Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir soru bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Yapılandırma Hesaplamak İçin Tıklayın!

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesapla
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
3.2 (64%) 65 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2.336 yorum

 1. Merhaba Erdem,

  Yasal takip neticesinde maaş haczi kararı çıkarsa maaşının dörtte birine el konulur. Eğer çalışmıyorsan ve maaşın yoksa bankalar sıraya girerek (birden fazla bankaya borcun olması durumunda) maaşlı çalışan olmanı beklerler. Bu süreçte borcuna gecikme faizi işlemeye devam eder.

 2. İşsizim hiçbir gelirim yok. Kredi kartlarına şuan 18 bin TL borcum var ve gittikçe katlanıyor. borcumu ödemezsem ne olur? Hapis cezası falan olur mu?

 3. Merhaba Mehmet Fatih,

  Kredili ürünlerin borçları nedeniyle başlatılan yasal takiplerin sonucunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Eğer maaşın yoksa, bir gelirin olana kadar bankalar bekler ve bu süreçte borcuna gecikme faizi işlemeye devam eder.

 4. Merhaba Esra,

  Yasal sürecin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Hapis kararı çıkması için ödeme taahhüdünde bulunmalı ve ödeme yapmaman gerekir.

 5. İyi çalışmalar ben iki aylık sürede ek hesap kredi kartı ve kredi olmak üzere toplam 60 bin lira borçlandım ama taksit tutarı maaşımın çok üstünde yapılandırma yapabilirler mi yoksa ödeyemem zaten bana bı fikir verebilirmisiniz

 6. Merhaba Osman,

  Mutlaka borçlu olduğun banka ile görüşerek yapılandırma talep etmeni tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir