Kredi Notu Neden Düşer?

Esnaf kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi… Hangi kredi türüne başvurursanız başvurun bankanın bakacağı en önemli kriter kredi notu.

Kredi başvurusunun onaylanması için risksiz grupta olması beklenen kredi notunun düşmesine neden olan sebepleri inceledik.

Kredi notu nedir?

Banka, borç veren olarak, ödemenin gerçekleşeceğinden emin olmak ister. Bu nedenle kredi notuna çok önem verir. Kredi notu, sizin kredi geçmişinizle şekillenen ve bankanın, kredi başvurusunu incelerken en çok üzerinde durduğu puan. Daha önce çektiğiniz krediler, ödeme gecikmeleri, kredi kartı borcu, mevduat hesabı gibi bankalarla olan tüm etkileşiminizin şekillendirdiği kredi skoru yükselebilen ve düşebilen sayısal bir skor. Bu skorun risksiz grupta yer alması bankalar için çok önemli çünkü bu sizin borcunuzu ödemek konusunda sıkıntı yaşatmayacağınızı gösterir.

Düzensiz ödeme

Kredi notunun düşmesine neden olan etmenler arasında en önemlisi kredi ya da kredi kartı ödemelerindeki düzensizlik. Kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa ve düzensiz ödeme yapıyorsanız kredi notunuz düşecek demektir. Üç ay boyunca ödeme yapmayıp yasal takibe girdiğinizde ise kara listeye girmiş olursunuz. Bu durum kredi notunuzun fazlasıyla düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınız borcunuzu ödedikten beş sene sonra silinmektedir ve bu süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşüktür.

Kredi kartı borcunu düzensiz ödemeye ek olarak her ay sadece asgari tutarını ödemek de kredi notunun düşmesine neden olan etmenlerden.

Herhangi birinin çekeceği krediye kefil olmak da kredi notunun düşmesine neden olabilir. Kefil olduğunuz kişi düzensiz ödemeler yapar ya da borcunu hiç ödemezse bu durum doğrudan sizin kredi notunuzu düşürecektir.

Sık kredi başvurusu yapmak

Arka arkaya yaptığınız ve onaylanmayan kredi başvuruları kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle hangisi denk gelirse diye tüm kredi ürünlerine başvurmak yanlış bir yöntem. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi ürünlerini tek tek incelemeli ve size uygun olduğunu düşündüğünüz birkaç tanesine başvuru yapmalısınız. Bu başvurular onaylanmazsa diğer kredi ürünlerine başvuru yapmayı deneyebilirsiniz.

Fatura borcu

Kredi notu sadece kredi ve kredi kartı borçlarından etkilenmiyor. Fatura ödemeleri de kredi notunu artı ya da eksi yönde etkileyen etmenlerden. Fatura ödemeleri de resmi ödemeler arasında yer aldığından, ödemenizi yapmadığınız ya da geciktirdiğiniz durumlarda Findeks kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Kredi notu öğrenme

Peki kredi notu nereden öğrenilir? Kredi notu öğrenme işlemini Findeks üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi müşterisi olduğunuz banka aracılığı ile de öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek için aşağıdaki yazımızdan destek alabilirsiniz.

Kredi notu yükseltme
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

6 yorum

 1. Kredi nasıl alabilirim?

 2. Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

 3. Sayın Abdullah,

  Kredi notunuzu Findeks sitesinden öğrenebilirsiniz.

 4. Sayın Abdullah,

  Sitemizden online kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 5. İyi akşamlar konut kredisi başvurusu yaptım onaylandı fakat tapuda sorun çıktı ve krediyi iptal etmek zorunda kaldık sorunu hallettik yine başvuru yaptım ziraat bankasına şimdide yapı ruhsatında sıkıntı çıktı banka krediyi iptal edebilir dedi müşteri temsilcisi başka bankadan devlet bankalarından başvuru yapsam kredi çıkar mı yada kredi notumu etkiler mi bu durum?

 6. Merhaba Emre,

  Arka arkaya yapılan kredi başvuruları kredi notunu düşürür. Öncelikle bu sebepten dolayı kredi notunuz düşmüş olabilir. Eğer almak istediğiniz konut ile ilgili krediye uygun olmama sorunu varsa hangi bankadan başvuru yaparsanız yapın benzer sorunlar olacaktır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir