Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Vergi Borcu Yapılandırma 2021

Evren Keskin

Evren Keskin

16.07.2020

Vergi borcunu yapılandırma işlemi, trafik cezalarından gümrük vergilerine, motorlu taşıtlar vergisinden gelir vergisine kadar geniş yelpazede değerlendirilebilir.

Vergi Borcu Yapılandırma 2021

Vatandaşlar bu hizmet sayesinde birikmiş olan tüm borçlarını taksitler halinde ödeyerek, devlete karşı olan borcunu ödemiş olurlar.

Vergi borcunu yapılandırma işlemi, trafik cezalarından gümrük vergilerine, motorlu taşıtlar vergisinden gelir vergisine kadar geniş yelpazede değerlendirilebilir. Vatandaşlar bu hizmet sayesinde birikmiş olan tüm borçlarını taksitler halinde ödeyerek, devlete karşı olan borcunu ödemiş olurlar. Borçlar 6 ila 18 taksite bölünerek tahsil edilir. 

Vergi borcu ve farklı yollardan kendisine ya da kurumuna kesilmiş cezaları olan kişilerin vergi yapılandırması konusunda yapılan çalışmaları dikkatle takip etmesi gerekir. 

Bunun temel nedeni, devletin sağladığı bu tür kolaylıkların yılın belli dönemlerini kapsayacak şekilde topluma yansıtılmasından kaynaklanıyor. Özel durumlar dışında zaman dilimi dışındaki tüm başvurular reddedilir. 

 • Bankaların bayram dönemlerine özel sunduğu kredi, ödeme, faiz ve vade imkanlarından yararlanmak ve anında başvuru yapmak için bayram kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Bankaya olan kredi borçlarınızı yeniden yapılandırmak için gerekli olan başvuru işlemlerini kredi yapılandırma sayfamızdan bulabilirsiniz.

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcunuzun ne kadar olduğu konusunda kesin bir bilgiye sahip değilseniz, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ya da e-Devlet üzerinden borcunuzu sorgulayabilirsiniz. İşlemler için:

 • gib.gov.tr adresine girerek e-işlemler sekmesine gidin.
 • Borç sorgulama ve ödeme kısmına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan T.C. Kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini ve birinci dereceden herhangi bir akrabanızın (anne, baba, eş, çocuk) T.C. Kimlik numarasını girin. 

 Bu adımları takip ederek tüm borç ve yükümlülüklerinizi öğrenebilirsiniz. 

Bunun dışında e-Devlet’e başvurarak da vergi borcunuzu öğrenmek mümkün. Bunun için:

 • e-Devlete giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Vergi Borcu Sorgulama” yazın ve gelen linke tıklayın. 
 • Sistem otomatik olarak sizi, borcunuzun olup, olmadığı konusunda bilgilendiren bir ekrana yönlendirecek. 

Vergi Borcu Yapılandırmasına Nasıl Başvurulur

Yapılandırma işlemi için kullanabileceğiniz en hızlı kanal internettir. e-Devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın internet sitesi üzerinden yapılandırma için başvurabileceğiniz gibi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçe vererek de bizzat başvuru yapabilirsiniz. 

 • e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Tüm Yapılandırılan Vergi Borçları Sorgulama ve Ödeme” yazın.
 • Gelen linke tıklayın. 
 • Karşınıza gelen ekrandan “Uygulamaya Git” seçeneğine tıklayın. Bu işlem sizi Gelir İdaresi Başkanlığının ilgili sayfasına yönlendirecek. 
 • Sayfa içerisinde gerekli işlemleri yaparak borcunuzu yapılandırabilirsiniz. 

Ödeme yönteminizi ve taksit sayısını başvuru esnasında bildirebilirsiniz. Buna göre, borcunuzu yetkilendirilmiş bankaya yatırabilirsiniz, kredi kartı yoluyla ödeyebilirsiniz ya da vergi dairelerinde bulunan vezneler aracılığı ile borcunuzu kapatabilirsiniz.  

‘İnternet Vergi Dairesi’ Üzerinden Yapılandırma

Ülkemiz, son yıllarda teknoloji ve internet altyapısının gelişim göstermesiyle beraber artık vergi dairelerine gitmeden ödeme imkânı sunuyor. Dolayısıyla bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kontrolü altında kurulan ‘İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile vergi borçlarınızı yapılandırabilir ve ödeyebilirsiniz. 

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesine giriş yapın
 • İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yaptıktan sonra T.C. Kimlik numaranızı ve gerekli bilgileri girin.
 • Borcunuzu gördüğünüz ekrandan yapılandırma için başvuru formunu doldurun. 
 • Vergi dairenizi ve borcunuzu kaç taksite böldüreceğinizi seçin. 
 • Borç yapılandırma konusunda son onayınızı almak isteyen sistemde “Evet” seçeneğini tıklayın ve tüm işlem sonlanana kadar ekranınızı kapatmayın. 

Borçlu Olunan Vergi Dairemi Nasıl Öğrenirim?

Birçok işletme ve kişi, vergi borcu, SGK prim ödemesi gibi hizmetleri muhasebeciler aracılığı ile yapıldığı için herhangi bir sorunda hangi vergi dairesine başvuracağını bilemeyebilir. Vergi yapılandırması konusunda başvuracağınız vergi daire bilgisinin de önemli olduğunu göz önüne alırsak, şu şekilde bağlı vergi dairenizi öğrenebilirsiniz:

 • Gelir İdaresi Başkanlığına giriş yapın.
 • e-İşlemler sekmesinden “Borç Sorgulama ve Ödeme” kısmına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan T.C. Kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini ve birinci dereceden herhangi bir akrabanızın (anne, baba, eş, çocuk) T.C. Kimlik numarasını girin.
 • Borcunuz ile birlikte hangi vergi dairesine kayıtlı olduğunuzu bu ekran üzerinden görebilirsiniz. 

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mobil uygulaması üzerinden de aynı işlemleri yaparak, kayıtlı olduğunuz vergi dairesini öğrenebilmeniz mümkün. 

Yapılandırma Kapsamına Giren Borçlar

Vergi yapılandırılması dediğimiz zaman genelde sadece kazancımıza karşılık devlete ödediğimiz borç gelmektedir. Ancak bunun dışında olan farklı sebeplerden doğan borçlar da kapsam içerisine dâhil edilmiştir. 

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi
 • Trafik cezaları
 • RTÜK idari para cezaları
 • Karayollarından kaçak geçişlerde plakaya kesilen cezalar
 • Emlak vergi borçları
 • Yurt-Kur öğrenim kredisi borcu (Vergi dairesine iletilen)
 • Sigorta priminden doğan birikmiş borçlar, işsizlik ödeneğine yatırılması gereken ücret, SGK destek primi gibi konularda gecikmiş borçlar
 • Gelir vergisi
 • Gümrük vergisi
 • Seçimlere katılmamaktan doğan borç
 • Nüfus para cezası
 • Çevre temizlik vergisi
 • İlan ve reklam vergisi
 • İSKİ, ASKİ atık su bedelleri bu kapsam içerisinde değerlendirilerek, vatandaşların birikmiş borçlarının taksitle tahsil edilmesinin yolu açılmıştır. Bu sayede biriken vergi ve diğer borçlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. 

Yapılandırma Kapsamındaki Avantajlar Nelerdir?

Vergi borcu yapılandırırken seçeceğiniz ödeme tipine göre kapsam içerisinde devlet size avantaj sunabilir. Buna göre, yapılandırmayı taksitli ya da peşin olarak belirleyebilir ve bu doğrultuda çeşitli indirimler alabilirsiniz. 

Vergi borcu yapılandırması esnasında peşin ödemek isteyen mükellef, Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üzerinden yüzde 90’a varan indirimlerden yararlanarak, borcunu daha kolay ödeyebilir. Ancak bu durum taksitle ödeme yapmak isteyen vatandaşları kapsamamaktadır. 

Borcunuzu taksitle ödemeye karar verdiyseniz, Yİ-TÜFE indiriminden yararlanamıyorsunuz ancak ikinci taksitinizi de zamanında ve doğru miktarda öderseniz, borcunuzun yüzde 50’si kadar indirim yapılarak tahsilat gerçekleşecektir. 

Bu bağlamda hem taksitli hem de nakit seçeneklerde indirim uygulayan devlet, borcunu ödemek isteyen mükelleflerin işini kolaylaştırıyor. 

Vergi Borcu Ödemesi Nereye Yapılır?

Vergi borcunuzu ödemek istediğinizde hem interaktif ortamı kullanabilir hem de eski yollardan, vergi dairesine başvurabilirsiniz. Çok çeşitli sebeplerden dolayı günümüzde artık daha çok Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kurduğu, ‘İnternet Vergi Dairesi’ kullanılmaktadır. 

Mobil telefonunuza indirebileceğiniz Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uygulaması aracılığı ile;

 • Gib.gov.tr sitesine girerek “Borç sorgulama ve ödeme” kısmından,
 • Bakanlığın anlaşmasının bulunduğu bankalardan,
 • PTT’den,
 • Bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden 

tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz. 

Devletin vatandaşa sağlıklı hizmet sağlayabilmesi için gerekli olan vergiler, ödenemediği zaman çeşitli kolaylıklar sağlanarak tahsil edilebilir. Uzun zamandır vergi, trafik cezası, idari para cezası gibi borcunuz var ama biriken faiz yüzünden ödemekte güçlük çekiyorsanız yapılandırma zamanlarını kaçırmamalısınız.

Buna benzer bir diğer uygulama da özel sektörde bankalar tarafından yapılmaktadır. Çekilen kredilerin yeniden yapılandırılması sonucunda tekrar hesaplanıyor ve faiz oranları değişiyor. Bu bağlamda hem devlette hem de özel sektörde oluşan borçlarımıza çözüm aramak için yapılandırma zamanlarını iyi takip etmeli ve gerekli başvuruları kısa süre içerisinde sonuçlandırmalıyız.

Vergi Borcu Yapılandırma Nedir?

Kamu hizmetlerinde harcanmak, vatandaşlara daha iyi ve sağlıklı hizmet sunabilmek için devlet tarafından yasal bir gerekçeye bağlanarak doğrudan ya da dolaylı olarak yurttaşlardan topladığı paraya vergi denilir.

Devlet, vergilerin toplanmasında sıkıntı yaşadığında vergiyi ya belli bir meblağa bağlayarak tahsil eder ya vergi yapılandırılması yoluyla taksitler halinde tüm borcun tarafına ödenmesine olanak sağlar ya da vergi affı gibi teşvik edici yollara başvurur. 

Yılın belirli dilimlerinde ödenen vergiler, 7143 sayılı kanuna göre yapılandırma yoluyla tahsil edilebilir. Bu sayede biriken vergi borçları, belirli ödeme planları dâhilinde devlet tarafından tahsil edilerek, borç yükümlülüğü ortadan kaldırılır.

Yeni ev sahibi olanların en çok merak ettiği konulardan biri olan konut sahibi olanların ödemesi gereken vergiler yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vergi yapılandırılması işleminde taksite bölünen esas borç, faizleri ortadan kaldırılarak hesaplanır. Dolayısıyla bu hizmete başvurduğunuzda borçla birlikte biriken faiz tarafınıza yansıtılmaz.

Yazar Hakkında

Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.