Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.08.2020 Güncelleme Tarihi: 20.10.2021

Ekonomik durumunuzda yaşanacak beklenmedik olumsuzluklar, kredi borcunuzu ödemenizi zorlaştırabilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Bu durumda alacaklı taraf olan banka, alacağı olan parayı tahsil etmek için yasal haklarını kullanır. Kredi borcu ödenmezse, banka gerekli prosedürleri uygular ve çeşitli yollarla sizden krediyi tahsil etmeye çalışır. Bu süreçte sizin de borcunuz faizlerle birlikte büyümeye devam ederken aynı zamanda kredi siciliniz de bozulur.

Ekonomik durumunuzda yaşanacak beklenmedik olumsuzluklar, kredi borcunuzu ödemenizi zorlaştırabilir. Bu durumda alacaklı taraf olan banka, alacağı olan parayı tahsil etmek için yasal haklarını kullanır. Kredi borcu ödenmezse, banka gerekli prosedürleri uygular ve çeşitli yollarla sizden krediyi tahsil etmeye çalışır. Bu süreçte sizin de borcunuz faizlerle birlikte büyümeye devam ederken aynı zamanda kredi siciliniz de bozulur.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Ödenmeyen kredi borcunun olumsuz yönlerinden biri de kredi sicilini etkilemesidir. Bu doğrultuda, size tanınan sürede borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Yasal takip başladığında ise kredi siciliniz bozulur ve kara listeye girersiniz. Kara listeye girdiğinizde sadece borçlu olduğunuz bankanın değil, diğer bankaların ürünlerini de kullanamazsınız.

Peki, kredi sicili nasıl temizlenir?

Kredi sicilinizi temizlemek için yapabileceğiniz tek şey beklemektir. Kara listeye girdiğiniz andan itibaren 5 yıl boyunca bu listede kalırsınız. 5 yıl boyunca bankalardan kredi çekemezsiniz ve kredi kartı başvurularınız reddedilir. Bu süreçte ekonomik durumunuz ya da ödeme alışkanlıklarınız sicilinizin temizlenmesini sağlamaz.

Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir miyim?

Bankalardan alabileceğiniz ihtiyaç, taşıt, konut gibi çok sayıda kredi ürünü vardır. Bu kredilerin birden fazlasına aynı anda ihtiyacınız olabilir ya da mevcut kredi borcunuzu ödeyebilmek için “Bankalara borcum varken yeni kredi alabilir miyim?” diye sorabilirsiniz. Böyle bir durum elbette mümkündür fakat bazı şartları karşılamanız gerekmektedir.

Bankalara borcunuz varken yeni bir kredi almanızı sağlayabilecek en önemli etken kredi notunuzdur. Eğer kredi notunuz yüksekse, borçlu olmanıza rağmen bankalar size yeni bir kredi daha verebilir. Bununla birlikte ekonomik durumunuz da belirleyici unsurdur. Aylık kredi taksitlerinizin toplamı, hane gelirinizin %50’sinden, yani yarısından fazla olamaz. Dolayısıyla sadece sizin değil, aynı hanede birlikte yaşadığınız ailenizin geliri de bu durumda önem arz eder.

Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım Ne Yapmalıyım?

Kredi borcunuzu ödemenizi engelleyen pek çok sebep olabilir. İşsizlik de bunların arasındadır. Dolayısıyla “Kredi borcumu öderken işsiz kaldım ne yapmalıyım?” gibi sorular sormanız muhtemeldir. Böyle bir durumda başvurabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler şöyle sıralanabilir:

 1. Banka ile iletişime geçmek
 2. Yapılandırma talep etmek
 3. İşsizlik sigortası yaptırmak

Bu yöntemlerden ilki doğrudan bankayla iletişime geçmektir. İşsizlik durumunuzu bildirmeniz hâlinde, kredi borcunuzun bir süreliğine dondurulma ihtimali vardır. Fakat bu bankanın inisiyatifindedir ve yasal olarak böyle bir zorunluluğu yoktur. Eğer banka borcu dondurma teklifinizi kabul etmezse, yapılandırma talep edebilirsiniz. Kredi borcunuzu yapılandırdığınızda mevcut borcunuzun üzerine bir miktar faiz eklenir fakat aylık ödeme tutarınız daha düşük bir seviyeye çekilebilir.

Kredi borcunuzu öderken işsiz kalmanız hâlinde mağdur olmak istemiyorsanız, kredi çektiğiniz dönemde kendinize işsizlik sigortası yaptırabilirsiniz. Böylelikle sigorta kapsamı dahilinde kredi borcunuzun ödemesi devam eder ve iş bulana kadar zaman kazanmış olursunuz.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Erteleme

Bankalar, borçlu olduğunuz durumlarda size bazı avantajlar sunabilirler. Bunlardan biri de borç ertelemedir. Erteleme işlemi özellikle kredi kartlarında sıklıkla uygulanır. Henüz mevcut dönemin ekstresi kesilmeden önce, yapılan bir harcamanın ertelenmesi, bazı bankalarda mümkündür. Fakat söz konusu kredi olduğunda, erteleme uygulaması ile çok sık karşılaşılmaz. Yine de bankalar bazı özel durumlar ve kampanyalar için kredi borcu erteleme başvurusu alabilirler.

Kredi ve kredi kartı borcu erteleme işlemleriniz için çalıştığınız banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi borcu yapılandırma işlemleri, genellikle ödemesi gecikmiş krediler için uygulanır. Eğer bir süre bankaya ödeme yapamazsanız, bankanız borcunuzun yasal sürece girmesini önlemek adına size yapılandırma teklif edebilir. Aynı şekilde, geciktirdiğiniz bir ödeme için bankanız sizinle iletişime geçtiğinde, siz de yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplama işlemlerinde, kalan borcunuzun tamamı toplanır ve üzerine yeni bir faiz eklenir. Bu faiz, krediniz dahilinde ödemekle yükümlü olduğunuz faiz değildir. Ödemeniz gereken faizli borca, yapılandırma dolayısıyla farklı bir faiz daha eklenir. Eklenen bu faizin oranı çoğu bankada aynı olsa da değişkenlik gösterebilir. Kredi yapılandırma hesaplama aracımız ile yapılandırma sonucu ödemeniz gereken borcu öğrenebilirsiniz.

Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunuzu ödeyemeyecek durumda iken başvurabileceğiniz en avantajlı yollardan biri yapılandırmadır. Yapılandırdığınız borçlarınızın vadesi uzar ve aylık taksit tutarı azalır. Dolayısıyla daha rahat bir şekilde ödeme yapabilme imkânınız olur. Bu süreçte ekonomik durumunuz düzelmezse ve yapılandırılan kredi borcu ödenmezse ne olur?

Öncelikle borcunuzu yapılandırdığınızda mevcut borcunuzun üzerine bir faiz ekleneceğini unutmamalısınız. Yapılandırılmış yeni borcunuz size sadece ödeme konusunda esneklik sunar. Bunun dışında yine normal prosedürler uygulanır. Ödememe süreleri bazı özel durumlara göre değişmekle birlikte, yapılandırılmış borcunuzu ödemediğiniz takdirde dosyanız yasal takibe düşer ve sonucunda hacze maruz kalabilirsiniz.

Kredi Borcu Ne Zaman Yasal Takibe Düşer?

Kredi borcunuzu bir kez ödemediğinizde banka sizinle iletişime geçer. Fakat ödememe durumunuz tekrar ederse, borcunuz yasal takibe düşer. Yasal takibe düşmesi, borcunuza faiz işlemeye devam etmesi anlamına gelirken sonrasında süreç haciz işlemlerinin başlatılmasına kadar gidebilir. Peki bu durumda kredi borcu ne zaman yasal takibe düşer?

Yasal Takip Süresi Kaç Gün?

Kredi borçlarının yasal takibe düşme süresi, Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği’nin 18. maddesi kapsamında belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre arka arkaya iki taksit ödenmemesi hâlinde, borçluya 30 günlük bir süre tanındıktan sonra yasal takip başlar. Yani toplamda 90 günlük (3 ay/taksit) borç ödememe durumunun ardından kredi borcu yasal takibe düşer.

Ödenmeyen Kredi Borcuna Ne Kadar Faiz Uygulanmakta?

Bir bankadan kredi çektiğinizde, ödemenizi faizli bir şekilde yaparsınız. Bu faiz, bankanın size kredi kullandırdığı için aldığı bir ücrettir. Eğer kredinizi zamanında ödeyemezseniz, devreye bir faiz daha girer ve borcunuzun miktarı artar. Kredinizin faizi bankaya ve kredi türüne göre değişir. Gecikme faizi ise normal faizin en çok %30’u kadar uygulanabilir. Uygulanan gecikme faizinin bu oranı geçmesi durumunda banka, aldığı fazla ücreti size iade etmek zorunda kalır. Bununla birlikte borcunuza eklenecek bazı harç ve vergiler şöyledir:

%15 oranında KKDF %5 oranında BSMV

Geç Kredi Ödemelerinde Birden Fazla Faiz Uygulanır mi?

Zamanında ödenmeyen kredi borçlarında bileşik faiz uygulaması yoktur. Yani tek bir gecikme faizi uygulanır. Geç ödenen borcun içinde yer alan anapara tutarı üzerinden alınacak olan gecikme faizi, geç ödenen gün sayısı dikkate alınarak hesaplanır. Bununla birlikte söz konusu faiz üzerinden hesaplanacak olan harç, vergi ve benzeri yasal yükümlülükler de sizden tahsil edilir. Fakat geç ödemelerde birden fazla faiz uygulanmaz.

Ödenmeyen Kredilerde Banka Yardımcı Olur mu?

Ödenmeyen kredilerde bankanın yapabileceği çok fazla bir şey yoktur. Böyle durumlarda genellikle yapılandırma işlemi tercih edilir. Yapılandırma yöntemini tercih ederseniz mevcut borcunuz yükselir. Fakat aynı zamanda kredi notunuz düşer. Ayrıca söz konusu işlemden yararlanabilmeniz için çok geç kalmamanız gerekir. Önceki ödemelerinizin düzenli olması ve borcunuzun avukata devredilmemiş olması bu noktada belirleyici unsurlardır.

Kredi Borçlarını Yine Kredi ile Kullanarak Kapatmak Mümkün mü?

Aynı anda birden fazla bankadan, birden fazla kredi almanızda yasal bir engel yoktur. Söz konusu krediler, kredi notunuzun ve gelir düzeyiniz durumuna göre size kullandırılır. Bu doğrultuda eğer bir bankaya kredi borcunuz varsa, başka bir bankadan çekeceğiniz kredi ile bu borcunuzu ödeyebilirsiniz. Fakat bu durumda da diğer bankaya borçlu olmaya devam edersiniz.

Aynı anda birden fazla kredi borcunuz var ise bazı bankaların sunduğu borç kapatma kredisi seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Borç transferi olarak da adlandırılan bu uygulama, çok sayıda farklı kredi borcu bulunan müşteriler içindir. Kredi borçlarınızı takip etmekte zorlanıyorsanız ya da ödemeler size karmaşık geliyorsa, bu yöntem kullanışlı olabilir. Uygulama dahilinde borçlarınızın tümü tek bir bankada, tek bir kredi olarak birleşir. Kısaca bir kez kredi çekerek tüm kredi borçlarınızı ödemiş olursunuz. Sonrasında sadece bir bankaya ödeme yaparsınız.

Kredi Borcu Kaç Ay Ödenmezse İcra Gelir?

Kredi borcunuz dolayısıyla maaşınıza, evinize, taşıtınıza ya da evinize icra gelebilir. Bu icra işlemlerinin yasal süreç sonrası başlatılması mümkündür. Genellikle 90 günlük gecikmenin ardından yasal takip başladığı için, bu süreyi takiben ilgili avukat, icra için gerekli işlemleri başlatabilir. Genellikle banka ya da avukat sizinle iletişime geçer ve size belirli bir süre tanır. İcra gelmemesi için, size tanınan süre içerisinde ödeme yapmanız gerekir.

İcralık Borca Ne Kadar Faiz Gelir?

İcralık borçlarda faiz oranları, sözleşmeye bağlı olarak serbest bir şekilde belirlenebilir. İcra sözleşmesinde belirtilen oran borçlu tarafından imza karşılığında kabul edilirse, söz konusu faiz oranı geçerli olur. Faiz oranının sözleşmeye bağlanmadığı durumlarda ise 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun kapsamında belirlenen faiz oranları uygulanır. Söz konusu kanun ile ilgili çıkarılan 19/12/2005 tarihli ve 2005/9831 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı sonucunda bu faiz oranı %9 olarak belirlenmiştir.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Maaşa Haciz Gelir mi?

Bankaların ödenmeyen kredi borçlarını tahsil edebilmek adına uyguladıkları çok sayıda yöntem vardır. Bu yöntemleri yasal hak olarak ellerinde bulundururlar. Kredi kullandığınız sırada imzaladığınız sözleşmede, ödenmeyen borçlar hakkında uygulanacak prosedürler belirtilir. Bu prosedürlerden biri de maaş haczidir.

Kredi borcunuz hakkında yasal süreç başlatılmasının ardından yine ödeme yapmazsanız, bankanız maaşınız için haciz kararı çıkarabilir. İcra İflas Kanunu’nun 83. maddesi kapsamında maaşa haciz gelmesi mümkündür. İlgili kanuna göre haczedilecek miktar, maaşın dörtte birinden az olamaz. Söz konusu miktar, icra memuru tarafından belirlenir.

Konut ve Eşyalara Haciz Gelir mi?

Yasal düzenlemeler doğrultusunda, bankaların, kredi borçlarına karşılık mal haciz etmesi de mümkündür. Genellikle, eğer varsa taşıt ve konutlar haczedilir. Bunun dışında eve haciz gelmesi gibi bir durum son yıllarda mümkün mertebe azaltılmıştır. Yargıtay 12. Hukuk Dairesi’nin 2017/9513 nolu (Esas no: 2016/17477) kararına göre, kişilerin sosyal statüdeki asgari yaşam koşullarını engellememek adına, normal şartlarda evden eşya haczedilemez. Özellikle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi lüzumlu eşyaların haczi söz konusu değildir.

Fakat bu karara bir istisna eklenmiştir. Ev eşyaları haczinin gerekmesi durumunda, lüzumlu eşyalar da dahil olmak üzere aynı amaca hizmet eden birden fazla eşya varsa, bu eşyalar haczedilebilir. Lüzumlu eşya olmayıp haczedilebilecek bazı varlıklar şöyle örneklendirilebilir:

 • Para
 • Kıymetli evrak
 • Altın
 • Gümüş
 • Değerli taş
 • Antika veya süs eşyası

Aile Evinde Bulunan Eşyalar Hacze Dahil mi?

Haciz işlemlerinin uygulanacağı ev, borçlu kişinin mevcut ikamet adresi doğrultusunda belirlenir. Dolayısıyla eğer aileniz ile yaşıyorsanız, aile evinize haciz gelir. Fakat bu süreçte haczedilecek eşyaların borçluya ait olması gözetilmektedir. Yani aile evinde bulunan eşyalardan sadece borçluya ait olanlar hacze dahil edilir.

Haczedilen eşyaların, fatura ibrazı ile borçluya ait olmadığı kanıtlanırsa, söz konusu eşyalar haczedilemez. Fakat ilgili eşyaların borçluya ait olmadığı ispat edilemezse, o eşyaların haczedilmesi mümkündür. Ayrıca aile bireylerinden birisinin kefil olması durumunda, kefil olan bireye ait eşyalar da aile evinden haciz edilir.

Borcun Varlık Yönetim Şirketine Devredilmesi Nedir?

Bankalar kredi ya da herhangi bir borcunu ödemeyen müşterileri ile ilgili tüm yasal süreçleri uyguladıktan sonra, belli bir bedel karşılığında bu borcu varlık yönetim şirketine devrederler. Genelde 1 - 2 yıl boyunca alınamayan borçlar için bu yöntem uygulanır ve devri alan tüm varlık yönetimi kurumları BDDK tarafından lisanslı olarak hizmet verir. Bu borç devrinin sebebi, bankaların uzun süredir yasal takipte olup haciz aşamasına gelen borçlara bilançolarında yer vermek istememeleridir.

Eğer borcunuz bir varlık yönetim şirketine devredildiyse sizinle artık bankanız değil, borcu devralan varlık yönetim şirketi iletişime geçer. Söz konusu şirket borcunuzu yeniden yapılandırır ve size yeni bir ödeme planı sunar. Her şirket farklı bir plan sunabilir. Bu süreçte bir avukattan destek almanız faydalı olabilir.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Zaman Kefile Başvurulur?

Krediye kefil olan kişi, borcun ödenmemesi durumunda tüm miktardan sorumlu olduğu için yasal olarak uygulanan sistem neticesinde, ilk iki taksitin ödenmemesinden sonraki 30 gün içinde kefil de bilgilendirilir.

Uygulanan 30 günlük süre içerisinde ödeme gerçekleşmez ise kredi borcunun sahibine olduğu gibi kefile de tüm yasal süreçler uygulanır. Yani kredi notu düşürme, haciz işlemleri ve yasal yaptırımların hepsi kefil için de geçerli olur.

Bankaya Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Bankaya ödenmeyen borçlar, birtakım prosedürler doğrultusunda tahsil edilmeye çalışılır. Belirli bir süre tahsil edilemeyen borçlar, banka tarafından bir avukata ya da varlık yönetim şirketine devredilebilir. Bu devir sonucunda banka, söz konusu borcun tahsilinden sorumlu olmaz. Borcu devralan kurum yeni bir ödeme planı ile borçluya ulaşır. Yine ödenmeyen borçlar için icra takibi başlatılır ve maaş, taşıt, konut, ev eşyası gibi varlıklar haciz edilir. Ayrıca bankaya ödenmeyen borçların zaman aşımına uğraması ve silinmesi de söz konusu olabilir.

Ödenmeyen Banka Borçları Silinir mi?

Uzun süre ödenmeyen banka borçlarının belirli şartlar doğrultusunda silinmesi mümkündür. Silinmeyi mümkün kılan detaylardan biri zaman aşımıdır. Zaman aşımına uğrayan borçlar silinir. Bununla birlikte borçlunun vefat etmesi, mirasçıların borcu kabul etmemesi ya da alacaklının hakkını aramaması gibi durumlarda da ilgili borçlar silinebilir.

Banka Borçları Ne Zaman Zaman Aşımına Uğrar?

Banka borçlarında zaman aşımına uğrama uygulaması vardır. Zaman aşımı ancak tüm tahsil yollarının denenmesi, yasal süreçlerin yürütülmesi ve haciz işlemlerinin tamamlanmasının ardından mümkün olur. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından borçluya aciz vesikası verilir. Aciz vesikası, kişinin haczedilebilir tüm mallarının haczedildiğini, paraya çevrildiğini fakat elde edilen tutarın borçları ödemeye yetmediğini gösteren bir belgedir. Bu belgenin düzenlenmesinin ardından geçen 20 yıl boyunca borç ödenmezse zaman aşımına uğrar ve silinir.

Kredi Borcu Olan Şirket Kurabilir mi?

Kredi borcu olan kişiler şirket kurmak istediklerinde, bu borçlar ile karşılaşabilirler. Söz konusu borçların şirket kurma konusunda bir engeli yoktur. Fakat borçlu kişi bir şahıs şirketi kurarsa, kurulan şirket borçlu kişinin mal varlığı olarak kabul edilebileceği için, yasal takip süreçlerine dahil edilebilir. Ama tüzel kişiliğe sahip bir şirketin kurulması durumunda, kurulan şirket, kişisel kredi borcu olan ortağın borcundan sorumlu tutulmamaktadır. Dolayısıyla kredi borcu olan birinin tüzel kişiliğe sahip bir şirket kurması mümkünken şahıs şirketi kurması problemlere yol açabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

12 Oy

-

3,92 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2249 Yorum

Ayse Akbas
Ayse Akbas 22.05.2021 • 18:28

Kredi kartım onaylanınca kullanabılırmıyım

Yanıtla Beğen(0)
ikon
hangikredi 23.06.2021 • 08:50

Evet Ayşe Hanım onay sonrası kullanabilirsiniz.

Beğen(1)
Osman
Osman 31.07.2020 • 00:00

İyi çalışmalar ben iki aylık sürede ek hesap kredi kartı ve kredi olmak üzere toplam 60 bin lira borçlandım ama taksit tutarı maaşımın çok üstünde yapılandırma yapabilirler mi yoksa ödeyemem zaten bana bı fikir verebilirmisiniz

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Osman, Mutlaka borçlu olduğun banka ile görüşerek yapılandırma talep etmeni tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon