Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir soru bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Yapılandırma Hesaplamak İçin Tıklayın!

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesapla
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2.151 yorum

 1. 3 bankaya borcum var maaşımın 4/1 ine bir banka icra koydu öbür 2 banka ne yapabilir

  • Sayın Bulut,

   Böyle bir durumda bankalar sıraya girer ve bir bankaya olan borcunuz bitmeden diğer bankalar maaşınıza haciz koyamaz. Banka maaşınıza haciz koyana kadar borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder.

 2. İyi günler garantiden kredi çekmiştim avans hesapta öyle 90 günü geçti ödeyemedim banka kredi ve avans hesabı kapatmış eve ihtar yolladılar 18 bin TL toplam borcum var bunları tekrar taksitlendirirlermi taksiti neye göre yapıyorlar birde icra gelirse ev annemin benim üstüme birşey yok eşya yada başka birşey götürebilirlermi evde dinlediğiniz için teşekkür ederim

  • Sayın Hüseyin,

   Banka ile görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Borçtan dolayı sadece borçluya ait mallara haciz konulabileceğinden dolayı annenize ait mallara haciz gelmeyecektir.

 3. Merhaba, ben garanti bankasından 30 bin tl kredi çektim ayda 935 tl olarak, bunun 7 8 ayını ödedim, gerisini ödeyemiyorum şuanda, ve yasal işlem başlatıldı ve borcum avukata aktarıldı, eğer bu borcumu ödemezsem bit sorun olur mu,? Zaman aşımı gibi bir şey varmı, aktüel olarak yurt dışında yaşıyorum. Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Sayın Kenan,

   Borçlarla ilgili zaman aşımı söz konusu değildir. Zaman aşımına uğrayabilmesi için bankanın ya da varlık şirketinin bu alacaktan vazgeçmesi gerekir. Borcunuzu ödemediğiniz sürece borcunuza gecikme faizi işler. Yasal sürecin sonucunda maaş haczi kararı çıkabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir