Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi kullanmadan önce sorulması gereken ama ne yazık ki hep zor durumda kalan kullanıcılarımızdan aldığımız bir soru bu.

Kredi hesaplaması yaparken bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalı ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

“Kredi borcumu ödeyemiyorum” şimdi ne olacak?

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Bu 90 günlük süre aralıksız olmak zorunda değildir. Ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü bulduysa yasal takip başlatılır. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. 54. günde borçluya ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borçluya yansır.

90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar

90 günün sonunda banka sizinle yeniden iletişime geçer ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borcun tamamını gecikme faizi ve ihtar ücreti ile birlikte tamamen kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri yapmazsanız artık yasal süreç başlar. Yasal sürecin ise çeşitli yaptırımları var.

Yapılandırma Hesaplamak İçin Tıklayın!

Hukuki Sürecin Başlaması Ne Demek?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz, yani kredi siciliniz bozulur. 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alabilmeniz zorlaşacağı gibi gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımız aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

“Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kredi Hesapla
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
1.3 (26.88%) 32 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2.230 yorum

 1. Sayın Alican,

  Genellikle maaş haczi kararı çıkmaz ancak davanın sürecine göre değişiklik olabilir. Konuyla ilgili olarak bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

 2. Sayın Ahmet,

  Borca istinaden açılan yasal takip neticesinde genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır.

 3. Sayın Bülent,

  Borca istinaden başlatılan yasal takibin sonucunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktır.

 4. Sayın Burak,

  Konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

 5. Benim 10 bin TL Banka borcum var 6 aydır ödeyemiyorum TOKİ’den 8 senelik taksitle ev aldım taksitlerin bitmesine 7 sene var daha evi satmayı düşünüyorum devrinde bir sorun olur mu acaba

 6. Merhabalar benim 2 banka toplam 115 bin kredi ve 3 bankaya kredi kartı borcum var aldığım maaş 2300 isteyemiyorum içinden çıkamıyorum benim maasimda kesinti nekadar olur ve kac yıl sürer çaresiz kotu şeyler dusunuyorum

 7. Bir arkadaşıma 6sene once kredi çektim ama ödemediğini öğrendim ve bu durumda benimde oduyecek durumum yok mal varlugim kendime ait yok ve ev hanımıyım ne yapmam gerekiyor benim bu yüzden hapis yatar miyim ve ben ikametgah adresi hile alamadim bu yüzden yardımcı olursanız sevinirim

 8. Sayın Gül,

  Kredi borçlarından dolayı açılan davalarda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Konuyla ilgili bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 9. Sayın Bekir,

  Yasal takip sonucunda maaş haczi kararı çıkarsa maaşınızın dörtte birine banka tarafından haciz konulur.

 10. Sayın Diyar,

  Konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir