Yapılandırılan kredi borcu ödenmezse ne olur?

Ödenemeyen kredi borcunu yapılandırmak, yasal takibe düşmemek için başvurulabilecek en doğru yöntem. Ancak yapılandırılan borcun ödenmemesinin bazı yaptırımları var…

Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.com

Borç ilk haline dönebilir…

Yapılandırılmış borcun ödenmemesi durumunda ortaya çıkabilecek en kötü durum borcun ilk haline dönmesi yani ödemiş olduğunuz tüm taksitlerin görmezden gelinmesi. Yapılan protokolde belirtilmiş olması durumunda, yapılandırma sonucu ortaya çıkan taksitlerin ödenmesinde herhangi bir gecikme olursa o döneme kadar ödenen bütün taksitler sıfırlanarak borç ilk haline dönebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yapılandırma protokolünü detaylıca incelemenizde fayda var.

Yasal takip

Yapılandırdığınız kredi borcunuzu ödeyemediğinizde borcunuzun sıfırlanma ihtimalinin yanı sıra yasal takibe girersiniz. Yasal takibin sonucunda ise genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Ayrıca yasal takip nedeniyle kredi siciliniz bozulur ve bir sonraki kredi ve kredi kartı başvurularınızda finans geçmişinizdeki bu pürüz başvurularınızın olumsuz yanıtlanmasına neden olabilir.

Tüm finans sicilinizi etkileyecek olan yasal takip sürecine girmemek için yapılandırdığınız borcunuzu düzenli şekilde ödemenizi tavsiye ederiz. Yapılandırdığınız halde borcunuzu ödeyemiyorsanız bankanızla yeniden görüşebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Aracı İçin Tıklayın!


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz