Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Notu Neden Düşer?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.10.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Banka, borç veren olarak, ödemenin gerçekleşeceğinden emin olmak ister.

Kredi Notu Neden Düşer?
Bu nedenle kredi notuna çok önem verir. Kredi notu, sizin kredi geçmişinizle şekillenen ve bankanın, kredi başvurusunu incelerken en çok üzerinde durduğu puan. Daha önce çektiğiniz krediler, ödeme gecikmeleri, kredi kartı borcu, mevduat hesabı gibi bankalarla olan tüm etkileşiminizin şekillendirdiği kredi skoru yükselebilen ve düşebilen sayısal bir skor. 

Esnaf kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi… Hangi kredi türüne başvurursanız başvurun bankanın bakacağı en önemli kriter kredi notu.

Kredi başvurusunun onaylanması için risksiz grupta olması beklenen kredi notunun düşmesine neden olan sebepleri inceledik.

Kredi notu nedir?

Banka, borç veren olarak, ödemenin gerçekleşeceğinden emin olmak ister. Bu nedenle kredi notuna çok önem verir. Kredi notu, sizin kredi geçmişinizle şekillenen ve bankanın, kredi başvurusunu incelerken en çok üzerinde durduğu puan. Daha önce çektiğiniz krediler, ödeme gecikmeleri, kredi kartı borcu, mevduat hesabı gibi bankalarla olan tüm etkileşiminizin şekillendirdiği kredi skoru yükselebilen ve düşebilen sayısal bir skor. Bu skorun risksiz grupta yer alması bankalar için çok önemli çünkü bu sizin borcunuzu ödemek konusunda sıkıntı yaşatmayacağınızı gösterir.

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin!

Düzensiz ödeme

Kredi notunun düşmesine neden olan etmenler arasında en önemlisi kredi ya da kredi kartı ödemelerindeki düzensizlik. Kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa ve düzensiz ödeme yapıyorsanız kredi notunuz düşecek demektir. Üç ay boyunca ödeme yapmayıp yasal takibe girdiğinizde ise kara listeye girmiş olursunuz. Bu durum kredi notunuzun fazlasıyla düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınız borcunuzu ödedikten beş sene sonra silinmektedir ve bu süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşüktür.

Kredi kartı borcunu düzensiz ödemeye ek olarak her ay sadece asgari tutarını ödemek de kredi notunun düşmesine neden olan etmenlerden.

Herhangi birinin çekeceği krediye kefil olmak da kredi notunun düşmesine neden olabilir. Kefil olduğunuz kişi düzensiz ödemeler yapar ya da borcunu hiç ödemezse bu durum doğrudan sizin kredi notunuzu düşürecektir.

Sık kredi başvurusu yapmak

Arka arkaya yaptığınız ve onaylanmayan kredi başvuruları kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle hangisi denk gelirse diye tüm kredi ürünlerine başvurmak yanlış bir yöntem. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi ürünlerini tek tek incelemeli ve size uygun olduğunu düşündüğünüz birkaç tanesine başvuru yapmalısınız. Bu başvurular onaylanmazsa diğer kredi ürünlerine başvuru yapmayı deneyebilirsiniz.

Fatura borcu

Kredi notu sadece kredi ve kredi kartı borçlarından etkilenmiyor. Fatura ödemeleri de kredi notunu artı ya da eksi yönde etkileyen etmenlerden. Fatura ödemeleri de resmi ödemeler arasında yer aldığından, ödemenizi yapmadığınız ya da geciktirdiğiniz durumlarda Findeks kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Kredi notu öğrenme

Peki kredi notu nereden öğrenilir? Kredi notu öğrenme işlemini Findeks üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi müşterisi olduğunuz banka aracılığı ile de öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek için "Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?" yazımızdan destek alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

40 Oy

-

3,02 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

7 Yorum

Hamza Kocaman
Hamza Kocaman 7.05.2023 • 19:43

Hangi kredi uzerinden finansal rapor aldigimda kredi puanim duser mi

Yanıtla Beğen(6)
ikon
hangikredi 9.05.2023 • 15:45

Merhaba,

HangiKredi Finansal Raporu sorgulaması, skorunuzda/puanınızda herhangi bir düşüşe neden olmamaktadır. İstediğiniz aralıkta, dilediğiniz kadar sorgulama yapabilirsiniz.

Beğen(6)
Emre
Emre 22.07.2020 • 00:00

İyi akşamlar konut kredisi başvurusu yaptım onaylandı fakat tapuda sorun çıktı ve krediyi iptal etmek zorunda kaldık sorunu hallettik yine başvuru yaptım ziraat bankasına şimdide yapı ruhsatında sıkıntı çıktı banka krediyi iptal edebilir dedi müşteri temsilcisi başka bankadan devlet bankalarından başvuru yapsam kredi çıkar mı yada kredi notumu etkiler mi bu durum?

Yanıtla Beğen(6)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Emre, Arka arkaya yapılan kredi başvuruları kredi notunu düşürür. Öncelikle bu sebepten dolayı kredi notunuz düşmüş olabilir. Eğer almak istediğiniz konut ile ilgili krediye uygun olmama sorunu varsa hangi bankadan başvuru yaparsanız yapın benzer sorunlar olacaktır.

Beğen(8)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri