam da mirasci olduğu için bankalara borcu var ama maasından kesılıyor amcamın hissesini devir almamızda bı sıkıntı olurmu banka hıssesıne el kormu şimdiden teşekkurler

  • Sayın Ercan,

   Konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

 6. Borç Makinasi

  Vakıfbanka 30000 kredi borcu 3000 kredi kartı borcu 3000 ek hesap borcu, Akbanka 3000 lira Kredi Kartı Borcu, Finansbank’a 5000 Kredi Kartı Borcu 1500 lira Ek Hesap Borcu 15000 Lira Kredili Mevduat Hesabı Borcum Var. Üzerime Herhangi birşey yok fakat vakıfbanktan kredi çektiğimde bir arkadaşıma 30000 lira borcum vardı ve arkadaşıma parayı havale ederken bir araç plakası yazdım arkadaşımın aracına haciz gelir mi ? Birde cezaevine girer miyim ?

  • Sayın Kullanıcımız,

   Borcunuzdan dolayı sadece size ait olan mallara haciz gelebilir. Borcunuzu ödeme konusunda taahhüt verip yine de ödemezseniz hapis cezası söz konusu olabilir.

 7. Ali AKGÜL

  Selam Akbanktan 85.000 lira kredi çektim başkasına verdim O kişide 5 taksit ödedi bundan sonrasını ödeyemeyecek benimde ödeme durumum yok. Ben memurum icra kesintisi sadece maaşıma mı yapılır üzerime ev ve araba da var onlaradamı haciz gelir. Ayrıca kredi kartlarımdamı bloke olur son olarak yılbaşında bankadan promosyon alacağım o paradamı haczedilir. Şimdiden teşekkürler.

  • Sayın Ali Akgül,

   Borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde yasal takip başlatılır. Yasal takip neticesinde genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşın dörtte birine el konulur. Resmi borçlu kimse sadece onun malına ya da maaşına haciz gelebilir.

 8. Meraklı

  Çok pardon bu arada ben bekardım bu krediyi çekerken. Şuan ise evliyim eşime bir zararı olurmu ?

 9. Sayın Meraklı,

  Borç tamamen kişiye aittir, kişiye ait varlıklara haciz gelebilir.

 10. berna

  krdilerimde 85 günlük geçikme var ne olur avukatlık bürosuna devredilmiş toplam borcu istiyorlar hemen ne yapmalıyım bir kaç gün sonra biraz yatırabilicem

 11. Sayın Berna,

  Bankanızla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 12. Metin uğurlu

  Ben emekliyim.6 7 kadar bankaya 60 bin tl kadar kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borcum var. 1 ocak 2016 dan itibaren ödemede sıkıntıya düşeceğim. Kendime ait bir evim var.evimi eşimin üzerine satış yapsam sıkıntı olurmu. Emekli maaşım var. Maaşamı haciz gelir. Öğrenmek istiyorum.

 13. Sayın Metin Uğurlu,

  Konuyla ilgili bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 14. Kurtuluş E.

  1- Herşeyden önce eğer muhaffakname vermediyseniz emekli maaşınıza haciz konulamaz.
  2- Üzerinizde size kayıtlı taşınmaz mal var ise haciz konulur.Borç kişiye ait olduğundan kefil yok ise ikinci şahısların mallarına haciz gelmez…

 15. alph karamahmutoğlu

  metin amca emekli maaşına haciz gelmez kimse maaşından kuruş alamaz.. icra dairesinde yapılandırma yapıp taahhüt verir de ödemezsen mapusa atarlar.

 16. salih

  Yapılandırılmış olan taşıt kredisi borcumun 13 ocak 2016 tarihiyle 2. Taksitinide odememiş bulunmaktayım.Aralık taksiti içi 1. temerrüt mektubu gelmişti bankadan. Bunda sonraki süreç nasıl gelişir 90 günlük sure geçerli mi. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar saygılar.

 17. Sayın Salih,

  90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 18. Ömer

  Merhaba ben kvk nin verdiği kredi kartını kullanıyorum ve borcu ödemeyeceğim. İcra gelme konusunda benim üstüme hiçbir şey yok ilerde meslek sahibi olunca yansır mi maaşıma yoksa borç kapanır mı?

 19. kadir

  Benim gecikme var ev eşimin üzerine eve el koyar mı banka haciz gelir mi?

 20. Sayın Ömer,

  Kredi ve kredi kartı borçlarında genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşınızın dörtte birine el konulur. Eğer şu an çalışmıyorsanız herhangi bir işe girene kadar borç bekler fakat bu sürede gecikme faizi işlemeye devam eder. Bir işe başladığınızda ise maaşınızdan dörtte bir oranında kesinti yapılır.

 21. Berkay ercelik

  benim kredi kartıma 10 bin borcum bar yaklaşık 40 gün oldu gecikmede ne zaman avukatlık olurum?

 22. Sayın Berkay Erçelik,

  90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 23. Sayın Kadir,

  Eşlerden her biri kendi borcundan kendisi sorumludur. Bir eşin borcundan dolayı diğer eşin malları haczedilemez.

 24. Ahmet

  Selamın aleyküm benim bankaya 16 binlira borcum var 10 binlirada takılı kaldım 90 günu gećti esimin uzerine araba var maasima haciz koymayip arabaya koyabilirmi.

 25. Sayın Ahmet,

  Yasal takip sürecinin sonucu ile ilgili öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir ancak böyle durumlarda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır.

 26. İcra Takip Elemanı

  merhaba; size ait bir borçtan dolayı hakkınızda başlatılan kanuni takip sonrasında eşinizin size ait banka borcuna bir kefilliği söz konusu değil ise hiç bir şekilde haciz koyamazlar. şahsınıza ait mal varlığınız ve maaşınıza haciz uygulayabilirler.

1 100 101 102
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz