Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir sorudur bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Kredi Yapılandırma ve Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesaplama
Tags:

2.082 Yorum

 1. büşra

  merhaba benim toplamda 3500 limitli kredi kartım var.3500 lirada borcum var. şuan borcumu ödeyemiyorum. 36 ayla yapılandırmak istiyorum. üstüne ne kadar faiz öderim . teşekkür ederim.

  • Sayın Büşra,

   Bu durum bankanızın uyguladığı yapılandırma faiz oranına göre değişiklik gösterir. Konuyla ilgili bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 2. tugba

  Merhaba benim yapılandırma yaptığım bir kredim var fakat işten çıkarıldığım için şuan ödeme durumum hiç yok ve üzerimde olan herhangi bir malvarlığımda yok bu durumda ne olur bilgi verebilirseniz sevinirim

  • Sayın Tuğba,

   90 günlük gecikme neticesinde hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip neticesinde mal ya da maaş haczi kararı çıkabilir.

 3. kaan yıldırım

  Merhabalar , 2014 yılında kullanmış olduğum kredinin 6 aylık bir ödemesi kaldı ve son iki aydır gecikmedeyim, aslında kredi taksit tutarı çok yüksek geliyor ve ödeyemiyorum bankada tekrar yapılandırmaya yanaşmıyor , eşimi işten çıkardıkları için tek maaşla dengeleyemiyoruz, kredi kullandığım bankaya aracım rehinli durumda olası bir haciz durumunda aracıma el koyabilirlermi veya ben sadece maaş haczi olarak ödeyebilirmiyim saygılar

  • Sayın Kaan Yıldırım,

   Borcunuza karşılık aracınız ipotek altındaysa aracınıza el konulabilir. Başka bankalarla görüşerek borç transferi kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

 4. Ramazan ezgin

  Maaş aldığım bankadan kredi. çektim. zor durumdayım acaba banka maaşımın tamamına el koyabilir mi

  • Sayın Ramazan Ezgin,

   Borcunuzdan dolayı hakkınızda yasal takip başlatılırsa ve bu yasal sürecin sonunda mahkemeden maaş haczi çıkarsa banka maaşınızın dörtte birine el koyabilir.

 5. PINAR

  babam kredi kartını ödememiş 4000 lira civarında borcu var ; icradan kağıt geldi ben kızıyım borcunu ben ödeyeceğim acaba bankaya gitsek yapılandırma istesem taksit yaptırsam kabul ederler mi ?

  • Sayın Pınar,

   Yapılandırma tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan banka ile birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

 6. Ahmet

  Benim dört yüz lira borcum vardı odeyemediğm için avukatlık oldum simdi ne olacak lütfen beni bu konu hakkinda bilgilendirirseniz sevinirim

  • Sayın Ahmet,

   Avukat ile görüşerek borcunuzu taksitlendirmeye çalışabilirsiniz. Eğer avukatla anlaşma sağlayamazsanız borcunuza yönelik hakkınızda bir dava açılacaktır. Bu dava neticesinde mal ya da maaş haczi kararı çıkabilir. Dava sonuçlanana kadar borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder.

 7. osman uraz

  merhabalar ticari işletmem için 3 bankadan çektiğim toplam kredi 250 bin tl dolandırıldım ve şuan toplam 400 000 tl ye yakın borcum var ilk taksitleri zar zor ödedim ama gerisi çok zor bunalımdayım. üstüme toplu iğne kalmadı babadan kalma ilerde miras var bu borcu anca 5 senede kapatırım olur da kapata sam ilerde bu miras hakkıma el konulur mu?

  • Sayın Osman Uraz,

   Konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

 8. volkan

  kredimi ödeyemediğim için yapılandırdım, fakat şu an işsiz olduğum için, iş bulana kadar ödeme yapamayacağım. ne yapmam gerekir ?

  • Sayın Volkan,

   90 günlük borç gecikmesi sonucunda hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip başlatılmaması için borcunuzu ödemeniz gerekir. Bunun dışında maalesef başvurabileceğiniz başka bir yöntem bulunmamakta.

 9. Metin

  Merhaba

  Size aynı konu ile ilgili birkaç sorum olacak:

  1- Maaş hesabımın bulunduğu bankadan kullanmış olduğum bireysel kredi taksitlerinden 3’ünü ödeyemedim ancak gecikmede olan ilk taksitin üzerinden geçen 74. günde hesabıma yatan, taksit miktarının yarısından daha az bir tutar kesilerek”kısmi ödeme” gerçekleşmiş oldu. Bu düşük miktarlı ödeme ne şekilde değerlendirilir? Gecikme süresini kısaltır mı yoksa 74 günün üzerine gecikme devam eder ve 90 gün sonunda icra takibi başlar mı?

  2- Maaş hacizlerinde 1/4 icra kesintisi yapılıyor diye biliyorum. Bu kesinti maaş dışındaki fazla mesai, prim, ikramiye gibi ücretleri de aynı oranda mı kapsar? Şayet öyle ise bu miktarı, borcu erken bitirebilmek amacıyla arttırmak mümkün müdür?

  3- Maaşta ki haciz ile birlikte ödemesi devam eden başka banka taksitlerinin toplamı sonrası kişi yaşamını idame ettiremeyecek duruma gelmiş ise yapılması gereken nedir?

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sayın Metin,

   90 günlük süre aralıksız olarak değil, tüketiciye tanınan toplam ödememe süresidir. Gecikmenin süresi, farklı zamanlarda parça parça olsa dahi 90 güne ulaştığında yasal takip süreci başlatılır. Maaşınızdan yapılan kesinti, belgelenebilen resmi kazancınız üzerinden gerçekleşir. Borçlarınızı yapılandırarak vade süresini uzatıp, aylık taksit tutarını azaltarak ödemelerinizi kolaylaştırmaya çalışabilirsiniz.

 10. Meraklı

  Çok pardon bu arada ben bekardım bu krediyi çekerken. Şuan ise evliyim eşime bir zararı olurmu ?

 11. Sayın Meraklı,

  Borç tamamen kişiye aittir, kişiye ait varlıklara haciz gelebilir.

 12. berna

  krdilerimde 85 günlük geçikme var ne olur avukatlık bürosuna devredilmiş toplam borcu istiyorlar hemen ne yapmalıyım bir kaç gün sonra biraz yatırabilicem

 13. Sayın Berna,

  Bankanızla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 14. Metin uğurlu

  Ben emekliyim.6 7 kadar bankaya 60 bin tl kadar kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borcum var. 1 ocak 2016 dan itibaren ödemede sıkıntıya düşeceğim. Kendime ait bir evim var.evimi eşimin üzerine satış yapsam sıkıntı olurmu. Emekli maaşım var. Maaşamı haciz gelir. Öğrenmek istiyorum.

 15. Sayın Metin Uğurlu,

  Konuyla ilgili bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 16. Kurtuluş E.

  1- Herşeyden önce eğer muhaffakname vermediyseniz emekli maaşınıza haciz konulamaz.
  2- Üzerinizde size kayıtlı taşınmaz mal var ise haciz konulur.Borç kişiye ait olduğundan kefil yok ise ikinci şahısların mallarına haciz gelmez…

 17. alph karamahmutoğlu

  metin amca emekli maaşına haciz gelmez kimse maaşından kuruş alamaz.. icra dairesinde yapılandırma yapıp taahhüt verir de ödemezsen mapusa atarlar.

 18. salih

  Yapılandırılmış olan taşıt kredisi borcumun 13 ocak 2016 tarihiyle 2. Taksitinide odememiş bulunmaktayım.Aralık taksiti içi 1. temerrüt mektubu gelmişti bankadan. Bunda sonraki süreç nasıl gelişir 90 günlük sure geçerli mi. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar saygılar.

 19. Sayın Salih,

  90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 20. Ömer

  Merhaba ben kvk nin verdiği kredi kartını kullanıyorum ve borcu ödemeyeceğim. İcra gelme konusunda benim üstüme hiçbir şey yok ilerde meslek sahibi olunca yansır mi maaşıma yoksa borç kapanır mı?

 21. kadir

  Benim gecikme var ev eşimin üzerine eve el koyar mı banka haciz gelir mi?

 22. Sayın Ömer,

  Kredi ve kredi kartı borçlarında genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşınızın dörtte birine el konulur. Eğer şu an çalışmıyorsanız herhangi bir işe girene kadar borç bekler fakat bu sürede gecikme faizi işlemeye devam eder. Bir işe başladığınızda ise maaşınızdan dörtte bir oranında kesinti yapılır.

 23. Berkay ercelik

  benim kredi kartıma 10 bin borcum bar yaklaşık 40 gün oldu gecikmede ne zaman avukatlık olurum?

 24. Sayın Berkay Erçelik,

  90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 25. Sayın Kadir,

  Eşlerden her biri kendi borcundan kendisi sorumludur. Bir eşin borcundan dolayı diğer eşin malları haczedilemez.

 26. Ahmet

  Selamın aleyküm benim bankaya 16 binlira borcum var 10 binlirada takılı kaldım 90 günu gećti esimin uzerine araba var maasima haciz koymayip arabaya koyabilirmi.

 27. Sayın Ahmet,

  Yasal takip sürecinin sonucu ile ilgili öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir ancak böyle durumlarda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır.

 28. İcra Takip Elemanı

  merhaba; size ait bir borçtan dolayı hakkınızda başlatılan kanuni takip sonrasında eşinizin size ait banka borcuna bir kefilliği söz konusu değil ise hiç bir şekilde haciz koyamazlar. şahsınıza ait mal varlığınız ve maaşınıza haciz uygulayabilirler.

1 97 98 99
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz