Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

This post was last updated on Ocak 18th, 2018 at 01:46 pm

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir soru bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Kredi Yapılandırma ve Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesaplamak İçin TIKLAYIN!

Tags:

2.105 Yorum

 1. Tuğçe

  Benim 90 günlük borcum var kredi borcum is sizim yapılandırma yapabilir miyim? Yapilandirmada nasıl ve ne zaman ödeniyor nasıl yardımı oluyor?

  • Sayın Tuğçe,

   Bankanızla iletişim kurarak yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Yapılandırma, mevcut yapılandırma faiz oranı ile kredinizin yeniden hesaplanması ve vadenin uzaması anlamına gelir. Ödemelerin yine aydan aya düzenli şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

  • POLAT

   merhaba bende 50 bin tl kredi çekmek zorunda kaldım ve ödeyemedim ameliyat olunca sonra yapılandırdım gecikmeye girdiğiniz gün ilk al ödeme sözü vermeyin ödeyemeyeceğim deyin o ayki borcunuzu kaç aya isterseniz dağıtıyorlar ve yapılandırma oluyor.

 2. meraklı

  ticari işletmem için 4 bankadan kredi kredi kartı gibi tüm olanakları kullandım yaklaşık 90 000 kadar açıldım ilk taksitler ödendi fakat dolandırıldığımız için gerisini yatırmamız mümkün değil süreç in işleyişini öğrendim sorum şu benim borç dolayı eşimin arabasına tapulu evine banka hesabına haciz gelir mi imzalı kefilliği falan söz konusu değil ticari borçlar olduğu için ve ileride bana kalan olan mirastan bankalar şimdiden bi önlem alabilirler mi

  • Sayın Meraklı,

   Eşlerden her biri kendi borcundan kendisi sorumludur. Bir eşin borcundan dolayı diğer eşin malları haczedilemez.

 3. Aylin

  Merhaba. Adıma 3 ayrı kredi icrası var. ilk banka maaşıma haciz koymuştu her ay kesinti yapılıyordu ama su an çalışmıyorum ve icra yüzünden de is bulamıyorum. Diğer bankanın avukatından mesaj geldi haciz işlemi onaylandı hacize gelinecek diye. Gelebilir mi haciz benim bildiğim bir bankanın borcu bitmeden öbürü işlem yapamıyor.

  • Sayın Aylin,

   Maaşa haciz geleceği zaman bankalar sıraya girer. Bir bankaya olan borcunuz bitmeden diğer banka maaşınıza haciz koyamaz ancak bu süreçte borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder.

 4. murat dilekcan

  x bankasından çektigim 7 adet krediyi ödeyemiyorum haciz işlemi eşimin adına kayıtlı ev ve arsalarımıza uygulanırmı

  • Sayın Murat Dilekcan,

   Borç kişiye özel olduğundan sadece kişiye ait mal varlıklarına haciz gelebilir.

 5. yunus

  ben bi kaç bankadan kredi kullanmak zorunda kaldım ödeyemedim iştende çıkarıldım ödeyemiyorum battım anlayacağınız. bu gidişle de ödeyemeyeceğim hiç bir şekilde ödeyeceğim de demedim. bu durumda cezaevi ne atma gibi bi durum olur mu ?

  • Sayın Yunus,

   Kişiye sadece borçlu olduğundan dolayı hapis cezası verilmez. Ancak, borçlu icrada ödeme taahhüdünde bulunur ve buna uymazsa, mal beyanında bulunmazsa gibi bazı durumlarda hapis cezası alması söz konusu olabilir.

 6. muslum

  merhaba ben şuan öğrenciyim hala ve evliyim kirada oturuyorum 1 kredi kartı bir hesap kartı ve 3 krediyi ödeyemedim şimdi yasal takibe girdim ayrı ayrı bankalar dediğim kara listeye mi girerim ödeme yapamıyorum ve üzerimde tek bir şey dahi yok ne olacak 5 yıl sonra siliniyor dediler bana dosya yanı takipsizlik oluyormuş falan sicilim ne zaman sıfırlanır yani teşekkürler

  • Sayın Muslum,

   Borcunuzu ödeyene kadar borcunuza gecikme faizi işlenmeye devam eder. 90 günü aşan gecikmeler neticesinde yasal takip başlatılır ve yasal takip sürecinin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Bu karara göre maaşın dörtte birine banka tarafından el konulur. Bir işe girdiğinizde maaşınız da haczedilmeye başlar. 5 yıl sonra sıfırlanan sadece kişinin kredi sicilidir ve bunun için öncelikle tüm borcunuzu kapatmanız gerekir.

 7. raif gençoğlu

  selam benim çeşitli bankalara kredi ve kredi kartı borcum var kalp rahatsızlığı geçirdiğimden dolayı çalışamıyorum ve engelli raporu aldım ama 90 gün geçmesine rahmen vergi dairesinden cevap gelmediğinden dolayı malulen emeklilik hakımı kullanamıyorum benim yaklaşık 110 tl borcum var ve üzerime kayıtlı bir mal yok ama babam yakın zamanda vefat etiği için kalan mirasa herhangi bir aciz gelirmi teşeküürler

  • Sayın Raif Gençoğlu,
   90 gün boyunca gerçekleşmeyen ödemeler için yasal takip başlatılır. Yasal takibin neticesinde maaş ya da mal haczi gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda maaşınızın 1/4’üne haciz gelir ve ilk haciz talebinde bulunan banka öncelikli olmak üzere bankalar sırayla borcu tahsil ederler. Yasal sürecin sonunda mal haczi kararı çıkarsa haciz olabilir ancak mal haczi kararına sık rastlanmamaktadır.

 8. Caner

  Merhaba 3 ayrı bankaya kredi borcum var çalışmaktayım annemin evinde ikamet etmekteyim 90 gecikme oldu eve haciz gelir mi?

  • Sayın Caner,

   90 gün boyunca gerçekleşmeyen ödemeler için yasal takip başlatılır. Yasal takibin neticesinde maaş ya da mal haczi gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda maaşınızın 1/4’üne haciz gelir ve ilk haciz talebinde bulunan banka öncelikli olmak üzere bankalar sırayla borcu tahsil ederler. Bir bankaya olan borcunuz bitmeden öteki banka haciz koyamaz. Yasal takip sürecinde borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunur ve borcu ödemezseniz hakkınızda hapis kararı çıkabilir.

   Haciz uygulanabilmesi için öncelikle borçlu aleyhine bir icra takibi yapılması ve takibin kesinleşmesi gerekir. İcra takibi yapılınca, borçluya bir ödeme emri gönderilir ve borcu belli bir süre içinde (genellikle 7 gün) ödemesi istenir. Belirtilen bu süre içinde borç ödenmezse veya itiraz edilmezse takip kesinleşir ve haciz isteme hakkı doğar. Bazı istisnalar dışında borçlunun tüm malları haczedilebilir. Bu nedenle, hakkındaki takip kesinleşen kişinin evine de hacze gelinebilir. Ancak evdeki eşyalardan aile bireyleri için gerekli olanlar (örneğin buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi v.s.) haczedilemez. Diğer bir anlatımla, evdeki kıymetli eşyalar (para, altın vs.) haczedilebilir, bunu dışındaki gerekli eşyalar haczedilemez. Aynı eşyadan birden fazla varsa sadece 1 tanesi haczedilemezlikten yararlanır. Eve hacze gidilmesi uygulamasına artık çok sık rastlanmamaktadır.

 9. Ayşe

  66 yaşında devlet memuru emeklisiyim. kredi ve kredi kartı borçlarım yasal takibe girdi diye bir ihtarname geldi. Evliyim , ikamet ettiğimiz ev, araba ve ev eşyaları eşime tapulu ve faturalı. Benim emekli maaşımdan başka hiçbir şeyim yok. Borç karşılığı maas haczine razıyım. Menkul ve gayrimenkulüm olmamasına rağmen eve eşya için hacize gelirler mi? Bir yerde emeklinin evine hacize gidilmiyor diye okumuştum, doğruluğu varmıdır? Hiç böyle bir durum yaşamamıştım, 21 tansiyonla her sabah haciz memuru gözlemeye başladım. Cevap verirseniz minnettar olacağım

  • Sayın Ayşe,

   Eşlerden her biri kendi borcundan kendisi sorumludur. Bir eşin borcundan dolayı diğer eşin malları haczedilemez.Evde haczedilebilir bir eşya (örneğin değerli bir tablo) bulunursa, bu eşya borçlunun varsayılarak haczedilebilir. Böyle bir durumda, eşyanın gerçek sahibi dava açarak eşyanın borçluya değil, kendisine ait olduğunu ispat ederek hacizden kurtarabilir. Yani, sadece birlikte yaşadıkları için ailesinin eşyası haczedilemez. Ancak, icra memuru evdeki eşyanın borçluya ait olduğunu düşünürse, borçlunun malı sayarak haczedebilir. Bunun dışında ailedeki başkasına ait malın bilerek borçlunun borcu nedeniyle haczi söz konusu olamaz.

 10. Ercan

  2014 yılında kredinin iki taksidini ödeyemediğim için avukata devredildi avukat taksitlendirdi 6800 TL borcun çoğunu ödedim en son Aralık 2014 ödeme yaptım geriye 1300 TL kadar bir borç kaldı 2018 e kadar kimse arayıp sormadı hiçbir şekilde sıkıntı olmadı 2018 Şubat ayında ihtarname geldi yaptığım ödemeleri tarihleri ve miktarlarıyla yazmışlar ama eksik yazmışlar bende avukat hesabına yatırdığım bütün dekontlar mevcut hesapladığımda arada 1600 TL eksik fark var, (yapılacak masraflar ve avukatlık ücreti ayrıca istenilecektir) diyor ,sorum neden böyle olmuştur , 4 yıl boyunca neden kimse arayıp sormamıştır hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır neden şimdi akıllarına geldi ve süreç nasıl devam eder, ödemem halinde olasılıklar nelerdir

  • Sayın Ercan,

   Konuyla ilgili bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz.

 11. Meraklı

  Çok pardon bu arada ben bekardım bu krediyi çekerken. Şuan ise evliyim eşime bir zararı olurmu ?

 12. Sayın Meraklı,

  Borç tamamen kişiye aittir, kişiye ait varlıklara haciz gelebilir.

 13. berna

  krdilerimde 85 günlük geçikme var ne olur avukatlık bürosuna devredilmiş toplam borcu istiyorlar hemen ne yapmalıyım bir kaç gün sonra biraz yatırabilicem

 14. Sayın Berna,

  Bankanızla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 15. Metin uğurlu

  Ben emekliyim.6 7 kadar bankaya 60 bin tl kadar kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borcum var. 1 ocak 2016 dan itibaren ödemede sıkıntıya düşeceğim. Kendime ait bir evim var.evimi eşimin üzerine satış yapsam sıkıntı olurmu. Emekli maaşım var. Maaşamı haciz gelir. Öğrenmek istiyorum.

 16. Sayın Metin Uğurlu,

  Konuyla ilgili bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 17. Kurtuluş E.

  1- Herşeyden önce eğer muhaffakname vermediyseniz emekli maaşınıza haciz konulamaz.
  2- Üzerinizde size kayıtlı taşınmaz mal var ise haciz konulur.Borç kişiye ait olduğundan kefil yok ise ikinci şahısların mallarına haciz gelmez…

 18. alph karamahmutoğlu

  metin amca emekli maaşına haciz gelmez kimse maaşından kuruş alamaz.. icra dairesinde yapılandırma yapıp taahhüt verir de ödemezsen mapusa atarlar.

 19. salih

  Yapılandırılmış olan taşıt kredisi borcumun 13 ocak 2016 tarihiyle 2. Taksitinide odememiş bulunmaktayım.Aralık taksiti içi 1. temerrüt mektubu gelmişti bankadan. Bunda sonraki süreç nasıl gelişir 90 günlük sure geçerli mi. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar saygılar.

 20. Sayın Salih,

  90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 21. Ömer

  Merhaba ben kvk nin verdiği kredi kartını kullanıyorum ve borcu ödemeyeceğim. İcra gelme konusunda benim üstüme hiçbir şey yok ilerde meslek sahibi olunca yansır mi maaşıma yoksa borç kapanır mı?

 22. kadir

  Benim gecikme var ev eşimin üzerine eve el koyar mı banka haciz gelir mi?

 23. Sayın Ömer,

  Kredi ve kredi kartı borçlarında genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşınızın dörtte birine el konulur. Eğer şu an çalışmıyorsanız herhangi bir işe girene kadar borç bekler fakat bu sürede gecikme faizi işlemeye devam eder. Bir işe başladığınızda ise maaşınızdan dörtte bir oranında kesinti yapılır.

 24. Berkay ercelik

  benim kredi kartıma 10 bin borcum bar yaklaşık 40 gün oldu gecikmede ne zaman avukatlık olurum?

 25. Sayın Berkay Erçelik,

  90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılır.

 26. Sayın Kadir,

  Eşlerden her biri kendi borcundan kendisi sorumludur. Bir eşin borcundan dolayı diğer eşin malları haczedilemez.

 27. Ahmet

  Selamın aleyküm benim bankaya 16 binlira borcum var 10 binlirada takılı kaldım 90 günu gećti esimin uzerine araba var maasima haciz koymayip arabaya koyabilirmi.

 28. Sayın Ahmet,

  Yasal takip sürecinin sonucu ile ilgili öngörüde bulunabilmemiz mümkün değildir ancak böyle durumlarda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır.

 29. İcra Takip Elemanı

  merhaba; size ait bir borçtan dolayı hakkınızda başlatılan kanuni takip sonrasında eşinizin size ait banka borcuna bir kefilliği söz konusu değil ise hiç bir şekilde haciz koyamazlar. şahsınıza ait mal varlığınız ve maaşınıza haciz uygulayabilirler.

1 98 99 100
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz