Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir soru bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Yapılandırma Hesaplamak İçin Tıklayın!

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesapla
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2.185 yorum

 1. 2013 hazİran da 15000 ihtiyaç kredisi çektim 8 ay ödeyebildim hala ödenmemiş ne kadar olmuştur. ve ödeme için nası bir cözüm önerirsiniz. maddi durumum yok eşim ceza evinde şuanda sosyal yardım alıyorum

 2. Sayın Yunus,

  Birden fazla bankaya borcunuz olması durumunda sadece bir banka maaşınıza haciz koyabilir. Diğer bankalar sıraya girerek beklerler. Bir bankaya olan borcunuz bitmeden başka bir banka borcunuza haciz koyamaz. Bir bankaya olan borcunuz için maaşınızdan kesinti yapılırken bekleyen diğer bankalara olan borcunuz için gecikme faizi işlemeye devam eder.

 3. Sayın Bitik,

  Konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

 4. Sayın Erdal,

  Krediyi maaş hesabınız üzerinden çektiyseniz banka ödemeleri bu hesap üzerinden doğrudan alabilir.

 5. Sayın Gizem,

  Gecikme faizi bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu bağlamda borcunuzun ne kadar olduğunu söyleyebilmemiz mümkün değil. Borcunuz oldukça eski bir borç olduğundan bankadan yapılandırma talep etmek şu an için mümkün değil. Ancak dosyanız avukata devredildiyse avukatla görüşerek yapılandırma talep edebilirsiniz ya da yasal takibin sonucunu bekleyebilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir