Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Notu Neden Düşer?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 20.10.2016 Güncelleme Tarihi: 22.09.2021

Banka, borç veren olarak, ödemenin gerçekleşeceğinden emin olmak ister.

Kredi Notu Neden Düşer?
Bu nedenle kredi notuna çok önem verir. Kredi notu, sizin kredi geçmişinizle şekillenen ve bankanın, kredi başvurusunu incelerken en çok üzerinde durduğu puan. Daha önce çektiğiniz krediler, ödeme gecikmeleri, kredi kartı borcu, mevduat hesabı gibi bankalarla olan tüm etkileşiminizin şekillendirdiği kredi skoru yükselebilen ve düşebilen sayısal bir skor. Bu skorun risksiz grupta yer alması bankalar için çok önemli çünkü bu sizin borcunuzu ödemek konusunda sıkıntı yaşatmayacağınızı gösterir

Esnaf kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi… Hangi kredi türüne başvurursanız başvurun bankanın bakacağı en önemli kriter kredi notu.

Kredi başvurusunun onaylanması için risksiz grupta olması beklenen kredi notunun düşmesine neden olan sebepleri inceledik.

Kredi notu nedir?

Banka, borç veren olarak, ödemenin gerçekleşeceğinden emin olmak ister. Bu nedenle kredi notuna çok önem verir. Kredi notu, sizin kredi geçmişinizle şekillenen ve bankanın, kredi başvurusunu incelerken en çok üzerinde durduğu puan. Daha önce çektiğiniz krediler, ödeme gecikmeleri, kredi kartı borcu, mevduat hesabı gibi bankalarla olan tüm etkileşiminizin şekillendirdiği kredi skoru yükselebilen ve düşebilen sayısal bir skor. Bu skorun risksiz grupta yer alması bankalar için çok önemli çünkü bu sizin borcunuzu ödemek konusunda sıkıntı yaşatmayacağınızı gösterir.

Düzensiz ödeme

Kredi notunun düşmesine neden olan etmenler arasında en önemlisi kredi ya da kredi kartı ödemelerindeki düzensizlik. Kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa ve düzensiz ödeme yapıyorsanız kredi notunuz düşecek demektir. Üç ay boyunca ödeme yapmayıp yasal takibe girdiğinizde ise kara listeye girmiş olursunuz. Bu durum kredi notunuzun fazlasıyla düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınız borcunuzu ödedikten beş sene sonra silinmektedir ve bu süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşüktür.

Kredi kartı borcunu düzensiz ödemeye ek olarak her ay sadece asgari tutarını ödemek de kredi notunun düşmesine neden olan etmenlerden.

Herhangi birinin çekeceği krediye kefil olmak da kredi notunun düşmesine neden olabilir. Kefil olduğunuz kişi düzensiz ödemeler yapar ya da borcunu hiç ödemezse bu durum doğrudan sizin kredi notunuzu düşürecektir.

Sık kredi başvurusu yapmak

Arka arkaya yaptığınız ve onaylanmayan kredi başvuruları kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle hangisi denk gelirse diye tüm kredi ürünlerine başvurmak yanlış bir yöntem. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi ürünlerini tek tek incelemeli ve size uygun olduğunu düşündüğünüz birkaç tanesine başvuru yapmalısınız. Bu başvurular onaylanmazsa diğer kredi ürünlerine başvuru yapmayı deneyebilirsiniz.

Fatura borcu

Kredi notu sadece kredi ve kredi kartı borçlarından etkilenmiyor. Fatura ödemeleri de kredi notunu artı ya da eksi yönde etkileyen etmenlerden. Fatura ödemeleri de resmi ödemeler arasında yer aldığından, ödemenizi yapmadığınız ya da geciktirdiğiniz durumlarda Findeks kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Kredi notu öğrenme

Peki kredi notu nereden öğrenilir? Kredi notu öğrenme işlemini Findeks üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi müşterisi olduğunuz banka aracılığı ile de öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek için aşağıdaki yazımızdan destek alabilirsiniz.

Kredi notu yükseltme

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

5 Yorum

Emre
Emre 22.07.2020 • 00:00

İyi akşamlar konut kredisi başvurusu yaptım onaylandı fakat tapuda sorun çıktı ve krediyi iptal etmek zorunda kaldık sorunu hallettik yine başvuru yaptım ziraat bankasına şimdide yapı ruhsatında sıkıntı çıktı banka krediyi iptal edebilir dedi müşteri temsilcisi başka bankadan devlet bankalarından başvuru yapsam kredi çıkar mı yada kredi notumu etkiler mi bu durum?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Emre, Arka arkaya yapılan kredi başvuruları kredi notunu düşürür. Öncelikle bu sebepten dolayı kredi notunuz düşmüş olabilir. Eğer almak istediğiniz konut ile ilgili krediye uygun olmama sorunu varsa hangi bankadan başvuru yaparsanız yapın benzer sorunlar olacaktır.

Beğen(0)
abdullah
abdullah 24.12.2016 • 00:00

Kredi nasıl alabilirim?

Yanıtla Beğen(0)
Diğer Cevapları Göster
ikon
Hangikredi.com 26.12.2016 • 00:00

Sayın Abdullah, Sitemizden online kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon